Krasznahorkai László: Sátántangó (5)
Illett már
elolvasni ezt a könyvet. Tényleg egy remekmű, nagyon jól leírja a
Kádár-rendszer szürkeségét, kilátástalanságát, és talán a mostani állapotokra
is alkalmazhazó. A filmes feldolgozását picit azért elhúzták.
Witold Gombrowicz: Transz-Atlantik (4+)
A Gombrowicz-évem
következő darabja. Az író regénye a lengyelekről, a kiüresedett lengyel
tradiciókról és nacionalizmusról, a képmutatásról, egy kis buzulással
fűszerezve. A szokásos gombrowiczi téma: a Forma rabságából való kitörés
nehézsége, mégis szükségessége.
Bereményi Géza: Jézus újságot olvas (4)
Bereményi Géza
novellái. Mivel nagy Cseh-Bereményi rajongó vagyok, illett már tőle is olvasni
valamit. Nem voltak rossz novellák, teljesen jó volt őket olvasni, de azért
katartikus élményt egyik sem adott.
Zoltán Gábor: Orgia (5)
Szerettem volna
ezt a könyvet nem szeretni, úgy tekinteni, mint egy mindig is üvegbúrában élő,
budai értelmiségi nyavalygását, de ez a regény tényleg zseniális. Kegyetlenül nehéz olvasmány, de az ember akaratlanul is továbbolvassa, mert
kiváncsi, mi jöhet még. Elképesztően jól leírja ember ember által való
megalázását, elpusztítását, ráadásul rávilágít az elnyomók kicsinyes voltára,
esendőségeire, frusztrációira is.
Witold Gombrowicz: Megszállottak (4)
Gombrowicz egyik
első műve, egy gótikus rémregény, egy lektűr. Ilyet sem olvasok sokat, ezért
kifejezetten kikapcsolódás, szórakozás volt. Azért már itt is jelen van Gombrowicz
kedvelt témája, a Forma rabsága.
Leszek Kołakowski: Kis előadások nagy kérdésekről
(4)
Leszek Kołakowski
rövid, filozófiai írásai az élet nagy kérdéseiről. Némely már eléggé idejét múlt,
néhány még mindig aktuális. Nem rossz ötlet elolvasni, mivel manapság az
emberek nagy többsége nem akar gondolkodni, és legalább megismerheti valaki
munkásságát, aki akar is, és tud is. Városi tömegközlekedésre kiváló.
Karl Ove Knausgard: Halál (4+)
Egy
tisztességesen megírt, protestáns regény az életről, apákról és fiúkról, a
halálról. Az író nem akar semmit megúszni, mindent rendesen el akar mesélni,
átgondolni. Délies, mediterrán könnyedségnek nyoma sincs benne. Érdemes
elolvasni ezt is, és a sorozat következő részeit is.
Hont András: Senkiföldjén harmadszor (4+)
Hont Andrást
egyre jobban bírom, és nem csak azért, mert ő is Vasas-szurkoló. Ahogyan már
Kołakowskinál is leírtam, jó olyan embert olvasni, aki akar és tud is
gondolkodni. Ráadásul nem kiüresedett bal/jobb/liberális paneleket puffogtat,
mint újságíró kollégái nagy része, önálló véleménye van mindenről. Persze nem
mindenben értek vele egyet, de ez még csak emeli a könyv értékét a szememben.
Kiadó
Kalligram: 4
Magvető: 2
Európa: 1
Kossuth: 1
Műfaj
Regény: 5
Filozófiai
előadások: 1
Novellák: 1
Publicisztika: 1
Nemzetiség
Magyar: 4
Lengyel: 3
Norvég: 1
Könyvek ”forrása”
Könyvtár: 6
Saját: 2
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése