Neil Gayman – Michael Reaves – Mallory Reaves:
Ezüst Álom (4+)
A
Köztesvilág-trilógia második része. Joey Harker folyamatosan mentegeti megfele
az Altiverzumot, szerelemes lesz egy Acacia nevű lányba, és a könyv végére
kicsit galyra mennek a dolgok, amit majd a harmadik részben kell helyre hozni.
A kamasz fantasyk Birodalom visszavágja.
Csoóri Sándor: Nappali hold (5)
Ezt a könyvet már
régen el akartam olvasni, mert Esterházy Péter a Nappali holdban megjelent
egyik írás miatt nem publikált többet a Hitelben. Elolvasva az írást, nagyon
eltúlzottnak éreztem ezt a gesztust. Maga a könyv nagyon tetszett, Csoórinak remek
gondolatai voltak, amik közül sokat meg kellett volna fogadni. A könyv szól a
kommunizmus Magyarországáról, a rendszerváltás Magyarországáról, a határontúli
magyarságról, műveszetről, irodalomról, gyermekkorról. Egyre jobban azt gondolom,
hogy a népi-urbánus vitában mind a két oldalon nagyon értelmes emberek voltak,
akik kölcsönösen meghülyítették egymást.
Márai Sándor: Lucretia fia (3)
Márai nagyon
korai novelláinak gyűjteménye. Igazából csak azért olvastam el, mert ez az első
kötete egy háromkötetes novellagyűjteménynek, és kiváncsi voltam, honnan indult
Márai. Ez a kötet a 16 és 27 éves kora között írt novelláit tartalmazza.
Természetesen a legtöbb mű elég gyenge, és Márai írásművészetének csak a csírái
fedezhetőek fel benne, de legalább a másik két részt is elolvasva jól megfigyelhető
lesz a fejlődés íve.
Csunderlik Péter: Radikálisok, szabadgondolkodók,
ateisták (4+)
Csunderlik Péter
az egyik kedvenc fiatal történészem, és kiváncsi voltam az első önálló
kötetére, hogy hogyan is ír meg egy monográfiát? A könyv viszonylag objektív,
nagyon összeszedett, nagyon szeretetteljes és olvasmányos módon beszéli el a
Galilei Kör történetét. És hogy miért csak 4+? Mert a könyv olvasása közben
rájöttem, hogy tulajdonképpen engem egyáltalán nem érdekel a Galilei Kör
története! :D
Aszlányi Károly: Haybodyt nem lehet agyonütni (4+)
Aszlányi Károly
könnyed és nagyon vicces detektívregénye. Mint minden Aszlányi, ez is tele van
humorral, de minden könnyedsége ellenére sok mindent elmond az emberi
jellemekről.
Gabriel Garcia Márquez: Száz év magány (5)
Világirodalmi
klasszikus, amit legalább harmadszor olvastam el. Mint minden zseniális könyv,
ezt sem tudom, miről szól pontosan. Az biztos, hogy benne vannak a Buendiák, a
magány, Kolumbia történelme, a mágia. Gyönyörűen megírt és rabulejtő könyv,
aminek sohasem leszek képes megfejteni a titkát, de az biztos, hogy párszor még
megpróbálom.
Aszlányi Károly: A rejtélyes konflis (4+)
Aszlányi ifjúsági
regénye, egy pesti srác vidéken eltöltött nyaráról, csínytevéseiről. Szokás
szerint ez is vicces és szórakoztató, tökéletes olvasmány kamaszok számára,
vagy ha az ember megint kamasszá akar válni egy kis időre.
Neil Gaiman: Coraline (4+)
Azt hittem hogy
ez a regény Gaiman viccesebb könyvei közé tartozik, de kiderült, hogy a
félelmetesebbek közé. Ahhoz képest, hogy a főszereplő egy kislány, és a helyszín
egy családi ház és környéke, eléggé az emberi tudatalattira ható és borzongást
keltő kalandokat él át a főszereplő. Gaiman megint remekül tudott szorongást és
félelmet kelteni, majd a végén feloldani azokat.
Ljudmila Ulickaja: Odaadó hívetek, Surik (4+)
Ulickaja regénye
Surik Kornról, aki születésétől kezdve mindent megtesz a nőknek, amit
szeretnének tőle. Anyjának kisfia marad, nem költözik el tőle, gondoskodik a
napi teendőiről, és később egyre több nőről gondoskodik, intézi a dolgaikat,
segít nekik, és persze levarrja őket, ha szeretnék. A főhősnek tényleg nincs
önálló élete, egyik nőtől rohangál a másikhoz, aztán újabb nők gondjait veszi
magára. Annyira szolgálatkész, hogy a könyv végére kicsit már kezdett
idegesíteni. Egyébként a könyvet csak ajánlani tudom, nagyon jól meg van írva,
nagyon olvasmányos, és mint minden Ulickaja, pontos képet fest az életről a
Szovjetunióban.
Aszlányi Károly: Kalandos vakáció/ Az Északi Park
felfedezése (5)
Talán ezt a
könyvet olvastam el eddig életemben a legtöbbször. Szintén egy ifjúsági regény,
vagyis kettő: a Kalandos vakációban öt
tizennégy éves kamasz lemegy egy osztálytársuk, egy báró szüleinek birtokára
nyaralni, Az Északi Park felfedezése pedig
ugyanennek a társaságnak egy téli, ausztriai sítúráját meséli el. Fergetegesen
jó könyv, én még mindig hangosan tudok rajta röhögni, nagyon jól kitalált
kalandokba kerülnek a könyvek hősei, Aszlányi megint nagyon ráérzett a kamaszok
érzéseire, gondolataira. Talán nem olyan nagy írói teljesítmény, mint a Száz év magány, de ez a könyv is el fog
kísérni életem végéig.
Nemzetiség
Magyar: 6
Amerikai: 2
Angol: 2
Kolumbiai: 1
Orosz: 1
Műfaj
Regény: 7
Esszék: 1
Novellák: 1
Történelmi
monográfia: 1
Kiadó
Agave: 2
Magvető: 2
Dovin: 1
Helikon: 1
Móra: 1
Múzsák
Közművelődési: 1
Napvilág: 1
Püski: 1
Könyvek ”forrása”
Saját: 8
Kölcsön: 2