2013. július 30., kedd
2013. július 29., hétfő
2013. július 25., csütörtök
Jelenlegi lelkiállapotomról sokat elárul, hogy csak délkelet-közép európai etno-punkot tudok hallgatni. :D
Persze erre erősen rásegített a szombati Rotfront-koncert. :-) http://www.youtube.com/watch?v=6n5bsyGHges Jót tett, mint a Rotfrontnak az énekesnő váltás. :-)
Persze erre erősen rásegített a szombati Rotfront-koncert. :-) http://www.youtube.com/watch?v=6n5bsyGHges Jót tett, mint a Rotfrontnak az énekesnő váltás. :-)
Mit kell tennem?
Mulatságosakat mondani, hogy jó kedved legyen.
Mesélni, hogy szórakoztassalak.
Bölcsességeket mondani, hogy megvigasztaljalak.
Nem mondani semmi hülyeséget, még ha te esetleg bolond is lennél.
Mesélni, hogy szórakoztassalak.
Bölcsességeket mondani, hogy megvigasztaljalak.
Nem mondani semmi hülyeséget, még ha te esetleg bolond is lennél.
2013. július 22., hétfő
Mese LVI.
Annak
idején minden történet Anansié volt. Előtte pedig Tigrisé, s a világ sötét volt
és erőszakos. Aztán Anansi megszerezte magának az összes történetet, s a mindenség
sorsa jobbra fordult.[1]
Történt
egyszer, hogy Anansinak kecsketejre támadt kedve. Meg is kereste a Kecskét,
hogy ugyan adjon már neki néhány pint[2]tejet.
A Kecske nagyon szociális alkat volt, állandóan más állatok segítségére
sietett, ezen kívül már-már túl gyakran élt a web2-es alkalmazásokkal. Egyből
meg el is kezdett bólogatni, hogy csak úgy rezgett bele a kecskeszakálla:
- Persze-persze, adok szívesen.
Egyébként is már adok tejet a Hiénának, a Keselyűnek és a Fruzsinak is. –
felelte a Kecske, és megengedte, hogy Anansi megfejje. Anansi igen örült a
kecsketejnek, még egy kis kecskesajtot is készített belőle. Anansinak ezután
kecskecombra támadt kedve, meg különben is bántotta kicsit az önérzetét, hogy
hiába övé az összes történet, a Kecskét nem sikerült átejtenie. Felkötötte hát
az egyik lábát, és úgy ment el a Kecskéhez.
- Nézd, Kecske, elveszítettem az
egyik lábamat. Nem adnád oda a tiédet? - kérdezte a kérődzőt.
- Kicsit fura kérés ez egy Póktól,
de persze, odaadom. – felelte a Kecske.
A Kecske innentől kezdve kicsit
lassabban tudott odaszökellni a többi állathoz, hogy élénk társadalmi életet
éljen, de oda se neki, övé volt az érzés, hogy segített. Anansié pedig egy
jókora kecskecomb. Mint annak idején minden történet.
Történt
egyszer, hogy Anansi túl hidegnek találta a barlangját, ahol lakott. Meg kéne
szerezni a Zsiráf bőrét, úgy gondolkodott. A Zsiráf nagyon okos volt, feje
folyton az egekben járt, mindig mások számára érdektelen dolgokról
gondolkodott. Kicsit hiú is volt tudására, de ennek ellenére áldott jó Zsiráf
volt.
Amikor
Anansi meglátta a Zsiráfot, eszébe jutott, hogy megkérdezze: - Mondd, Zsiráf,
hánytál már? Ám inkább így kezdte mondanivalóját:
- Zsiráf, azt mondják, te tudsz itt
a legtöbbet.
- Meglehet. Lehet, hogy tiéd az
összes történet Anansi, de én meg azt tudom, hogy melyik levéltárban kell őket
keresni. Nincs a Szavannának olyan története, amelyet én nem ismernék, és ne
tudnék lábjegyzetekkel ellátni.
Kivéve a sajátod – gondolta Anansi,
akié nem csak az összes történet volt, hanem ki is tudott találni újakat,
hiszen szavainak teremtő ereje volt. Ha akart, lengyel turistacsoportokat, ha
akart, olasz neorealista spagettiket tudott elővarázsolni a Semmiből.
- Ha olyan sok mindent tudsz, akkor
spárgát csinálni is tudsz. Nézz rám, nekem nyolc lábam van, neked csak négy. Én
meg tudom csinálni a spárgát könnyedén, és te?
A zsiráf neki is gyürkőzött, hogy ne maradjon
szégyenben, de ahogy csúsztatta szét a lábait, egyszer csak megroppant a
gerince, nem tudott tovább mozogni, és néhány nap múlva el is pusztult.[3]
Anansié lett a bőre. Mint annak idején minden történet.
Történt
egyszer, hogy Anansinak egy kis konyhakertet szeretett volna. Ám kivel is
szántassa fel a kertjét? A Bivaly tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak. A Bivaly
– mint általában a Bivalyok – nagydarab volt, nagyhangú, harsány és nyakas.
Szeretett a sárban dagonyázni, nem törődve az idő múlásával. Felderítették: a
jó mókák és az alkohol. Lehangolták: ha igába akarták hajtani és/vagy munkára
akarták fogni. Anansinak azonban pont e két utóbbi dolgot akarta vele megtenni,
ezért meg is hívta a tornácára a Bivalyt, egy kis poharazgatásra.
- Bivaly – kezdte a mondókáját
Anansi, amikor már mindketten virágos kedvükben voltak – fogadjunk egy üveg
sörben, hogy nem tudsz elhúzni a kertem végéig.
- Anansi, te csak egy nyeszlett kis
pók vagy. Játszva elhúzlak. – hangzott fel a Bivaly erős hangja Anansi
tornácán.
- Rendben – felelte Anansi – akkor
lássuk! – és ezzel a Bivaly nyakába dobta varázsekéjénet jármát (még egy
vasárnapi öko-bio-kézműves piacon szerezte ezt az ekét. Egy maga szőtte
tarisznyáért cserélte, ugyanis a pénzbeli fizetés ellentétes volt a piac
szellemiségével.) és - uccu neki! - már nyargaltak is a kert vége felé. A
Bivaly nagyon élvezte, hogy megmutathatta országnak-világnak, milyen helyre
Bivaly ő, hogy csak úgy nyargalászik ezzel a nyeszlett kis Anansival, és már előre
örült az ingyen sörnek, amikor egyszer csak elértek az udvar kerítéséig.
- Na, Anansi, most már
elengedhetsz, megnyertem a fogadást. Ide a sörit! – lihegte kifulladva,
miközben mellkasa csak úgy dagadozott a büszkeségtől.
- Dehogy engedlek el, Bivaly, amíg
fel nem szántottad a kertemet! – felelte gúnyosan Anansi.
A Bivaly próbált szabadulni, de a
varázseke járma fogva tartotta. Marja és háta felsebesedett a sok küszködéstől,
de mit volt mit tenni, bele kellett nyugodnia, hogy Anansi őt is átejtette, és
kelletlenül ám, de felszántotta a kertet. Anansi pedig nagyon szép sóskát
és/vagy spenótot, paradicsomot és céklát vetett. Meg olyan illatos és fenséges
bazsalikomot, aminek messze földről a csodájára jártak. Mikor nem volt rá
szüksége, elcserélte a Bivalyt a közeli falu földműveseivel egy jókora darab
mozzarellára. Így övé lett a környéken a legjobb saláta. Mint annak idején
minden történet.
Ha
a mese hármas egysége nem akadályozta volna meg, Anansi megtréfálta volna a
Hiénát és a Keselyűt is. Na, meg persze a Fruzsit is. Bár azzal, akit a Hiéna
és a Keselyű társaságában emlegetnek, még talán Anansinak sincs kedve egy közös
történethez. Nem mutatna jól a gyűjteményében.
ITT
A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
2013. július 15., hétfő
Mese LV.
Egyszer
volt, hol nem volt egyszer egy királyság, minden királyságok legszomorúbbika;
olyan riadalmasan szomorú volt, hogy a tulajdon nevét is elfelejtette.[1] Miért
volt szomorú ez a királyság? Mert a világszép legidősebb királykisasszony
elköltözött egy másik királyságba.
Szomorú
volt a legkisebb királylány, Puporka is. Ki is hirdette a Névtelen Ország
királya, hogy annak adja Puporka kezét (a korabeli házasodási rendet teljesen
felrúgva) és fele királyságát, aki felvidítja a királylányt, ám akinek ez nem
sikerül, annak fejét veteti.
Épp
a kihirdetés idejében járt az országban három jóbarát: Rum, Bach és Sebestyén.
Valódi nevüket már örök homály fedte. Rum mértéktelen alkoholfogyasztásáról
kapta a nevét. Irgalmatlan derékbőséggel megáldott köpcös férfiú volt, aki
barna vászonnadrágot és tengerészcsíkos inget viselt. A nadrágot megfelelő öv
híján bálakötöző madzaggal kötötte meg és ruházatának eleganciáján sokat
rontott, hogy minden ruhadarabja legalább 8 éves volt. Bach nevét arról kapta,
hogy állítólag konzervatóriumot végzett. Igazság szerint egész zenei
pályafutása abban merült ki, hogy egyszer megkért egy öreg matrózt, hogy
tanítsa meg tangóharmonikázni, aki nemet mondott. A szelíd rábeszélés sem
hatott, és miután mindketten kikerültek a korházból, Bach végleg le is tett a
professzionális zenei pályáról. Sebestyénről senki nem tudott semmit, mert ő
általában nem szólt egy szót se, csak sokatmondóan mosolygott.[2] Égy
kikötői csapszékben üldögélve (a királyság a Bohém-tenger[3]partján
feküdt) döntötték el, hogy ők bizony egy életük-egy haláluk, megpróbálják
felvidítani a királylányt, hisz ha a házassághoz nem is fűlött a foguk, azért
egy fele királyságot szívesen elittak és elkártyáztak volna. Amúgy is csak
egyikőjüknek kéne megházasodni, azt meg majd sorshúzással eldöntik, ha sikerül
a nevettetés. El is kezdtek tanakodni, hogy hogyan is kéne felvidámítani a
hercegnőt, amikor odalejtett hozzájuk egy hastáncosnő. Ezt a műsorszámot kissé
népszerűtlenné tette, hogy a táncosnő ötvenedik életévét már régebben
betöltötte. A kor és egy ideges bennszülött zsebkése mély nyomokat hagyott az
arcán.[4] A
három cimbora hamar értésére is adta, hogy nem kíváncsiak a táncosnő
művészetére.
- Ha nem, hát nem. Akaratlanul is
hallottam, hogy miről beszélnek az urak. Én meg tudnám mondani, hogy mi
vidíthatná fel a királylányt.
- És mit kérnél érte, te vén
boszorkány? – kérdezte Rum.
- A királykisasszony egy haja
szálát. Teljesen igaza van a rumi úrnak, tényleg boszorkány vagyok, a hastánc
csak a megélhetés miatt kell, és a boszorkányi munkában pedig mindig hasznos,
ha az embernek egy királylány haja szála van a birtokában.
A három jóbarát hamar rá is állt
erre az alkura.
- Na, bökd ki, banya, mi derítheti
jókedvre a hercegnőt? – förmedt a kiöregedett táncosnőre Rum.
- Lakik a királyságban egy óriás.
Ha kitéptek egy szőrszálat az állából, azt kifeszítitek és megpengetitek, akkor
nincs ember fia, akinek ne költözne jókedv a szívébe. Ám bajos eljutni odáig,
át kell vergődnötök a Hamis Alkoholisták Rengetegén, a Vérszívó Nyelvészek[5]Ösvényén
és végül az Örök Kérdések Tisztásán.
A három jóbarát mindig is kedvelte
a kalandokat, ezért másnap már útra is keltek.
Hamarosan
el is érték a Hamis Alkoholisták Rengetegét. Nem igazán tudták, milyen is lehet
egy Hamis Alkoholista. Ahogy egyre beljebb értek a Rengetegben, egyszer csak
eléjük toppantak Hamis Alkoholisták, rikító hawaii mintás ingekben, elképesztő
bermuda nadrágokban és magabiztos rövidital-szaggal övezve. Rum és Bach azonnal
támadásba lendült: csak úgy sorjáztak súlyos ökleik, osztogatva a hatalmas
pofonokat és a megsemmisítő horgokat. Egyhamar eszméletlenre verték az összes
Hamis Alkoholistát. Sebestyén eközben sokatmondóan mosolygott. Rumot azért
hajtotta a kíváncsiság egy dolog miatt és fellocsolta az egyik kiütött
Alkoholistát.
- Áruld el már nekem, komám, miért
vagytok ti Hamis Alkoholisták? – kérdezte Rum.
- Mert van egy szigorú főnökünk,
aki nem engedi, hogy délután kettőig igyunk. Bezzeg ott vannak Gluty-gluty
Gyuriék, ők már délelőtt megisznak két unicumot. Fejenként. – válaszolta az
Alkoholista, majd ismét elájult.
Bach talált még egy Hej, hej helyes
beszédet, amit azonnal zsebre is vágott, ki tudja, mire lesz még jó. Még elfogyasztották
a Hamis Alkoholisták (Rum szerint csekélyke) alkoholkészletét, aztán nyugovóra
tértek, mert másnap még nehezebb próbatétel várt rájuk.
A
következő napon el is érték a Vérszívó Nyelvészek Ösvényét. Ahogyan számítottak
is rá, hamarosan eléjük is toppantak a Vérszívó Nyelvészek. Mind sápadt volt, a
folyamatos könyvtárban és levéltárban üléstől, megnyúlt szemfogaik csak úgy
csillogtak a napfényben, mindegyik fekete köpenyt viselt. Sorszámok és
tudományos fogalmak egymásra aggatásával különböztették meg egymást.[6]
- A Hamis Alkoholistákon még
túljutottatok, de most már vége az életeteknek. Van valami utolsó kívánságotok?
– kérdezte vezetőjük, 117. avagy Generatív Mondattan.
- Szeretnék még egyet
tangóharmonikázni. – felelte Bach.
- Hm, zenés vacsora.[7] –
nyalta meg a szája szélét a fővámpír.
Bach
el is kezdett harmonikázni, de olyan tragikusan rosszul játszott, hogy a
Nyelvészek úgy döntöttek, hogy nem várják be a végét, hanem azonnal végeznek
velük. Bachnak ekkor, mint az egyetemes európai kultúra képviselőjének eszébe
jutott a könyv, amit az Alkoholistáknál tett zsebre. Gyorsan közéjük is dobta.
Egy szempillantás alatt olyan heves vita bontakozott ki a nyelvművelő és a
szociolingvista vámpírok között, hogy hőseinkre már ügyet sem vetettek. Előkerültek
régi sérelmek is, például a veláris i megléte, és egyhamar a Vérszívók egymásra
támadtak. Heves, de rövid küzdelem után mindegyik Nyelvész holtan terült el.
- Ez volt aztán a vérre menő
tudományos vita. – jegyezte meg Bach végül.
Másnap
folytatták útjukat az Örök Kérdések Tisztása felé. Na, erről aztán már végképp
nem tudták, hogy mit gondoljanak, és hogy vajon milyen veszély is leselkedhet
ott rájuk. Ahogy mentek-mendegéltek, egyszer csak eléjük toppant egy cingár,
szemüveges srác, lanttal és figyelemre méltó bajusszal. Rövid idő alatt annyi
kérdést zúdított rájuk, hogy Rumnak (pedig aznap csak egy negyed liter
rozspálinkát ivott) és Bachnak hamarosan elkezdett zsongani a feje és elkezdtek
szédülni. Sebestyén viszont csak állt ott, sokatmondó mosolyával és egy szót se
szólt. A lantos még feltett párszáz kérdést, de amikor látta, hogy Sebestyént
nem tudja megtörni, és nem hogy válaszolni nem fog egyre sem, de még a
sokatmondó mosoly sem fog eltűnni az arcáról, lógó fejjel[8]elballagott.
Negyedik
nap elértek az Óriás barlangjába. Szerencséjükre, ebéd után értek a barlangba,
amikor az Óriás épp szokásos délutáni alvását töltötte. Bach gyorsan az Óriás
füléhez osont és egy pajkos kis művet kezdett neki olvasni Trubeckoj életéről
és munkásságáról (még a Vérszívóknál találta, gondolta, jó lesz még valamire.
Bach szinte mindenre azt gondolta, hogy jó lesz még valamire. Vagy kényszeres
gyűjtögető volt vagy kleptomániás. Ez, mint eredeti neve, sohasem derült ki.).
Az Óriás ettől még mélyebb álomba merült. Rum ekkor az Óriás állához osont és
kitépett belőle egy szőrszálat. Sebestyén sokatmondóan mosolygott.
Semmi kedvük nem volt visszafelé is
gyalog megtenni az utat, ezért elkötötték az Óriás griffmadarát és visszarepültek
vele a Névtelen Királyságba.
Másnap
reggel be is jelentkeztek, hogy ők jöttek felvidítani a királylányt. Gyorsan ki
is feszítették a szőrszálat és Bach, az egyetemes európai kultúra képviselője
el is kezdett játszani rajta. Mindenkinek öröm és vidámság költözött a szívébe
a csapnivaló előadásmód ellenére is, ám Puporka királykisasszony szomorú
maradt. Mit volt, mit tenni, a verdikt, az verdikt, a három cimborát le kellett
fejezni. A hóhér már épp indult is volna, hogy a vesztőhelyre vonja őket,
amikor egyszer csak megbotlott a trónterem padlójának egy kiálló kövében és
elesett. Puporka királykisasszony azonnal felkacagott. Kiderült, hogy igen
kárörvendő volt.[9]
A
három jó barátnak megkegyelmeztek, sőt, kaptak valami kamuállást jó magas
fizetéssel. Az idős hastáncosnőnek is kiutalt egy tisztességes nyugdíjat a
népjóléti miniszter, hiszen a népnek is jobb az úgy, ha ő nem táncol többet.
Puporka pedig hamarosan megszökött egy vándorköszörűssel.
Hogy
a Névtelen Királyságnak lett újra neve? Kiírtak rá egy pályázatot, és szokás
szerint valami nagyon bugyuta név nyert. De a Nemzeti szó legalább nem volt
benne.
ITT
A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
[1] Szinte szó szerint
átvétele a Harún és a mesék tengere első
bekezdésének.
[2] Szándékosan rejtőire vett
figurák.
[4] Leila, az arab démon a Három testőr Afrikában-ból.
[5] Milyen más ellenségek
lehetnének egy filológus számára? J
[6] Kis Jambus és Marcipán.
[7] Macskafogó.
[8] Kicsit fura nekem ez a
kifejezés, de Kosztolányi is használta.
[9] Ezt Lizzykéről mintáztam,
mert ő tényleg nagyon kárörvendő.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
