2010. augusztus 13., péntek
Mese XII.
A Százműholdas Pagony elég nyugodt hely volt, csendjét csak néha verte fel néhány köcsög, kis Twilight-os vámpír, akik szüleik véren kívüli juttatásait verték el.
A Boszorka épp a közeli patakban mosta késeit, amivel kecskéket szokott áldozni a Csatornák Mindenható Urának {Legyen néked hála a Romanticáért!}, amikor megpillantott egy Halászt. Magas is volt, hosszú hajú is, Slayer-mintás hálóját csak úgy dobálgatta a vízbe. Épp az ő esete volt. Rábocsájtotta az OKÉV-es tanfolyamon tanult szerelmi kötését. A kapcsolat működött is egy darabig, sátánista koncertekre jártak, kéz a kézben, fekete bakok koponyájából itták a sört, ám a Halász egyszer csak váratlanul lelépett. A banyácska búskomorságba esett, még a Nógrádi Vámpír se tudta felvidítani, pedig még víkendházokot is feltörtek közösen Nagybátonyban.
Amint egyszer az erdőben kószált, elébe toppant egy kobold, név szerint {nem, nem Galván Tivadar volt} Kobi. Így szólott:
-Drágaszágom! {Nagy Gollam-rajongó volt, még a nyírcsaholyi kultúrban látta a Gyűrűk Urát.}
A boszorka a folytatást meg sem várva, előkapta tükrét, amelynek nyele egy akasztott ember lábszárából volt, és a kobold elé tartotta, ám ha ez nem lett volna elég, még Szt. Patrik ásványvízzel is lelocsolta. A kelta mitológia eme idetévedt alakja, látva fizikai mivoltát, és maradandó sebeket szerezve a víztől, elkotródott, és jelentkezett a Szeretem a testembe.
Történt egyszer, hogy a banyácska bekeveredett a szomszéd faluba, a Folyami rák disznózsírral-fesztiválra. Tökmagot, szotyit, pattogatott kukoricát árult, ám ruhája zsebeiből előkerült néhány szerelmi bájital eladó sorban lévő lányoknak, és néhány üvegcse nadragulya házas asszonyoknak. A színpadon a kor három leghíresebb bárdja, Fásy Ádám, Sláger Tibó és Bunyós Pityu adták elő szívhez szóló ám mélyenszántó énekeiket. {A wales-i kollégák gaelic-jét a kutya se érti!} A boszorka egyszer csak megpillantott egy daliás ifjút, oda is lépett hozzá, és egyből felajánlotta a legjobb, heresérv elleni balzsamát. {Értett a csábításhoz, meg kell hagyni!}
-Köszönöm leány! Bár nincs még szükségem rá, de tetszel nekem. Te olyan rockos lehetsz, meg is veszem neked a bazárba' az új Tankcsapdát.
Vett neki még vattacukrot, meg mézeskalács-Zilpumpát is. Nagy volt a leány meglepetése és öröme, amikor megtudta, hogy a legény királyi sarj. Zámbó Sebasztián volt, I. Jimmy középső fia. Bár a mesékben nem szokás a középső fiúba beleszeretni, ám a legidősebb fiú már rég Kedves Ferenccel járt, a legfiatalabbért viszont hat év letöltendőt kapott volna a banyácska.
Hamarosan meg is tartották az esküvőt, és boldogan éltek, míg a Botond Triász {tényleg így hívták Jimmy első kiadóját} fizette a jogdíjakat.
2010. augusztus 11., szerda
Mondatok
Te csak színes kocsmákban iszol:Black Rock Machine, Blues Café.(Kiskósa)
Mese XI.
A hét szabad művészet elsajátítása után, úgy döntött, hogy medicinát tanul. Miután itt is csodákat művelt – Ambroise Pare csodájára járt, Rabelais örült annak, hogy megírta a Gargantua és Pantagruelt, mert így legalább fel tud valami csekélységet mutatni – úgy döntött, hogy szerencsét próbál idegen földön is. El is indult egy hajdanvolt állam fővárosába. Patrónusa egy németalföldi szerzetes volt. Itt remekül érezte magát, mindig került az asztalra bor és kenyér, remek cimborák vették körül, és magiszterei is pedzegették, hogy az új Langerhans-szal van dolguk.
Egyszer, amikor bal kezében egy literes korsóval, jobb kezében egy Gitanes-szal {hisz Gabito is ezt szívta párizsi évei alatt} üldögélt egy kocsmában, évszázados árkádok alatt, megpillantott egy daliás ifjút. A királylány egyből felismerte benne az álruhás herceget. Így van ez, valaki a slusszkulcsot szúrja ki, van aki a főnemesi származást. Az ifjúból csak úgy áradt a szeretetreméltóság, a derű. Megzabolázhatatlan értelemmel bírt, amely tudás Égen s Földön megfigyelhető volt, az neki a tarsolyában volt. Ráadásul Marco, aki Észak-Itália hegyei közül került a számára nem teljesen idegen germán kultúra eme fellegvárába, ama kor legtökéletesebb férfiszépsége volt {mint Pepin bácsi a sajátjának}. Hamar egymásba is szerettek, a hercegnő megtanult olaszul {hiszen az általános műveltséghez tartozik, hogy az ember beszélje Dante nyelvét, és tudjon karajra bontani} és stúdiumaik végeztével a helvétek földje felé vették az irányt. Boldogan élnek, és hála a modern orvostudománynak egy darabig nem fognak meghalni.
Itt a vége, fuss el véle!
2010. augusztus 10., kedd
Mese X.
Ennek a hercegnőnek egyszer csak elege lett az intrikákból, a távoli királyságokból érkező degenerált kérőkből, úgyhogy úgy otthagyta az udvart, mint Szent Pál a bojnyikokat. Ahogy ment-mendegélt egyszer csak egy sűrű sötét erdőbe ért. Épp rá is esteledett, ám fényt pillantott meg a távolban. Ahogy közelebb ért, látja ám, hogy egy cirkuszba botlott. Ócska cirkuszi kocsik, állatketrecek, bohócok, törpék, erőművészek mindenfelé. Hamarosan észre is vette őt egy nagydarab, öreg bohóc:
-No, te leány! Hol jársz te itt Cabiria éjszakáinak ege alatt, ahol a madár se jár?
-Szegény szerencsétlen teremtés vagyok – tódított a hercegnő – kosztot és kvártélyt keresek.
-Hát kosztból nekünk se jut túl sok, itt az Országúton, de amink van, azt megosztjuk veled. Federico vagyok, de szólíts nyugodtan csak Fefének.
A lányból plakátragasztó lett. Hamarosan összebarátkozott mindenkivel, különösen Menachem és David, a két törpe nőtt a szívéhez, akik folyton azon versenyeztek, ki tud jobban bukfencezni. Ám akadt egy ellensége is a társulatban, Alfonso, a hegyes bajszú porondmester.
Ahogy Barcelona városába értek, szerencsétlen dolog történt. Mimi a műlovarnő kificamította a bokáját. Mi legyen most? Mivel a királylányt mindig is vonzotta a színpad világa, a manézs varázsa, ezért jelentkezett, hogy ő beugrana helyette. Neveltetésében a hímzés és a tánc mellett a műlovaglás is szerepet kapott. Értett még a külszíni bányászathoz is, de hogy ezt hol s milyen módon tanulta ki, azt fedje jótékony homály.
-Mit akarsz, te szutykos, lovat se láttál még, csak amikor csutakoltad! - förmedt rá Alfonso.
-Emlékszel Alfonso, amikor még mi is Bikaborjak voltunk, mennyire szerettünk volna a világot jelentő deszkákra lépni. Adjunk egy esélyt a kölyöknek! - vágott közbe Fefe.
-Mivel vesztenivalónk nincs, kipróbáljuk a kislányt! - zárta le a vitát Pasqual úr, a direktor.
Az este fergetegesre sikeredett, és mivel Mimi hozzáment egy helyi henteshez - aki szafaládéujjaival művészi módon tudta szeletelni a jamon serranot, és aki ha mérges volt, almáriumokat aprított fel baltával - ezért végleg a királylány lett a műlovarnő.
Történt egyszer, hogy Marseille-be vetődött a társulat. Ahogy a hercegkisasszony épp a számát csinálta, egyszer csak valaki felkiáltott a nézőtéren:
-Lányom!
Anyja kiáltott fel, aki azóta már kisírta mindkét szemét, lánya elvesztése iránt érzett fájdalmában. A család éppen az V. Nemzetközi Királykongresszuson vett részt. A hercegnő el is kísérte őket szállásukra. Itt megbeszélték azt, hogy bár a királylány szereti szüleit, de nem akar királyné vagy királynő lenni, az ő élete a cirkusz. Szülei, ha nagy nehezen is, de megértették és elfogadták lányuk döntését. Történt mindez Marseille-ben, mert ott bármi megtörténhet.
A királylány még sokáig koptatta a világot jelentő deszkákat, visszavonulása után pedig hazatért, és iskolát nyitott. Családja, barátai és tanítványai körében érte a halál.
Itt a vége, fuss el véle!
Mese IX.
A dalnokot fűtötte elő-indiai vére, a vándorlás kényszere, ezért bejárta mind a hat világot, megáldva és leköpve mindenütt. Evett San Sebastianban sült vérrel töltött raviolit {Délen olajjal főznek, Madridban vajjal, a baszkok viszont tudnak főzni.}, egy padon éjszakázva nézte, ahogy a Nap első sugarai rásütnek a Ponte Vecchiora{ahonnan I. Cosimo de' Medici száműzte a henteseket, hogy helyüket az aranyműveseknek adja át. Lehet, hogy a pénznek nincs szaga, de a dagadónak van.} Tel-Avivban megnézte a 2 törpe, Menachem Begin és David Ben-Gurion sírját, akik haláluk órájáig azon vitatkoztak, hogy ki tud jobban bukfencezni. (Több élménye is volt, de tartsuk be a mese hármas szabályát.)
Vándorlásai során egyszer csak Krakkóba ért. Épp tél volt, az Óvárost sűrű hótakaró borította. Ahogy a Kis Piactérre ért, egyszer csak elé toppant az Ördög:
-No, te dalnok! Ha nem találod ki itt helyben, hogy mi a nevem, akkor átkot bocsájtok rád!
Ha a dalnok magas lett volna és bajszos, biztos meg tudta volna mondani, hogy melyik ördögről is van szó. A New York-i maffia Öt Családjához hasonlóan, az öt Főördög is felosztotta a területet, és ebből ki lehetett volna találni, hogy ki a capo di tutti diavoli.
Ám mivel nem tudta, ezért a Sátán megátkozta:
-Változz Sárkánnyá, és addig ne tudj több mesét kitalálni, amíg egy Hercegnő meg nem töri a varázst!
Így bolyongott a dalnok Sárkánnyá változva. Barátja nem sok akadt, hiszen egy Tűzokádóval bowlingozni se lehet elmenni, mivel nincs rávaló cipő. Időközben kitavaszodott, és a Sárkány épp Erzsébet-ligetbe ért. Virágillatszállt a szélben, az akácfák haikukat megszégyenítve bontogatták fehér virágaikat{pont, mint nagymamánál}, madarak csiripelték a Y.M.C.A.-t, gyermekek fociztak. Tiszta Łazienki vagy Podgórze. Egyszer csak egy Egyszarvúra lett figyelmes. Mivel mind a ketten a Képzeletbeli Lények Demokratikus Szakszervezetének voltak a tagjai, ezért a Sárkány megszólította:
-Szia Unikornis! Te meg miért jársz erre, amerre a BKV se jár?
-Én nem Unikornis vagyok, hanem egy elátkozott királylány. A vak Jorge Luis Borges varázsló megátkozott, és csak egy mese törheti meg a varázslatot. Tudom-tudom, hercegi csók, vagy valami virág messzi földről, ezek a megszokott átokoldószerek, de mit várhatsz valakitől, aki már kilenc évesen lefordította a Boldog herceget?
A Sárkány maga se tudta mi, de valami már az első pillanatban megragadta az Egyszarvúban, úgy hogy elő is adta ezt a mesét. Az átkok megtörtek, hőseink visszaváltoztak, az önéletrajzi irodalom újabb remekkel bővült Ámosz Oz Szeretetről, sötétségről című műve mellett. Ja, és ne feledjük a Lemúr-trilógiát sem{Leszereltek, elvesztettem a szüzességem, és még csak fél négy}.
A dalnok és a hercegkisasszony attól fogva gyakran kávéztak fura helyeken és/vagy közlekedési csomópontokon.
Itt a vége, reggel jönnek a gázosok, úgyhogy korán kell kelnem.
2010. augusztus 4., szerda
Mese VIII.
Juditka takaros mennyecske volt, tudott mosni, főzni, takarítani, hurkát tölteni. keze alatt kitanulta a hét szabad művészeten kívül a hispánt is. Juditkáék egy Bagamér nevű faluban éltek, ahol a traktor státuszszimbólumnak számított. A lány először a Pipacs Presszóban kezdett dolgozni, aztán a jobb kereset reményében átment az Ili Büfébe.
Ám minden vágya a Királynők városa volt. Egy nap el is határozta magát, bepakolta tarisznyájába az oldal szalonnát, a hamuba sült pogácsát és a spanyol szótárt. (A háttérben felzengett egy spanyol gitár.) Úgy gondolta, mihelyst Veszprémbe ér, talál egy hispán oktatói állást valamelyik módosabb családnál, vagy az akadémián. Legszívesebben Szevantesz Miklós úr tanodájában szeretett volna elhelyezkedni.
Amint céljához ért, elfogta a csodálkozás. Juditka városban még sohasem járt, aszfaltot is csak tévében látott. Ám ahol Szervantesz mester tanodáját sejtette, ott csak egy kopár mezőt talált. Meg is kérdezett egy arra járó földművelőt, hogy itt állt-e az az akadémia valamikor.
-Itt? Itt mindeg ez vót.- válaszolta a paraszt.
Mit volt mit tenni, Juditka végül a Don Fetibo nevű kukkoldában és sztriptízbárban helyezkedett el. Művészneve Baga Mary volt. Munkáját lelkiismeretesen végezte, a vendégek nagyon megszerették, bugyipénz is került rendesen. Hamarosan szerelemre gyulladt iránta Sanyó, a dzsuváslegény is. Juditkának is tetszett a legény, de a szívét ő már szülőfalujában hagyta, Dongó Pistánál. Mivel akarta is, meg nem is a legényt, ezért három feladat elé állította. Az első próba az volt, hogy Sanyónak lopnia kellett egy traktort, amivel elviszi őt az aratóbálba. Ezt meg is tette a fiú, jót is táncoltak a Tomi és a Bajuszkötőkre. Különösen tetszett nekik a Szegedy-Maszák fejét basznám tiszta erőből az üvegasztalba című népdal-feldolgozás.
A második próba az volt, hogy a legénynek Beregi Brandyt kellett fakasztania egy Barkaszból. Sanyó ezt a próbát is kiállta. Be is tütüztek rendesen, aminek az eredménye egy szénaboglyában eltöltött varázslatos öt perc lett.
A harmadik és egyben legnehezebb próba az volt, hogy Sanyónak meg kellett mondania, hogy ki lőtt rá Jockeyra a Dallasban? Erre a kérdésre a legény nem tudott válaszolni, ezért Juditka kiadta az útját.
Az egyik este az Öt Földrészben múlatta az időt, iszogatta a Beregi Brandyt a Sárkány Sörrel, hallgatta a Tomi és a Bajuszkötőket. Épp a Ha Horn Gyulával >járhatnék egyszer ment. Egyszer csak betoppant Dongó Pista, Juditka szívszerelme. Jó svádájú legény volt, és nagy tudású is, hiszen két évet végzett a traktortechnikusin. Ez, főként egy olyan faluban, ahol a traktor státuszszimbólum, igen nagy szónak számít. A szerelmesek egymás nyakába borultak.
Végül a lány talált magának egy hispán tanári állást is, és boldogan éltek, amíg Pista meg nem szökött 3 revütáncossal: Babival, Tecával és Pöröllyel.
2010. július 18., vasárnap
2010. június 24., csütörtök
2010. május 21., péntek
2010. május 17., hétfő
Mese VI
A gyerekből a király szakácsa lett, a nagyobbik lány pedig egy gróf gyermekeinek lett nevelőnője.
A fiatalabbik lány a gonosz Tesco Királyságban volt szatócssegéd. Ám egyszer csak megunta az egészet, és apjához hasonlóan elment hetedhét ország ellen, szerencsét próbálni.
Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak egy fogadóba ért, a Black Rock Machine-ba. Itt a szerecsen kocsmáros, Mickou befogadta. Jó dolga volt, ihatott sört és buborékos vodkát, ehetett chipset, tortát és zsíros kenyeret. Persze idegesítő és komolytalan udvarlói is akadtak, de ez a kocsmai lét velejárója.
Ám lett két komoly udvarlója is, a Kopasz és a Copfos vitéz. Az Kopasz okosabb volt, de a Copfos szebb. Ennek a vetélkedésnek az lett az eredménye, hogy Mickou lovagi viadalt hirdetett a két dalia között. A fegyver: asztali labdarúgás avagy más néven, csocsó.
A küzdelem hét nappal és hét éjjel tartott, a végére mindkét nemes férfiú erejének végére ért, ám nem született döntés.
Akkor hogyan is lett vége ennek az egésznek: időközben a kisebbik lány megszökött egy Szegecs nevű martalóccal, akinek haján és bőrzekéjén megcsillant a napfény. A lagzin az Ítélet helyett szólt, elektromos furulyán.
A két acélszívű nyitott egy autóbontót, született egy szakajtónyi gyermekük, és boldogan éltek, míg meg nem haltak.
Now is the winter of our discontent
2010. május 16., vasárnap
2010. május 14., péntek
Modern love
-6 hónapja.
-Hát igen, egyszer kihuny minden szenvedély.
2010. május 13., csütörtök
Derűs dilettantizmusok II.
A Visztula bal partján
Majd grogot iszunk
Fél kiló dió
Vajon mire lehet jó
Ezt rejtse homály
Andrzej Stasiuk: Hebron falai(fordítás) s.1.
Faltól falig. Falig a faltól.Ablaktól falig. Ajtótól ablakig. Faltól falig. Falig a faltól. Bal láb. Jobb láb. Bal láb. Elhoztam ide mindent, amim volt, és vagyok, folytonosan létezem. Önmagában elég. Beásni magam abba, ami körülöttem van, és ami körülöttem van, az nem sok. Ezért magammal hoztam mindent, amim volt ehhez az időszakhoz. Mindent, amim volt, hogy tudjak. Hogy éljek, ez mind meg is adatott nekem. Dolgok. Levegő. Hang. Lámpa. Etetnek, és a gondolataimat is. Megérintem, és látom a bűzt a rácsos ablakon keresztül. Vakító ablak. A víz hidege a tenyéren. A nehéz étel a gyomorban. A lámpa, ami az éjszakáról mesél, a lámpa, ami a nappalról mesél. Elhoztam ide mindent, amim volt. A nekem adatott maradékot. Faltól falig. Falig a faltól. Ablaktól ajtóig. Ajtótól ablakig. Faltólfaligfaltólablakigajtótól. Van helyem mozogni, és tagjaim engedelmeskednek gondolataim parancsának. Van időm. Egész sok idő. Mindenre. Lélegzevételre, sok lélegzetvételre. Szarni és maszturbálni. Idő mindenre.
A nézésre, sok nézésre. Lépések, sok lépés. Idő az emésztésre. Idő a félelemre, a sok rémületre. Van időm az életre. Valaki hirtelen azt gondolta, hogy ide áthoz engem. Okok. Nem ismerem az okokat. Valaminek a következtében. Megfogtam mindent, ami számomra szükséges. A bőrzsákomat, benne a húst és a pacalt, amik ütemesen lötyögtek, mikor lépek. Egész nap lépek. Mozgás. Létezés. Lámpa. Homály. Lárma. Csend. Minden, amim van, a sajátom, nem vagyok tolvaj. Nem tulajdonítottam el semmit, még egy csepp nyálat vagy spermát sem.
2010. május 11., kedd
Krzysztof Varga: Szindbád öregszik (fordítás)
Arra gondolt ezen a forró júliusi vagy augusztusi napon, mindennapos jelenléte a Lukácsban annak az eredménye, hogy elért már egy bizonyos kort, amelyben életének egyik állandó lakhelye a fürdő lesz, mintha ez a fürdő valamiféle kórházban lenne, az unalmas elmúlás előszobája, egy lepratelep, ahol a elkülönítik a társadalom egészséges részét a folyamatosan haldokló betegektől.
Mégsem csak az öregség jelölte ki létét a Lukácsban, Szindbád a nagyvárosi értelmiséghez tartozott, akik hagyományosan ennek a fürdőnek a közönségét alkották, az itteni meleg forrásokban a Lukács látogatóiból szinte automatikusan művészek és gondolkodók lettek; Szindbádról pedig biztosan tudható volt, hogy művész és gondolkodó is egyben, az utóbbi időben inkább gondolkodó, mint művész, de mindenek felett iszákos és nagy étkű. Sok időt szentelt könyv- és újságolvasásra, minden nap színházba vagy moziba járt, gyakran lehetett őt látni a Művész mozi halljában, a Nagykörúton, a Katona vagy a Radnóti Színház bemutatóin, rá lehetett bukkani az Írók Boltjában, az Andrássy úton, ahogy éppen a polcokon lévő irodalmi újdonságokat böngészte. De mégis a legtöbb időt gyomrának kényeztetésével és májának pusztításával töltötte, mert az irodalom és a színház egyre kevésbé érdekelték, a művészettel való érintekezése hónapról hónapra egyre fárasztóbb és unalmasabb lett. Már nem tudott semmire naivan rácsodálkozni, réges régen eltűnt az az ártatlanság, amellyel valaha elmerült a könyvek olvasásában, a filmek, amikre beült, idegesítették ostobaságukkal
vagy mesterkéltségükkel, és a színházi előadások fárasztották modorosságukkal. Egy üveg portugiser és egy jó pörkölt nagyobb lelki élvezetet jelentettek a számára, mint egy új regény olvasása vagy egy színházi premier.
A Lukács vizében megpróbálta kimosni magából ezeket a szibarita és hedonista vétkeket, megtisztítani megfáradt lelkét és belső részeit, vagy csillapítani kínzó, erkölcsi másnaposságát.
Ezen kívül a Lukácsban szinte nem voltak külföldi turisták, akik megtöltötték a folyóparti Gellért- és Széchenyi-fürdők medencéit, úgy látszik a turisztikai utikönyvek szerzői nem értékelték ezt a helyet. Szindbád örömére, aki a medencében nyugalmat és pihenést keresett, és nem izgatott kiabálásokat idegen nyelveken, ostoba játékokat a vízben, családi veszekedéseket. A nagy, nyílt téri fürdőket sem szerette, főként a Palatinust a Margit-szigeten, ahol megbotránkoztatóan kitetovált izmú, felékszerezett fiatal férfiak parádéztak. Végül is Szindbád kivételesen nem szerette az egész Margit-szigetet, nem csak a napozók és a turisták idegesítették, hanem a joggingoló budapestiek iPod-juk fülhallgatójával a fülükben, a családok a bömbölő babákkal, a vattacukor árusok, a négykerekű biciklikölcsönző-pontok, és minden, ami megzavarja ennek a helynek az ünnepélyességét és szakralitását. A Margit-sziget Szindbád számára egy úszó cirkusz volt, valamiféle nem idevaló, vidám kisváros, ami meghatározott időre lehorgonyzott a Margit-hídnál, és Szindbád remélte, hogy egy napon elhajózik valahová messze, legjobb lenne, ha Románia felé, a Duna-deltához, és tovább a Fekete-tenger hullámain ringatózva, hogy sohase térjen vissza.
A Lukácsba Szindbád naponta járt, szokása szerint ebéd előtt, amikor a hőség elérte tetőpontját, naponta konokul megismételve ugyanazt a rituálét: pénztár(egy jegy, szekrény), öltöző, zuhany, aztán hideg vizes medence, amelyben gyorsan úszott, mell-, hát- és gyorsúszásban, aztán meleg vizes medence és jacuzzi, végül a kötelező gyógyvizes medencék: a jéghidegtől, amelybe hirtelen belemerült és prüszkölve, gyorsan kijött, a melegen át a forróig, ami 36 fokos volt. Az utolsó, 42 fokos vízbe már nem ment be, túl forró volt a számára, ezen kívül félt attól, hogy rosszat tesz a szívének. Szindbádnak pedig már így is eléggé fájt és fáradt volt a szíve.
Utána újból hideg zuhanyt vett, könnyedén sóhajtozva felöltözött, adott a kabinosnak 100 forintot, és Szindbád elhagyta a Lukácsot, hogy elinduljon valahová egy sűrű Jókai bablevesre vagy egy pacalpörköltre krumplival.
Szindbád szerette a nyarat Budapesten tölteni, a külföldi turista hordák éves inváziója és a fárasztó hőség ellenére. Bosszút állnak rajtunk a X. századi kalandozásokért, gondolta és elkerülte a helyeket, ahol osztrák és német
kirándulócsoportok, veszekedő lengyel családok, közepesen gazdag oroszok garázdálkodnak, tipegő japánok szakaszai lövöldöznek szét mindent maguk körül kis fényképezőikkel. Mellékutcákon közlekedett, ahová nem értek el a turistabuszok, és a szervezett csoportok, akiket magasra emelt esernyőkkel tereltek, mint a pásztor a birkákat, ezzel a kézi világítótoronnyal az eltompult nyugdíjasok számára, akik a saját értékes eurojukért el akartak tölteni egy kis időt a szép, elesett Budapesten, teleenni magukat gulyáslevessel és Gundel-palacsintával, cigány zenét hallgatni. Éberen elkerülte tehát az olyan aknamezőket, mint a Váci utca, a Vörösmarty tér, a Bazilika környéke, és arra sem volt esély, hogy találkozzunk vele, amint éppen a Várban sétál. Inkább a Farkasréti temetőben sétált, ahol elhatározta, hogy ebédelni indul egy bizonyos kocsmába a budai Sasad-hegyre. Volt néhány kedvenc helye, ahol a lukácsbéli látogatása után ebédelt, gyakran elég messzire a fürdőtől, de Szindbádnak volt ideje, ahogy egyre idősebb lett, egyre több.
Mekkora paradoxon, gondolta utoljára, minél jobban összezsugorodik a nekem kiutalt idő, annál kevesebbet alszom. Valamikor amikor még világos volt a számomra, hogy tengernyi időm van, próbáltam ezt az időtengert, amilyen gyorsan csak lehet, átúszni, mohón csapkodva a kezeimmel, minden túl kevés volt nekem: a szerelmek, vagyis igazából a románcok, a barátságok, amik inkább felületes ismeretségek voltak, a kalandok, amik inkább hülyeségek voltak, most válik világossá a számomra, hogy túl sok embert ismerek, hogy néha egy kicsit túl sok dolog történik az életemben, amit meg kell próbálnom kihasználni, mielőtt az igazi öregség eljönne, és egy dupla nelsonnal két vállra fektetne.
Csak úgy gondolkodott ezeken a paradoxonokon, a Moszkva téren felszállva egy 59-es villamosra és útban egy kocsmába, ahol egy ismerős pincér, János üdvözölte, ahogyan mindig is szokta: Régen volt az Úr nálunk, hogy van? Ugyanúgy, mint mindig, minden rendben, válaszolta Szindbád. Az a legfontosabb, mondta a pincér, eléhelyezve az étlapot, a legfontosabb az életben az, hogy minden rendben legyen. Szindbád bólintott a pincér eme elmésségére, kért egy fröccsöt jéggel, és elmélyedt az étlapban, mégha már fejből tudta is az egészet, a menü talán nem változott ebben a kocsmában Kádár János halála óta, és Szindbád szokásához híven itt babgulyást rendelt, vagy pacalpörköltet petrezselymes burgonyával, esetleg csirkepaprikást galuskával.
Mit ajánlana ma nekem, kérdezte meg mégis az ismerős pincért, aki egy jeletőségteljes grimasszal, talán mosolyogva odament hozzá, könnyedén lehajolt, és ekkor Szindbád sajnálta, hogy nem az a fialal pincérnő áll mellette mély dekoltázzsal, amelyben érdeklődő tekintete elmerülhetne. Egy ideje már jobban szerette a nőket csak nézni, mint megismerkedni velük vagy elcsábítani őket. Túl sok fáradtság, gondolta, olyan dolgokról kell beszélgetni, amik nem érdekelnek minket, kiábrándulhatunk az adott személy gondolkodásából és viselkedéséből, ehhez még hozzájönnek a kiadások az italra, a taxira, és nincsen semmi garancia arra, hogy bármi is történik. Ám ha történik is valami, nem jön-e egyből utána a kiábrándulás, egy még sikeres kapcsolat után is nem bénítja-e meg a végtelen szomorúság és a mélységes mély üresség érzése.
Hiszen valamikor nem ilyen volt, emlékezett vissza Szindbád, valamikor nyugodtan végig tudtam hallgatni egy gyönyörű lány legnagyobb butaságait is, kezemet a térdén tartva, és lenyűgözötten néztem bele a szemeibe, azt gondolva: Ági, Zsuzsa, Panni, te vagy a legszebb lány ezen a helyen, veled szándékozom leélni életem hátralévő részét.
Ma a székelykáposztát, a kijevi pulykamellet krumplipürével, vagy a csülök pörköltet ajánlanám, mindegyik friss és finom, hallotta meg Szinbád a hangot, és úgy látta, mintha ez a megjegyzás odaragasztott volna a pincér jobb tenyerének három ujját a szájához.
Hmm, morogta Szindbád, a székelykáposzta nekem túl nehéz étel, kínoznak utána a szelek, jelentette ki, a kijevi pulykamellet pedig már unom, akárhol fordulok is meg, mindenhol kijevi pulykamell van, nemzeti ételünkké vált, talán inkább magyar pulykamellnek
kéne hívni, de legalábbis budapestinek. A mi kijevi pulykamellünk más és jobb, mint a többi, jelentette ki a pincér. Nem kétlem, nem kétlem, replikázott Szindbád, de már akkor
sem tudok ránézni a kijevi pulykamellre. Akkor legyen csülökpörkölt, igazán isteni, dicsérte a szakács művészetét a pincér, és a bajsza alatti grimaszban továbbra is volt valami, ami a mosolygásra emlékeztetett. János úr fekete bajuszt viselt, mint minden igazi magyar pincér. Elhiszem, hogy isteni, vágott vissza gyorsan Szindbád, de valami egy bizonyos idő óta gyötör a csülökpörköltben, a körömpörkölthöz hasonlóan, túl zsírosak nekem, a májam már nem bírja őket úgy, mint régen. Nem lehetne inkább zuzapörkölt? Sajnos nem tartunk zuzapörköltet válaszolta fájdalmasan János úr. Ebben az esetben pacalpörköltet eszem, döntötte el Szindbád, hangosan becsapva az étlapot, és odanyújtva azt a pincérnek. Természetesen. Pacalpörkölt petrezselymes burgonyával, és milyen savanyúság legyen hozzá? Uborkasaláta vágta rá gyorsan Szindbád. Természetesen, hogy uborkasaláta,mondta a pincér - tejföllel vagy anélkül? Egy kis tejföl, és sok örölt paprika. Aha, és még egy fröccsöt is.
A fröccs egy pillanat múlva már előtte is volt, és megmeríthette száját a szódavíz és a fehérbor frissítő keverékében. El kellett ismernie, hogy ebben a kocsmában adják a legjobb fröccsöt, amit csak ismer, minden más helyen a fröccs túl meleg volt, a víz nem eléggé volt szénsavas, a bor túl savanyú volt. Az idővel válogatós lett még olyan apró kérdésekben is, mint a fröccs milyensége. Igen, valamikor meg tudtam inni a meleg fröccsöt, szénsav nélkül, ha jó volt a társaság, most már jobban szeretek egyedül inni, de a fröccsnek tökéletesnek kell lennie, pont, mint itt, szódavízzel és nem szénsavas ásványvízzel.Vannak olyan helyek, ahol a ráadásul sima csapvizes fröccsöt adnak, ez teljesen felháborító, merült gondolataiba Szindbád és egy nagyot kortyolt, élvezve a hűsítő italt, a buborékok lágy sziszegését,és finom csípéseiket nyelvén.
Amikor a pincér kihozta a pacalt, az uborkasalátát és a kosárkát a friss, fehér kenyérrel, Szindbád nem mulasztotta el megdicsérni. Ez a kedvenc fröccsöm egész Budapesten, mondta Jánosnak, nincsen jobb ital a hőségben, talán még a hideg sör sem hűsít így. Én a korsó, hideg sört szeretem nem sok habbal, leggyakrabban Drehert vagy valamilyen csehet, mondta János, akinek léggömbként dudorodó hasa, amit a kötelező fehér ing övezett, alátámasztotta ezt az állítását, de köszönöm a kedves szavakat, csakugyan, a vendégek gyakran dicsérik a fröccsünket. A sör elálmosít és elnehezít, mondta Szindbád, közelebb húzva magához a tányért a pacallal, a fröccs ezzel szemben energiával tölt fel, és felerősíti az érzékelésemet. A fröccs olyan, mint a lány, könnyű, mint a fehér bor, pezsgő mint a sampan, és hamar az ember fejébe tud szállni, mondta el elmésségét János úr.
Ez igaz, felelte Szindbád, akinek nyílvánvaló volt, hogy ezt a okosságot valamikor már hallotta, de nem emlékezett, hogy János szájából vagy valaki máséból. Vagy talán a saját szájából hangzott el? Nem muszáj vele beszélgetni, vagy meghallgatni az állításait, tette hozzá a pincér, de a fröccs sohasem csal vagy lop meg, mégha pénzt is kell rá költeni. Ez igaz, igaz, mondta Szindbád, de tudja uram, a nőhöz megfelelően kell közeledni, és tudom, hogy banálisan hangzik, de meg kell ismerni és érteni a női lelket. Sok nőügyem volt életemben, de egyikük sem csalt vagy lopott meg. Meg kell tanulni beszélni hozzájuk, és meg kell tanulni meghallgatni, amit mondanak. Ez a siker kulcsa, emelte mutatóujját az ég felé.
A pacal, mint mindig, tökéletes volt, Szindbád imádta, épp elég kömény volt benne, se túl sok, se túl kevés, és az idő múlásával Szindbád egyre jobban értékelte a harmóniát, a megfelelő arányokat. Ám amikor az első falaton kérődzött, belemártva a puha kenyérdarabot a szószba, eszébe jutott, hogy az utóbbi időben főként pacalpörköltet eszik. Hozzászoktam, gondolta, nem keresek már semmi újat, az életem a pörkölt, a Lukács víze és a bor alapjain nyugszik, ám nem vagyok benne biztos, hogy ezek a legbiztosabb alapok.
Amikor befejezte az evést, tökéletesen kitörölve a tányért a kenyér héjával, egy kicsit hátradőlt a széken, és egy mélyet sóhajtott. Ez mindig a szindbádi nap kulcsmomentuma volt: érezte a jólakottságot és a már-már vallási boldogságot, de ott motoszkált benne a szomorúság és a fáradtság is, amelyek végigkísérték a nap többi órájában.
Ízlett?, kérdezte János úr, aki mint egy kisértet tűnt fel Szindbád mellett, kezét az üres tányér felé nyújtva. Mint mindig, tökéletes volt, válaszolta Szindbád, kevés helyet ismerek, ahol ilyen pompás pacalpörköltet adnának. Talán egy kis desszert, palacsinta, szilvás gombóc, kávé? kérdezte János, mint minden igazi magyar pincér, különösen a bajszosak, amikor a vendég befejezte a főfogást.
Nem köszönöm, tényleg jóllaktam, ahogy mondani szokták, dugig vagyok – válaszolta Szindbád.Az idő múltával egyre kevesebb elég nekem, valamikor ennél jóval többet ettem, mégis karcsúbb voltam. Az idő múltával az emésztés lelassul, a mohóság és a szomjúság lecsillapodnak. Valamikor, idézte fel Szindbád, fogai közé téve egy fogpiszkálót, képes voltam megenni előételnek Hortobágyi palacsintát, aztán gulyásleveset, kacsasültet vörös káposztával, és desszertnek még túrógombócot. Hozzá megivott egy üveg kékoprtót, vagy ahogy az isten tudja miért, mostanában hívják, portugiesert, vagy kékfrankost.
Igazán imponáló, mondta csodálattal a pincér, két ebédet egyszerre, nem ismertem senkit, aki gulyásleves után kacsasültet evett, ellenkezik a hagyományainkkal. És egyúttal azt gondolta: Milyen kár, hogy ez az elcseszett, unalmas alak már nem eszik ilyen nagy ebédeket, háromszor annyit költene, és abból borravalóra is jutnia kéne valamicskének! Mert János úr, mint sok pincér ezen a helyen, nagyon nem szerette a vendégeit, mégha megnyerően kedves is volt velük.
Ebéd után, amikor a jóllakottságot felváltotta a melanchólia – ez a tipikus érzés, ami egy jó magyar kocsma elhagyása után jön rá az emberre – és miután elegendő borravalót hagyott, Szindbád egy lassú sétát tett a közeli Farkasréti temetőben. Barangolt a sírok között, időnként leült valamelyik szép sírhoz a padra, elszívott egy cigarettát, és elgondolkozott azon, hogy fog elmúlni a nap több része, vagy moziba megy, vagy haza is térhetne, átadva magát egy könyvnek, ami biztosan és hamarosan átcsapna tévénézésbe és a megváltó álom várásába, amely átvezetné őt a következő napba, amikor újra meglátogathatná a Lukács fürdőt, és utána elmehetne ebédelni, ezúttal egy másik vendéglőbe, hogy a monoton életében folyton legyen a változásnak valamiféle képzete.
Nagyjából így teltek számára a nyári hónapok Budapesten.
2010. május 9., vasárnap
2010. május 6., csütörtök
Magánközlemény
Ja, és mióta Tamás nevét leírtam egy röszüben, azóta csak 80 karakteres üzeneteket lehet írni. (Varródani:Hogy mondjam el milyen nagyon szeretlek én ha bakker, nem áll rendelkezésre több, csak 160 karakter...) Ez a fiú bárkit és bármit ki tud akasztani. Pedig a telefon aztán már tényleg bajuszfüggetlen.:)
Kerekperecevő egyik koleginája írja. Iszonyatosan jó stílusa van, nagyon gördülékeny az egész, olyan dolgokról ír, amiket én is átéltem, vagy átélhettem volna. Érdekelne, hogy milyen lehet a kis buksza a való életben. Szerintem rendszeres olvasója leszek.
Talán emiatt is, de elkezdtem Shakespeare-t olvasni. Aki ismer, az tudja hogy a III. Richárdot imádom{York napsütése rossz kedvünk telét...}, de tegnap elolvastam már a Lovátett lovagokat, a Vízkeresztet és a Makrancos hölgyet is{a Vígjátékok kötetet vittem magammal}.
Délután elugrottunk nagymamáékhoz is, mert ma reggel el kellett vinnünk nagypapát a tüdőszanatóriumba. Nagymama persze megint rengeteget sütött-főzött. Az jutott eszembe, hogy ha nagymamát rászabadítanám Adam Richmann-re(ManvsFood), akkor mi lenne? "Az ember és a nagyi küzdelmében MA A NAGYI nyert!(ManvsGranny)
Nagyiéknál nagyon jól esett a csend és a levegőben szálló virágillat. Este a könyvtárszobában ( http://vekengesek.blogspot.com/2009/11/konyvespolc.html) olvasgattam a fent említett drámákat, miközben az empetrójkámon a Bartók Rádiót hallgattam. Többek között a Tannhausert(annyira tetszik, hogy éppen a Wagner összest töltöm le), és persze arra is rá kellett jönnöm, hogy milyen szép is lenne életem végéig jó barátságokat ápolni a Bach-okkal. Meg persze idióta SMS-eket is küldözgettem.
Reggel lecsókolbász+tea, aztán irány a Kékes.
2010. május 5., szerda
Az egész úgy indult, hogy Regivel megbeszéltük, leugrunk a Black Rock Machine-ba, egy kicsit beszélgetni. Semmi különös nem történt, viccelődtünk, ittunk egy-két sört{de most tényleg csak néhányat, becsszó}, befutott néhány felületes ismeretség is. Ám amikor elmentem WC-re, átvágva a kocsma azon részén, ami leánykorában még a Buddha Lounge nevet viselte, egy női kompániára lettem figyelmes. Kiderült, hogy leánybúcsú zajlik. Mrożek Mulatság (Zabawa) című művének az a lényege, hogy ha nincs mulatság, akkor meg kell teremteni. Ennek a bulinak az volt a lényege, ha van mulatság, akkor azt el kell pusztítani. Egy rock-kocsmában ült 7 valószínűleg szingli és egy házasulandó buksza, egymással beszélgettek a gyerekvállalásról és a munkáról, szénsavas ásványvizet ittak, ha némelyiküknek dohányozni volt kedve, akkor kimentek a kerthelyiségbe{na jó, elismerem, hogy ez egy udvarias gesztus volt, de azért valahogy mégsem illett egy füstös krimóhoz}. Az asztalon egyre hidegebb tálak sorakoztak, de még abból sem ettek. Állítólag a bulinak volt katarzisa is: lufikra írtak filctollal. Ilyen vidám hangulatban töltöttek el 6 órát. Látszott, hogy a végére már nagyon unják az egészet, és bár több haverom felajánlotta, hogy rendőrnek öltözve táncot lejt nekik, de valószínűleg ez sem vidította volna fel őket. Vagy lehet, hogy pont ez kellett volna nekik.
Rímváltás I.
Útravaló
Te elrepülsz s én
Meszes szívemben őrzöm
Ujjlenyomatod
II.
Úton
Én elrepülök
Európán át viszlek
Vámmentes árú
I.Kerekperecevő
II. Szerény személyem
2010. május 4., kedd
Bonmot
Mi is történt még a hétvégén?
Szombat este lengyel történészekkel vacsoráztam, akik a varsói Állami Régészeti Múzeumból jöttek, hogy hazavigyenek egy kiállítást, ami apáméknál volt. Mivel kőkorszakiak voltak, ezek tulajdonképpen kövek voltak. Kőkemény, mi? Rendes fickók voltak, alig ittak, igyekeztek lassan és érthetően beszélni, és a legfőbb témájuk a grünwaldi csata volt, aminek most lesz az újrajátszása a hatszázadik évforduló kapcsán. Nagy gyerekek. Ezek után találkoztam az egyik ikertestvéremmel, aki hazalátogatott a Munka Nagy Ünnepe alkalmából. Hát, az igazat megvallva, neki sem volt valami fényes kedve, de azért csaptunk egy kocsmatúrát. Még a Green House-ba is benéztünk. Szó szerint, mert bemenni nem mentünk be. A Green House egy skinhead-kocsma volt Nyíregyháza belvárosában, ezért sohasem mentem be oda. Az elmúlt években azonban egyszerű, silány szórakozóhellyé vált, és már régen terveztem, hogy ezt a fekete lyukat is eltüntetem a kocsmatérképemről. Az estét megint Bohónál fejeztem be, az erkélyen.
Vasárnap anyák napja alkalmából meglátogattuk nagymamát, aki nagyon örült nekünk, de bosszankodott is, mert nem tudott főzni. Nem baj, azért egy kis nyúlpörkölt nokedlivel került az asztalra. Este szintén a lengyelek.
2010. április 30., péntek
Derűs dilettantizmusok I.
Vagy jelent meg az Alföldben néhány írása
Egy könyvtárosnő, ki könyvek és az én gerincem simogatná
Vagy legalább valaki, aki Salman Rushdie nevét tudná
Kéne egy csaj, akinek jó a segge
Kinek van egy érdekes anyajegye
Akiben a legkisebb részlet is megbabonáz
Kire jó ránézni ébredés után
Kéne egy csaj, akinek fontos vagyok
Akit bármikor megsimogathatok
Akit még békén is hagyhatok, ha kell egy kis magány
Mert hozzám úgyis visszatalál
Kéne egy csaj, akinek megmutathatom igazi és választott hazám
Hogy hol hánytam először s Kościuszko hol állt
Akinek elmesélhetném, hogy hogyan is teltek kamaszéveim
És hogy Báthory István miért is nyugszik itt
Kéne egy csaj, aki mellett felébredhetek
Akinek elalvás előtt mesélhetek
Minden mesében lenne egy diák
Aki hetedhét országot bejárt
Kéne egy csaj, akivel szeretkezhetek
Aki ismeri minden anyajegyemet
A többit rejtse jótékony homály
Egy dżentelmen ilyenről nem diskurál
Kéne egy csaj, akivel eljátszhatom
Hogy a film-színházművészet rajongója vagyok
Kiállításmegnyitókon unnánk halálra magunk
Demonstrálnánk, hogy intellektüelek vagyunk
Kéne egy csaj, akivel együtt főzhetek
Dőlnének belőlem a tévés szakács ötletek
Birka türelemmel elnézné nekem
Ahogy (két)bal kezemmel a hagymát szeletelem
Kéne egy csaj, aki megnevettet
Aki a hülye vicceimen nevet
Akivel lenne egy gáz közös dalunk
Amit önironikusan előadunk
Kéne egy csaj, akivel kerékpározhatok
Vagy egy estét végigtáncolhatok
De talán ez már több lenne, mint elég
Ezt csinálja mással, neki is kell a pihenés
Kéne egy csaj
2010. április 29., csütörtök
2010. április 28., szerda
Bafana
A második a Goodbye, Bafana volt. Mandela börtönőrének emlékirataiból készült. Ez már egy sokkal jobb film volt Joseph Fienes-szal. A börtönőr nézőpontja érdekes lehet, hiszen ő is rab valamennyire(lásd: Dovlatov: A zóna).
Gyermekkorom óta érdekelt az apartheid, hiszen ez volt az egyetlen ismert faji alapú diktatúra azokban az időkben, amikor én világra jöttem. A diktatúrák természetrajza pedig mindig is érdekelt. Írni is fogok erről egy könyvet.
Az igazat megvallva Dél-Afrikával nem tudok mostanában mit kezdeni, hiszen jó, hogy elmúlt az apartheid, de ami ott van most, az azért szintén elég gáz. Nem tudom, mi lenne a megoldás.
Mit is kívánsz?
1998 óta várom, hogy az Inter bejusson a Bajnokok Ligája döntőjébe. Ez ma megtörtént.
De igazából egyik sem tölt el euforikus örömmel már. Kicsit későn jöttek.
2010. április 27., kedd
2010. április 26., hétfő
London
- A kávézás Kerekperecevővel {alliteráció} a repülőtéren
- A londoni HÉV-közlekedés (imádom, hogy nem kell lemenni a föld alá, oda rendes ember amúgy sem megy)
- Sutton békéje és csendessége
- A Temze
- Fulham, Kensington, Chelsea
- A double-deckerek
- A The Times
- A Cadbury buttons
- A Twickenham
- Foster's sört inni egy pub előtt
2 haiku
Lelked ajándékai
Rám bíztad őket
Koszos folyosón
Villánkon sörösrépa
Arcunkon mosoly
2010. március 29., hétfő
Apró örömök
Rámtalált egy könyv is: Álvaro Mutis: Maqroll, az Árbócmester nekibuzdulásai és hányattatásai, amiről már most tudom, hogy hű társam lesz nekibuzdulásaim és hányattatásaim közben.
2010. március 17., szerda
Krynica 2010
Ja, is itt egy kis illusztráció:
http://krynica2010.blogspot.com/
Első fordításom
ELSŐ LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Írok neked, noha tudom, hogy nem fogsz rá válaszolni.Még csak két napos vagy. Éppen most, 48 órával a születésed után, diagnosztizálták nálad a 21-es kromoszóma triszómiáját. Ez semmit sem mond neked?! Én tudom! Nekem egy dolgot mond: “Problémánk van, fiam.”
Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Úgy volt, hogy egy nagy, egészséges lányom lesz! Egy dolog igaznak bizonyult, tényleg nagy vagy (3650 grammot nyomsz).
Ülök, és nézem az inkubátor üvegén keresztül, milyen erőtlenül fekszik a tested. Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Két napja még teljesen más ember voltam, és most, ami volt, már nem tér vissza.
A diagnózisok végzetesek, fiacskám. Lehet baj a szíveddel, az emésztőrendszereddel, a veséddel, lehet hogy leukémiás vagy, stb.
És a szellemi fejlődéseddel sem lesz minden rendben. Hiszen minden másnak tűnt, fiam!
Légy erős, fiam! Mert nekem már nincs erőm. Neked kell erősnek lenned, mindkettőnk helyett.
Mama
TIZEDIK LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Még csak most kezdelek megismerni, a szokásaidat, azt, hogy mit szeretsz. Milyen sok időt is vett el tőlünk a Down-szindróma. Rádnézek, és két személyt látok. Téged és a Down-t. Mintha a Down-szindróma az alteregód lenne.Te és ő szétválaszthatatlanok vagytok. Igen, mint ahogy én nem tudom megváltoztatni a bőröm színét, vagy az ujjaim hosszát, te sem tudsz soha megszabadulni tőle. Több választásom is van: vagy megszeretem őt vagy harcolok vele! Csak hogy ez a harc nincs az elejétől fogva már vereségre ítélve?! Mert ha meg is ölöm “ŐT”, azzal megöllek téged is!
A Mamád
TIZENEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megjöttek a karyotipia eredményei. Down-szindrómád van. A 21. kromoszómapárodban van még egy plusz, harmadik kromoszóma is. Most már ember és törvény előtt is fogyatékkal élőnek számítasz. Nem egy édes, egészséges babuci vagy! Egy gyerek vagy a 21. kromoszóma triszomiájával. Amikor ma, már sokadjára feltettem magamnak a kérdést: - Miért is velem kellett ennek megtörténnie?, rá kellett jönnöm, hogy ez nem velem, hanem veled történt meg.
Mama
TIZENHÁRMAS LEVÉL
Stasio!
Ez a te nagy napod. Ma van a keresztelőd. Mégha már megkereszteltek is a kórházban, nem akarok arra emlékezni, mert az egy szomorú időszak volt. Ma örülni akarok! Boldog akarok lenni! Semmi sem ronthatja el a kedvem! Az én kis angyalom vagy! Angyal 21-es triszómiával.
A Mamád
TIZENNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Lassan kezdek megbékélni azzal, ami történt. Végül is, van más választásom? Persze hogy van! De vezetne az valahová? Tudatosítottam magamban, hogy neked köszönhetően (és főként a genetikai hibádnak köszönhetően) jobb anya lettem. Amikor megszültem Marysiát (a nővéredet), még a kórházban feküdve elterveztem az életét, az iskoláztatását, hogy mikor fogja letenni az angol nyelvvizsgát és mikor a franciát vagy a németet. Megértettem, hogy nem azért szültelek titeket erre a világra, hogy beteljesítsétek a vágyaimat, hanem hogy jó és boldog emberekké váljatok.
A nővéred máris nagyon sokat köszönhet neked, jóllehet még nagyon kicsike vagy.
Mama
TIZENNYOLCAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Ma voltam a “Jobban szeretettek” Down-szindrómás Gyerekek Szüleinek és Nevelőinek Egyesületében. Féltem ettől a látogatástól, féltem meglátni az igazságot a szemekben. Féltem, mert tudtam, hogy itt senki nem fog nekem kegyesen hazudni. Senki nem mondja azt, hogy elvégezted az egyetemet, megtaláltad a rák ellenszerét, vagy hogy megmásztad a Föld legmagasabb csúcsát. És igazam volt! Ez az igazság mégsem fájt. Miért? Nem tudom. Talán azért, mert olyan embereket láttam, akik ugyanazokon a dolgokon mentek át, mint én, mégis képesek nevetni. Ez reményt adott. Reményt arra, hogy jobb lesz.
Aludj Fiacskám, mert már késő van.
Mama
HUSZONEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megint rájöttem, hogy az emberek érzéketlenek, nem tisztelik a más fájdalmát. Ma felhívott egy ismerős nő, aki velem beszélgetve azt mondta, hogy végre valami nem sikerült nekem az életben. Ezt rád értette, Fiam. Mit kellett volna tennem, Fiacskám? Milyen szavakat kellett volna használnom? Vagy nem is kellett volna mondanom semmit? Adj tanácsot, Fiam! Adj tanácsot, mert én nem tudom!
Mama
HUSZONHÁRMAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Erőt vett rajtam a teljes reménytelenség. Megint ugyanazok a kérdések kavarognak a fejemben: Mi okból? Miért? Miért kell nekem ezt elviselni?
Mégis a végén meg kell értenem, hogy más szempontból nincs jelentősége, kinek hány kromoszómája vagy milyen végzettsége van! Az a fontos, hogy milyen ember! Valamikor végre megértem ezt?
Segíts nekem, Fiacskám! Kérlek, segíts!
Mama
HARMINCHÁRMAS LEVÉL
Fiam!
Ma vagyok 30 éves. Mit sikerült elérnem az eddigi életemben, és mit nem? Hány lehetőséget szalasztottam el, és hányat sikerült megragadnom? Erre nem tudom a választ. Amit viszont tudok: egy harmincéves, férjezett nő vagyok, két gyermek anyja: a három és fél éves Marysiaé és a tiéd (Down-szindrómával született fiamé). Harminc éves nő vagyok, felsőfokú végzettséggel, munka nélkül. Harminc éves nő vagyok, sápadt arccal, szomorú, kék szemekkel. Nem hangzik optimistán? Való igaz, sohasem voltam jó a mérlegkészítésben, (főként ha a saját életemről van szó).
Ennek ellenére miért érzem magam szerencsésnek? Talán azért, mert a családunk, minden vihar ellenére, összetart. Talán azért, mert vannak hozzánk hozzátartozóink, akik segítenek nekünk (az ismerősök és a barátok nem mentek át a vizsgán, nincs kedvem megbocsájtani nekik, vagy kioktatni őket). Talán azért, mert nem adtam fel: 15 kilót fogytam a szülés után, sokat edzek, angolul és oroszul tanulok. Ahogy gyakran mondják: ERŐS NŐ LETTEM!
Egy harminc éves, erős nő vagyok. Remélem, büszke vagy rám, fiam!
Mama
HARMINCNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Néhány napja töltöttem be a harmincat, te pedig egy hónapon belül egy éves leszel. Hamarosan vissza szeretnék menni dolgozni. Tudod, hogy ez mit jelent?! Lehet, hogy naponta 10 órán keresztül is távol leszünk egymástól. Tudom, hogy ez nehéz lesz neked, de biztos vagyok benne, hogy nekem nehezebb lesz. Csak remélhetem, hogy nem fognak halálra idegesíteni a “jóakarók” lelkiismeretfurdalást okozó, érzéketlen megjegyzései: magára hagysz egy beteg gyereket; mi lesz a rehabilitációval?; Nem fogsz neki ezzel fájdalmat okozni?; hiszen Down-szindrómája van, fel kell magad áldozni.
A döntésem helyes (mélyen hiszek ebben). Lépésről lépésre jutok el oda, ahová akarok, elérem a kitűzött célt, csak következetesnek kell lennem! Amellett, hogy szültem egy Down-szindrómás gyereket, még jogom van álmodozni, megvalósítani a vágyaimat, karierrt csinálni! És ha ez valakinek nem tetszik, akkor sajnálom! Tudom, hogy szeretsz, és tudom, hogy akkor sem szűnsz meg szeretni engem, amikor majd munkába megyek!
A Mamád
Első fordításom (lengyel eredeti)
LIST 1
Witaj Synu!
Piszę do Ciebie, choć wiem, że mi nie odpiszesz! Masz przecież dopiero dwa dni. Właśnie dziś 48 godzin po twoich narodzinach zdiagnozowano u Ciebie trisomię 21. Nic Ci to nie mówi?! Ja wiem! Mnie mówi jedno: “mamy problem synu!”.
A przecież miało być inaczej, synu! Miałeś być dużą zdrową dziewczynką! Jedyne, co się sprawdziło, to że jesteś duży (ważysz 3650).
Siedzę i patrzę przez szybę inkubatora, jak bezwładnie leży Twoje ciało. A przecież miało być inaczej, synu! Jeszcze dwa dni temu byłam inną osobą, teraz to, co było już nie wróci. Diagnozy synu są fatalne. Możesz mieć wadę serca, wadę układu pokarmowego, wadę nerek, białaczkę itd.
A intelektualnie nie będziesz rozwijał się dobrze. A przecież miało być inaczej, synu!
Bądź dzielny synu! Bo ja już nie mam siły. Ty musisz jej mieć za nas dwoje!
Mama.
LIST 10
Witaj synu!
Dopiero teraz Cię poznaję, Twoje zwyczaje, Twoje upodobania. Tak wiele czasu zabrał nam zespół Downa. Patrzę na Ciebie i wiedzę dwie osoby: Ciebie i zespół Downa. Zespół Downa to takie Twoje alter ego. Ty i on jesteście nierozerwalni. Tak, jak ja nie zmienię koloru skóry, czy długości palców, Ty nie pozbędziesz się nigdy jego. Mam więc wybór: albo go polubić, albo z nim walczyć! Tylko czy walka nie jest skazana z góry na porażkę?! Przecież jeśli zabije “jego” zabije też Ciebie!
Twoja mama.
RAZEM: 11 i 13
LIST 11
Cześć Stasiu!
Dziś przyszły wyniki kariotypu. Masz zespół Downa. W 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom. Teraz wedle ludzi i prawa jesteś osobą niepełnosprawną. Nie jesteś słodkim, zdrowym bobasem! Jesteś dzieckiem z trisimią 21. Kiedy dziś, po raz kolejny, zadawałam sobie pytanie: “dlaczego mnie to spotkało?”, uświadomiłam sobie, że to nie mnie, lecz Ciebie spotkało.
Mama.
LIST 13
Stasiu!
Dziś Twój Wielki Dzień. Twoje Chrzciny. Choć zostałeś już ochrzczony w Szpitalu, to nie chcę o tym pamiętać, bo to był smutny czas. Dziś chcę się cieszyć! Dziś chcę się radować! I nic nie przeszkodzi mojemu szczęściu! Jesteś małym aniołkiem! Aniołkiem z Trisomią 21.
Twoja Mama.
LIST 14
Witaj synu!
Chyba powoli zaczynam godzić się z tym, co się stało. Zresztą, czy mam inne wyjście? Owszem mam! Ale do czego by ono nas doprowadziło? Uświadomiłam sobie, że dzięki Tobie (a raczej dzięki Twojej wadzie genetycznej) stałam się lepszą matką!!! Kiedy urodziłam Marysie (Twoją siostrę) jeszcze leżąc w szpitalu zaplanowałam jej życie, edukację, kiedy zda First Certificate, a kiedy Telca z francuskiego lub niemieckiego. Zrozumiałam, że nie urodziłam was po to, żebyście spełniali moje oczekiwania, lecz po to, żebyście byli dobrymi i szczęśliwymi ludźmi.
Twoja siostra zawdzięcza Ci już tak wiele, choć jesteś taki malutki.
Mama.
LIST 18
Witaj synu!
Dziś byłam w Stowarzyszeniu Rodzin i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa "Bardziej Kochani". Bałam się tej wizyty, bałam się spojrzeć prawdzie w oczy. Bałam się, bo wiedziałam, że mnie nikt nie będzie oszukiwał. Nikt nie powie, że skończysz studia, wynajdziesz lekarstwo na raka, czy wejdziesz na najwyższy szczyt Świata. I miałam rację! Ta prawda jednak nie bolała. Dlaczego? Nie wiem. Może dlatego, że patrzyłam na ludzi, którzy przeszli przez to samo, a mimo to uśmiechają się. To dało nadzieję. Dało nadzieję, że będzie dobrze.
Śpij synu, bo już późno.
Mama.
LIST 21
Cześć Stasiu!
Dziś uświadomiłam sobie, że ludzie są bezwzględni, że ludzi nie mają szacunku dla czyjegoś cierpienia. Dziś zadzwoniła do mnie znajoma, która rozmawiając ze mną powiedziała, że nareszcie coś mi się w życiu nie udało. Mówiła o Tobie synu. Co powinnam zrobić synu? Jakich słów użyć? Czy może nie mówić nic? Doradź mi synu! Doradź, bo ja nie wiem!!!
Mama.
LIST 23
Witaj synu!
Męczy mnie już ta wszechogarniająca beznadzieja. Męczy mnie już to ciągłe zadawanie tych samych pytań: Za co? Dlaczego? Czemu to ma służyć?
Przecież w końcu powinnam zrozumieć, że tam „po drugiej stronie” nie ma znaczenia, ile kto ma chromosomów lub jakie wykształcenie zdobył! Tak naprawdę istotne jest, jakim się jest człowiekiem!Czy kiedyś wreszcie to zrozumiem?
Pomóż mi synu! Pomóż proszę!
Mama.
LIST 33
Synu!
Dziś kończę 30 lat. Co w ciągu tych lat udało mi się zrobić, a czego nie? Ile okazji straciłam, a ile zdołałam wykorzystać? Tego nie wiem. Wiem za to, że jestem 30-letnią zamężną kobietą z dwójką dzieci: 3,5letnią Marysią i z Tobą Stasiu (niespełna rocznym chłopcem z zespołem Downa). Jestem 30-letnią kobietą po wyższych studiach, bez pracy. Jestem 30-letnią kobietą o bladej twarzy i smutnych niebieskich oczach. Nie brzmi optymistycznie? To prawda, nigdy nie byłam dobra w robieniu bilansów z czegokolwiek (a tym bardziej z własnego życia).
Zatem czemu czuję się szczęśliwa!? Może dlatego, że nasza rodzina, mimo sztormów, trwa. Może dlatego, że mamy bliskich, którzy nas wspierają (znajomi i przyjaciele nie zdali egzaminu, nie mam ochoty dopuścić ich do poprawki). Może dlatego, że nie poddałam się: schudłam po porodzie 15 kilogramów, dużo ćwiczę, uczę się rosyjskiego i angielskiego... Co tu dużo mówić: SILNA ZE MNIE KOBIETA!
Jestem 30-letnią silną kobietą. Mam nadzieje, że jesteś za mnie dumny synu!
Mama.
LIST 34
Witaj synu!
Kilka dni temu skończyłam 30 lat, a Ty za miesiąc skończysz rok. Zamierzam wkrótce iść do pracy. Wiesz, co to oznacza?! Możemy nie widzieć się w ciągu dnia nawet 10 godzin. Wiem, że będzie to trudne dla Ciebie, ale mam wrażenie, że trudniejsze będzie dla mnie! Mam tylko nadzieje, że nie zabiją mnie wyrzuty sumienia i niewybredne komentarze “życzliwych”: zostawiasz chore dziecko; co z rehabilitacją?; nie będziesz mieć do siebie żalu?; przecież on ma zespół Downa powinnaś się poświęcić.
Decyzja moja jest słuszna (głęboko w to wierzę). Krok po kroku dojdę tam gdzie chcę, osiągnę wybrany cel, muszę tylko być konsekwentna! Mimo, że urodziłam dziecko z zespołem Downa mam prawo do marzeń, realizacji pragnień, kariery zawodowej! A jeśli komuś się to nie podoba, to trudno! Wiem, że Ty mnie kochasz i wiem, że nie przestaniesz kochać mnie nawet wówczas, gdy pójdę do pracy!
Twoja mama.
Mese V.
Egyszer volt, hol nem volt élt egyszer egy Egyszarvú. Vagyis inkább Egyszarvúcska, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Unikornisok hosszú évszázadokig dalnokok, táncosok. színészek voltak, de az ipari forradalom miatt áttértek a jóval jövedelmezőbb könyvelői hivatásra. Az Egyszarvúcska szülei is ezt a pályát választották, és azt szerették volna, hogy lányuk{mert hogy lány volt} is ezt a foglalkozást űzze, ám benne még maradt valami az ősi vérből, ezért ehhez nem nagyon fűlt a foga.
Egyszer a kis Unikornis gondolt egyet, fogta a tarisznyáját, tett bele hamuba sült pogácsát, bort, egy jó oldal szalonnát és elindult hetedhét ország ellen.
Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak a Krakkok városába ért. Úgy gondolta itt kitanulja a versfaragás mesterségét, és be is iratkozott Pan Twardowski Kreatív írás kurzusára. Az első nap ahogyan üldögélt a padjában, egyszer csak melléhuppant egy Sárkány. Vagyis inkább Sárkányka, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Egyszarvúcska ismert Sárkányokat, mert hogy a Sárkányok és az Egyszarvúak földje határos, sőt uralkodójuk is egy.
Szia Kislány! Mit keresel itt, a Krumplievők földjén?
Szia Sárkányka! Eljöttem, hogy kitanuljam az írás minden csínját-bínját. Ám egy Tűzokádó hogyan kerül ide?
A családom elküldött, hogy nézzem meg az ősi földet. Egyik felmenőm volt az a bizonyos waweli.- mutatott fel sokatmondóan a mesebeli lény.
A két képzeletbeli teremtmény nagyon jóban lett, egy barlangban laktak, sokat kávézgattak, és a Sárkány gyakorta elkisérte az Egyszarvút táncolni, mert minden Egyszarvúnak életeleme a tánc. Az Egyszarvút kissé zavarta, hogy a Sárkány túl gyakran fúj füstöt, de ezt is elnézte neki, mert amúgy szeretetreméltó kis szörnyecske volt.
Közeledett a félévi dalnokverseny. Ez mindig nagy esemény volt, mert a győztes alkotás megjelenhetett a Lampa nevű irodalmi lapban. Az Egyszarvúcska éjt-nappallá téve rótta a sorokat, írta szorgalmasan a jobbnál-jobb műveket. A Sárkányka meg csak olvasott vagy rugby-meccseket nézett. Meg kell hagyni, nagyon eszes kis tűzokádó volt, de épp annyira lusta is. Egy verset azért így is összehozott.
Elérkezett az ítélethozatal napja. Mindenki nagyon izgatott volt, még a Sárkányka is.
Nos, pupákok, itt az eredmény. Izgultok, mi? ÉS A GYŐZTES: az Egyszarvú!
Így a kis Unikornis megkapta méltán megérdemelt díját. Később is, amikor már világhírű poéta lett, elhalmozták díjakkal. Megkapta még az Arany Szarvszalag Rendet is, a tölgyfalombokkal. És hogy a Sárkánykából mi lett? Hírhedett kalandor, bejárta mind a hat világot, és azért ő is írt néhány jó könyvet.
A két képzeletbeli teremtmény azért még összefutott, amikor tehették, mert szerették egymást, és mert barátból és cipőből sohasem elég.
Itt a vége, fuss el véle!
Jegyzetek:
1, Az egyszarvú és a sárkány nem jelképez igazán semmit, csak az egyik kedvenc gyermekkori mesém 2 főszereplője. Egy Jambus nevű unikornis van benne, akinek a szülei azt szeretnék, hogy költő legyen, mert minden egyszarvú az, de ő csataló szeretne lenni. A másik szereplő egy Marcipán nevű kis sárkány, aki pedig lovag szeretne lenni. Össze is szövetkeznek, és el is foglalnak egy várat, ahol minden lovagot Jakabnak hívnak, ezért sorszámuk és ragadványnevük is van. Végül a várat megostromolja egy másik Sárkány, akiről kiderül, hogy Marcipán apja.
2, Barátból és cipőből sohasem elég: Férfiasan bevallom, ezt egy hűtőmágnesről vettem.
2010. február 24., szerda
2010. február 18., csütörtök
2010. február 3., szerda
A film
A film maga jó volt, kevés buzulással, ami Almodovartól elég szokatlan. Talán ezért sem az egyik leghatásosabb műve, nincs benne sokkolás, már-már játékosnak mondanám. Nagyon tetszettek benne a névváltoztatás motívuma, a szőke lány keblei és persze Penelope Cruz. Egy időben gyűjtöttem is a filmjeit, ennek persze az volt a fő oka, hogy hasonlított Bohóra.
Megpróbáltam végignézni a stáblistát is, de már az elején kikapcsolták.
Annak azért nagyon örülök, hogy végre megint kultúrálódtam. Az utóbbi időben a kultúrára való éhség is kiveszett belőlem, és az jó, hogy ez kezd visszatérni.
2010. február 2., kedd
Kérdés
Találkozások (talán) III.
Először Páskándi Gézával találkoztam. Emlékszem, éppen filléreket{szó szerint, akkor még létezett ilyen pénznem} számolgattam apám irodájának padlóján, amikor belépett, és kezet fogott velem. Apámnak valahonnan ismerőse volt, ha nem is baráti, de nagyon jó viszonyban voltak egymással. Ez volt az első találkozásom egy íróval.
A következő talán a 2003-es könyvfesztivál, és Mario Vargas Llosa. 68 éves volt, de látszott rajta, hogy még most is átugrana. Ez amúgy is az első hosszabb kirándulásom volt teljesen egyedül, emlékszem, nem is mentem be aznap fizika órára, és Pocsai megüzente, hogy megbuktat. Persze, szokás szerint átmentem. Találkoztam még itt Esterházyval is{akkor még mint embert is szerettem, ma már talán mint írót sem}, Per Olov Enquisttel és ekkor vettem meg az első lengyel könyvemet is, a Lengyel-ruszki háborút a fehér-piros lobogó alattat.
2003 decemberében találkoztam Gyurka bácsival. Extatikus élmény volt, emlékszem, utána a Templomkertben cigiztem, otthon pedig Dream Theaterre táncoltam.
2004-ben jött Günther Grass és Kertész Imre. Persze, mint mindig, Békés Pál már akkor is ott volt.
2005 decemberében találkoztam Zilahy Péterrel. Még a Czarne honlapján olvastam az Utolsó ablakzsiráfról, és kiváncsi lettem rá. Rajtam kívül még 2 érdeklődő volt. Egy lányka a verseiről kérdezgette, egy fickó pedig tudálékos kérdéseket tett fel, megemlítve többek között Dragomán Györgyöt is{mindig azt hittem, hogy Dragomán György egy nagydarab, szakállas fickó, olyan Balassa Péteri alkat(már ha mond bárkinek ez valamit) erre kiderült, hogy alacsony, szemüveges és még hadar is. De ha Szabó T. Annával járhatnék egyszer...} Ezek után Zilahy meredten nézett engem, hogy én is kérdezzek már valamit, de mivel én még egy sorát sem olvastam, ezért csak ültem ott, és bájosan mosolyogtam. Ekkor arra hivatkozva, hogy biztosan feszélyez a bent lévő kamera, kiküldte az Alföld Tv operatőrét is. Rajtam azonban ez sem segített.
2006-ban láttam Jaume Cabrét, Csingiz Ajtmatovot és Temesi Ferencet. Ajtmatoot csak a dedikálópultnál. Cabré talán a Bartók-teremben lehetett. Mivel valószínűleg én voltam ott az egyetlen nem spanyol szakos az ELTÉ-ről, mindenki csak mosolygott rám, hogy végre egy érdeklődő. Cabré, aki a Pamano zúgásának{A legtökéletesebb könyv, amit eddig olvastam} bemutatójára jött, eléggé egykedvűen nyilatkozgatott, az asztalra könyökölve, fejét öklén pihentetve, de körülötte mindenki dőlt a nevetéstől.
Temesihez akkor toppantam be, amikor a találkozó már elkezdődött, így amikor beléptem, már a beszélgető írók és az elragadott közönség közé kerültem. Kissé megtörtem a csodát, de az elbűvölő mosolyommal tüstént visszaragasztottam. Gabito 60 évesen is ugyanolyan beatnik kamasz volt, rengeteg bölcsességgel és pimaszsággal. Ha választani kellene, talán ő és Zilahy Péter az, akikhez legközelebb áll az írói nyelvem{már ha nekem van ilyen}.
2007, megint Könyvfesztivál: Umberto Eco. Mint már számtalanszor elmondtam, Eco egy nagy bohóc. Mihelyst belépett, odament, és megszeretgette a fordítókat, pózolt a fotósoknak aztán ontotta a bon-motokat. Látszott azon az emberen, hogy 18 éves kora óta azt csinálja, amit szeret, és ez boldoggá teszi.
2007 november: Salman Rushdie. Fanniékkal álltam sorba, megkaptam az aláírásomat, utána mehettem a dolgomra. Jó volt, mert láthattam az öreget, de azért a sör utána jobban esett Fannival. Ja, és Rosszabbikénem olyan kaját csinált, aminél finomabbat azóta sem ettem. Ha nagyon éhes vagyok, mindig az jut eszembe.
Krakkóban találkoztam Mrożekkel és Houllebecq-kel. Mrożek még mindig nem heverte ki az agyvérzést, így elég lassan írt. Mikor odaértem, megkérdezte TŐLEM, hogy ihat-e egy korty vizet? Mondtam neki, hogy természetetesen.
Houllebecq-et már leírtam.
2009-hez tartozik még Huelle és Stasiuk is, de ezekről is készült már feljegyzés itt.
Egyszer láttam a Nyugati aluljárójában Sárközi Mátyást és a nyíregyházi vasútállomáson Tóth Krisztinát.
Bayer Zsolt estjén is voltam, de az inkább politikai volt, mint irodalmi.
Február 17-én jön Krzysztof Varga. Még nem vagyok benne biztos, hogy megyek.
Végezetül egy anekdota: Vámos Miklós egyszer volt egy Örkény író-olvasó találkozón. Örkény volt az író, Vámos az olvasó. Az egyetlen. Örkény egyszer csak megkérdezte: Kiváncsi vagyok, ki teszi fel az első kérdést?
Sokat emlegettük, hogy milyen lesz az, amikor már Montyka már nem tud felugrani az ágyra. Úgy néz ki, hogy ez az idő most jött el.
2010. január 28., csütörtök
Ök is én vagyok
http://www.youtube.com/watch?v=3K-SCQNN1UQ
http://www.youtube.com/watch?v=tm31-2INdfQ
http://www.youtube.com/watch?v=X6jvhfKm6Ko&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=G0aOGK7_yFA
http://www.youtube.com/watch?v=W70LZxzp2js
http://www.youtube.com/watch?v=DwQbPgouUYo
http://www.youtube.com/watch?v=-vWhdz5svvQ
http://www.youtube.com/watch?v=be7O4m9rOZE
http://www.youtube.com/watch?v=9NHIHiFtuEI
Szívtakarítás
2010. január 25., hétfő
Drága jó anyámnak megjósolta egyszer egy cigányasszony, hogy én híres leszek.
- Hát tudom én, hogy az Isten adta a szájába a szavakat. Nekem is ő adja. Szerinted tudom én jóslás közben, hogy miket fogok mondani a következő pillanatban?
Búcsúzások
Minden Táncparkettek Ördöge még mindig fontos nekem, mégha gyakran eléggé ellentétes érzések kavarognak bennem, és mégha elég gyakran meghülyülök is.
Everybody drinks here vodka and beer
Mese IV.
-Felséges atyám és anyám! Én kitanulnám a divattervezői mesterséget!
-Megbolondultál leányom! Varrónő akarsz lenni? A te dolgod az, hogy egy jóképű herceg felesége legyél, aki képes halálunk után eligazgatni a birodalmat. Tudod nagyon jól, hogy bátyjádra nem számíthatunk, mert ő saját maga álomvilágát igazgatja, amelybe más emberfiának nincs belépése. - mondta a királyné.
A királylány még az éj folyamán, komornája és bizalmasa, Zsanett segítségével apródruhát öltött, és elindult Frankhonba, hogy ott divattervező legyen belőle.
Párizsban sorra járta a nagy divattervezők műhelyeit, ám sehol sem volt szükség új inasra. Ahogy ott üldögélt szomorúan a Montmartre-on, a Sacre Coeur előtt, arra sétált épp Jean-Paul Gaultier, aki meglátva a hercegnőt, így szólt:
-Hé, te apród, milyen helyre kis zekéd van!
-Köszönöm, nemes uram! Én magam terveztem. - mondta Zsuzsanna.
-Látom rajtad, hogy tehetséges vagy, gyere el hozzám legénynek. - szólt JP.
A hercegkisasszony megtanulta a mesterséget, és ruhái hamarosan messze földön híresek lettek. Hamarosan jött a hír, hogy a hercegkisasszony szülei nagy bállal ünneplik meg frigyre lépésük huszonötödik évfordulóját, és a királynő ruháját pont Jean-Paultól rendelték. A divattervező tudta Zsuzsanna titkát, - mert még kapcsolatuk elején szomorúan kellett konstatálnia, hogy a legény nem legény, ezért nem is alkalmas nemi eltévelyedéseinek kielégítésére – ezért rábízta a ruha megtervezését. A királykisasszony éjt nappallá téve dolgozott, míg végül elkészült a csodaszép ruha.
Olyan gyönyörű volt abban a ruhában a királyné, hogy mindenkit elhomályosított szépségével. Az estélyen aratott sikerétől eltelve a királyné magához hívatta a ruha tervezőjét.
-Divattervező uram, szeretnélek megjutalmazni, azt kérhetsz tőlem, amit csak akarsz. - mondta.
-Felséges asszonyom, tudd meg, hogy én nem legény vagyok, hanem régen nem látott leányod! - felelt a hercegnő.
A királyné nagyon megörült leányának, aki már nagyon hiányzott neki. Nagy ünnepséget rendeztek a hazatérés tiszteletére, és a hercegnő attól kezdve a legnagyobb családi támogatással űzte tovább mesterségét.
A harmincas éveiben aztán férjhez ment egy jóképű herceghez.
Itt a vége, fuss el véle!
Mese III.
Mese II.
Ez a dalnok egyszer csak meghívást kapott a távoli Mátyásföldi Királyságba, hogy ott udvari költő legyen.Erősen furcsállotta, hogy nem létező híre oly távoli országokba is elért, de azt gondolta magában: mindegy, fő , hogy végre elismerik tehetségét.
Vándorlásai során egyszer csak elért az Angyalföldi Királyság egyik kis falvába. Mivel pénze nem sok volt, az emberek jóindulatára számítva – amely, mint tudjuk, a mai világban egyre kevesebb – különböző házaknál kért bébocsájtatást. Az emberek nem akartak szállást adni, ezért azt tanácsolták neki, hogy menjen a kovácshoz.
A kovács műhelyében egy lány készített éppen egy kovácsolt vas negyvenkettest. A leány elbűvölő szépségű volt, de a dalnok a szívét egy erdőtündérnél hagyta, és szerelme elárulásának tekintette volna a legkisebb vágyakozó pillantást is.
-Jó napot leány! Veszprémi Lantos Tamás vagyok, dalnok. Lenne-e nálatok szállás számomra?
-Jó napot dalnok! Marianna vagyok, a kovács lánya. Egy szegény vándor számára nálunk mindig van hely.
Estefelé megérkezett a kovács is a lópatkolásból, szépen asztalhoz ültek, megvacsoráltak, aztán nyugovóra tértek.
Reggel, amikor a dalnok továbbindult volna, egyszer csak elélépett Marianna.
-Dalnok, hadd menjek veled, nem nekem való a kovács mesterség.
-Gyere velem nyugodtan, leány!- mondta Tamás, a nyugalom álcáját felvéve, ám belül izgulva, hogy hogyan is fog vigyázni erre a lányra. Felrémlettek előtte ifjú korának lovagtörténetei is.
Mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Mariannának már lecsúszott két deci vodka.
A következő nap is mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Mariannának már lecsúszott egy egész üveg vodka.
A rákövetkező nap is mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Marianna már azon gondolkodott, hogy rá kéne szokni a dohányzásra.
Végre elérkeztek a Mátyásföldi Királyságba. A dalnokot és leányt a királyi pár színe elé vezették.
-Felséges királyi pár! Fogadjátok legmélyebb hálámat, hogy udvari költőtök lehetek. Igérem, naponta foglak szórakoztatni benneteket költeményeimmel!
-Dalnok! Tudd meg, nem verseid miatt hivattunk ide, hanem amiatt, mi orrod alatt van! Bajszod varázserővel bír, és csak az törheti meg az átkot, mi fiunkon van.- mondta a király.
-Felséges királyom, de hát bajszom legszebb férfi ékem! Na mindegy, vágjátok le.
A bajszot levágták, a közeli tóba dobták, ahonnan elő is jött az elátkozott királyfi.
A herceg mihelyst meglátta a kovács lányát, odalépett hozzá, és azt mondta:
-Te vagy a legszebb leány, akit valaha láttam! Légy a feleségem!
-Jó, még mindig jobb királynénak lenni, mint kovácsnak. Tapasztalatnak jó lesz.
Meg is tartották a lagzit, és boldogan éltek, amíg ki nem derült, hogy nem is illenek egymáshoz, ekkor elváltak, és Mariannáé lett a fele királyság.
A dalnok pedig, kinek historikus végzettsége is volt, a II. Csombok Ferenc Intézet igazgatója lett. II. Csombok Ferenc Mátyásföld legnépszerűbb és legjobb juralkodója volt.
Itt a vége, fuss el véle!
Mese I. (folyt.)
-Felséges király uram! Úgy látszik, már sohasem tudjuk férjhez adni egyetlen lányunkat, ráadásul még szövetségesünk sem lesz a gonosz Kőbányai Királyság ellen. Különben is, kinek kéne egy olyan leány, akinek az egyik füle jobban eláll, mint a másik!
Ekkor a királylány, aki időközben szülei elé járult, így szólott:
-Felséges szüleim! Az igazat megvallva, nekem még semmi kedvem nem volt férjhez menni, a dél-nyugati pasa fiának elvesztését sem hevertem még ki rendesen. Ráadásul milyen kérőim voltam?! Az elsőnek inkább a fele királyság kellett, a második csak lányságom virágát akarta leszakítani, a harmadik még megfelelő is lett volna, de attól, hogy valaki uram és parancsolóm lehetne, még nem biztos, hogy az is lesz.
-Mégpedig lányom, akit neked szánunk, ahhoz hozzá kell menned! Mi egy szegény királyság vagyunk, ráadásul nem azért hoztalak világra, hogy semmi hasznodat ne lássuk! Egy ilyen lánynak, aki még öltözködni se tud, aki folyton csak szobájában pengeti a lantot, még szerencséje is lesz, ha akad egy valamirevaló kérője!-mondta a királynő.
Eme szavak után a királylány az éj leple alatt, szeretett komornája Kara segítségével apródruhát öltött, és az Angyalföldi Királyságba szökött.
Az Angyalföldi Királyságban nagy volt a felfordulás éppen. Visszatért ugyanis a két királyfi, akik több éve tűntek el anyjukkal együtt, egy varázsló látogatása után. A két fivér sohasem szívlelhette egymást, és visszatértük után egyből kitört a véres testvérháború.
A királylány nem tudott hol megszállni, mert még a Zuglói Fejedelemségben, a Bosnyák téren egy zsebmetsző megszabadította minden értékétől. Ahogyan ült-üldögélt a fogadó előtt, átkozva sorsát, és lassan már beletörődve, hogy hazamegy, és aláveti magát szülei akaratának, épp arra jött egy diák, aki megszólitotta:
-Hé, te legény! Miért lógatod annyira az orrod?
-Mert nincs pénzem fogadóra, nincs egy hely, hol álomra hajthatnám fejemet.
-Gyere velem, nálam van egy-két arany, jut neked is egy nyoszolya a szobámban. János diák vagyok, itt a kezem, nem disznóláb!
-Milán1 apród vagyok. Köszönöm a kedvességedet.
-Rá se ránts, ez a legkevesebb. Tudom én is, mi a nélkülözés.
-Apród! Van-e valami harapnivalód?
-Nincsen semmim, diák, 2 napja egy falatot sem ettem.
-Nálam van egy darab szalonna, majd testvériesen megosztozunk.
-Köszönöm, diák!
-Szóra sem érdemes.
A vacsora után nyugovóra tértek, ám az éjszaka folyamán a szomszéd szobából kiszűrődő beszélgetésre lettek figyelmesek:
-Bizalmasom, drága komornám! A szívem szakad meg, hogy fiaim egymás vérét ontanák.
-Tudom, királyném! Miért nem ülsz a trónra reá te?
-Mert Angyalföldön csak férfiú uralkodhat.Ha hozzámennék valakihez, belőle lehetne az új uralkodó.
-Szeretett királyném! Van-e olyan, ki elnyerhetné szívedet?
-Volt, de meghalt. A gonosz varázsló engem vénasszonnyá, fiaimat pedig sassá és sólyommá változtatta, és csak úgy törhetett meg az átok, ha nekem valaki segít hazavinni a rőzsét, fiaimnak viszont egy halott ember szemét kellett kivájniuk megszabadulásukhoz. A varázsló gazsága volt ez, hogy gonosz tettét csak gaztettel lehetett kiváltani. Rólam tudta, hogy én nem tudnék gonoszságot elkövetni, ezért az emberi jóakaratra bízta sorsomat, amely egyre jobban fogyatkozik a mai világban. Az újpalotai királyfi megtörte az én átkomat, és halálával fiaimét is. Az ő felesége szívesen lettem volna.
-Úrnőm! Nem lehetne feltámasztani a királyfit?
-A herceg kiömlött véréből nőtt egy fekete rózsa. Ha azt három könnycseppemmel meghinteném, akkor újra életre kelne.
-Hallod ezt, apród?! Hozzuk el a királyasszonynak a rózsát, és magas jutalomban részesülünk.-mondta a diák.
-Nem szükséges átvágnunk hetedhét országon keresztül, diák! Én azt a rózsát leszakajtottam, és kebelembe rejtve elhoztam.
-Eléggé férfiatlan tett volt ez, apród, azt gondolhatnám, hogy pederaszta hajlamaid vannak, de ez most lényegtelen. Vigyük a királyné elé a rózsát!
-Uram, királyném! Akaratlanul is hallottunk beszélgetésteket, és ezen apródnál épp itt van ama rózsa, amelyet óhajtasz.
-Fiatal uraim! Örök hálára köteleztetek, magas jutalomban fogtok részesülni!
A királyasszony három könycseppet ejtett a rózsára, amely azonnal a királyfivá változott.
-Herceg! Szeretnél-e velem frigyre lépni, és Angyalföld királya lenni?
-Asszonyom! Már az első pillanatban belédszerettem, szívesen lennék hites urad, és e föld uralkodója.
Az újpalotai királyfi rövid időn belül rendet tett az országban, megzabolázva két mostohafiát.Kitűzték a lakodalmat is, hivatalosak voltak oda hercegek, grófok, nagykalapú tótok, válogatott cigánylegények.Meghívták a diákot és az álruhás hercegkisasszonyt is.
Mikor a mulattság tetőfokára hágott, megjelent Marianna hercegnő is, gyönyörű aranyos-ezüstös ruhában, de még öltözetének csillogását is elhalványította szépsége. A királykisasszony odalépett az elképedt diákhoz, kinem leesett a meglepetéstől az álla:
-Tudd meg, János diák, hogy én nem Milán apród vagyok, hanem Marianna, Mátyásföld uralkodójának leánya. Tudd meg azt is, hogy azóta szeretlek, mióta megosztottad velem szalonnádat.
-Fenséges királykisasszony! Én csak egy szegény diák vagyok, nincsen semmim, nem tudok adni neked semmit, csak mi igaz valóm, de nincs e kerek világon senki, kit szivesebben feleségül vennék!
A hercegnő végül is a diák felesége lett, aki elnyerte a fele királyságot is. Ferenc király megnyugodott, hogy milyen derék veje lett, Marianna királyné még sokáig dohogott, hogy nem egy királyi sarj akadt horogra, de hát ő sohasem értette lányát. András herceget - miután megtudta, hogy a fele királyság az övé marad - az egészből csak annyi érdekelte, hogy jót salsázhasson a lagzin.
János és Marianna boldogan éltek, míg meg nem haltak, de előtte még számos gyönyörű és igen eszes kis hercegecskével és herceglánykával örvendeztették meg alattvalóikat.
1Épp egy Kundera-köteten akadt meg a szemem.
Mese I.
Volt a királynak egy felesége, és két gyereke: egy fiú és egy leány. András herceg kissé könyelmű természet volt, a bálok állandó résztvevője, kiváló táncos és bajvívó, sok leány szívének elrablója.
Marianna hercegkisasszony pedig Mátyásföld leggyönyörűbb teremtése volt. A Napra lehetett nézni, de reá nem. Emellett a hét szabad művészet avatott ismerője is. Éles eszével ámulatba ejtette élemedett korú professzorait is.
Egy napon a hitvesi ágyban így szólt a királyné férjéhez:
-Felséges király uram, meg kéne már házasítani egy szem lányunkat! Már jócskán eladósorba került, és egy jó házassággal szövetségesre lelhetnénk a gonosz Kőbányai Királyság ellen.
-Felséges királyasszonyom, ismerve asszonyom gondolatainak menetét, talán bizony már kérőket is talált leányunk kezére?
-Felséges férjem, én csak egy csekély értelmű asszonyszemély vagyok, nem tudnám az állam ügyeit úgy eligazítani, mint felséged, de a három szomszédos királyságban: a Madárdombiban, a Herminamezeiben és az Újpalotaiban is van megfelelő kérő Marianna számára. Állítsuk őket próba elé! Aki kiszabadítja a Sárkány barlangjából szeretett dalnokunkat, Veszprémi Lantos Tamást, azé lesz a lányunk, és a fele királyság.
- Rendben, legyen így! - válaszolta a király.
Elsőként a madárdombi királyfi indult útnak.Útközben találkozott egy rőzsét hordó öregasszonnyal, aki megszólította:
-Vitéz dalia, nem segítenél vinni ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Dehogy segítek, nyanya! Nekem ki kell szabadítanom Veszprémi Lantos Tamást a Sárkány barlangjából, hogy enyém legyen a fél Mátyásföldi Királyság, és a gyönyörű Marianna királykisasszony keze!
-Nohát ha nem segítesz, itt e percben változz át nyúllá!
A királyfi azon nyomban nyúllá változott, a következő pillanatban pedig jött egy sas, felkapta, és el is vitte.
A herminamezei királyfin volt a sor. Ő is ment-mendegélt hetedhét országon keresztül, amikor is találkozott az öregasszonnyal. Tőle is megkérdezte:
-Vitéz dalia! Nem segítenél vinni nekem ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Dehogy segítek, vén boszorka! Nekem ki kell szabadítanom Veszprémi Lantos Tamást a Sárkány barlangjából, hogy enyém lehessen a gyönyörű Marianna hercegkisasszony keze, és a fél Mátyásföldi Királyság!
-Nohát tudd meg, tényleg boszorka vagyok, és azt kívánom, itt e percben változz át egérré!
A királyfi azon nyomban egérré is változott, a következő percben jött egy sólyom, felkapta, és elvitte.
Utoljára az újpalotai királyfi kelt útra. Ment-mendegélt hetedhét ország ellen. Egyszer csak ő is találkozott az öregasszonnyal, aki neki is feltette a kérdést:
-Vitéz dalia! Segítenél nekem vinni ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Persze hogy segítek öreganyám! Bár a Sárkány barlangjához igyekszem, hogy kiszabadítsam Veszprémi Lantos Tamást, de nem nézhetem tétlenül küszködésedet!
Amikor az öregasszony házához értek, az így szólt:
-Köszönöm neked a segítséget fiam. Jó tett helyébe jót várj! Neked ajándékozok egy sast és egy sólymot, akik segíthetnek a Sárkány legyőzésében.
A királyfi még sok egzotikus külterületi és agglomerációs királyságon átvágva végül megérkezett a Sárkány barlangjához, ahol így szóllott:
-No, te Sárkány! Add vissza Veszprémi Lantos Tamást vagy az életeddel lakolsz!
-Daliás vitéz! Már hosszú idő óta vártam jöttödet! Vidd a dalnokot, amilyen gyorsan csak tudod! - válaszolta a szörny.
-Nem is akarsz megküzdeni velem, nem akarod véremet venni? - kérdezte a herceg.
Egy megtört Sárkány áll itt előtted, Királyfi. Régebben én voltam itt a legfélelmetesebb fenevad, de Tamás kérdéseinek áradata és versei minden erőmet elvették. Már a józsefvárosi koboldok és az újbudai törpék is idejárnak gúnyolódni rajtam. A rémisztgető igazolványomat is bevonták és az összes Sárkány előtt kihúzták a méregfogamat. Még a tűzfúvási előfizetésemet is kikötettem. Na mindegy.
A királyfi szíve megesett a szegény bestián, és elvitte magával a dalnokot. Az út során azonban Veszprémi Lantos Tamás oly sok kérdéssel zaklatta szegény herceget, hogy az eszét vesztve kardélre hányta. A költő testét ezután illendően elföldelte, de még mielőtt betemette volna a holttestet a sólyom és a sas kikapta a poéta egy-egy szemét, és örökre elrepült vele.
Mikor a herceg a mátyásföldi királyi pár elé járult, az igazságos Ferenc király azt mondta:
-Üdvözletünk Herceg!Látom épségben megtértél az útról, ennek felettébb örülünk.
-Köszönöm Király uram.
Herceg! Hátha megjön a dalnok is? Lehet-e erre reményünk?
-Felséges királyom! Életem-halálom kezedbe ajánlom, én a költőt útközben megöltem. Vétesd fejemet, ha úgy akarod
Így is történt, a hercegnek fejét vették, és a kiömlött véréből kisarjadt egy fekete rózsa.
FOLYT.KÖV.
1Mindig mondtam, hogy apukád mesehős, most legalább méltó helyére került.
2010. január 23., szombat
Mint a bili füle
Na, most hogy kinyavajogtam magam, kicsit megkönnyebültem. Adjon az Isten szerencsét, szerelmet, forró kemencét!:)
2009. december 11., péntek
Vágyaim emléke miért zavar akkor ma?
Miért vágyom arra, mi sose volt enyém
Az értelmetlenség miért tép ma megint szét?
Miért akarom azt, mi sehová se vezet
Miért nem az kell, mit más életnek nevez?
A Semmi ágán ülők, ez jutott részemül
Lábaim között még a Szél sem fütyül
A választ a kérdésekre magam is tudom
De mást mond agyam és mást szívem s ágyékom
Persze ez is csak vekengés
Maradj Homér!
Elfogadni, mit a másik adni tud
Nem terhelni és kérdezni folyton
De azért, mi tagadás
Rám férne egy bolzanoi kirándulás!
