2018. június 20., szerda

Könyvek 2018. május


Krasznahorkai László: Sátántangó (5)

Illett már elolvasni ezt a könyvet. Tényleg egy remekmű, nagyon jól leírja a Kádár-rendszer szürkeségét, kilátástalanságát, és talán a mostani állapotokra is alkalmazhazó. A filmes feldolgozását picit azért elhúzták.

 

Witold Gombrowicz: Transz-Atlantik (4+)

A Gombrowicz-évem következő darabja. Az író regénye a lengyelekről, a kiüresedett lengyel tradiciókról és nacionalizmusról, a képmutatásról, egy kis buzulással fűszerezve. A szokásos gombrowiczi téma: a Forma rabságából való kitörés nehézsége, mégis szükségessége.

 

Bereményi Géza: Jézus újságot olvas (4)

Bereményi Géza novellái. Mivel nagy Cseh-Bereményi rajongó vagyok, illett már tőle is olvasni valamit. Nem voltak rossz novellák, teljesen jó volt őket olvasni, de azért katartikus élményt egyik sem adott.

 

Zoltán Gábor: Orgia (5)

Szerettem volna ezt a könyvet nem szeretni, úgy tekinteni, mint egy mindig is üvegbúrában élő, budai értelmiségi nyavalygását, de ez a regény tényleg zseniális. Kegyetlenül nehéz olvasmány, de az ember akaratlanul is továbbolvassa, mert kiváncsi, mi jöhet még. Elképesztően jól leírja ember ember által való megalázását, elpusztítását, ráadásul rávilágít az elnyomók kicsinyes voltára, esendőségeire, frusztrációira is.

 

Witold Gombrowicz: Megszállottak (4)

Gombrowicz egyik első műve, egy gótikus rémregény, egy lektűr. Ilyet sem olvasok sokat, ezért kifejezetten kikapcsolódás, szórakozás volt. Azért már itt is jelen van Gombrowicz kedvelt témája, a Forma rabsága.

 

Leszek Kołakowski: Kis előadások nagy kérdésekről (4)

Leszek Kołakowski rövid, filozófiai írásai az élet nagy kérdéseiről. Némely már eléggé idejét múlt, néhány még mindig aktuális. Nem rossz ötlet elolvasni, mivel manapság az emberek nagy többsége nem akar gondolkodni, és legalább megismerheti valaki munkásságát, aki akar is, és tud is. Városi tömegközlekedésre kiváló.

 

Karl Ove Knausgard: Halál (4+)

Egy tisztességesen megírt, protestáns regény az életről, apákról és fiúkról, a halálról. Az író nem akar semmit megúszni, mindent rendesen el akar mesélni, átgondolni. Délies, mediterrán könnyedségnek nyoma sincs benne. Érdemes elolvasni ezt is, és a sorozat következő részeit is.

 

Hont András: Senkiföldjén harmadszor (4+)

Hont Andrást egyre jobban bírom, és nem csak azért, mert ő is Vasas-szurkoló. Ahogyan már Kołakowskinál is leírtam, jó olyan embert olvasni, aki akar és tud is gondolkodni. Ráadásul nem kiüresedett bal/jobb/liberális paneleket puffogtat, mint újságíró kollégái nagy része, önálló véleménye van mindenről. Persze nem mindenben értek vele egyet, de ez még csak emeli a könyv értékét a szememben.

 

Kiadó

Kalligram: 4

Magvető: 2

Európa: 1

Kossuth: 1

 

Műfaj

Regény: 5

Filozófiai előadások: 1

Novellák: 1

Publicisztika: 1

 

Nemzetiség

Magyar: 4

Lengyel: 3

Norvég: 1

 

Könyvek ”forrása”

Könyvtár: 6

Saját: 2

Nincsenek megjegyzések: