Igazából semmi különös. Péntek éjszaka, fél 3-kor Bohó sírva felhívott, hogy nincs-e kedvem átmenni, úgyhogy kezemben egy korsó sörrel elvágtattam hozzá. Szebb lenne úgy, hogy át a városon, de itt nincsenek távolságok. Fél ötig vigasztalgattam az erkélyén, miközben rengeteget cigiztünk és átöleltem. Van abban valami poetikus, ha az ember hajnalban megy haza, madárcsicsergés közepette.
Szombat este lengyel történészekkel vacsoráztam, akik a varsói Állami Régészeti Múzeumból jöttek, hogy hazavigyenek egy kiállítást, ami apáméknál volt. Mivel kőkorszakiak voltak, ezek tulajdonképpen kövek voltak. Kőkemény, mi? Rendes fickók voltak, alig ittak, igyekeztek lassan és érthetően beszélni, és a legfőbb témájuk a grünwaldi csata volt, aminek most lesz az újrajátszása a hatszázadik évforduló kapcsán. Nagy gyerekek. Ezek után találkoztam az egyik ikertestvéremmel, aki hazalátogatott a Munka Nagy Ünnepe alkalmából. Hát, az igazat megvallva, neki sem volt valami fényes kedve, de azért csaptunk egy kocsmatúrát. Még a Green House-ba is benéztünk. Szó szerint, mert bemenni nem mentünk be. A Green House egy skinhead-kocsma volt Nyíregyháza belvárosában, ezért sohasem mentem be oda. Az elmúlt években azonban egyszerű, silány szórakozóhellyé vált, és már régen terveztem, hogy ezt a fekete lyukat is eltüntetem a kocsmatérképemről. Az estét megint Bohónál fejeztem be, az erkélyen.
Vasárnap anyák napja alkalmából meglátogattuk nagymamát, aki nagyon örült nekünk, de bosszankodott is, mert nem tudott főzni. Nem baj, azért egy kis nyúlpörkölt nokedlivel került az asztalra. Este szintén a lengyelek.
2010. május 4., kedd
2010. április 30., péntek
Derűs dilettantizmusok I.
Kéne egy csaj, aki egy könyvkiadó munkatársa
Vagy jelent meg az Alföldben néhány írása
Egy könyvtárosnő, ki könyvek és az én gerincem simogatná
Vagy legalább valaki, aki Salman Rushdie nevét tudná
Kéne egy csaj, akinek jó a segge
Kinek van egy érdekes anyajegye
Akiben a legkisebb részlet is megbabonáz
Kire jó ránézni ébredés után
Kéne egy csaj, akinek fontos vagyok
Akit bármikor megsimogathatok
Akit még békén is hagyhatok, ha kell egy kis magány
Mert hozzám úgyis visszatalál
Kéne egy csaj, akinek megmutathatom igazi és választott hazám
Hogy hol hánytam először s Kościuszko hol állt
Akinek elmesélhetném, hogy hogyan is teltek kamaszéveim
És hogy Báthory István miért is nyugszik itt
Kéne egy csaj, aki mellett felébredhetek
Akinek elalvás előtt mesélhetek
Minden mesében lenne egy diák
Aki hetedhét országot bejárt
Kéne egy csaj, akivel szeretkezhetek
Aki ismeri minden anyajegyemet
A többit rejtse jótékony homály
Egy dżentelmen ilyenről nem diskurál
Kéne egy csaj, akivel eljátszhatom
Hogy a film-színházművészet rajongója vagyok
Kiállításmegnyitókon unnánk halálra magunk
Demonstrálnánk, hogy intellektüelek vagyunk
Kéne egy csaj, akivel együtt főzhetek
Dőlnének belőlem a tévés szakács ötletek
Birka türelemmel elnézné nekem
Ahogy (két)bal kezemmel a hagymát szeletelem
Kéne egy csaj, aki megnevettet
Aki a hülye vicceimen nevet
Akivel lenne egy gáz közös dalunk
Amit önironikusan előadunk
Kéne egy csaj, akivel kerékpározhatok
Vagy egy estét végigtáncolhatok
De talán ez már több lenne, mint elég
Ezt csinálja mással, neki is kell a pihenés
Kéne egy csaj
Vagy jelent meg az Alföldben néhány írása
Egy könyvtárosnő, ki könyvek és az én gerincem simogatná
Vagy legalább valaki, aki Salman Rushdie nevét tudná
Kéne egy csaj, akinek jó a segge
Kinek van egy érdekes anyajegye
Akiben a legkisebb részlet is megbabonáz
Kire jó ránézni ébredés után
Kéne egy csaj, akinek fontos vagyok
Akit bármikor megsimogathatok
Akit még békén is hagyhatok, ha kell egy kis magány
Mert hozzám úgyis visszatalál
Kéne egy csaj, akinek megmutathatom igazi és választott hazám
Hogy hol hánytam először s Kościuszko hol állt
Akinek elmesélhetném, hogy hogyan is teltek kamaszéveim
És hogy Báthory István miért is nyugszik itt
Kéne egy csaj, aki mellett felébredhetek
Akinek elalvás előtt mesélhetek
Minden mesében lenne egy diák
Aki hetedhét országot bejárt
Kéne egy csaj, akivel szeretkezhetek
Aki ismeri minden anyajegyemet
A többit rejtse jótékony homály
Egy dżentelmen ilyenről nem diskurál
Kéne egy csaj, akivel eljátszhatom
Hogy a film-színházművészet rajongója vagyok
Kiállításmegnyitókon unnánk halálra magunk
Demonstrálnánk, hogy intellektüelek vagyunk
Kéne egy csaj, akivel együtt főzhetek
Dőlnének belőlem a tévés szakács ötletek
Birka türelemmel elnézné nekem
Ahogy (két)bal kezemmel a hagymát szeletelem
Kéne egy csaj, aki megnevettet
Aki a hülye vicceimen nevet
Akivel lenne egy gáz közös dalunk
Amit önironikusan előadunk
Kéne egy csaj, akivel kerékpározhatok
Vagy egy estét végigtáncolhatok
De talán ez már több lenne, mint elég
Ezt csinálja mással, neki is kell a pihenés
Kéne egy csaj
2010. április 29., csütörtök
2010. április 28., szerda
Bafana
Ma valahogy úgy hozta a sors, hogy 2 filmet is láttam Nelson Mandeláról. Az első az Invictus volt. Az 1995-ös RWC-ről szólt(fontos torna volt, Dél-Afrika először szerepelt, az utolsó amatőr torna volt, Jonah Lomu 4 célt vitt az angoloknak, egy országban rendezték). Az igazat megvallva túl hosszú volt nekem ez a film, és bár a faji ellentéteket egész jól bemutatta a maga amerikai módján, hiányoltam belőle annak a bemutatását, hogy milyen heroikus küzdelemben szerezte meg Dél-Afrika a világbajnoki címet, és persze a rugby-jelenetek is elég gyengék voltak. Olyan volt, mint a Dirty Dancing rövid táncjelenetekkel. (Amúgy épp a Wasps-Bath meccset nézem felvételről.)
A második a Goodbye, Bafana volt. Mandela börtönőrének emlékirataiból készült. Ez már egy sokkal jobb film volt Joseph Fienes-szal. A börtönőr nézőpontja érdekes lehet, hiszen ő is rab valamennyire(lásd: Dovlatov: A zóna).
Gyermekkorom óta érdekelt az apartheid, hiszen ez volt az egyetlen ismert faji alapú diktatúra azokban az időkben, amikor én világra jöttem. A diktatúrák természetrajza pedig mindig is érdekelt. Írni is fogok erről egy könyvet.
Az igazat megvallva Dél-Afrikával nem tudok mostanában mit kezdeni, hiszen jó, hogy elmúlt az apartheid, de ami ott van most, az azért szintén elég gáz. Nem tudom, mi lenne a megoldás.
A második a Goodbye, Bafana volt. Mandela börtönőrének emlékirataiból készült. Ez már egy sokkal jobb film volt Joseph Fienes-szal. A börtönőr nézőpontja érdekes lehet, hiszen ő is rab valamennyire(lásd: Dovlatov: A zóna).
Gyermekkorom óta érdekelt az apartheid, hiszen ez volt az egyetlen ismert faji alapú diktatúra azokban az időkben, amikor én világra jöttem. A diktatúrák természetrajza pedig mindig is érdekelt. Írni is fogok erről egy könyvet.
Az igazat megvallva Dél-Afrikával nem tudok mostanában mit kezdeni, hiszen jó, hogy elmúlt az apartheid, de ami ott van most, az azért szintén elég gáz. Nem tudom, mi lenne a megoldás.
Mit is kívánsz?
2002 óta várom, hogy az Szdsz-Mszp kormányt végre leváltsák. Ez vasárnap megtörtént.
1998 óta várom, hogy az Inter bejusson a Bajnokok Ligája döntőjébe. Ez ma megtörtént.
De igazából egyik sem tölt el euforikus örömmel már. Kicsit későn jöttek.
1998 óta várom, hogy az Inter bejusson a Bajnokok Ligája döntőjébe. Ez ma megtörtént.
De igazából egyik sem tölt el euforikus örömmel már. Kicsit későn jöttek.
Ma is megtudtam magamról valami kompromittálót. Tetszik a Buggles zenéje. Nem csak a Video killed the radio star {http://www.youtube.com/watch?v=Iwuy4hHO3YQ} hanem az egész Age of plastic album. Mondjuk, minden embernek van olyan zenéje, ami gáz, mégis szereti hallgatni. A tiéd mi, kedves olvasó{már ha olvassa ezt a blogot egyáltalán valaki}?
2010. április 27., kedd
Szerinted is gáz, ha a drága jó anyád megkérdezi tőled, hogy ki ez a bohóc a tévében, és te egyből rávágod, hogy Vörös István a Prognózisból? Az még hagyján, hogy tudom, hogy a Feyenoord Rotterdam csapata, vagy hogy mik voltak Goethe utolsó szavai, de ez már nekem is sok.:) Ja, is boybandológiából is remek vagyok. Talán a Backstreet Boysom egy kicsit gyenge.
2010. április 26., hétfő
London
Csak eljutottam végre Londonba. Hogy milyen is volt ez a hétvége? Nagyon jó. Következzék itt egy lista, hogy mik is tetszettek:
- A kávézás Kerekperecevővel {alliteráció} a repülőtéren
- A londoni HÉV-közlekedés (imádom, hogy nem kell lemenni a föld alá, oda rendes ember amúgy sem megy)
- Sutton békéje és csendessége
- A Temze
- Fulham, Kensington, Chelsea
- A double-deckerek
- A The Times
- A Cadbury buttons
- A Twickenham
- Foster's sört inni egy pub előtt
- A kávézás Kerekperecevővel {alliteráció} a repülőtéren
- A londoni HÉV-közlekedés (imádom, hogy nem kell lemenni a föld alá, oda rendes ember amúgy sem megy)
- Sutton békéje és csendessége
- A Temze
- Fulham, Kensington, Chelsea
- A double-deckerek
- A The Times
- A Cadbury buttons
- A Twickenham
- Foster's sört inni egy pub előtt
2 haiku
Kezemben szirmok
Lelked ajándékai
Rám bíztad őket
Koszos folyosón
Villánkon sörösrépa
Arcunkon mosoly
Lelked ajándékai
Rám bíztad őket
Koszos folyosón
Villánkon sörösrépa
Arcunkon mosoly
2010. március 29., hétfő
Apró örömök
A múlt héten végre megjött a jegyem a Wasps-meccsre, és elkezdtem biciklizni is.
Rámtalált egy könyv is: Álvaro Mutis: Maqroll, az Árbócmester nekibuzdulásai és hányattatásai, amiről már most tudom, hogy hű társam lesz nekibuzdulásaim és hányattatásaim közben.
Rámtalált egy könyv is: Álvaro Mutis: Maqroll, az Árbócmester nekibuzdulásai és hányattatásai, amiről már most tudom, hogy hű társam lesz nekibuzdulásaim és hányattatásaim közben.
2010. március 17., szerda
Krynica 2010
Február 28 és március 6 között megint sikerült kijutnom Lengyelországba. Egy sítábornak tolmácsoltam. Nagyon rendes emberek voltak, velem mindenki kedves volt, a sofőrrel, Pali bácsival különösen jóban lettem. Megtudtam, hol van Bicske{onnan jöttek}. Megismertem Krynicát, Miskolcot és Felsózsolcát. Voltam Krakkóban: Wawel, bar mleczny, Prowincja, Collegium Maius, Wisła-part, Alchemia, Batorego. Ittam Żywiecet meg barackos-narancslevet, ettem żureket meg pierogi ruskiet. Megtanultam a sieléssel és a végtag-sérülésekkel kapcsolatos kifejezéseket. Megvettem az új Stasiukot. Megfáztam. Nagyon élveztem az egészet. Jövőre is megyek.
Ja, is itt egy kis illusztráció:
http://krynica2010.blogspot.com/
Ja, is itt egy kis illusztráció:
http://krynica2010.blogspot.com/
Első fordításom
Levelek a fiamnak – Wioletta Mikusek
ELSŐ LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Írok neked, noha tudom, hogy nem fogsz rá válaszolni.Még csak két napos vagy. Éppen most, 48 órával a születésed után, diagnosztizálták nálad a 21-es kromoszóma triszómiáját. Ez semmit sem mond neked?! Én tudom! Nekem egy dolgot mond: “Problémánk van, fiam.”
Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Úgy volt, hogy egy nagy, egészséges lányom lesz! Egy dolog igaznak bizonyult, tényleg nagy vagy (3650 grammot nyomsz).
Ülök, és nézem az inkubátor üvegén keresztül, milyen erőtlenül fekszik a tested. Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Két napja még teljesen más ember voltam, és most, ami volt, már nem tér vissza.
A diagnózisok végzetesek, fiacskám. Lehet baj a szíveddel, az emésztőrendszereddel, a veséddel, lehet hogy leukémiás vagy, stb.
És a szellemi fejlődéseddel sem lesz minden rendben. Hiszen minden másnak tűnt, fiam!
Légy erős, fiam! Mert nekem már nincs erőm. Neked kell erősnek lenned, mindkettőnk helyett.
Mama
TIZEDIK LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Még csak most kezdelek megismerni, a szokásaidat, azt, hogy mit szeretsz. Milyen sok időt is vett el tőlünk a Down-szindróma. Rádnézek, és két személyt látok. Téged és a Down-t. Mintha a Down-szindróma az alteregód lenne.Te és ő szétválaszthatatlanok vagytok. Igen, mint ahogy én nem tudom megváltoztatni a bőröm színét, vagy az ujjaim hosszát, te sem tudsz soha megszabadulni tőle. Több választásom is van: vagy megszeretem őt vagy harcolok vele! Csak hogy ez a harc nincs az elejétől fogva már vereségre ítélve?! Mert ha meg is ölöm “ŐT”, azzal megöllek téged is!
A Mamád
TIZENEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megjöttek a karyotipia eredményei. Down-szindrómád van. A 21. kromoszómapárodban van még egy plusz, harmadik kromoszóma is. Most már ember és törvény előtt is fogyatékkal élőnek számítasz. Nem egy édes, egészséges babuci vagy! Egy gyerek vagy a 21. kromoszóma triszomiájával. Amikor ma, már sokadjára feltettem magamnak a kérdést: - Miért is velem kellett ennek megtörténnie?, rá kellett jönnöm, hogy ez nem velem, hanem veled történt meg.
Mama
TIZENHÁRMAS LEVÉL
Stasio!
Ez a te nagy napod. Ma van a keresztelőd. Mégha már megkereszteltek is a kórházban, nem akarok arra emlékezni, mert az egy szomorú időszak volt. Ma örülni akarok! Boldog akarok lenni! Semmi sem ronthatja el a kedvem! Az én kis angyalom vagy! Angyal 21-es triszómiával.
A Mamád
TIZENNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Lassan kezdek megbékélni azzal, ami történt. Végül is, van más választásom? Persze hogy van! De vezetne az valahová? Tudatosítottam magamban, hogy neked köszönhetően (és főként a genetikai hibádnak köszönhetően) jobb anya lettem. Amikor megszültem Marysiát (a nővéredet), még a kórházban feküdve elterveztem az életét, az iskoláztatását, hogy mikor fogja letenni az angol nyelvvizsgát és mikor a franciát vagy a németet. Megértettem, hogy nem azért szültelek titeket erre a világra, hogy beteljesítsétek a vágyaimat, hanem hogy jó és boldog emberekké váljatok.
A nővéred máris nagyon sokat köszönhet neked, jóllehet még nagyon kicsike vagy.
Mama
TIZENNYOLCAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Ma voltam a “Jobban szeretettek” Down-szindrómás Gyerekek Szüleinek és Nevelőinek Egyesületében. Féltem ettől a látogatástól, féltem meglátni az igazságot a szemekben. Féltem, mert tudtam, hogy itt senki nem fog nekem kegyesen hazudni. Senki nem mondja azt, hogy elvégezted az egyetemet, megtaláltad a rák ellenszerét, vagy hogy megmásztad a Föld legmagasabb csúcsát. És igazam volt! Ez az igazság mégsem fájt. Miért? Nem tudom. Talán azért, mert olyan embereket láttam, akik ugyanazokon a dolgokon mentek át, mint én, mégis képesek nevetni. Ez reményt adott. Reményt arra, hogy jobb lesz.
Aludj Fiacskám, mert már késő van.
Mama
HUSZONEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megint rájöttem, hogy az emberek érzéketlenek, nem tisztelik a más fájdalmát. Ma felhívott egy ismerős nő, aki velem beszélgetve azt mondta, hogy végre valami nem sikerült nekem az életben. Ezt rád értette, Fiam. Mit kellett volna tennem, Fiacskám? Milyen szavakat kellett volna használnom? Vagy nem is kellett volna mondanom semmit? Adj tanácsot, Fiam! Adj tanácsot, mert én nem tudom!
Mama
HUSZONHÁRMAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Erőt vett rajtam a teljes reménytelenség. Megint ugyanazok a kérdések kavarognak a fejemben: Mi okból? Miért? Miért kell nekem ezt elviselni?
Mégis a végén meg kell értenem, hogy más szempontból nincs jelentősége, kinek hány kromoszómája vagy milyen végzettsége van! Az a fontos, hogy milyen ember! Valamikor végre megértem ezt?
Segíts nekem, Fiacskám! Kérlek, segíts!
Mama
HARMINCHÁRMAS LEVÉL
Fiam!
Ma vagyok 30 éves. Mit sikerült elérnem az eddigi életemben, és mit nem? Hány lehetőséget szalasztottam el, és hányat sikerült megragadnom? Erre nem tudom a választ. Amit viszont tudok: egy harmincéves, férjezett nő vagyok, két gyermek anyja: a három és fél éves Marysiaé és a tiéd (Down-szindrómával született fiamé). Harminc éves nő vagyok, felsőfokú végzettséggel, munka nélkül. Harminc éves nő vagyok, sápadt arccal, szomorú, kék szemekkel. Nem hangzik optimistán? Való igaz, sohasem voltam jó a mérlegkészítésben, (főként ha a saját életemről van szó).
Ennek ellenére miért érzem magam szerencsésnek? Talán azért, mert a családunk, minden vihar ellenére, összetart. Talán azért, mert vannak hozzánk hozzátartozóink, akik segítenek nekünk (az ismerősök és a barátok nem mentek át a vizsgán, nincs kedvem megbocsájtani nekik, vagy kioktatni őket). Talán azért, mert nem adtam fel: 15 kilót fogytam a szülés után, sokat edzek, angolul és oroszul tanulok. Ahogy gyakran mondják: ERŐS NŐ LETTEM!
Egy harminc éves, erős nő vagyok. Remélem, büszke vagy rám, fiam!
Mama
HARMINCNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Néhány napja töltöttem be a harmincat, te pedig egy hónapon belül egy éves leszel. Hamarosan vissza szeretnék menni dolgozni. Tudod, hogy ez mit jelent?! Lehet, hogy naponta 10 órán keresztül is távol leszünk egymástól. Tudom, hogy ez nehéz lesz neked, de biztos vagyok benne, hogy nekem nehezebb lesz. Csak remélhetem, hogy nem fognak halálra idegesíteni a “jóakarók” lelkiismeretfurdalást okozó, érzéketlen megjegyzései: magára hagysz egy beteg gyereket; mi lesz a rehabilitációval?; Nem fogsz neki ezzel fájdalmat okozni?; hiszen Down-szindrómája van, fel kell magad áldozni.
A döntésem helyes (mélyen hiszek ebben). Lépésről lépésre jutok el oda, ahová akarok, elérem a kitűzött célt, csak következetesnek kell lennem! Amellett, hogy szültem egy Down-szindrómás gyereket, még jogom van álmodozni, megvalósítani a vágyaimat, karierrt csinálni! És ha ez valakinek nem tetszik, akkor sajnálom! Tudom, hogy szeretsz, és tudom, hogy akkor sem szűnsz meg szeretni engem, amikor majd munkába megyek!
A Mamád
ELSŐ LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Írok neked, noha tudom, hogy nem fogsz rá válaszolni.Még csak két napos vagy. Éppen most, 48 órával a születésed után, diagnosztizálták nálad a 21-es kromoszóma triszómiáját. Ez semmit sem mond neked?! Én tudom! Nekem egy dolgot mond: “Problémánk van, fiam.”
Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Úgy volt, hogy egy nagy, egészséges lányom lesz! Egy dolog igaznak bizonyult, tényleg nagy vagy (3650 grammot nyomsz).
Ülök, és nézem az inkubátor üvegén keresztül, milyen erőtlenül fekszik a tested. Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Két napja még teljesen más ember voltam, és most, ami volt, már nem tér vissza.
A diagnózisok végzetesek, fiacskám. Lehet baj a szíveddel, az emésztőrendszereddel, a veséddel, lehet hogy leukémiás vagy, stb.
És a szellemi fejlődéseddel sem lesz minden rendben. Hiszen minden másnak tűnt, fiam!
Légy erős, fiam! Mert nekem már nincs erőm. Neked kell erősnek lenned, mindkettőnk helyett.
Mama
TIZEDIK LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Még csak most kezdelek megismerni, a szokásaidat, azt, hogy mit szeretsz. Milyen sok időt is vett el tőlünk a Down-szindróma. Rádnézek, és két személyt látok. Téged és a Down-t. Mintha a Down-szindróma az alteregód lenne.Te és ő szétválaszthatatlanok vagytok. Igen, mint ahogy én nem tudom megváltoztatni a bőröm színét, vagy az ujjaim hosszát, te sem tudsz soha megszabadulni tőle. Több választásom is van: vagy megszeretem őt vagy harcolok vele! Csak hogy ez a harc nincs az elejétől fogva már vereségre ítélve?! Mert ha meg is ölöm “ŐT”, azzal megöllek téged is!
A Mamád
TIZENEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megjöttek a karyotipia eredményei. Down-szindrómád van. A 21. kromoszómapárodban van még egy plusz, harmadik kromoszóma is. Most már ember és törvény előtt is fogyatékkal élőnek számítasz. Nem egy édes, egészséges babuci vagy! Egy gyerek vagy a 21. kromoszóma triszomiájával. Amikor ma, már sokadjára feltettem magamnak a kérdést: - Miért is velem kellett ennek megtörténnie?, rá kellett jönnöm, hogy ez nem velem, hanem veled történt meg.
Mama
TIZENHÁRMAS LEVÉL
Stasio!
Ez a te nagy napod. Ma van a keresztelőd. Mégha már megkereszteltek is a kórházban, nem akarok arra emlékezni, mert az egy szomorú időszak volt. Ma örülni akarok! Boldog akarok lenni! Semmi sem ronthatja el a kedvem! Az én kis angyalom vagy! Angyal 21-es triszómiával.
A Mamád
TIZENNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Lassan kezdek megbékélni azzal, ami történt. Végül is, van más választásom? Persze hogy van! De vezetne az valahová? Tudatosítottam magamban, hogy neked köszönhetően (és főként a genetikai hibádnak köszönhetően) jobb anya lettem. Amikor megszültem Marysiát (a nővéredet), még a kórházban feküdve elterveztem az életét, az iskoláztatását, hogy mikor fogja letenni az angol nyelvvizsgát és mikor a franciát vagy a németet. Megértettem, hogy nem azért szültelek titeket erre a világra, hogy beteljesítsétek a vágyaimat, hanem hogy jó és boldog emberekké váljatok.
A nővéred máris nagyon sokat köszönhet neked, jóllehet még nagyon kicsike vagy.
Mama
TIZENNYOLCAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Ma voltam a “Jobban szeretettek” Down-szindrómás Gyerekek Szüleinek és Nevelőinek Egyesületében. Féltem ettől a látogatástól, féltem meglátni az igazságot a szemekben. Féltem, mert tudtam, hogy itt senki nem fog nekem kegyesen hazudni. Senki nem mondja azt, hogy elvégezted az egyetemet, megtaláltad a rák ellenszerét, vagy hogy megmásztad a Föld legmagasabb csúcsát. És igazam volt! Ez az igazság mégsem fájt. Miért? Nem tudom. Talán azért, mert olyan embereket láttam, akik ugyanazokon a dolgokon mentek át, mint én, mégis képesek nevetni. Ez reményt adott. Reményt arra, hogy jobb lesz.
Aludj Fiacskám, mert már késő van.
Mama
HUSZONEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megint rájöttem, hogy az emberek érzéketlenek, nem tisztelik a más fájdalmát. Ma felhívott egy ismerős nő, aki velem beszélgetve azt mondta, hogy végre valami nem sikerült nekem az életben. Ezt rád értette, Fiam. Mit kellett volna tennem, Fiacskám? Milyen szavakat kellett volna használnom? Vagy nem is kellett volna mondanom semmit? Adj tanácsot, Fiam! Adj tanácsot, mert én nem tudom!
Mama
HUSZONHÁRMAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Erőt vett rajtam a teljes reménytelenség. Megint ugyanazok a kérdések kavarognak a fejemben: Mi okból? Miért? Miért kell nekem ezt elviselni?
Mégis a végén meg kell értenem, hogy más szempontból nincs jelentősége, kinek hány kromoszómája vagy milyen végzettsége van! Az a fontos, hogy milyen ember! Valamikor végre megértem ezt?
Segíts nekem, Fiacskám! Kérlek, segíts!
Mama
HARMINCHÁRMAS LEVÉL
Fiam!
Ma vagyok 30 éves. Mit sikerült elérnem az eddigi életemben, és mit nem? Hány lehetőséget szalasztottam el, és hányat sikerült megragadnom? Erre nem tudom a választ. Amit viszont tudok: egy harmincéves, férjezett nő vagyok, két gyermek anyja: a három és fél éves Marysiaé és a tiéd (Down-szindrómával született fiamé). Harminc éves nő vagyok, felsőfokú végzettséggel, munka nélkül. Harminc éves nő vagyok, sápadt arccal, szomorú, kék szemekkel. Nem hangzik optimistán? Való igaz, sohasem voltam jó a mérlegkészítésben, (főként ha a saját életemről van szó).
Ennek ellenére miért érzem magam szerencsésnek? Talán azért, mert a családunk, minden vihar ellenére, összetart. Talán azért, mert vannak hozzánk hozzátartozóink, akik segítenek nekünk (az ismerősök és a barátok nem mentek át a vizsgán, nincs kedvem megbocsájtani nekik, vagy kioktatni őket). Talán azért, mert nem adtam fel: 15 kilót fogytam a szülés után, sokat edzek, angolul és oroszul tanulok. Ahogy gyakran mondják: ERŐS NŐ LETTEM!
Egy harminc éves, erős nő vagyok. Remélem, büszke vagy rám, fiam!
Mama
HARMINCNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Néhány napja töltöttem be a harmincat, te pedig egy hónapon belül egy éves leszel. Hamarosan vissza szeretnék menni dolgozni. Tudod, hogy ez mit jelent?! Lehet, hogy naponta 10 órán keresztül is távol leszünk egymástól. Tudom, hogy ez nehéz lesz neked, de biztos vagyok benne, hogy nekem nehezebb lesz. Csak remélhetem, hogy nem fognak halálra idegesíteni a “jóakarók” lelkiismeretfurdalást okozó, érzéketlen megjegyzései: magára hagysz egy beteg gyereket; mi lesz a rehabilitációval?; Nem fogsz neki ezzel fájdalmat okozni?; hiszen Down-szindrómája van, fel kell magad áldozni.
A döntésem helyes (mélyen hiszek ebben). Lépésről lépésre jutok el oda, ahová akarok, elérem a kitűzött célt, csak következetesnek kell lennem! Amellett, hogy szültem egy Down-szindrómás gyereket, még jogom van álmodozni, megvalósítani a vágyaimat, karierrt csinálni! És ha ez valakinek nem tetszik, akkor sajnálom! Tudom, hogy szeretsz, és tudom, hogy akkor sem szűnsz meg szeretni engem, amikor majd munkába megyek!
A Mamád
Első fordításom (lengyel eredeti)
Listy do Syna - Wioletta Mikusek
LIST 1
Witaj Synu!
Piszę do Ciebie, choć wiem, że mi nie odpiszesz! Masz przecież dopiero dwa dni. Właśnie dziś 48 godzin po twoich narodzinach zdiagnozowano u Ciebie trisomię 21. Nic Ci to nie mówi?! Ja wiem! Mnie mówi jedno: “mamy problem synu!”.
A przecież miało być inaczej, synu! Miałeś być dużą zdrową dziewczynką! Jedyne, co się sprawdziło, to że jesteś duży (ważysz 3650).
Siedzę i patrzę przez szybę inkubatora, jak bezwładnie leży Twoje ciało. A przecież miało być inaczej, synu! Jeszcze dwa dni temu byłam inną osobą, teraz to, co było już nie wróci. Diagnozy synu są fatalne. Możesz mieć wadę serca, wadę układu pokarmowego, wadę nerek, białaczkę itd.
A intelektualnie nie będziesz rozwijał się dobrze. A przecież miało być inaczej, synu!
Bądź dzielny synu! Bo ja już nie mam siły. Ty musisz jej mieć za nas dwoje!
Mama.
LIST 10
Witaj synu!
Dopiero teraz Cię poznaję, Twoje zwyczaje, Twoje upodobania. Tak wiele czasu zabrał nam zespół Downa. Patrzę na Ciebie i wiedzę dwie osoby: Ciebie i zespół Downa. Zespół Downa to takie Twoje alter ego. Ty i on jesteście nierozerwalni. Tak, jak ja nie zmienię koloru skóry, czy długości palców, Ty nie pozbędziesz się nigdy jego. Mam więc wybór: albo go polubić, albo z nim walczyć! Tylko czy walka nie jest skazana z góry na porażkę?! Przecież jeśli zabije “jego” zabije też Ciebie!
Twoja mama.
RAZEM: 11 i 13
LIST 11
Cześć Stasiu!
Dziś przyszły wyniki kariotypu. Masz zespół Downa. W 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom. Teraz wedle ludzi i prawa jesteś osobą niepełnosprawną. Nie jesteś słodkim, zdrowym bobasem! Jesteś dzieckiem z trisimią 21. Kiedy dziś, po raz kolejny, zadawałam sobie pytanie: “dlaczego mnie to spotkało?”, uświadomiłam sobie, że to nie mnie, lecz Ciebie spotkało.
Mama.
LIST 13
Stasiu!
Dziś Twój Wielki Dzień. Twoje Chrzciny. Choć zostałeś już ochrzczony w Szpitalu, to nie chcę o tym pamiętać, bo to był smutny czas. Dziś chcę się cieszyć! Dziś chcę się radować! I nic nie przeszkodzi mojemu szczęściu! Jesteś małym aniołkiem! Aniołkiem z Trisomią 21.
Twoja Mama.
LIST 14
Witaj synu!
Chyba powoli zaczynam godzić się z tym, co się stało. Zresztą, czy mam inne wyjście? Owszem mam! Ale do czego by ono nas doprowadziło? Uświadomiłam sobie, że dzięki Tobie (a raczej dzięki Twojej wadzie genetycznej) stałam się lepszą matką!!! Kiedy urodziłam Marysie (Twoją siostrę) jeszcze leżąc w szpitalu zaplanowałam jej życie, edukację, kiedy zda First Certificate, a kiedy Telca z francuskiego lub niemieckiego. Zrozumiałam, że nie urodziłam was po to, żebyście spełniali moje oczekiwania, lecz po to, żebyście byli dobrymi i szczęśliwymi ludźmi.
Twoja siostra zawdzięcza Ci już tak wiele, choć jesteś taki malutki.
Mama.
LIST 18
Witaj synu!
Dziś byłam w Stowarzyszeniu Rodzin i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa "Bardziej Kochani". Bałam się tej wizyty, bałam się spojrzeć prawdzie w oczy. Bałam się, bo wiedziałam, że mnie nikt nie będzie oszukiwał. Nikt nie powie, że skończysz studia, wynajdziesz lekarstwo na raka, czy wejdziesz na najwyższy szczyt Świata. I miałam rację! Ta prawda jednak nie bolała. Dlaczego? Nie wiem. Może dlatego, że patrzyłam na ludzi, którzy przeszli przez to samo, a mimo to uśmiechają się. To dało nadzieję. Dało nadzieję, że będzie dobrze.
Śpij synu, bo już późno.
Mama.
LIST 21
Cześć Stasiu!
Dziś uświadomiłam sobie, że ludzie są bezwzględni, że ludzi nie mają szacunku dla czyjegoś cierpienia. Dziś zadzwoniła do mnie znajoma, która rozmawiając ze mną powiedziała, że nareszcie coś mi się w życiu nie udało. Mówiła o Tobie synu. Co powinnam zrobić synu? Jakich słów użyć? Czy może nie mówić nic? Doradź mi synu! Doradź, bo ja nie wiem!!!
Mama.
LIST 23
Witaj synu!
Męczy mnie już ta wszechogarniająca beznadzieja. Męczy mnie już to ciągłe zadawanie tych samych pytań: Za co? Dlaczego? Czemu to ma służyć?
Przecież w końcu powinnam zrozumieć, że tam „po drugiej stronie” nie ma znaczenia, ile kto ma chromosomów lub jakie wykształcenie zdobył! Tak naprawdę istotne jest, jakim się jest człowiekiem!Czy kiedyś wreszcie to zrozumiem?
Pomóż mi synu! Pomóż proszę!
Mama.
LIST 33
Synu!
Dziś kończę 30 lat. Co w ciągu tych lat udało mi się zrobić, a czego nie? Ile okazji straciłam, a ile zdołałam wykorzystać? Tego nie wiem. Wiem za to, że jestem 30-letnią zamężną kobietą z dwójką dzieci: 3,5letnią Marysią i z Tobą Stasiu (niespełna rocznym chłopcem z zespołem Downa). Jestem 30-letnią kobietą po wyższych studiach, bez pracy. Jestem 30-letnią kobietą o bladej twarzy i smutnych niebieskich oczach. Nie brzmi optymistycznie? To prawda, nigdy nie byłam dobra w robieniu bilansów z czegokolwiek (a tym bardziej z własnego życia).
Zatem czemu czuję się szczęśliwa!? Może dlatego, że nasza rodzina, mimo sztormów, trwa. Może dlatego, że mamy bliskich, którzy nas wspierają (znajomi i przyjaciele nie zdali egzaminu, nie mam ochoty dopuścić ich do poprawki). Może dlatego, że nie poddałam się: schudłam po porodzie 15 kilogramów, dużo ćwiczę, uczę się rosyjskiego i angielskiego... Co tu dużo mówić: SILNA ZE MNIE KOBIETA!
Jestem 30-letnią silną kobietą. Mam nadzieje, że jesteś za mnie dumny synu!
Mama.
LIST 34
Witaj synu!
Kilka dni temu skończyłam 30 lat, a Ty za miesiąc skończysz rok. Zamierzam wkrótce iść do pracy. Wiesz, co to oznacza?! Możemy nie widzieć się w ciągu dnia nawet 10 godzin. Wiem, że będzie to trudne dla Ciebie, ale mam wrażenie, że trudniejsze będzie dla mnie! Mam tylko nadzieje, że nie zabiją mnie wyrzuty sumienia i niewybredne komentarze “życzliwych”: zostawiasz chore dziecko; co z rehabilitacją?; nie będziesz mieć do siebie żalu?; przecież on ma zespół Downa powinnaś się poświęcić.
Decyzja moja jest słuszna (głęboko w to wierzę). Krok po kroku dojdę tam gdzie chcę, osiągnę wybrany cel, muszę tylko być konsekwentna! Mimo, że urodziłam dziecko z zespołem Downa mam prawo do marzeń, realizacji pragnień, kariery zawodowej! A jeśli komuś się to nie podoba, to trudno! Wiem, że Ty mnie kochasz i wiem, że nie przestaniesz kochać mnie nawet wówczas, gdy pójdę do pracy!
Twoja mama.
LIST 1
Witaj Synu!
Piszę do Ciebie, choć wiem, że mi nie odpiszesz! Masz przecież dopiero dwa dni. Właśnie dziś 48 godzin po twoich narodzinach zdiagnozowano u Ciebie trisomię 21. Nic Ci to nie mówi?! Ja wiem! Mnie mówi jedno: “mamy problem synu!”.
A przecież miało być inaczej, synu! Miałeś być dużą zdrową dziewczynką! Jedyne, co się sprawdziło, to że jesteś duży (ważysz 3650).
Siedzę i patrzę przez szybę inkubatora, jak bezwładnie leży Twoje ciało. A przecież miało być inaczej, synu! Jeszcze dwa dni temu byłam inną osobą, teraz to, co było już nie wróci. Diagnozy synu są fatalne. Możesz mieć wadę serca, wadę układu pokarmowego, wadę nerek, białaczkę itd.
A intelektualnie nie będziesz rozwijał się dobrze. A przecież miało być inaczej, synu!
Bądź dzielny synu! Bo ja już nie mam siły. Ty musisz jej mieć za nas dwoje!
Mama.
LIST 10
Witaj synu!
Dopiero teraz Cię poznaję, Twoje zwyczaje, Twoje upodobania. Tak wiele czasu zabrał nam zespół Downa. Patrzę na Ciebie i wiedzę dwie osoby: Ciebie i zespół Downa. Zespół Downa to takie Twoje alter ego. Ty i on jesteście nierozerwalni. Tak, jak ja nie zmienię koloru skóry, czy długości palców, Ty nie pozbędziesz się nigdy jego. Mam więc wybór: albo go polubić, albo z nim walczyć! Tylko czy walka nie jest skazana z góry na porażkę?! Przecież jeśli zabije “jego” zabije też Ciebie!
Twoja mama.
RAZEM: 11 i 13
LIST 11
Cześć Stasiu!
Dziś przyszły wyniki kariotypu. Masz zespół Downa. W 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom. Teraz wedle ludzi i prawa jesteś osobą niepełnosprawną. Nie jesteś słodkim, zdrowym bobasem! Jesteś dzieckiem z trisimią 21. Kiedy dziś, po raz kolejny, zadawałam sobie pytanie: “dlaczego mnie to spotkało?”, uświadomiłam sobie, że to nie mnie, lecz Ciebie spotkało.
Mama.
LIST 13
Stasiu!
Dziś Twój Wielki Dzień. Twoje Chrzciny. Choć zostałeś już ochrzczony w Szpitalu, to nie chcę o tym pamiętać, bo to był smutny czas. Dziś chcę się cieszyć! Dziś chcę się radować! I nic nie przeszkodzi mojemu szczęściu! Jesteś małym aniołkiem! Aniołkiem z Trisomią 21.
Twoja Mama.
LIST 14
Witaj synu!
Chyba powoli zaczynam godzić się z tym, co się stało. Zresztą, czy mam inne wyjście? Owszem mam! Ale do czego by ono nas doprowadziło? Uświadomiłam sobie, że dzięki Tobie (a raczej dzięki Twojej wadzie genetycznej) stałam się lepszą matką!!! Kiedy urodziłam Marysie (Twoją siostrę) jeszcze leżąc w szpitalu zaplanowałam jej życie, edukację, kiedy zda First Certificate, a kiedy Telca z francuskiego lub niemieckiego. Zrozumiałam, że nie urodziłam was po to, żebyście spełniali moje oczekiwania, lecz po to, żebyście byli dobrymi i szczęśliwymi ludźmi.
Twoja siostra zawdzięcza Ci już tak wiele, choć jesteś taki malutki.
Mama.
LIST 18
Witaj synu!
Dziś byłam w Stowarzyszeniu Rodzin i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa "Bardziej Kochani". Bałam się tej wizyty, bałam się spojrzeć prawdzie w oczy. Bałam się, bo wiedziałam, że mnie nikt nie będzie oszukiwał. Nikt nie powie, że skończysz studia, wynajdziesz lekarstwo na raka, czy wejdziesz na najwyższy szczyt Świata. I miałam rację! Ta prawda jednak nie bolała. Dlaczego? Nie wiem. Może dlatego, że patrzyłam na ludzi, którzy przeszli przez to samo, a mimo to uśmiechają się. To dało nadzieję. Dało nadzieję, że będzie dobrze.
Śpij synu, bo już późno.
Mama.
LIST 21
Cześć Stasiu!
Dziś uświadomiłam sobie, że ludzie są bezwzględni, że ludzi nie mają szacunku dla czyjegoś cierpienia. Dziś zadzwoniła do mnie znajoma, która rozmawiając ze mną powiedziała, że nareszcie coś mi się w życiu nie udało. Mówiła o Tobie synu. Co powinnam zrobić synu? Jakich słów użyć? Czy może nie mówić nic? Doradź mi synu! Doradź, bo ja nie wiem!!!
Mama.
LIST 23
Witaj synu!
Męczy mnie już ta wszechogarniająca beznadzieja. Męczy mnie już to ciągłe zadawanie tych samych pytań: Za co? Dlaczego? Czemu to ma służyć?
Przecież w końcu powinnam zrozumieć, że tam „po drugiej stronie” nie ma znaczenia, ile kto ma chromosomów lub jakie wykształcenie zdobył! Tak naprawdę istotne jest, jakim się jest człowiekiem!Czy kiedyś wreszcie to zrozumiem?
Pomóż mi synu! Pomóż proszę!
Mama.
LIST 33
Synu!
Dziś kończę 30 lat. Co w ciągu tych lat udało mi się zrobić, a czego nie? Ile okazji straciłam, a ile zdołałam wykorzystać? Tego nie wiem. Wiem za to, że jestem 30-letnią zamężną kobietą z dwójką dzieci: 3,5letnią Marysią i z Tobą Stasiu (niespełna rocznym chłopcem z zespołem Downa). Jestem 30-letnią kobietą po wyższych studiach, bez pracy. Jestem 30-letnią kobietą o bladej twarzy i smutnych niebieskich oczach. Nie brzmi optymistycznie? To prawda, nigdy nie byłam dobra w robieniu bilansów z czegokolwiek (a tym bardziej z własnego życia).
Zatem czemu czuję się szczęśliwa!? Może dlatego, że nasza rodzina, mimo sztormów, trwa. Może dlatego, że mamy bliskich, którzy nas wspierają (znajomi i przyjaciele nie zdali egzaminu, nie mam ochoty dopuścić ich do poprawki). Może dlatego, że nie poddałam się: schudłam po porodzie 15 kilogramów, dużo ćwiczę, uczę się rosyjskiego i angielskiego... Co tu dużo mówić: SILNA ZE MNIE KOBIETA!
Jestem 30-letnią silną kobietą. Mam nadzieje, że jesteś za mnie dumny synu!
Mama.
LIST 34
Witaj synu!
Kilka dni temu skończyłam 30 lat, a Ty za miesiąc skończysz rok. Zamierzam wkrótce iść do pracy. Wiesz, co to oznacza?! Możemy nie widzieć się w ciągu dnia nawet 10 godzin. Wiem, że będzie to trudne dla Ciebie, ale mam wrażenie, że trudniejsze będzie dla mnie! Mam tylko nadzieje, że nie zabiją mnie wyrzuty sumienia i niewybredne komentarze “życzliwych”: zostawiasz chore dziecko; co z rehabilitacją?; nie będziesz mieć do siebie żalu?; przecież on ma zespół Downa powinnaś się poświęcić.
Decyzja moja jest słuszna (głęboko w to wierzę). Krok po kroku dojdę tam gdzie chcę, osiągnę wybrany cel, muszę tylko być konsekwentna! Mimo, że urodziłam dziecko z zespołem Downa mam prawo do marzeń, realizacji pragnień, kariery zawodowej! A jeśli komuś się to nie podoba, to trudno! Wiem, że Ty mnie kochasz i wiem, że nie przestaniesz kochać mnie nawet wówczas, gdy pójdę do pracy!
Twoja mama.
Mese V.
Mese
Egyszer volt, hol nem volt élt egyszer egy Egyszarvú. Vagyis inkább Egyszarvúcska, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Unikornisok hosszú évszázadokig dalnokok, táncosok. színészek voltak, de az ipari forradalom miatt áttértek a jóval jövedelmezőbb könyvelői hivatásra. Az Egyszarvúcska szülei is ezt a pályát választották, és azt szerették volna, hogy lányuk{mert hogy lány volt} is ezt a foglalkozást űzze, ám benne még maradt valami az ősi vérből, ezért ehhez nem nagyon fűlt a foga.
Egyszer a kis Unikornis gondolt egyet, fogta a tarisznyáját, tett bele hamuba sült pogácsát, bort, egy jó oldal szalonnát és elindult hetedhét ország ellen.
Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak a Krakkok városába ért. Úgy gondolta itt kitanulja a versfaragás mesterségét, és be is iratkozott Pan Twardowski Kreatív írás kurzusára. Az első nap ahogyan üldögélt a padjában, egyszer csak melléhuppant egy Sárkány. Vagyis inkább Sárkányka, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Egyszarvúcska ismert Sárkányokat, mert hogy a Sárkányok és az Egyszarvúak földje határos, sőt uralkodójuk is egy.
Szia Kislány! Mit keresel itt, a Krumplievők földjén?
Szia Sárkányka! Eljöttem, hogy kitanuljam az írás minden csínját-bínját. Ám egy Tűzokádó hogyan kerül ide?
A családom elküldött, hogy nézzem meg az ősi földet. Egyik felmenőm volt az a bizonyos waweli.- mutatott fel sokatmondóan a mesebeli lény.
A két képzeletbeli teremtmény nagyon jóban lett, egy barlangban laktak, sokat kávézgattak, és a Sárkány gyakorta elkisérte az Egyszarvút táncolni, mert minden Egyszarvúnak életeleme a tánc. Az Egyszarvút kissé zavarta, hogy a Sárkány túl gyakran fúj füstöt, de ezt is elnézte neki, mert amúgy szeretetreméltó kis szörnyecske volt.
Közeledett a félévi dalnokverseny. Ez mindig nagy esemény volt, mert a győztes alkotás megjelenhetett a Lampa nevű irodalmi lapban. Az Egyszarvúcska éjt-nappallá téve rótta a sorokat, írta szorgalmasan a jobbnál-jobb műveket. A Sárkányka meg csak olvasott vagy rugby-meccseket nézett. Meg kell hagyni, nagyon eszes kis tűzokádó volt, de épp annyira lusta is. Egy verset azért így is összehozott.
Elérkezett az ítélethozatal napja. Mindenki nagyon izgatott volt, még a Sárkányka is.
Nos, pupákok, itt az eredmény. Izgultok, mi? ÉS A GYŐZTES: az Egyszarvú!
Így a kis Unikornis megkapta méltán megérdemelt díját. Később is, amikor már világhírű poéta lett, elhalmozták díjakkal. Megkapta még az Arany Szarvszalag Rendet is, a tölgyfalombokkal. És hogy a Sárkánykából mi lett? Hírhedett kalandor, bejárta mind a hat világot, és azért ő is írt néhány jó könyvet.
A két képzeletbeli teremtmény azért még összefutott, amikor tehették, mert szerették egymást, és mert barátból és cipőből sohasem elég.
Itt a vége, fuss el véle!
Jegyzetek:
1, Az egyszarvú és a sárkány nem jelképez igazán semmit, csak az egyik kedvenc gyermekkori mesém 2 főszereplője. Egy Jambus nevű unikornis van benne, akinek a szülei azt szeretnék, hogy költő legyen, mert minden egyszarvú az, de ő csataló szeretne lenni. A másik szereplő egy Marcipán nevű kis sárkány, aki pedig lovag szeretne lenni. Össze is szövetkeznek, és el is foglalnak egy várat, ahol minden lovagot Jakabnak hívnak, ezért sorszámuk és ragadványnevük is van. Végül a várat megostromolja egy másik Sárkány, akiről kiderül, hogy Marcipán apja.
2, Barátból és cipőből sohasem elég: Férfiasan bevallom, ezt egy hűtőmágnesről vettem.
Egyszer volt, hol nem volt élt egyszer egy Egyszarvú. Vagyis inkább Egyszarvúcska, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Unikornisok hosszú évszázadokig dalnokok, táncosok. színészek voltak, de az ipari forradalom miatt áttértek a jóval jövedelmezőbb könyvelői hivatásra. Az Egyszarvúcska szülei is ezt a pályát választották, és azt szerették volna, hogy lányuk{mert hogy lány volt} is ezt a foglalkozást űzze, ám benne még maradt valami az ősi vérből, ezért ehhez nem nagyon fűlt a foga.
Egyszer a kis Unikornis gondolt egyet, fogta a tarisznyáját, tett bele hamuba sült pogácsát, bort, egy jó oldal szalonnát és elindult hetedhét ország ellen.
Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak a Krakkok városába ért. Úgy gondolta itt kitanulja a versfaragás mesterségét, és be is iratkozott Pan Twardowski Kreatív írás kurzusára. Az első nap ahogyan üldögélt a padjában, egyszer csak melléhuppant egy Sárkány. Vagyis inkább Sárkányka, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Egyszarvúcska ismert Sárkányokat, mert hogy a Sárkányok és az Egyszarvúak földje határos, sőt uralkodójuk is egy.
Szia Kislány! Mit keresel itt, a Krumplievők földjén?
Szia Sárkányka! Eljöttem, hogy kitanuljam az írás minden csínját-bínját. Ám egy Tűzokádó hogyan kerül ide?
A családom elküldött, hogy nézzem meg az ősi földet. Egyik felmenőm volt az a bizonyos waweli.- mutatott fel sokatmondóan a mesebeli lény.
A két képzeletbeli teremtmény nagyon jóban lett, egy barlangban laktak, sokat kávézgattak, és a Sárkány gyakorta elkisérte az Egyszarvút táncolni, mert minden Egyszarvúnak életeleme a tánc. Az Egyszarvút kissé zavarta, hogy a Sárkány túl gyakran fúj füstöt, de ezt is elnézte neki, mert amúgy szeretetreméltó kis szörnyecske volt.
Közeledett a félévi dalnokverseny. Ez mindig nagy esemény volt, mert a győztes alkotás megjelenhetett a Lampa nevű irodalmi lapban. Az Egyszarvúcska éjt-nappallá téve rótta a sorokat, írta szorgalmasan a jobbnál-jobb műveket. A Sárkányka meg csak olvasott vagy rugby-meccseket nézett. Meg kell hagyni, nagyon eszes kis tűzokádó volt, de épp annyira lusta is. Egy verset azért így is összehozott.
Elérkezett az ítélethozatal napja. Mindenki nagyon izgatott volt, még a Sárkányka is.
Nos, pupákok, itt az eredmény. Izgultok, mi? ÉS A GYŐZTES: az Egyszarvú!
Így a kis Unikornis megkapta méltán megérdemelt díját. Később is, amikor már világhírű poéta lett, elhalmozták díjakkal. Megkapta még az Arany Szarvszalag Rendet is, a tölgyfalombokkal. És hogy a Sárkánykából mi lett? Hírhedett kalandor, bejárta mind a hat világot, és azért ő is írt néhány jó könyvet.
A két képzeletbeli teremtmény azért még összefutott, amikor tehették, mert szerették egymást, és mert barátból és cipőből sohasem elég.
Itt a vége, fuss el véle!
Jegyzetek:
1, Az egyszarvú és a sárkány nem jelképez igazán semmit, csak az egyik kedvenc gyermekkori mesém 2 főszereplője. Egy Jambus nevű unikornis van benne, akinek a szülei azt szeretnék, hogy költő legyen, mert minden egyszarvú az, de ő csataló szeretne lenni. A másik szereplő egy Marcipán nevű kis sárkány, aki pedig lovag szeretne lenni. Össze is szövetkeznek, és el is foglalnak egy várat, ahol minden lovagot Jakabnak hívnak, ezért sorszámuk és ragadványnevük is van. Végül a várat megostromolja egy másik Sárkány, akiről kiderül, hogy Marcipán apja.
2, Barátból és cipőből sohasem elég: Férfiasan bevallom, ezt egy hűtőmágnesről vettem.
2010. február 24., szerda
2010. február 18., csütörtök
2010. február 3., szerda
A film
Megnéztem az új Almodovar-filmet. A moziban a vetítés megkezdésére összegyűlt 8 ember. Ez már egész kis tömegnek számít ezen a helyen. Mint már mondtam, olyannyira kevesen szoktak itt lenni, hogy kialakult bennem az, hogy nem szeretem ha az előttem lévő sorokban ülnek, pláne ha még az enyémben is. Bár mondjuk ez csak ezen a helyen van így.
A film maga jó volt, kevés buzulással, ami Almodovartól elég szokatlan. Talán ezért sem az egyik leghatásosabb műve, nincs benne sokkolás, már-már játékosnak mondanám. Nagyon tetszettek benne a névváltoztatás motívuma, a szőke lány keblei és persze Penelope Cruz. Egy időben gyűjtöttem is a filmjeit, ennek persze az volt a fő oka, hogy hasonlított Bohóra.
Megpróbáltam végignézni a stáblistát is, de már az elején kikapcsolták.
Annak azért nagyon örülök, hogy végre megint kultúrálódtam. Az utóbbi időben a kultúrára való éhség is kiveszett belőlem, és az jó, hogy ez kezd visszatérni.
A film maga jó volt, kevés buzulással, ami Almodovartól elég szokatlan. Talán ezért sem az egyik leghatásosabb műve, nincs benne sokkolás, már-már játékosnak mondanám. Nagyon tetszettek benne a névváltoztatás motívuma, a szőke lány keblei és persze Penelope Cruz. Egy időben gyűjtöttem is a filmjeit, ennek persze az volt a fő oka, hogy hasonlított Bohóra.
Megpróbáltam végignézni a stáblistát is, de már az elején kikapcsolták.
Annak azért nagyon örülök, hogy végre megint kultúrálódtam. Az utóbbi időben a kultúrára való éhség is kiveszett belőlem, és az jó, hogy ez kezd visszatérni.
2010. február 2., kedd
Kérdés
Vasárnap megint elolvastam a Sörgyári capriccio-t. Vannak olyan alkotások, amiket már annyiszor megnéztél, elolvastál, meghallgattál, hogy szinte az életed részévé váltak. Arra lennék kiváncsi, hogy ha ennek a blognak van-e egyáltalán olvasója, akkor neki melyek ezek az alkotások. Írjatok nyugodtan a Kommentarze rovatba.
Találkozások (talán) III.
Andrzej Stasiuk azt írta a Hogyan lettem íróban{Jak zostałem pisarzem}, hogy mindig is rockstar akart lenni, és nem író. Persze, én is akartam rap-star lenni, de az írók mindig is fontos helyet foglaltak el az életemben.
Először Páskándi Gézával találkoztam. Emlékszem, éppen filléreket{szó szerint, akkor még létezett ilyen pénznem} számolgattam apám irodájának padlóján, amikor belépett, és kezet fogott velem. Apámnak valahonnan ismerőse volt, ha nem is baráti, de nagyon jó viszonyban voltak egymással. Ez volt az első találkozásom egy íróval.
A következő talán a 2003-es könyvfesztivál, és Mario Vargas Llosa. 68 éves volt, de látszott rajta, hogy még most is átugrana. Ez amúgy is az első hosszabb kirándulásom volt teljesen egyedül, emlékszem, nem is mentem be aznap fizika órára, és Pocsai megüzente, hogy megbuktat. Persze, szokás szerint átmentem. Találkoztam még itt Esterházyval is{akkor még mint embert is szerettem, ma már talán mint írót sem}, Per Olov Enquisttel és ekkor vettem meg az első lengyel könyvemet is, a Lengyel-ruszki háborút a fehér-piros lobogó alattat.
2003 decemberében találkoztam Gyurka bácsival. Extatikus élmény volt, emlékszem, utána a Templomkertben cigiztem, otthon pedig Dream Theaterre táncoltam.
2004-ben jött Günther Grass és Kertész Imre. Persze, mint mindig, Békés Pál már akkor is ott volt.
2005 decemberében találkoztam Zilahy Péterrel. Még a Czarne honlapján olvastam az Utolsó ablakzsiráfról, és kiváncsi lettem rá. Rajtam kívül még 2 érdeklődő volt. Egy lányka a verseiről kérdezgette, egy fickó pedig tudálékos kérdéseket tett fel, megemlítve többek között Dragomán Györgyöt is{mindig azt hittem, hogy Dragomán György egy nagydarab, szakállas fickó, olyan Balassa Péteri alkat(már ha mond bárkinek ez valamit) erre kiderült, hogy alacsony, szemüveges és még hadar is. De ha Szabó T. Annával járhatnék egyszer...} Ezek után Zilahy meredten nézett engem, hogy én is kérdezzek már valamit, de mivel én még egy sorát sem olvastam, ezért csak ültem ott, és bájosan mosolyogtam. Ekkor arra hivatkozva, hogy biztosan feszélyez a bent lévő kamera, kiküldte az Alföld Tv operatőrét is. Rajtam azonban ez sem segített.
2006-ban láttam Jaume Cabrét, Csingiz Ajtmatovot és Temesi Ferencet. Ajtmatoot csak a dedikálópultnál. Cabré talán a Bartók-teremben lehetett. Mivel valószínűleg én voltam ott az egyetlen nem spanyol szakos az ELTÉ-ről, mindenki csak mosolygott rám, hogy végre egy érdeklődő. Cabré, aki a Pamano zúgásának{A legtökéletesebb könyv, amit eddig olvastam} bemutatójára jött, eléggé egykedvűen nyilatkozgatott, az asztalra könyökölve, fejét öklén pihentetve, de körülötte mindenki dőlt a nevetéstől.
Temesihez akkor toppantam be, amikor a találkozó már elkezdődött, így amikor beléptem, már a beszélgető írók és az elragadott közönség közé kerültem. Kissé megtörtem a csodát, de az elbűvölő mosolyommal tüstént visszaragasztottam. Gabito 60 évesen is ugyanolyan beatnik kamasz volt, rengeteg bölcsességgel és pimaszsággal. Ha választani kellene, talán ő és Zilahy Péter az, akikhez legközelebb áll az írói nyelvem{már ha nekem van ilyen}.
2007, megint Könyvfesztivál: Umberto Eco. Mint már számtalanszor elmondtam, Eco egy nagy bohóc. Mihelyst belépett, odament, és megszeretgette a fordítókat, pózolt a fotósoknak aztán ontotta a bon-motokat. Látszott azon az emberen, hogy 18 éves kora óta azt csinálja, amit szeret, és ez boldoggá teszi.
2007 november: Salman Rushdie. Fanniékkal álltam sorba, megkaptam az aláírásomat, utána mehettem a dolgomra. Jó volt, mert láthattam az öreget, de azért a sör utána jobban esett Fannival. Ja, és Rosszabbikénem olyan kaját csinált, aminél finomabbat azóta sem ettem. Ha nagyon éhes vagyok, mindig az jut eszembe.
Krakkóban találkoztam Mrożekkel és Houllebecq-kel. Mrożek még mindig nem heverte ki az agyvérzést, így elég lassan írt. Mikor odaértem, megkérdezte TŐLEM, hogy ihat-e egy korty vizet? Mondtam neki, hogy természetetesen.
Houllebecq-et már leírtam.
2009-hez tartozik még Huelle és Stasiuk is, de ezekről is készült már feljegyzés itt.
Egyszer láttam a Nyugati aluljárójában Sárközi Mátyást és a nyíregyházi vasútállomáson Tóth Krisztinát.
Bayer Zsolt estjén is voltam, de az inkább politikai volt, mint irodalmi.
Február 17-én jön Krzysztof Varga. Még nem vagyok benne biztos, hogy megyek.
Végezetül egy anekdota: Vámos Miklós egyszer volt egy Örkény író-olvasó találkozón. Örkény volt az író, Vámos az olvasó. Az egyetlen. Örkény egyszer csak megkérdezte: Kiváncsi vagyok, ki teszi fel az első kérdést?
Először Páskándi Gézával találkoztam. Emlékszem, éppen filléreket{szó szerint, akkor még létezett ilyen pénznem} számolgattam apám irodájának padlóján, amikor belépett, és kezet fogott velem. Apámnak valahonnan ismerőse volt, ha nem is baráti, de nagyon jó viszonyban voltak egymással. Ez volt az első találkozásom egy íróval.
A következő talán a 2003-es könyvfesztivál, és Mario Vargas Llosa. 68 éves volt, de látszott rajta, hogy még most is átugrana. Ez amúgy is az első hosszabb kirándulásom volt teljesen egyedül, emlékszem, nem is mentem be aznap fizika órára, és Pocsai megüzente, hogy megbuktat. Persze, szokás szerint átmentem. Találkoztam még itt Esterházyval is{akkor még mint embert is szerettem, ma már talán mint írót sem}, Per Olov Enquisttel és ekkor vettem meg az első lengyel könyvemet is, a Lengyel-ruszki háborút a fehér-piros lobogó alattat.
2003 decemberében találkoztam Gyurka bácsival. Extatikus élmény volt, emlékszem, utána a Templomkertben cigiztem, otthon pedig Dream Theaterre táncoltam.
2004-ben jött Günther Grass és Kertész Imre. Persze, mint mindig, Békés Pál már akkor is ott volt.
2005 decemberében találkoztam Zilahy Péterrel. Még a Czarne honlapján olvastam az Utolsó ablakzsiráfról, és kiváncsi lettem rá. Rajtam kívül még 2 érdeklődő volt. Egy lányka a verseiről kérdezgette, egy fickó pedig tudálékos kérdéseket tett fel, megemlítve többek között Dragomán Györgyöt is{mindig azt hittem, hogy Dragomán György egy nagydarab, szakállas fickó, olyan Balassa Péteri alkat(már ha mond bárkinek ez valamit) erre kiderült, hogy alacsony, szemüveges és még hadar is. De ha Szabó T. Annával járhatnék egyszer...} Ezek után Zilahy meredten nézett engem, hogy én is kérdezzek már valamit, de mivel én még egy sorát sem olvastam, ezért csak ültem ott, és bájosan mosolyogtam. Ekkor arra hivatkozva, hogy biztosan feszélyez a bent lévő kamera, kiküldte az Alföld Tv operatőrét is. Rajtam azonban ez sem segített.
2006-ban láttam Jaume Cabrét, Csingiz Ajtmatovot és Temesi Ferencet. Ajtmatoot csak a dedikálópultnál. Cabré talán a Bartók-teremben lehetett. Mivel valószínűleg én voltam ott az egyetlen nem spanyol szakos az ELTÉ-ről, mindenki csak mosolygott rám, hogy végre egy érdeklődő. Cabré, aki a Pamano zúgásának{A legtökéletesebb könyv, amit eddig olvastam} bemutatójára jött, eléggé egykedvűen nyilatkozgatott, az asztalra könyökölve, fejét öklén pihentetve, de körülötte mindenki dőlt a nevetéstől.
Temesihez akkor toppantam be, amikor a találkozó már elkezdődött, így amikor beléptem, már a beszélgető írók és az elragadott közönség közé kerültem. Kissé megtörtem a csodát, de az elbűvölő mosolyommal tüstént visszaragasztottam. Gabito 60 évesen is ugyanolyan beatnik kamasz volt, rengeteg bölcsességgel és pimaszsággal. Ha választani kellene, talán ő és Zilahy Péter az, akikhez legközelebb áll az írói nyelvem{már ha nekem van ilyen}.
2007, megint Könyvfesztivál: Umberto Eco. Mint már számtalanszor elmondtam, Eco egy nagy bohóc. Mihelyst belépett, odament, és megszeretgette a fordítókat, pózolt a fotósoknak aztán ontotta a bon-motokat. Látszott azon az emberen, hogy 18 éves kora óta azt csinálja, amit szeret, és ez boldoggá teszi.
2007 november: Salman Rushdie. Fanniékkal álltam sorba, megkaptam az aláírásomat, utána mehettem a dolgomra. Jó volt, mert láthattam az öreget, de azért a sör utána jobban esett Fannival. Ja, és Rosszabbikénem olyan kaját csinált, aminél finomabbat azóta sem ettem. Ha nagyon éhes vagyok, mindig az jut eszembe.
Krakkóban találkoztam Mrożekkel és Houllebecq-kel. Mrożek még mindig nem heverte ki az agyvérzést, így elég lassan írt. Mikor odaértem, megkérdezte TŐLEM, hogy ihat-e egy korty vizet? Mondtam neki, hogy természetetesen.
Houllebecq-et már leírtam.
2009-hez tartozik még Huelle és Stasiuk is, de ezekről is készült már feljegyzés itt.
Egyszer láttam a Nyugati aluljárójában Sárközi Mátyást és a nyíregyházi vasútállomáson Tóth Krisztinát.
Bayer Zsolt estjén is voltam, de az inkább politikai volt, mint irodalmi.
Február 17-én jön Krzysztof Varga. Még nem vagyok benne biztos, hogy megyek.
Végezetül egy anekdota: Vámos Miklós egyszer volt egy Örkény író-olvasó találkozón. Örkény volt az író, Vámos az olvasó. Az egyetlen. Örkény egyszer csak megkérdezte: Kiváncsi vagyok, ki teszi fel az első kérdést?
Végre megint elkezdtem aktív életet élni. Ezt persze csak magamhoz képest értem, ma is csináltam valami értelmeset, és fogok is. Este meg szerintem megnézem az új Almodovar-filmet. Kissé szánalmasnak tűnhet, hogy ezt egyedül teszem, de egyrészt szeretek egyedül filmet nézni, másrészt újabban, ha van velem valaki, akkor fennhangon hülye kérdéseket teszek fel, mint pl.: -Lesznek-e a filmben csöcsök?{A mai kor filmgyártására jellemző módon erre eddig mindig igenlő választ kaptam a képsorok alapján}. Különben is, néztem én már egyedül is filmet! Egy dán alkotás volt, marionettfigurákkal{lásd: http://port.hu/zsinoron_strings/pls/fi/films.film_page?i_film_id=68448&i_city_id=3372&i_county_id=-1&i_topic_id=2 }. A kutya se akarta rajtam kívül megnézni, de mivel másnap is visszamentem, ezért levetítették nekem. Olyan volt, mintha lenne egy mozim. Beléptem, intettem a gépésznek, hogy kezdheti, ő visszaintett hogy rendben. A film közben pisilnem kellett, ezért kimentem, de nyitva hagytam az ajtókat, hogy legalább halljam a filmet.
Sokat emlegettük, hogy milyen lesz az, amikor már Montyka már nem tud felugrani az ágyra. Úgy néz ki, hogy ez az idő most jött el.
Sokat emlegettük, hogy milyen lesz az, amikor már Montyka már nem tud felugrani az ágyra. Úgy néz ki, hogy ez az idő most jött el.
2010. január 28., csütörtök
Ök is én vagyok
http://www.youtube.com/watch?v=riANXPBowVI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3K-SCQNN1UQ
http://www.youtube.com/watch?v=tm31-2INdfQ
http://www.youtube.com/watch?v=X6jvhfKm6Ko&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=G0aOGK7_yFA
http://www.youtube.com/watch?v=W70LZxzp2js
http://www.youtube.com/watch?v=DwQbPgouUYo
http://www.youtube.com/watch?v=-vWhdz5svvQ
http://www.youtube.com/watch?v=be7O4m9rOZE
http://www.youtube.com/watch?v=9NHIHiFtuEI
http://www.youtube.com/watch?v=3K-SCQNN1UQ
http://www.youtube.com/watch?v=tm31-2INdfQ
http://www.youtube.com/watch?v=X6jvhfKm6Ko&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=G0aOGK7_yFA
http://www.youtube.com/watch?v=W70LZxzp2js
http://www.youtube.com/watch?v=DwQbPgouUYo
http://www.youtube.com/watch?v=-vWhdz5svvQ
http://www.youtube.com/watch?v=be7O4m9rOZE
http://www.youtube.com/watch?v=9NHIHiFtuEI
Szívtakarítás
Ki kéne takarítanom a szívem, hogy ne a fájására ébredjek, és kéne valaki, aki beléköltözik.
2010. január 25., hétfő
Jó, tudom, rámjött a graphománia. Az előző bejegyzések elég szomorkásra sikeredtek, ezért jöjjön most valami vidám is.
Drága jó anyámnak megjósolta egyszer egy cigányasszony, hogy én híres leszek.
- Hát tudom én, hogy az Isten adta a szájába a szavakat. Nekem is ő adja. Szerinted tudom én jóslás közben, hogy miket fogok mondani a következő pillanatban?
Drága jó anyámnak megjósolta egyszer egy cigányasszony, hogy én híres leszek.
- Hát tudom én, hogy az Isten adta a szájába a szavakat. Nekem is ő adja. Szerinted tudom én jóslás közben, hogy miket fogok mondani a következő pillanatban?
Búcsúzások
Kerekperecevő hiányzott így, le is seggfejeztem Tinódit még aznap. Nem érdemelte meg, de szomorú voltam. Wielka Parada Smoków, Stary Port és egy kebab a Plac Wszystkych Świętychnél.Emlékszem, Dulihugi vigasztalgatott, mert érezte, hogy mennyire hiányzik az a kis, bolond buksza.
Minden Táncparkettek Ördöge még mindig fontos nekem, mégha gyakran eléggé ellentétes érzések kavarognak bennem, és mégha elég gyakran meghülyülök is.
Minden Táncparkettek Ördöge még mindig fontos nekem, mégha gyakran eléggé ellentétes érzések kavarognak bennem, és mégha elég gyakran meghülyülök is.
Everybody drinks here vodka and beer
Elindulsz, csodát várva, néha meg is történik, de egyre ritkábban mostanság. Bemész egy knajpába. Mivel már kilenc éve jársz knajpákba, megvannak a törzshelyeid, persze, ha időközben meg nem szűnnek. Van olyan, aminek még az ajtaját is befalazták, és csak azok tudják, hogy volt ott valami, akik odajártak, dawno-dawno temu. A knajpában ugyanazok az emberek, akiket 9 éve látsz. Nem szereted őket, de nem is gyűlölöd, ők is hasonlóképpen vannak veled. Persze már annyit láttátok egymást, hogy ha az utcán találkoztok, már köszöntök egymásnak, hiába egymás nevét sem tudjátok. Még így is könnyebb dolgod van velük, mint Bohónak, akinek nem szeretnek, sőt egy pindurit gyűlölnek is. Nem sikerült megdugniuk, és ez nem esett jól a büszkeségüknek. Kakasok a szemétdombon, nagyfokú frusztrációval, jól elvannak egymással, egymás között házasodnak, biztosítják egymásnak, hogy ne kelljen belegondolniuk, mennyire is siralmas az életük. Szóval nem sok emberi arcot látsz, amit csókoltatni lehetne. Ha pedig mégis, az már minimum Pesten él. Egy idő után felmerül benned, hogy mi a faszt keresel te itt, nem itt kéne lenned. Persze senki sem kényszerít rá, hogy itt legyél, de még nincs kedved hazamenni. Másnap reggel megint megfogadod, hogy inkább Debrecenben fogsz bulizni a Bratankikkal. Ez így is lesz, mert jön az utolsó közös tavasz, amit még együttöltötök.
Mese IV.
Egyszer volt, hol nem volt, az óperenciás tengeren innen, az üveghegyen túl, ahol a kurta farkú malac túr, élt egyszer egy világszép királykisasszony. Olyan szép volt, hogy a napra lehetett nézni, de rá nem. Emelett még jól is tudott rajzolni, és mindig is szerette a szép ruhákat. Egy nap oda is állt szülei elé, és így szólt:
-Felséges atyám és anyám! Én kitanulnám a divattervezői mesterséget!
-Megbolondultál leányom! Varrónő akarsz lenni? A te dolgod az, hogy egy jóképű herceg felesége legyél, aki képes halálunk után eligazgatni a birodalmat. Tudod nagyon jól, hogy bátyjádra nem számíthatunk, mert ő saját maga álomvilágát igazgatja, amelybe más emberfiának nincs belépése. - mondta a királyné.
A királylány még az éj folyamán, komornája és bizalmasa, Zsanett segítségével apródruhát öltött, és elindult Frankhonba, hogy ott divattervező legyen belőle.
Párizsban sorra járta a nagy divattervezők műhelyeit, ám sehol sem volt szükség új inasra. Ahogy ott üldögélt szomorúan a Montmartre-on, a Sacre Coeur előtt, arra sétált épp Jean-Paul Gaultier, aki meglátva a hercegnőt, így szólt:
-Hé, te apród, milyen helyre kis zekéd van!
-Köszönöm, nemes uram! Én magam terveztem. - mondta Zsuzsanna.
-Látom rajtad, hogy tehetséges vagy, gyere el hozzám legénynek. - szólt JP.
A hercegkisasszony megtanulta a mesterséget, és ruhái hamarosan messze földön híresek lettek. Hamarosan jött a hír, hogy a hercegkisasszony szülei nagy bállal ünneplik meg frigyre lépésük huszonötödik évfordulóját, és a királynő ruháját pont Jean-Paultól rendelték. A divattervező tudta Zsuzsanna titkát, - mert még kapcsolatuk elején szomorúan kellett konstatálnia, hogy a legény nem legény, ezért nem is alkalmas nemi eltévelyedéseinek kielégítésére – ezért rábízta a ruha megtervezését. A királykisasszony éjt nappallá téve dolgozott, míg végül elkészült a csodaszép ruha.
Olyan gyönyörű volt abban a ruhában a királyné, hogy mindenkit elhomályosított szépségével. Az estélyen aratott sikerétől eltelve a királyné magához hívatta a ruha tervezőjét.
-Divattervező uram, szeretnélek megjutalmazni, azt kérhetsz tőlem, amit csak akarsz. - mondta.
-Felséges asszonyom, tudd meg, hogy én nem legény vagyok, hanem régen nem látott leányod! - felelt a hercegnő.
A királyné nagyon megörült leányának, aki már nagyon hiányzott neki. Nagy ünnepséget rendeztek a hazatérés tiszteletére, és a hercegnő attól kezdve a legnagyobb családi támogatással űzte tovább mesterségét.
A harmincas éveiben aztán férjhez ment egy jóképű herceghez.
Itt a vége, fuss el véle!
-Felséges atyám és anyám! Én kitanulnám a divattervezői mesterséget!
-Megbolondultál leányom! Varrónő akarsz lenni? A te dolgod az, hogy egy jóképű herceg felesége legyél, aki képes halálunk után eligazgatni a birodalmat. Tudod nagyon jól, hogy bátyjádra nem számíthatunk, mert ő saját maga álomvilágát igazgatja, amelybe más emberfiának nincs belépése. - mondta a királyné.
A királylány még az éj folyamán, komornája és bizalmasa, Zsanett segítségével apródruhát öltött, és elindult Frankhonba, hogy ott divattervező legyen belőle.
Párizsban sorra járta a nagy divattervezők műhelyeit, ám sehol sem volt szükség új inasra. Ahogy ott üldögélt szomorúan a Montmartre-on, a Sacre Coeur előtt, arra sétált épp Jean-Paul Gaultier, aki meglátva a hercegnőt, így szólt:
-Hé, te apród, milyen helyre kis zekéd van!
-Köszönöm, nemes uram! Én magam terveztem. - mondta Zsuzsanna.
-Látom rajtad, hogy tehetséges vagy, gyere el hozzám legénynek. - szólt JP.
A hercegkisasszony megtanulta a mesterséget, és ruhái hamarosan messze földön híresek lettek. Hamarosan jött a hír, hogy a hercegkisasszony szülei nagy bállal ünneplik meg frigyre lépésük huszonötödik évfordulóját, és a királynő ruháját pont Jean-Paultól rendelték. A divattervező tudta Zsuzsanna titkát, - mert még kapcsolatuk elején szomorúan kellett konstatálnia, hogy a legény nem legény, ezért nem is alkalmas nemi eltévelyedéseinek kielégítésére – ezért rábízta a ruha megtervezését. A királykisasszony éjt nappallá téve dolgozott, míg végül elkészült a csodaszép ruha.
Olyan gyönyörű volt abban a ruhában a királyné, hogy mindenkit elhomályosított szépségével. Az estélyen aratott sikerétől eltelve a királyné magához hívatta a ruha tervezőjét.
-Divattervező uram, szeretnélek megjutalmazni, azt kérhetsz tőlem, amit csak akarsz. - mondta.
-Felséges asszonyom, tudd meg, hogy én nem legény vagyok, hanem régen nem látott leányod! - felelt a hercegnő.
A királyné nagyon megörült leányának, aki már nagyon hiányzott neki. Nagy ünnepséget rendeztek a hazatérés tiszteletére, és a hercegnő attól kezdve a legnagyobb családi támogatással űzte tovább mesterségét.
A harmincas éveiben aztán férjhez ment egy jóképű herceghez.
Itt a vége, fuss el véle!
Mese III.
Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy Nyuszika. Szép családja volt, az apukája, egy szemüveges Nyúl, a Káposzta- és Répaügyi Minisztériumban dolgozott, anyukája pedig híres gasztronómiai szakíró volt, a népszerű Gyorsan, finomat...répából című könyv szerzője. Íráshoz való tehetségét apjától, a neves filozófustól örökölte, kinek fő műve a Vetés, mint akarat és képzet volt.Bár szerető családi környezet vette körül, azért a Nyuszi valami másra vágyott, ezért elment országot-világot látni. Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak egy sűrű-sötétlő erdőbe jutott, de itt igazából nem történt vele semmi különös, úgyhogy tovább is ment.Egyszer csak egy városba ért. Ahogy szedegette apró tappancsait, egy nagybajúszú ember fülön fogta, és zsupsz!, már vitte is. Mint később kiderült, a nagybajuszú a Nagy Bartini volt, a világhírű bűvész, a Nyusziból pedig a Húzd ki a nyulat a kalapból! mutatvány címszereplője lett. Nyugis állás volt, jól fizetett, volt egy Karesz nevű kollégája, akivel együtt cigizgettek és kávéztak a cilinderben, a kihúzásra várva. Időnként még rum is került a kávé mellé. A Nyuszinak volt egy futó kalandja egy galambbal is, aki a Nagy Bartini kabátujjában lakott.Ám egy napon a Nagy Bartini így szólt:- No, te Nyúl! Eladtatalak a Sportminisztériumnak. Te leszel a Tájfutó Világbajnokság kabalaállata.A Nyuszi nagy népszerűségre tett szert, mint kabalaállat, mindenki szerette, rajongói oldalai alakultak különböző közösségi portálokon. Így nem véletlen, hogy a Nyusziból celeb lett, egyszer még a Vacsorasatába is meghívták, de kiderült, hogy nem szereplőnek akarták, hanem főételnek. Mint minden rendes celeb, márcsak munkaköri kötelességből, rákapott a piára és a kokainra. Ám csillaga hamarosan leáldozott, és addig-addig csúszogatott lefelé a lejtőn, még egy elvonón találta magát, ahol alkohol-, drog-, és répafüggőséget gyógyítottak. A terápián főként kiöregedett Húsvéti Nyuszik vettek részt, akik a régi, dicső napokat emlegették folyton. A Nyuszika szépen lassan lejött a szerekről, és találkozott egy barnaszőrű, gyönyörű, vékony divattervező Nyuszilánnyal, akinek gyilkos humora is volt. Hamarosan egybekeltek, a Nyuszilányból híres tervező lett, a Nyuszika pedig az anyai ágat folytatva, elismert író lett, és a John Updike Alapítvány elnöke. Boldogan éltek, míg meg nem haltak számos gyermekük és azok leszármazottai körében. Ahogy ez a nyulaknál már csak lenni szokott.
Mese II.
Egyszer volt, hol nem volt, az Óperenciás tengeren innen, az üveghegyen túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, élt egyszer dalnok, a jogosan meg nem értett Veszprémi Lantos Tamás.
Ez a dalnok egyszer csak meghívást kapott a távoli Mátyásföldi Királyságba, hogy ott udvari költő legyen.Erősen furcsállotta, hogy nem létező híre oly távoli országokba is elért, de azt gondolta magában: mindegy, fő , hogy végre elismerik tehetségét.
Vándorlásai során egyszer csak elért az Angyalföldi Királyság egyik kis falvába. Mivel pénze nem sok volt, az emberek jóindulatára számítva – amely, mint tudjuk, a mai világban egyre kevesebb – különböző házaknál kért bébocsájtatást. Az emberek nem akartak szállást adni, ezért azt tanácsolták neki, hogy menjen a kovácshoz.
A kovács műhelyében egy lány készített éppen egy kovácsolt vas negyvenkettest. A leány elbűvölő szépségű volt, de a dalnok a szívét egy erdőtündérnél hagyta, és szerelme elárulásának tekintette volna a legkisebb vágyakozó pillantást is.
-Jó napot leány! Veszprémi Lantos Tamás vagyok, dalnok. Lenne-e nálatok szállás számomra?
-Jó napot dalnok! Marianna vagyok, a kovács lánya. Egy szegény vándor számára nálunk mindig van hely.
Estefelé megérkezett a kovács is a lópatkolásból, szépen asztalhoz ültek, megvacsoráltak, aztán nyugovóra tértek.
Reggel, amikor a dalnok továbbindult volna, egyszer csak elélépett Marianna.
-Dalnok, hadd menjek veled, nem nekem való a kovács mesterség.
-Gyere velem nyugodtan, leány!- mondta Tamás, a nyugalom álcáját felvéve, ám belül izgulva, hogy hogyan is fog vigyázni erre a lányra. Felrémlettek előtte ifjú korának lovagtörténetei is.
Mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Mariannának már lecsúszott két deci vodka.
A következő nap is mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Mariannának már lecsúszott egy egész üveg vodka.
A rákövetkező nap is mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Marianna már azon gondolkodott, hogy rá kéne szokni a dohányzásra.
Végre elérkeztek a Mátyásföldi Királyságba. A dalnokot és leányt a királyi pár színe elé vezették.
-Felséges királyi pár! Fogadjátok legmélyebb hálámat, hogy udvari költőtök lehetek. Igérem, naponta foglak szórakoztatni benneteket költeményeimmel!
-Dalnok! Tudd meg, nem verseid miatt hivattunk ide, hanem amiatt, mi orrod alatt van! Bajszod varázserővel bír, és csak az törheti meg az átkot, mi fiunkon van.- mondta a király.
-Felséges királyom, de hát bajszom legszebb férfi ékem! Na mindegy, vágjátok le.
A bajszot levágták, a közeli tóba dobták, ahonnan elő is jött az elátkozott királyfi.
A herceg mihelyst meglátta a kovács lányát, odalépett hozzá, és azt mondta:
-Te vagy a legszebb leány, akit valaha láttam! Légy a feleségem!
-Jó, még mindig jobb királynénak lenni, mint kovácsnak. Tapasztalatnak jó lesz.
Meg is tartották a lagzit, és boldogan éltek, amíg ki nem derült, hogy nem is illenek egymáshoz, ekkor elváltak, és Mariannáé lett a fele királyság.
A dalnok pedig, kinek historikus végzettsége is volt, a II. Csombok Ferenc Intézet igazgatója lett. II. Csombok Ferenc Mátyásföld legnépszerűbb és legjobb juralkodója volt.
Itt a vége, fuss el véle!
Ez a dalnok egyszer csak meghívást kapott a távoli Mátyásföldi Királyságba, hogy ott udvari költő legyen.Erősen furcsállotta, hogy nem létező híre oly távoli országokba is elért, de azt gondolta magában: mindegy, fő , hogy végre elismerik tehetségét.
Vándorlásai során egyszer csak elért az Angyalföldi Királyság egyik kis falvába. Mivel pénze nem sok volt, az emberek jóindulatára számítva – amely, mint tudjuk, a mai világban egyre kevesebb – különböző házaknál kért bébocsájtatást. Az emberek nem akartak szállást adni, ezért azt tanácsolták neki, hogy menjen a kovácshoz.
A kovács műhelyében egy lány készített éppen egy kovácsolt vas negyvenkettest. A leány elbűvölő szépségű volt, de a dalnok a szívét egy erdőtündérnél hagyta, és szerelme elárulásának tekintette volna a legkisebb vágyakozó pillantást is.
-Jó napot leány! Veszprémi Lantos Tamás vagyok, dalnok. Lenne-e nálatok szállás számomra?
-Jó napot dalnok! Marianna vagyok, a kovács lánya. Egy szegény vándor számára nálunk mindig van hely.
Estefelé megérkezett a kovács is a lópatkolásból, szépen asztalhoz ültek, megvacsoráltak, aztán nyugovóra tértek.
Reggel, amikor a dalnok továbbindult volna, egyszer csak elélépett Marianna.
-Dalnok, hadd menjek veled, nem nekem való a kovács mesterség.
-Gyere velem nyugodtan, leány!- mondta Tamás, a nyugalom álcáját felvéve, ám belül izgulva, hogy hogyan is fog vigyázni erre a lányra. Felrémlettek előtte ifjú korának lovagtörténetei is.
Mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Mariannának már lecsúszott két deci vodka.
A következő nap is mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Mariannának már lecsúszott egy egész üveg vodka.
A rákövetkező nap is mentek-mendegéltek, a dalnok magáról és az erdőtündérről mesélt, közben verseit szavalta. Este a fogadóban Marianna már azon gondolkodott, hogy rá kéne szokni a dohányzásra.
Végre elérkeztek a Mátyásföldi Királyságba. A dalnokot és leányt a királyi pár színe elé vezették.
-Felséges királyi pár! Fogadjátok legmélyebb hálámat, hogy udvari költőtök lehetek. Igérem, naponta foglak szórakoztatni benneteket költeményeimmel!
-Dalnok! Tudd meg, nem verseid miatt hivattunk ide, hanem amiatt, mi orrod alatt van! Bajszod varázserővel bír, és csak az törheti meg az átkot, mi fiunkon van.- mondta a király.
-Felséges királyom, de hát bajszom legszebb férfi ékem! Na mindegy, vágjátok le.
A bajszot levágták, a közeli tóba dobták, ahonnan elő is jött az elátkozott királyfi.
A herceg mihelyst meglátta a kovács lányát, odalépett hozzá, és azt mondta:
-Te vagy a legszebb leány, akit valaha láttam! Légy a feleségem!
-Jó, még mindig jobb királynénak lenni, mint kovácsnak. Tapasztalatnak jó lesz.
Meg is tartották a lagzit, és boldogan éltek, amíg ki nem derült, hogy nem is illenek egymáshoz, ekkor elváltak, és Mariannáé lett a fele királyság.
A dalnok pedig, kinek historikus végzettsége is volt, a II. Csombok Ferenc Intézet igazgatója lett. II. Csombok Ferenc Mátyásföld legnépszerűbb és legjobb juralkodója volt.
Itt a vége, fuss el véle!
Mese I. (folyt.)
Miután mindhárom kérő csúfos véget ért, a királyasszony így szólt férjéhez:
-Felséges király uram! Úgy látszik, már sohasem tudjuk férjhez adni egyetlen lányunkat, ráadásul még szövetségesünk sem lesz a gonosz Kőbányai Királyság ellen. Különben is, kinek kéne egy olyan leány, akinek az egyik füle jobban eláll, mint a másik!
Ekkor a királylány, aki időközben szülei elé járult, így szólott:
-Felséges szüleim! Az igazat megvallva, nekem még semmi kedvem nem volt férjhez menni, a dél-nyugati pasa fiának elvesztését sem hevertem még ki rendesen. Ráadásul milyen kérőim voltam?! Az elsőnek inkább a fele királyság kellett, a második csak lányságom virágát akarta leszakítani, a harmadik még megfelelő is lett volna, de attól, hogy valaki uram és parancsolóm lehetne, még nem biztos, hogy az is lesz.
-Mégpedig lányom, akit neked szánunk, ahhoz hozzá kell menned! Mi egy szegény királyság vagyunk, ráadásul nem azért hoztalak világra, hogy semmi hasznodat ne lássuk! Egy ilyen lánynak, aki még öltözködni se tud, aki folyton csak szobájában pengeti a lantot, még szerencséje is lesz, ha akad egy valamirevaló kérője!-mondta a királynő.
Eme szavak után a királylány az éj leple alatt, szeretett komornája Kara segítségével apródruhát öltött, és az Angyalföldi Királyságba szökött.
Az Angyalföldi Királyságban nagy volt a felfordulás éppen. Visszatért ugyanis a két királyfi, akik több éve tűntek el anyjukkal együtt, egy varázsló látogatása után. A két fivér sohasem szívlelhette egymást, és visszatértük után egyből kitört a véres testvérháború.
A királylány nem tudott hol megszállni, mert még a Zuglói Fejedelemségben, a Bosnyák téren egy zsebmetsző megszabadította minden értékétől. Ahogyan ült-üldögélt a fogadó előtt, átkozva sorsát, és lassan már beletörődve, hogy hazamegy, és aláveti magát szülei akaratának, épp arra jött egy diák, aki megszólitotta:
-Hé, te legény! Miért lógatod annyira az orrod?
-Mert nincs pénzem fogadóra, nincs egy hely, hol álomra hajthatnám fejemet.
-Gyere velem, nálam van egy-két arany, jut neked is egy nyoszolya a szobámban. János diák vagyok, itt a kezem, nem disznóláb!
-Milán1 apród vagyok. Köszönöm a kedvességedet.
-Rá se ránts, ez a legkevesebb. Tudom én is, mi a nélkülözés.
-Apród! Van-e valami harapnivalód?
-Nincsen semmim, diák, 2 napja egy falatot sem ettem.
-Nálam van egy darab szalonna, majd testvériesen megosztozunk.
-Köszönöm, diák!
-Szóra sem érdemes.
A vacsora után nyugovóra tértek, ám az éjszaka folyamán a szomszéd szobából kiszűrődő beszélgetésre lettek figyelmesek:
-Bizalmasom, drága komornám! A szívem szakad meg, hogy fiaim egymás vérét ontanák.
-Tudom, királyném! Miért nem ülsz a trónra reá te?
-Mert Angyalföldön csak férfiú uralkodhat.Ha hozzámennék valakihez, belőle lehetne az új uralkodó.
-Szeretett királyném! Van-e olyan, ki elnyerhetné szívedet?
-Volt, de meghalt. A gonosz varázsló engem vénasszonnyá, fiaimat pedig sassá és sólyommá változtatta, és csak úgy törhetett meg az átok, ha nekem valaki segít hazavinni a rőzsét, fiaimnak viszont egy halott ember szemét kellett kivájniuk megszabadulásukhoz. A varázsló gazsága volt ez, hogy gonosz tettét csak gaztettel lehetett kiváltani. Rólam tudta, hogy én nem tudnék gonoszságot elkövetni, ezért az emberi jóakaratra bízta sorsomat, amely egyre jobban fogyatkozik a mai világban. Az újpalotai királyfi megtörte az én átkomat, és halálával fiaimét is. Az ő felesége szívesen lettem volna.
-Úrnőm! Nem lehetne feltámasztani a királyfit?
-A herceg kiömlött véréből nőtt egy fekete rózsa. Ha azt három könnycseppemmel meghinteném, akkor újra életre kelne.
-Hallod ezt, apród?! Hozzuk el a királyasszonynak a rózsát, és magas jutalomban részesülünk.-mondta a diák.
-Nem szükséges átvágnunk hetedhét országon keresztül, diák! Én azt a rózsát leszakajtottam, és kebelembe rejtve elhoztam.
-Eléggé férfiatlan tett volt ez, apród, azt gondolhatnám, hogy pederaszta hajlamaid vannak, de ez most lényegtelen. Vigyük a királyné elé a rózsát!
-Uram, királyném! Akaratlanul is hallottunk beszélgetésteket, és ezen apródnál épp itt van ama rózsa, amelyet óhajtasz.
-Fiatal uraim! Örök hálára köteleztetek, magas jutalomban fogtok részesülni!
A királyasszony három könycseppet ejtett a rózsára, amely azonnal a királyfivá változott.
-Herceg! Szeretnél-e velem frigyre lépni, és Angyalföld királya lenni?
-Asszonyom! Már az első pillanatban belédszerettem, szívesen lennék hites urad, és e föld uralkodója.
Az újpalotai királyfi rövid időn belül rendet tett az országban, megzabolázva két mostohafiát.Kitűzték a lakodalmat is, hivatalosak voltak oda hercegek, grófok, nagykalapú tótok, válogatott cigánylegények.Meghívták a diákot és az álruhás hercegkisasszonyt is.
Mikor a mulattság tetőfokára hágott, megjelent Marianna hercegnő is, gyönyörű aranyos-ezüstös ruhában, de még öltözetének csillogását is elhalványította szépsége. A királykisasszony odalépett az elképedt diákhoz, kinem leesett a meglepetéstől az álla:
-Tudd meg, János diák, hogy én nem Milán apród vagyok, hanem Marianna, Mátyásföld uralkodójának leánya. Tudd meg azt is, hogy azóta szeretlek, mióta megosztottad velem szalonnádat.
-Fenséges királykisasszony! Én csak egy szegény diák vagyok, nincsen semmim, nem tudok adni neked semmit, csak mi igaz valóm, de nincs e kerek világon senki, kit szivesebben feleségül vennék!
A hercegnő végül is a diák felesége lett, aki elnyerte a fele királyságot is. Ferenc király megnyugodott, hogy milyen derék veje lett, Marianna királyné még sokáig dohogott, hogy nem egy királyi sarj akadt horogra, de hát ő sohasem értette lányát. András herceget - miután megtudta, hogy a fele királyság az övé marad - az egészből csak annyi érdekelte, hogy jót salsázhasson a lagzin.
János és Marianna boldogan éltek, míg meg nem haltak, de előtte még számos gyönyörű és igen eszes kis hercegecskével és herceglánykával örvendeztették meg alattvalóikat.
1Épp egy Kundera-köteten akadt meg a szemem.
-Felséges király uram! Úgy látszik, már sohasem tudjuk férjhez adni egyetlen lányunkat, ráadásul még szövetségesünk sem lesz a gonosz Kőbányai Királyság ellen. Különben is, kinek kéne egy olyan leány, akinek az egyik füle jobban eláll, mint a másik!
Ekkor a királylány, aki időközben szülei elé járult, így szólott:
-Felséges szüleim! Az igazat megvallva, nekem még semmi kedvem nem volt férjhez menni, a dél-nyugati pasa fiának elvesztését sem hevertem még ki rendesen. Ráadásul milyen kérőim voltam?! Az elsőnek inkább a fele királyság kellett, a második csak lányságom virágát akarta leszakítani, a harmadik még megfelelő is lett volna, de attól, hogy valaki uram és parancsolóm lehetne, még nem biztos, hogy az is lesz.
-Mégpedig lányom, akit neked szánunk, ahhoz hozzá kell menned! Mi egy szegény királyság vagyunk, ráadásul nem azért hoztalak világra, hogy semmi hasznodat ne lássuk! Egy ilyen lánynak, aki még öltözködni se tud, aki folyton csak szobájában pengeti a lantot, még szerencséje is lesz, ha akad egy valamirevaló kérője!-mondta a királynő.
Eme szavak után a királylány az éj leple alatt, szeretett komornája Kara segítségével apródruhát öltött, és az Angyalföldi Királyságba szökött.
Az Angyalföldi Királyságban nagy volt a felfordulás éppen. Visszatért ugyanis a két királyfi, akik több éve tűntek el anyjukkal együtt, egy varázsló látogatása után. A két fivér sohasem szívlelhette egymást, és visszatértük után egyből kitört a véres testvérháború.
A királylány nem tudott hol megszállni, mert még a Zuglói Fejedelemségben, a Bosnyák téren egy zsebmetsző megszabadította minden értékétől. Ahogyan ült-üldögélt a fogadó előtt, átkozva sorsát, és lassan már beletörődve, hogy hazamegy, és aláveti magát szülei akaratának, épp arra jött egy diák, aki megszólitotta:
-Hé, te legény! Miért lógatod annyira az orrod?
-Mert nincs pénzem fogadóra, nincs egy hely, hol álomra hajthatnám fejemet.
-Gyere velem, nálam van egy-két arany, jut neked is egy nyoszolya a szobámban. János diák vagyok, itt a kezem, nem disznóláb!
-Milán1 apród vagyok. Köszönöm a kedvességedet.
-Rá se ránts, ez a legkevesebb. Tudom én is, mi a nélkülözés.
-Apród! Van-e valami harapnivalód?
-Nincsen semmim, diák, 2 napja egy falatot sem ettem.
-Nálam van egy darab szalonna, majd testvériesen megosztozunk.
-Köszönöm, diák!
-Szóra sem érdemes.
A vacsora után nyugovóra tértek, ám az éjszaka folyamán a szomszéd szobából kiszűrődő beszélgetésre lettek figyelmesek:
-Bizalmasom, drága komornám! A szívem szakad meg, hogy fiaim egymás vérét ontanák.
-Tudom, királyném! Miért nem ülsz a trónra reá te?
-Mert Angyalföldön csak férfiú uralkodhat.Ha hozzámennék valakihez, belőle lehetne az új uralkodó.
-Szeretett királyném! Van-e olyan, ki elnyerhetné szívedet?
-Volt, de meghalt. A gonosz varázsló engem vénasszonnyá, fiaimat pedig sassá és sólyommá változtatta, és csak úgy törhetett meg az átok, ha nekem valaki segít hazavinni a rőzsét, fiaimnak viszont egy halott ember szemét kellett kivájniuk megszabadulásukhoz. A varázsló gazsága volt ez, hogy gonosz tettét csak gaztettel lehetett kiváltani. Rólam tudta, hogy én nem tudnék gonoszságot elkövetni, ezért az emberi jóakaratra bízta sorsomat, amely egyre jobban fogyatkozik a mai világban. Az újpalotai királyfi megtörte az én átkomat, és halálával fiaimét is. Az ő felesége szívesen lettem volna.
-Úrnőm! Nem lehetne feltámasztani a királyfit?
-A herceg kiömlött véréből nőtt egy fekete rózsa. Ha azt három könnycseppemmel meghinteném, akkor újra életre kelne.
-Hallod ezt, apród?! Hozzuk el a királyasszonynak a rózsát, és magas jutalomban részesülünk.-mondta a diák.
-Nem szükséges átvágnunk hetedhét országon keresztül, diák! Én azt a rózsát leszakajtottam, és kebelembe rejtve elhoztam.
-Eléggé férfiatlan tett volt ez, apród, azt gondolhatnám, hogy pederaszta hajlamaid vannak, de ez most lényegtelen. Vigyük a királyné elé a rózsát!
-Uram, királyném! Akaratlanul is hallottunk beszélgetésteket, és ezen apródnál épp itt van ama rózsa, amelyet óhajtasz.
-Fiatal uraim! Örök hálára köteleztetek, magas jutalomban fogtok részesülni!
A királyasszony három könycseppet ejtett a rózsára, amely azonnal a királyfivá változott.
-Herceg! Szeretnél-e velem frigyre lépni, és Angyalföld királya lenni?
-Asszonyom! Már az első pillanatban belédszerettem, szívesen lennék hites urad, és e föld uralkodója.
Az újpalotai királyfi rövid időn belül rendet tett az országban, megzabolázva két mostohafiát.Kitűzték a lakodalmat is, hivatalosak voltak oda hercegek, grófok, nagykalapú tótok, válogatott cigánylegények.Meghívták a diákot és az álruhás hercegkisasszonyt is.
Mikor a mulattság tetőfokára hágott, megjelent Marianna hercegnő is, gyönyörű aranyos-ezüstös ruhában, de még öltözetének csillogását is elhalványította szépsége. A királykisasszony odalépett az elképedt diákhoz, kinem leesett a meglepetéstől az álla:
-Tudd meg, János diák, hogy én nem Milán apród vagyok, hanem Marianna, Mátyásföld uralkodójának leánya. Tudd meg azt is, hogy azóta szeretlek, mióta megosztottad velem szalonnádat.
-Fenséges királykisasszony! Én csak egy szegény diák vagyok, nincsen semmim, nem tudok adni neked semmit, csak mi igaz valóm, de nincs e kerek világon senki, kit szivesebben feleségül vennék!
A hercegnő végül is a diák felesége lett, aki elnyerte a fele királyságot is. Ferenc király megnyugodott, hogy milyen derék veje lett, Marianna királyné még sokáig dohogott, hogy nem egy királyi sarj akadt horogra, de hát ő sohasem értette lányát. András herceget - miután megtudta, hogy a fele királyság az övé marad - az egészből csak annyi érdekelte, hogy jót salsázhasson a lagzin.
János és Marianna boldogan éltek, míg meg nem haltak, de előtte még számos gyönyörű és igen eszes kis hercegecskével és herceglánykával örvendeztették meg alattvalóikat.
1Épp egy Kundera-köteten akadt meg a szemem.
Mese I.
Egyszer volt hol nem volt, az Óperenciás tengeren innen, az üveghegyen túl, ahol a kurta farkú malac túr, élt egyszer egy király, a jóságos Ferenc1 király. Farkashalmi palotájából kormányozta népét, azok legnagyobb megelégedésére.
Volt a királynak egy felesége, és két gyereke: egy fiú és egy leány. András herceg kissé könyelmű természet volt, a bálok állandó résztvevője, kiváló táncos és bajvívó, sok leány szívének elrablója.
Marianna hercegkisasszony pedig Mátyásföld leggyönyörűbb teremtése volt. A Napra lehetett nézni, de reá nem. Emellett a hét szabad művészet avatott ismerője is. Éles eszével ámulatba ejtette élemedett korú professzorait is.
Egy napon a hitvesi ágyban így szólt a királyné férjéhez:
-Felséges király uram, meg kéne már házasítani egy szem lányunkat! Már jócskán eladósorba került, és egy jó házassággal szövetségesre lelhetnénk a gonosz Kőbányai Királyság ellen.
-Felséges királyasszonyom, ismerve asszonyom gondolatainak menetét, talán bizony már kérőket is talált leányunk kezére?
-Felséges férjem, én csak egy csekély értelmű asszonyszemély vagyok, nem tudnám az állam ügyeit úgy eligazítani, mint felséged, de a három szomszédos királyságban: a Madárdombiban, a Herminamezeiben és az Újpalotaiban is van megfelelő kérő Marianna számára. Állítsuk őket próba elé! Aki kiszabadítja a Sárkány barlangjából szeretett dalnokunkat, Veszprémi Lantos Tamást, azé lesz a lányunk, és a fele királyság.
- Rendben, legyen így! - válaszolta a király.
Elsőként a madárdombi királyfi indult útnak.Útközben találkozott egy rőzsét hordó öregasszonnyal, aki megszólította:
-Vitéz dalia, nem segítenél vinni ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Dehogy segítek, nyanya! Nekem ki kell szabadítanom Veszprémi Lantos Tamást a Sárkány barlangjából, hogy enyém legyen a fél Mátyásföldi Királyság, és a gyönyörű Marianna királykisasszony keze!
-Nohát ha nem segítesz, itt e percben változz át nyúllá!
A királyfi azon nyomban nyúllá változott, a következő pillanatban pedig jött egy sas, felkapta, és el is vitte.
A herminamezei királyfin volt a sor. Ő is ment-mendegélt hetedhét országon keresztül, amikor is találkozott az öregasszonnyal. Tőle is megkérdezte:
-Vitéz dalia! Nem segítenél vinni nekem ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Dehogy segítek, vén boszorka! Nekem ki kell szabadítanom Veszprémi Lantos Tamást a Sárkány barlangjából, hogy enyém lehessen a gyönyörű Marianna hercegkisasszony keze, és a fél Mátyásföldi Királyság!
-Nohát tudd meg, tényleg boszorka vagyok, és azt kívánom, itt e percben változz át egérré!
A királyfi azon nyomban egérré is változott, a következő percben jött egy sólyom, felkapta, és elvitte.
Utoljára az újpalotai királyfi kelt útra. Ment-mendegélt hetedhét ország ellen. Egyszer csak ő is találkozott az öregasszonnyal, aki neki is feltette a kérdést:
-Vitéz dalia! Segítenél nekem vinni ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Persze hogy segítek öreganyám! Bár a Sárkány barlangjához igyekszem, hogy kiszabadítsam Veszprémi Lantos Tamást, de nem nézhetem tétlenül küszködésedet!
Amikor az öregasszony házához értek, az így szólt:
-Köszönöm neked a segítséget fiam. Jó tett helyébe jót várj! Neked ajándékozok egy sast és egy sólymot, akik segíthetnek a Sárkány legyőzésében.
A királyfi még sok egzotikus külterületi és agglomerációs királyságon átvágva végül megérkezett a Sárkány barlangjához, ahol így szóllott:
-No, te Sárkány! Add vissza Veszprémi Lantos Tamást vagy az életeddel lakolsz!
-Daliás vitéz! Már hosszú idő óta vártam jöttödet! Vidd a dalnokot, amilyen gyorsan csak tudod! - válaszolta a szörny.
-Nem is akarsz megküzdeni velem, nem akarod véremet venni? - kérdezte a herceg.
Egy megtört Sárkány áll itt előtted, Királyfi. Régebben én voltam itt a legfélelmetesebb fenevad, de Tamás kérdéseinek áradata és versei minden erőmet elvették. Már a józsefvárosi koboldok és az újbudai törpék is idejárnak gúnyolódni rajtam. A rémisztgető igazolványomat is bevonták és az összes Sárkány előtt kihúzták a méregfogamat. Még a tűzfúvási előfizetésemet is kikötettem. Na mindegy.
A királyfi szíve megesett a szegény bestián, és elvitte magával a dalnokot. Az út során azonban Veszprémi Lantos Tamás oly sok kérdéssel zaklatta szegény herceget, hogy az eszét vesztve kardélre hányta. A költő testét ezután illendően elföldelte, de még mielőtt betemette volna a holttestet a sólyom és a sas kikapta a poéta egy-egy szemét, és örökre elrepült vele.
Mikor a herceg a mátyásföldi királyi pár elé járult, az igazságos Ferenc király azt mondta:
-Üdvözletünk Herceg!Látom épségben megtértél az útról, ennek felettébb örülünk.
-Köszönöm Király uram.
Herceg! Hátha megjön a dalnok is? Lehet-e erre reményünk?
-Felséges királyom! Életem-halálom kezedbe ajánlom, én a költőt útközben megöltem. Vétesd fejemet, ha úgy akarod
Így is történt, a hercegnek fejét vették, és a kiömlött véréből kisarjadt egy fekete rózsa.
FOLYT.KÖV.
1Mindig mondtam, hogy apukád mesehős, most legalább méltó helyére került.
Volt a királynak egy felesége, és két gyereke: egy fiú és egy leány. András herceg kissé könyelmű természet volt, a bálok állandó résztvevője, kiváló táncos és bajvívó, sok leány szívének elrablója.
Marianna hercegkisasszony pedig Mátyásföld leggyönyörűbb teremtése volt. A Napra lehetett nézni, de reá nem. Emellett a hét szabad művészet avatott ismerője is. Éles eszével ámulatba ejtette élemedett korú professzorait is.
Egy napon a hitvesi ágyban így szólt a királyné férjéhez:
-Felséges király uram, meg kéne már házasítani egy szem lányunkat! Már jócskán eladósorba került, és egy jó házassággal szövetségesre lelhetnénk a gonosz Kőbányai Királyság ellen.
-Felséges királyasszonyom, ismerve asszonyom gondolatainak menetét, talán bizony már kérőket is talált leányunk kezére?
-Felséges férjem, én csak egy csekély értelmű asszonyszemély vagyok, nem tudnám az állam ügyeit úgy eligazítani, mint felséged, de a három szomszédos királyságban: a Madárdombiban, a Herminamezeiben és az Újpalotaiban is van megfelelő kérő Marianna számára. Állítsuk őket próba elé! Aki kiszabadítja a Sárkány barlangjából szeretett dalnokunkat, Veszprémi Lantos Tamást, azé lesz a lányunk, és a fele királyság.
- Rendben, legyen így! - válaszolta a király.
Elsőként a madárdombi királyfi indult útnak.Útközben találkozott egy rőzsét hordó öregasszonnyal, aki megszólította:
-Vitéz dalia, nem segítenél vinni ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Dehogy segítek, nyanya! Nekem ki kell szabadítanom Veszprémi Lantos Tamást a Sárkány barlangjából, hogy enyém legyen a fél Mátyásföldi Királyság, és a gyönyörű Marianna királykisasszony keze!
-Nohát ha nem segítesz, itt e percben változz át nyúllá!
A királyfi azon nyomban nyúllá változott, a következő pillanatban pedig jött egy sas, felkapta, és el is vitte.
A herminamezei királyfin volt a sor. Ő is ment-mendegélt hetedhét országon keresztül, amikor is találkozott az öregasszonnyal. Tőle is megkérdezte:
-Vitéz dalia! Nem segítenél vinni nekem ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Dehogy segítek, vén boszorka! Nekem ki kell szabadítanom Veszprémi Lantos Tamást a Sárkány barlangjából, hogy enyém lehessen a gyönyörű Marianna hercegkisasszony keze, és a fél Mátyásföldi Királyság!
-Nohát tudd meg, tényleg boszorka vagyok, és azt kívánom, itt e percben változz át egérré!
A királyfi azon nyomban egérré is változott, a következő percben jött egy sólyom, felkapta, és elvitte.
Utoljára az újpalotai királyfi kelt útra. Ment-mendegélt hetedhét ország ellen. Egyszer csak ő is találkozott az öregasszonnyal, aki neki is feltette a kérdést:
-Vitéz dalia! Segítenél nekem vinni ezt a köteg rőzsét egy darabon?
-Persze hogy segítek öreganyám! Bár a Sárkány barlangjához igyekszem, hogy kiszabadítsam Veszprémi Lantos Tamást, de nem nézhetem tétlenül küszködésedet!
Amikor az öregasszony házához értek, az így szólt:
-Köszönöm neked a segítséget fiam. Jó tett helyébe jót várj! Neked ajándékozok egy sast és egy sólymot, akik segíthetnek a Sárkány legyőzésében.
A királyfi még sok egzotikus külterületi és agglomerációs királyságon átvágva végül megérkezett a Sárkány barlangjához, ahol így szóllott:
-No, te Sárkány! Add vissza Veszprémi Lantos Tamást vagy az életeddel lakolsz!
-Daliás vitéz! Már hosszú idő óta vártam jöttödet! Vidd a dalnokot, amilyen gyorsan csak tudod! - válaszolta a szörny.
-Nem is akarsz megküzdeni velem, nem akarod véremet venni? - kérdezte a herceg.
Egy megtört Sárkány áll itt előtted, Királyfi. Régebben én voltam itt a legfélelmetesebb fenevad, de Tamás kérdéseinek áradata és versei minden erőmet elvették. Már a józsefvárosi koboldok és az újbudai törpék is idejárnak gúnyolódni rajtam. A rémisztgető igazolványomat is bevonták és az összes Sárkány előtt kihúzták a méregfogamat. Még a tűzfúvási előfizetésemet is kikötettem. Na mindegy.
A királyfi szíve megesett a szegény bestián, és elvitte magával a dalnokot. Az út során azonban Veszprémi Lantos Tamás oly sok kérdéssel zaklatta szegény herceget, hogy az eszét vesztve kardélre hányta. A költő testét ezután illendően elföldelte, de még mielőtt betemette volna a holttestet a sólyom és a sas kikapta a poéta egy-egy szemét, és örökre elrepült vele.
Mikor a herceg a mátyásföldi királyi pár elé járult, az igazságos Ferenc király azt mondta:
-Üdvözletünk Herceg!Látom épségben megtértél az útról, ennek felettébb örülünk.
-Köszönöm Király uram.
Herceg! Hátha megjön a dalnok is? Lehet-e erre reményünk?
-Felséges királyom! Életem-halálom kezedbe ajánlom, én a költőt útközben megöltem. Vétesd fejemet, ha úgy akarod
Így is történt, a hercegnek fejét vették, és a kiömlött véréből kisarjadt egy fekete rózsa.
FOLYT.KÖV.
1Mindig mondtam, hogy apukád mesehős, most legalább méltó helyére került.
2010. január 23., szombat
Mint a bili füle
Megmérgeztem magam tegnap este, ezért nem csak a szokásos lelki másnaposság gyötör, hanem a fizikai is Ezt még ki is bírnám, de olyan kibaszott rosszkedvem van most, mint már régen. York napsütése távol van. Tudom, hogy minden bajom okozója én vagyok, és senkit nem okolhatok semmiért, de ez most nem segít, sőt. Tele van a tököm mindennel és mindenkivel. Szó szerint harapós kedvemben vagyok, legszívesebben vállon harapnék valakit. Bármire és bákire is gondolok, reménytelennek látom az egészet. Utálok mindenkit{azért Massimo Morattit még mindig nem}.
Na, most hogy kinyavajogtam magam, kicsit megkönnyebültem. Adjon az Isten szerencsét, szerelmet, forró kemencét!:)
Na, most hogy kinyavajogtam magam, kicsit megkönnyebültem. Adjon az Isten szerencsét, szerelmet, forró kemencét!:)
2009. december 11., péntek
Mirabeau-híd alatt nem fut a Szajna
Vágyaim emléke miért zavar akkor ma?
Miért vágyom arra, mi sose volt enyém
Az értelmetlenség miért tép ma megint szét?
Miért akarom azt, mi sehová se vezet
Miért nem az kell, mit más életnek nevez?
A Semmi ágán ülők, ez jutott részemül
Lábaim között még a Szél sem fütyül
A választ a kérdésekre magam is tudom
De mást mond agyam és mást szívem s ágyékom
Persze ez is csak vekengés
Maradj Homér!
Elfogadni, mit a másik adni tud
Nem terhelni és kérdezni folyton
De azért, mi tagadás
Rám férne egy bolzanoi kirándulás!
Vágyaim emléke miért zavar akkor ma?
Miért vágyom arra, mi sose volt enyém
Az értelmetlenség miért tép ma megint szét?
Miért akarom azt, mi sehová se vezet
Miért nem az kell, mit más életnek nevez?
A Semmi ágán ülők, ez jutott részemül
Lábaim között még a Szél sem fütyül
A választ a kérdésekre magam is tudom
De mást mond agyam és mást szívem s ágyékom
Persze ez is csak vekengés
Maradj Homér!
Elfogadni, mit a másik adni tud
Nem terhelni és kérdezni folyton
De azért, mi tagadás
Rám férne egy bolzanoi kirándulás!
2009. november 11., szerda
VIssza a múltba
Ma C-Murdert hallgattam{No Limit, nigga!UHHH!} és A rózsa nevét olvasom éppen. Pont, mint gimis koromban. Az utóbbi időben amúgy is van bennem egy olyan érzés, hogy úgy érzem magam, mint kamaszkoromban. Ez olyan szempontból jó, hogy akkor enyém volt a világ, olyan szempontból viszont nem, hogy kinőttem én már ebből bőven. Ide jöhetne még néhány gondolat, de azokat már ezerszer leírtam. Annak azért felettébb örülök, hogy újra elkezdtem olvasni.
2009. november 10., kedd
Egy majdnem vers
A mindenséget s csodát várom tőled
Túl sok mindent, mi nem lényed
Kedélyesen elbeszélünk egymás mellett
De valóban ez lenne a lényeg?A legnehezebbet kérem, hogy légy társam
És e kérést be kell hogy váltsam
Nem számít vágy s testiség
Legyél az, kit látni szeretnék
Hogy nem én vagyok, ki neked rendeltetett, az való igaz
Nehéz feladat: léted felforgatója lenni s nem vigasz
A legnehezebbet kérem tőled
Légy az, ki értelmet ad a létnek
Csak értem s csak érted!
Túl sok mindent, mi nem lényed
Kedélyesen elbeszélünk egymás mellett
De valóban ez lenne a lényeg?A legnehezebbet kérem, hogy légy társam
És e kérést be kell hogy váltsam
Nem számít vágy s testiség
Legyél az, kit látni szeretnék
Hogy nem én vagyok, ki neked rendeltetett, az való igaz
Nehéz feladat: léted felforgatója lenni s nem vigasz
A legnehezebbet kérem tőled
Légy az, ki értelmet ad a létnek
Csak értem s csak érted!
Kurta ima
Istenem, csak azon dolgokkal és emberekkel foglalkozzak, amikkel és akikkel érdemes,
ne fecséreljek időt, pénzt és energiát hiábavalóságokra.
Változtassam meg, amit meg kell,
amit vagy akit nem lehet, azzal pedig ne törődjek.
ne fecséreljek időt, pénzt és energiát hiábavalóságokra.
Változtassam meg, amit meg kell,
amit vagy akit nem lehet, azzal pedig ne törődjek.
2009. november 8., vasárnap
Ezek még éltek?
A héten meghalt Claude-Lévy Strauss és Angelo Moratti. 101 és 100 évesek voltak. A 20.század egyik legfontosabb gondolkodója és az Inter aranykorának megteremtője. Már mindkettőjükről azt gondoltam, hogy Párizs és Milánó egyik temetőjében nyugszanak évtizedek óta. Vannak emberek, akik olyan legendássá válnak, hogy már életükben lényegtelenné válik, mi van testi valójukkal.
20 év
Ma van 20 éve annak, hogy leomlott a Berlini Fal, vagy ahogy Daniel Brühl mondta a Goodbye Leninben, megkezdődött a történelem legnagyobb szemétfelhalmozása. Hogy ez miért fontos nekem? Azt pontosan én sem tudom.
Szombat megint
A múlt hét szombat életem egyik legjobb napja volt. Családi ebéd Kerekperecevőéknél, beszélgetés a szőnyegen ülve, kávé a Szimplában{ezt úgy írom, mintha törzsvendég lennék}.
Miután hazaértem Pestről, elindultam inni egy sört. Végül is az Öreg Motorosban kötöttem ki, ahol már nyáron is történtek csuda dolgok. Mire megittam a sört, addigra befutott a három legjobb barátom. Olyan buli kerekedett ebből, amilyen csak a 2001-es legendás előszilveszter volt a világ eme szegletében.{Csak hogy érzékeltessem, hogy az milyen volt: videófelvétel van róla, hogy félmeztelenül légszaxofonozok}. Úgy feltöltődtem energiával, hogy azt éreztem, nap vagyok, és az ujjaimból sugarak lövellnek ki.
Tegnap este pedig ikertestvéreim felhívtak, hogy ugorjak már le a Fapumában{ott viszont tényleg törzsvendég vagyok}, mert itt van Levi. Ő az egyik legjobb barátom volt, csak elköltöztek Pestre, én pedig voltam olyan seggfej, hogy nem ápoltam ezt a kapcsolatot. Levi az a barátom, aki még nálam is okosabb, minden tekintetben. Amikor odaértem, kiderült, hogy nem csak ők vannak ott, hanem az általános iskolai osztálytársaim zöme is, akikre nem voltam kiváncsi. Ezt meg is mondtam nekik, de nem vették magukra. Még mindig nem bírom felfogni, hogy miért szeretnek emberek, akikhez nincs egy kedves szavam se?
Levivel kb. 4 éve nem beszéltem, de egy szót se kellett szolnom ahhoz, hogy tudja, mi van most velem. Úgy seggberúgott, ahogy azt megérdemlem. Mekkora ajándék is az, hogy ilyen embereket ismerhetek!
A sors apró játékaként egyébként míg az emeleten az általános iskolai osztálytársaim voltak, addig a földszinten a középiskolaiak, így amikor elmentem sörért vagy pisilni, akkor tulajdonképpen általánosból mentem gimibe. Anno 1998.
Azt este folyamán találkoztam Slim Shadyékkel is, akikkel megint jót hülyéskedtem, többek között arról, hogy komoly, korrupt osztrák politikusok legnagyobb problémája az, hogy a gyerekek nem síelnek eleget, meg hogy vajon hogy nézhet ki egy kanadai rapper? Hát valószínű, hogy nem meztelen felsőtestre veszi fel a pufidzsekit. Mekkora ajéndék az, hogy ilyen embereket ismerek!
Az est folyamán mely szám csendült fel egyébiránt? A This is the life.
Miután hazaértem Pestről, elindultam inni egy sört. Végül is az Öreg Motorosban kötöttem ki, ahol már nyáron is történtek csuda dolgok. Mire megittam a sört, addigra befutott a három legjobb barátom. Olyan buli kerekedett ebből, amilyen csak a 2001-es legendás előszilveszter volt a világ eme szegletében.{Csak hogy érzékeltessem, hogy az milyen volt: videófelvétel van róla, hogy félmeztelenül légszaxofonozok}. Úgy feltöltődtem energiával, hogy azt éreztem, nap vagyok, és az ujjaimból sugarak lövellnek ki.
Tegnap este pedig ikertestvéreim felhívtak, hogy ugorjak már le a Fapumában{ott viszont tényleg törzsvendég vagyok}, mert itt van Levi. Ő az egyik legjobb barátom volt, csak elköltöztek Pestre, én pedig voltam olyan seggfej, hogy nem ápoltam ezt a kapcsolatot. Levi az a barátom, aki még nálam is okosabb, minden tekintetben. Amikor odaértem, kiderült, hogy nem csak ők vannak ott, hanem az általános iskolai osztálytársaim zöme is, akikre nem voltam kiváncsi. Ezt meg is mondtam nekik, de nem vették magukra. Még mindig nem bírom felfogni, hogy miért szeretnek emberek, akikhez nincs egy kedves szavam se?
Levivel kb. 4 éve nem beszéltem, de egy szót se kellett szolnom ahhoz, hogy tudja, mi van most velem. Úgy seggberúgott, ahogy azt megérdemlem. Mekkora ajándék is az, hogy ilyen embereket ismerhetek!
A sors apró játékaként egyébként míg az emeleten az általános iskolai osztálytársaim voltak, addig a földszinten a középiskolaiak, így amikor elmentem sörért vagy pisilni, akkor tulajdonképpen általánosból mentem gimibe. Anno 1998.
Azt este folyamán találkoztam Slim Shadyékkel is, akikkel megint jót hülyéskedtem, többek között arról, hogy komoly, korrupt osztrák politikusok legnagyobb problémája az, hogy a gyerekek nem síelnek eleget, meg hogy vajon hogy nézhet ki egy kanadai rapper? Hát valószínű, hogy nem meztelen felsőtestre veszi fel a pufidzsekit. Mekkora ajéndék az, hogy ilyen embereket ismerek!
Az est folyamán mely szám csendült fel egyébiránt? A This is the life.
Elmondom egy álmomat
Életem egyik legfurább álmát mesélném el. Erotikusnak is nevezhetném, ha akár csak a legkisebb testi kontaktus is lett volna benne, de nem volt. Természetesen ki is lenne az álom szereplője, mint Kerekperecevő. Az ágyában voltunk, amelyben ő ide-oda cikázott, egyik végéből a másikba, mintha minduntalan ki akarna siklani a kezeim közül. Én persze megpróbáltm követni, olyan volt az egész, mint egy visszintes tánc. Ő talányosan mosolygott, több értelmű válaszokat adott, kissé kiismerhetetlen volt. Bár tényleg nem nyúltam hozzá, mert tudtam, hogy nem szeretné, de a takaróját felhajtottam, és akkor vettem észre, hogy mlyen mély is a köldöke, és legnagyobb megrökönyödésemre egy piercing van benne. Egy kis karika, rajta rövid láncon egy zefírszínű kis kő. Hogy ez az álom mit jelenthet? Tudja a gránát
2009. november 6., péntek
Könyvespolc II.
Martel, Cohen, Allen, Auster,Iceberg Slim, Kleinbaum(Holt Költők Társasága), Meyers, Hemingway, Vonnegut, Rodman, Whitmann, Fuentes, Harc a párduccal(mexikói antológia), Vargas Llosa, Márquez, Mutis, Andaházi-Kasnya, Borges, Cortazár, Bannon, Beckett, Gaiman, Hornby, Isherwood, Vinnie Jones, Jerome, Joyce, Koestler, Norfolk, Townsend, Charriere, Dumas, Houllebecq, Maalouf, Malraux, Matton, Merle, Eric-Emmanuel Schmitt, Vian, Verhulst, Rotterdami Erasmus, Calaprice(Idézetek Einsteintől), Lorenz, Grass, Thomas Mann, Remarque, Martin Walser, Loe, Enquist, Jonasson, Kivirahk, Saramago, Cabré, Cercas, Eduardo Mendoza, Garcia Lorca, Madarász Imre(Az olasz irodalom története), Baricco, Buzzatti, Campanile, Eco, Fellini, Magris, Tabucci, Javier Zanetti, Kovač, Krleža, Štiks, Kazantzakisz, Lăzărescu, Ámosz Oz, Dousková, Hájiček, Hašek, Hrabal, Hůlová, Ivan Klima, Kratochvil, Kundera, Menzel, Ouřednik, Škvorecký, Svěrak-Vančura, Jáchym Topol, Norman Davies, Andrzejewski, Tadeusz Borowski, Brandys, Gombrowicz, Gretkowska, Huelle, Iwaszkiewicz, Kaczorowski, Karpowicz, Kuczok, Masłowska, Mrożek, Myśliwski, Pilch, Bruno Schulz, Sosnowski, Reymont, Stasiuk, Szczygieł, Sebők Éva(Lengyel teakeverék), Tokarczuk, Varga, Aszlányi, Bartis, Bayer Zsolt, Bodor Ádám, Borbély Szilárd, Cseh-Bereményi, Cserna-Szabó, Csernus, Dragomán, Esterházy, Fehér Béla, Garaczi, Gion, Grecsó, Hartay Csaba, Háy János, Karátson Gábor, Kárpáti Andor, Kiss Gy. Csaba, Lévai Balázs(Bestseller), Litkai Gergely, Kiszely Gábor, Major Mihály(Az első, az utolsó, az egyetlen - Ganxsta Zolee interjúkötet), Márton László, Nádas, Orbán János Dénes, Azt meséld el, Pista(Örkény), Pintér Béla, Réz András, Sárközi Mátyás, Tristan Schwartz, Spíró, Tandori, Temesi, Varnus, Závada, Zilahy Péter, Andruhovics, Zsadan, Turgenyev, Bulgakov, Ajtmatov, Bujda, Szolzsenyicin, Venedikt Jerofejev, Viktor Jerofejev, Wladimir Kaminer, Pelevin, Jevgenyij Popov, Szorokin, Arkegyij és Borisz Sztrugackij, Szutyejev, Tolsztaja, Ulickaja, Pamuk, Rushdie, Tagore, Dai Sijie, Márai, Faludy, Popper, Tolsztoj, Szerb Antal
Apróságok sokadjára
Drága jó apámtól hallottam, hogy Nagy Kálmán nyugalmazott huszár ezredes, az utolsó lovasroham vezetője, idén, 100 éves korára illegalitásba vonult. Történt ugyanis, hogy miután az unokája meghalt, nem akarván dédunokáját annak olasz apjának visszadni, elkezdett bújkálni vele. Kálmán bácsi egyébként amatőr történész, nagyobbnál-nagyobb sületlenségek kitalálója, ám az utolsó lovasrohamra még mindig pontosan emlékszik: - Az úgy történt, hogy megbokrosodott a ló, és elkezdett vágtatni a harckocsik felé. Én a nyergében ugyebár, az ezred meg utánam. Végülis győztünk.
Ma megnéztem a Thank you for smoking című filmet. Egy dohányipari lobbistáról szólt, aki mindenkinek lyukat tudott beszélni a hasába, a két legjobb barátja pedig egy szeszipari és egy fegyveripari lobbista volt. Jó film volt, sok kérdést felvetett, de az egyik legérdekesebb az volt a számomra, hogy: akkor is csináljuk azt, amiben tehetségesek vagyunk, ha az Ördögnek tetsző cselekedet?
Ma megnéztem a Thank you for smoking című filmet. Egy dohányipari lobbistáról szólt, aki mindenkinek lyukat tudott beszélni a hasába, a két legjobb barátja pedig egy szeszipari és egy fegyveripari lobbista volt. Jó film volt, sok kérdést felvetett, de az egyik legérdekesebb az volt a számomra, hogy: akkor is csináljuk azt, amiben tehetségesek vagyunk, ha az Ördögnek tetsző cselekedet?
A könyvespolc
A könyvespolc mindig egy külön világ. Egy mikrokozmosz.
A könyvespolc a világ legdemokratikusabb helye. Nagynéném polcán például egymás mellett van Kende Péter és Lovas István.
Könyvespolcot összerakni tulajdonképpen (meta)fizikai munka. Októberben sikerült újra felállítanunk nagymamáéknál a régi könyvespolcunkat. 63 polc borovi fenyőből. Lélegzetelállítóan szép.
Az ember könyvespolca árulkodik róla.
Nekem például sokszínű könyvespolcom van. Ez értendő arra is, hogy Kanadától Indiáig sokféle irodalom képviselteti magát, de a arra is, hogy a különböző puhafedelek és keménykötések megannyi színe olyan kavalkádot biztosít, amely már magában is vonzza az ember szemét. Az enyém volt egyébként az első könyvespolc ebben a lakásban, és emiatt azóta is megőrizte kicsit rendező-pályaudvar jellegét. Egy vasárnapi napon szereltük össze drága jó apámmal, és emlékszem, mikor reggel felkeltem, akkor éreztem először, hogy itthon vagyok. Azóta is, mikor új albérletbe mentem vagy megyek, az első dolgom az, hogy egy méternyi(kb. 40 db.) könyvet kiteszek, mert enélkül nem érezném otthonosan magam.
A legrosszabb könyvespolc, amit eddig láttam, az az Illésgabikáéké volt. Kötelezők+marxizmus, a fantázia teljes hiánya.
A legszebb polc díját Lét vitte el, de ő is ugyanolyan szenvedéllyel viszonyul ehhez a témához, mint én. Meg az irodalmi izlésünk is eléggé hasonló.
A legérdekesebb polc díja Rosszabbikénemé. Az ő könyvespolca kb. 8 kötetből állt, de azok mind annyira mások voltak, hogy az még egy ilyen kis polcot is sokszínűvé tett.
A legőszintébb polc az ikertestvéreimé. Az ő polcukon azok a könyvek vannak, amik érdeklik őket, és ezek között azért van 1-2, amihez egy bölcsész még fogóval sem nyúlna, de pont ez a mindenféle irodalmi kánonra vagy előitéletre tevés teszi nagyon szimpatikussá a polcaikat.
És hogy milyen Kerekperecevő könyvespolca{alliteráció}? Amilyen ő maga. Tankönyvek, verseskötetek, egy kis északi irodalom, mindenből egy kicsi összekeveredve, de mindent összevetve nagyon szimpatikus kis polc. Ha nem ismerném{miért, ismerem egyáltalán?} azt mondanám, itt egy ember minimum normális felettes énnel, akit rengeteg minden érdekel, de hogy mi a legfőképpen, azt nem tudom eldönteni.
A könyvespolc a világ legdemokratikusabb helye. Nagynéném polcán például egymás mellett van Kende Péter és Lovas István.
Könyvespolcot összerakni tulajdonképpen (meta)fizikai munka. Októberben sikerült újra felállítanunk nagymamáéknál a régi könyvespolcunkat. 63 polc borovi fenyőből. Lélegzetelállítóan szép.
Az ember könyvespolca árulkodik róla.
Nekem például sokszínű könyvespolcom van. Ez értendő arra is, hogy Kanadától Indiáig sokféle irodalom képviselteti magát, de a arra is, hogy a különböző puhafedelek és keménykötések megannyi színe olyan kavalkádot biztosít, amely már magában is vonzza az ember szemét. Az enyém volt egyébként az első könyvespolc ebben a lakásban, és emiatt azóta is megőrizte kicsit rendező-pályaudvar jellegét. Egy vasárnapi napon szereltük össze drága jó apámmal, és emlékszem, mikor reggel felkeltem, akkor éreztem először, hogy itthon vagyok. Azóta is, mikor új albérletbe mentem vagy megyek, az első dolgom az, hogy egy méternyi(kb. 40 db.) könyvet kiteszek, mert enélkül nem érezném otthonosan magam.
A legrosszabb könyvespolc, amit eddig láttam, az az Illésgabikáéké volt. Kötelezők+marxizmus, a fantázia teljes hiánya.
A legszebb polc díját Lét vitte el, de ő is ugyanolyan szenvedéllyel viszonyul ehhez a témához, mint én. Meg az irodalmi izlésünk is eléggé hasonló.
A legérdekesebb polc díja Rosszabbikénemé. Az ő könyvespolca kb. 8 kötetből állt, de azok mind annyira mások voltak, hogy az még egy ilyen kis polcot is sokszínűvé tett.
A legőszintébb polc az ikertestvéreimé. Az ő polcukon azok a könyvek vannak, amik érdeklik őket, és ezek között azért van 1-2, amihez egy bölcsész még fogóval sem nyúlna, de pont ez a mindenféle irodalmi kánonra vagy előitéletre tevés teszi nagyon szimpatikussá a polcaikat.
És hogy milyen Kerekperecevő könyvespolca{alliteráció}? Amilyen ő maga. Tankönyvek, verseskötetek, egy kis északi irodalom, mindenből egy kicsi összekeveredve, de mindent összevetve nagyon szimpatikus kis polc. Ha nem ismerném{miért, ismerem egyáltalán?} azt mondanám, itt egy ember minimum normális felettes énnel, akit rengeteg minden érdekel, de hogy mi a legfőképpen, azt nem tudom eldönteni.
2009. november 5., csütörtök
Barátaim, rómaiak
Lehet, hogy olyan idegesítő vagyok, hogy még magamat sem hagyom aludni, de azért annál többre vágyom, hogy egyszerűen hasznomat lássák. Magam sem tudom már, hogy mi köt egyes emberekhez. Persze vannak emberek, akik mindig is a barátaim lesznek, mint Rosszabbikénem vagy az ikertestvéreim. Czarnáról is tudom, hogy ha bármikor szükségem van rá, ott lesz, és én is ott leszek mellette, ha kellek. Bohó kezd már egy kicsit idegesíteni, mert folyamatosan csak panaszkodik a munkájára és a pasijára{na jó, rá mond jó dolgokat is}. Meg ő amúgy is bazi unalmas, rá kellett jönnöm. Léttel is mindig jókat fogok beszélgetni, amikor csak összefutunk, mint ezt a múlt héten is tettük. Ez áll Spanyoljanikára, Hushira, Dulihugira és Klárikuékra is. Így megy ez, szeretem érezni, hogy fontos vagyok másoknak, vagy legalább is, hogyjól érzik magukat velem. Mint ahogy én is bazi jól éreztem magam Madörrel és Kadrival kedden. Kimaradt még valaki a barátaim felsorolásából? Remélem, igen.
2009. szeptember 16., szerda
2+1 apróság
Ma van egy éve, hogy Madörrel, Busival és Alkesszal elmentünk Łukaszért Miskolcra. Jó mulatság volt.
"Soha nem dugnám a fejem a gáztűzhelybe egy veled töltött este után." Milyen szép is lenne így udvarolni egy lánynak. A vasutasok biztos úgy teszik a szépet, hogy: Szép vagy, mint a ceglédi állomás!
"Soha nem dugnám a fejem a gáztűzhelybe egy veled töltött este után." Milyen szép is lenne így udvarolni egy lánynak. A vasutasok biztos úgy teszik a szépet, hogy: Szép vagy, mint a ceglédi állomás!
Lám elmúlt sok tavasz...
Bár mostanában sem történik semmi érdekes az életemben, úgy gondolom, hogy egy-két apró dolog azért megér egy postot.
Egy hete olvastam el a Vendégjáték Bolzanóbant. Nekem Máraihoz hangulat kell, nem tudom bármikor olvasni, de ez a könyv most nagyon rámtalált. Tényleg elállt néha a lélegzetem, mennyire is meg tudja fogni a férfi-nő kapcsolatot. Vannak könyvek, amik ha nem is változtatnak meg, azért belédégnek. Ez is ilyen.
Csütörtökön láttam a Mestert a Gödörben. Kint emberek tömege, akik azt a maszkot vették fel, hogy gondtalanul és civilizáltan szórakoznak, mintha egy kávé megívása ezen a helyen a saját különlegességükbe vetett hit manifesztuma lenne. A benti maszkok pedig azt játszották, hogy ők mekkora intellektuelek, közben pedig milyen lazák, mert sörrel és cigivel a kézben hallgatják Garaczilacit meg azt az egzotikus lengyelt. Annyira látszott rajtuk, hogy el akarják leplezni saját középszerűségüket, és próbálnak minél különlegesebbnek tűnni. Így lettek egyformák. Ebben a környezetben még üdébb élmény volt a börtönviselt csavargó, mintha csak azt mondta volna:"-Nos, öntetszelgő seggfej barátaim! Itt vagyok, és nem akarok másnak mutatkozni, mint ami vagyok. Sokkal többet átéltem, mint ti összesen fogtok, mégis tudom, hogy nem tudhatok szart se." Persze maga a beszélgetés is remek volt, nagyon tetszett az a melankólia, ami sugárzott Stasiukból, és az a finom önirónia is, amit használt. Egy örök, langaléta kamasz.
Az estét ikertestvéreimnél töltöttem. Egy 3 jóbarát{a név kötelez} nevű zuglói kocsmában iszogattunk, és elképesztően jót beszélgettünk. Nagyon jókedvűen hajtottam álomra a fejemet. Kellett ez a kis kirándulás, mint egy falat kenyér.
A pénteki nap legfontosabb eseménye a hazaút volt. Még Baksáék könyvespolcáról levettem Nick Hornby: Egy fiúról című művét. Hát, testvéreim az Úrban, régen nevettem ennyit egy könyvön. Utastársaim biztosan hülyének néztek, hogy szabálytalan időközönként felnevetek, és láthatóan olyan jókedvem van, hogy biztosan őrült vagyok, vagy valamilyen tudatmódosító hatása alatt állok. Való igaz, nagyon virágos kedvem volt, belém bújt a kisördög, és nagyon élveztem.
Vasárnap meglátogattuk apámék rokonait. Apám rokonai, mert számomra csak egy csomó vadidegen ember, akire azt mondják, hogy a rokonom. Nyűgös is voltam, de akkor sem tudtam faragatlanul bánni velük, mert annyira rendesek és annyira vesztesek voltak. Útban odafelé megálltunk Tokajban pisilni, meg egy kávéra. Olyan bögyös volt a pultuslány, hogy az már viccesen közhelyszerűnek tűnt. Na, és melyik szám szólalt meg, miközben a kávét ittam? A This is the life.
Hétfőn elmentem Gerinctornára Török Zsolthoz. Hát, körülbelül annyi haszna volt, mint Tinódinak egy éves bérletet venni a Figaró Borbélyműhely és Modellstúdióba . Legalább felfrissültem.
Keddről szerdára Kerekperecevővel álmodtam. Olyan szép álom volt, hogy bearanyozta az egész napomat.
Egy hete olvastam el a Vendégjáték Bolzanóbant. Nekem Máraihoz hangulat kell, nem tudom bármikor olvasni, de ez a könyv most nagyon rámtalált. Tényleg elállt néha a lélegzetem, mennyire is meg tudja fogni a férfi-nő kapcsolatot. Vannak könyvek, amik ha nem is változtatnak meg, azért belédégnek. Ez is ilyen.
Csütörtökön láttam a Mestert a Gödörben. Kint emberek tömege, akik azt a maszkot vették fel, hogy gondtalanul és civilizáltan szórakoznak, mintha egy kávé megívása ezen a helyen a saját különlegességükbe vetett hit manifesztuma lenne. A benti maszkok pedig azt játszották, hogy ők mekkora intellektuelek, közben pedig milyen lazák, mert sörrel és cigivel a kézben hallgatják Garaczilacit meg azt az egzotikus lengyelt. Annyira látszott rajtuk, hogy el akarják leplezni saját középszerűségüket, és próbálnak minél különlegesebbnek tűnni. Így lettek egyformák. Ebben a környezetben még üdébb élmény volt a börtönviselt csavargó, mintha csak azt mondta volna:"-Nos, öntetszelgő seggfej barátaim! Itt vagyok, és nem akarok másnak mutatkozni, mint ami vagyok. Sokkal többet átéltem, mint ti összesen fogtok, mégis tudom, hogy nem tudhatok szart se." Persze maga a beszélgetés is remek volt, nagyon tetszett az a melankólia, ami sugárzott Stasiukból, és az a finom önirónia is, amit használt. Egy örök, langaléta kamasz.
Az estét ikertestvéreimnél töltöttem. Egy 3 jóbarát{a név kötelez} nevű zuglói kocsmában iszogattunk, és elképesztően jót beszélgettünk. Nagyon jókedvűen hajtottam álomra a fejemet. Kellett ez a kis kirándulás, mint egy falat kenyér.
A pénteki nap legfontosabb eseménye a hazaút volt. Még Baksáék könyvespolcáról levettem Nick Hornby: Egy fiúról című művét. Hát, testvéreim az Úrban, régen nevettem ennyit egy könyvön. Utastársaim biztosan hülyének néztek, hogy szabálytalan időközönként felnevetek, és láthatóan olyan jókedvem van, hogy biztosan őrült vagyok, vagy valamilyen tudatmódosító hatása alatt állok. Való igaz, nagyon virágos kedvem volt, belém bújt a kisördög, és nagyon élveztem.
Vasárnap meglátogattuk apámék rokonait. Apám rokonai, mert számomra csak egy csomó vadidegen ember, akire azt mondják, hogy a rokonom. Nyűgös is voltam, de akkor sem tudtam faragatlanul bánni velük, mert annyira rendesek és annyira vesztesek voltak. Útban odafelé megálltunk Tokajban pisilni, meg egy kávéra. Olyan bögyös volt a pultuslány, hogy az már viccesen közhelyszerűnek tűnt. Na, és melyik szám szólalt meg, miközben a kávét ittam? A This is the life.
Hétfőn elmentem Gerinctornára Török Zsolthoz. Hát, körülbelül annyi haszna volt, mint Tinódinak egy éves bérletet venni a Figaró Borbélyműhely és Modellstúdióba . Legalább felfrissültem.
Keddről szerdára Kerekperecevővel álmodtam. Olyan szép álom volt, hogy bearanyozta az egész napomat.
2009. szeptember 7., hétfő
Német film
Szeretem a német filmek finom utalásait. Amikor Daniel Brühl azt mondja a Good bye Leninben, hogy: Megkezdődött a történelem legnagyobb szemétfelhalmozása(leomlott a berlini fal), vagy hogy a nyári, magyarországi nyaralásról 20.000-ren nem jöttek vissza(magyar-osztrák határ megnyitása) az zseniális. A Das Leben der Anderenben pedig az tetszik, amikor a Stasi-ügynököt megfenyegeti a főnöke, hogy nyugdíjig leveleket fog nyitogatni, és utána ledobja az újságot a kocsi anyósülésére. Az újság legnagyobb szalagcíme:Mihail Gorbacsov lett az SzKP új főtitkára.
Ha már Gorbi:http://www.youtube.com/watch?v=C9lvzzH0STw&feature=PlayList&p=FBF064BB710DFAC6&playnext=1&playnext_from=PL&index=11
Ha már Gorbi:http://www.youtube.com/watch?v=C9lvzzH0STw&feature=PlayList&p=FBF064BB710DFAC6&playnext=1&playnext_from=PL&index=11
Apró örömök
A hétvégén Montyka volt fodrásznál. Most bazi jól néz ki.
Megkezdődött az angol rugby-bajnokság.
Hát, ezek is valamik.
Megkezdődött az angol rugby-bajnokság.
Hát, ezek is valamik.
2009. szeptember 6., vasárnap
Szeptember
Szeretem a szeptembereket. Vénasszonyok nyara, még süt a nap, de már nem izzadok. Szeptemberben mindig kezdődik egy új tanév vagy valami más. 2001: Harmadikos gimis voltam, tudtam, hogy ez lesz életem egyik legszebb éve, és az is lett. 2002: Az érettségi éve, továbbtanulás izgalmai. 2003: Az egyetemi élet kezdete, ismerkedés a felsőoktatással. 2004: Az első és eddig egyetlen munkám, a postáskodás. 2005: A lengyel szak kezdete. Emlékszem, ez különösen varázslatos volt, nagyon szerettem. 2006: Egy új szerelem és a kormányellenes tüntetések{Találkozzunk a Kossuth-szobornál, a Gyurcsány, takarodj! felirat alatt!}. 2007: Tesóm elmegy Franciaországba, Bohó visszatér az életembe. 2008: Italozó életmód Madörékkel és Klárikuékkal. Hogy ez a szeptember mit fog hozni? Ez majd kiderül. Az minden esetre bíztató, hogy jövő csütörtökön jön Stasiuk.
Mi a vihar van most velem? Megint hiányzik egy pindurit Krakkó, de most nem az, hogy ott éljek, hanem az ott eltöltött idő, testvéreimmel az Úrban. A nosztalgia azon formája ez, hogy jó visszaemlékezni a régi, szép időkre.
Azok a dolgok, amiket meg kéne oldani, még megvannak, de most már egyre közelebb a változás. Igazából erről beszélni egyre unalmasabb, inkább csinálni kéne, oszt csoki.
Hiányzik a lengyel, ezért feladok egy hírdetést, hátha jelentkezik valaki.
Kevéssé él bennem most a vágy, hogy társadalmi életet éljek, és azt is inkább mint kultúrális tevékenységet képzelem el,nem mint iszogatást a Fácánban vagy az Ibolyában. Na meg az utóbbi időben kissé elfelejtettem az olvasás szépségét is, hetente legalább egy estét jó lenne olvasgatással tölteni. Azért hetente egy estét biztos hogy italozó életmóddal fogok tölteni.;)
Végül: Hiányzol Kislány, hogy Mózes fakasszon belőled vizet!;)
Mi a vihar van most velem? Megint hiányzik egy pindurit Krakkó, de most nem az, hogy ott éljek, hanem az ott eltöltött idő, testvéreimmel az Úrban. A nosztalgia azon formája ez, hogy jó visszaemlékezni a régi, szép időkre.
Azok a dolgok, amiket meg kéne oldani, még megvannak, de most már egyre közelebb a változás. Igazából erről beszélni egyre unalmasabb, inkább csinálni kéne, oszt csoki.
Hiányzik a lengyel, ezért feladok egy hírdetést, hátha jelentkezik valaki.
Kevéssé él bennem most a vágy, hogy társadalmi életet éljek, és azt is inkább mint kultúrális tevékenységet képzelem el,nem mint iszogatást a Fácánban vagy az Ibolyában. Na meg az utóbbi időben kissé elfelejtettem az olvasás szépségét is, hetente legalább egy estét jó lenne olvasgatással tölteni. Azért hetente egy estét biztos hogy italozó életmóddal fogok tölteni.;)
Végül: Hiányzol Kislány, hogy Mózes fakasszon belőled vizet!;)
2009. augusztus 4., kedd
Megint voltam Krakkóban július 26-29. között, de erről a kirándulásról nem sok szó fog itt esni. Nem mintha bármi kompromittáló történt volna, csak valamiért ezt az utat annyira intimnek és inkább a lelkemre, mint valóm más részeire hatónak érzem, hogy nagyon keveset akarok kikotyogni róla. Maradjunk annyiban, hogy hasznos volt. Kadrival, Dulihugival és Kerekperecevővel voltam. Ennek az útnak is, mint a múlt hét egészének a legjavát a beszélgetések adták. A múlt hetet megelőző szombat óta olyan beszélgetések résztvevője voltam, amelyek vagy problémákat vetettek fel vagy oldottak meg valamilyen módon, felzaklattak vagy megnyugtattak, de mint a hazatérésem is, hasznosak voltak.
A múlt héten rengeteget ittam is, amitől azért jól éreztem magam, mégis a legjobb estém vasárnap sikeredett, amikor csak ásványvizet toltam, viszont érdekes és hasonszőrű emberekkel ismerkedtem meg, akik pozitívan álltak hozzám. Az ilyen itt azért elég ritka.
Szóval Világ, kész vagyok a csodára, tedd meg velem!;)
A múlt héten rengeteget ittam is, amitől azért jól éreztem magam, mégis a legjobb estém vasárnap sikeredett, amikor csak ásványvizet toltam, viszont érdekes és hasonszőrű emberekkel ismerkedtem meg, akik pozitívan álltak hozzám. Az ilyen itt azért elég ritka.
Szóval Világ, kész vagyok a csodára, tedd meg velem!;)
2009. július 9., csütörtök
Szalagavató 2002

A cédéimet rendezgetve kezembe került egy, amin a szalagavatós képim vannak. Gondoltam közzéteszek néhányat, egyrészt az emlékezés miatt, másrészt a blog olvasóinak valós képük legyen a bejegyzések néhány szereplőjéről. Tehát, sorrendben: Hushi{róla itt még nem esett szó, de az egyik legjobb barátom, alegjószívűbb fickó, akit ismerek}, Spanyoljanika, szerény személyem, Bohó és Lét.
2009. június 21., vasárnap
Tower
A héten volt Nagy Imréék újratemetésének 20. évfordulója. Az 1989-es esemény életem egyik legkorábbi emléke{Cigónak a Berlini Fal leomlása az. Rendszerváltó óvodások}. Emlékszem{Patrik Ouřednik} még Örökösföldön láttam{életem minden eseményének kronológiáját úgy adom meg, hogy éppen hol laktunk} és emlékszem, hogy bazira untam. Újranézve a ceremóniát, meg kell hogy állapítsam, annak a hosszú hajú srácnak a beszéde még sajnos ma is égetően aktuális. Az oroszok kivonását leszámítva.
2009. június 19., péntek
Éjjeli verseim egyike
Egyszer régen, nagyon régen
Bagamérnek közepében
Élt Juditka családjával
Macskákkal és Szultánkával
Egy nap aztán gondolt egyet
Peep-show karrierbe kezdett
Ő lett a legkeresettebb lány
Mindenki csodájára járt
Befogadta őt a szakma
Igy lett a hajdúsági szexbomba
A Szerelemben is célba ért
Elvette a dzsuváslegény
Dzsuváslegény: Az az ember, aki a peep-show fülkét takarítja.
Bagamérnek közepében
Élt Juditka családjával
Macskákkal és Szultánkával
Egy nap aztán gondolt egyet
Peep-show karrierbe kezdett
Ő lett a legkeresettebb lány
Mindenki csodájára járt
Befogadta őt a szakma
Igy lett a hajdúsági szexbomba
A Szerelemben is célba ért
Elvette a dzsuváslegény
Dzsuváslegény: Az az ember, aki a peep-show fülkét takarítja.
A Kövér-ember vicce
Egy református és egy katolikus pap utazik a szekéren. Azt mondja a református:
- Milyen vallás a tiétek!? A bűnt csak Isten bocsájthatja meg!
Látnak egy szamarat az út szélén. Ekkor a református odafordul a katolikushoz:
-Gyóntasd meg Isten e teremtményét, és akkor elhiszem, hogy van értelme a dolognak.
A katolikus leszáll, a fülébe súg valamit a szamárnak, majd odahajol hozzá, mintha hallgatná mit mond. Ezt még kétszer megismétli. Ezek után visszaszáll a szekérre. A református megkérdezi:
-Na, mit mondott?
-Azt, hogy nem gyón, mert ő is református.
Bölcskei Gusztáv jót nevetett ezen a kis adomán. Tőkés László nem.
- Milyen vallás a tiétek!? A bűnt csak Isten bocsájthatja meg!
Látnak egy szamarat az út szélén. Ekkor a református odafordul a katolikushoz:
-Gyóntasd meg Isten e teremtményét, és akkor elhiszem, hogy van értelme a dolognak.
A katolikus leszáll, a fülébe súg valamit a szamárnak, majd odahajol hozzá, mintha hallgatná mit mond. Ezt még kétszer megismétli. Ezek után visszaszáll a szekérre. A református megkérdezi:
-Na, mit mondott?
-Azt, hogy nem gyón, mert ő is református.
Bölcskei Gusztáv jót nevetett ezen a kis adomán. Tőkés László nem.
2009. június 18., csütörtök
Harún és a Mesék Tengere
Mostantól minden bejegyzésnek egyik számomra kedves könyv címét fogom adni. Krzysztof Varga járt el hasonlóan a Tequila című alkotásában, amikor zenekarneveket és albumok címeit a világirodalom jeles alkotásaitól kölcsönözte.
A vasárnap folyamán elmentünk nagymamáékhoz, hogy még egyszer együtt legyen a család, mielőtt tesómék elutaznak Montpellierbe.
Nagymamáéknál a szokásos volt a hangulat. Nehéz, kiadós ételek, hegyvidéki levegő, és a mozdulatlan idő. Nagymama megint mondott jó dolgokat, pl. bejegyezték szemműtétre 2010 decemberére, ő pedig bement a főorvoshoz, és megkérdezte tőle, hogy normális-e, meg hogy ő nem végzett egyetemet, de számolni tud, és hogy a főorvos is tud-e? A következő héten már kapta is az értsítést, hogy mehet is, amikor akar. Felemlegette azt is, hogy Horn Gyulát is megátkozta, úgy hogy ne tudja, mikor van nappal, mikor éjjel, és hogy annyi ereje se legyen, hogy egy tojúszálat fel bírjon emelni. Nagymama egyszer még a szomszéd Szopó{sic!} Lacit is megátkozta. -Letérgyepeltem, összekulcsoltam a kezem, oszt úgy. Ott is lett baja, ahol kértem, a belibe. Egyszer jött hozzá egy asszony, hogy megtérítse, és az emberek bűneiről kezdett beszélni. Erre nagymamám: -Hát ezért jött el Pestről ilyen messzire jóasszony!? Hát tudom én ezt magamtól is. Nagymama szerint az emberek amúgy olyan ostobák akar a csavargatott szarvú ökrök, Lendvai Ildikót meg egy félre helyen el kéne ótani.
A másik gyönyörű momentum az volt, amikor Tysonka és Montyka elkezdtek játszadozni egymással meg szallangálni. Olyan aranyos volt a 2 plüssfigura!
Hétfő: Én.
Kedden délután fél kettőre mentem a megyeházára, az alelnökhöz, a Kövér-emberhez. Ezt a nevet azért adtam neki, mert egyrészt elég terjedelmes, másrészt e posztra kerülésében nagy szerepet játszott ama pletyka, hogy Kövér László embere. Elbeszélgettünk a történelemről. Mesélte, hogy amikor itt volt Habsburg Ottó, bevitte őt a Díszterembe, ahol a család nagy barátainak képei lógtak, nevezetesen II.Rákóczi Ferencnek, Kossuthnak, Deáknak, Széchenyinek.
Fél háromkor befutott a chyżnie-i küldöttség is, akiknek tolmácsolnom kellett. Ám az igazat megvallva nagyon jól elbeszélgettek anyanyelvükön. A magyarok magyarul, a lengyelek lengyelül, én azt a kb 10%-ot fordítottam, amit nem értettek.
Este hétkor jött értem az autó, és kimentünk a Kövér-emberrel Ajakra, ahol a polákok voltak. Itt megismerkedtem a helyi polgármesterrel, aki valóságos kiskirály arrafelé. Tényleg úgy viselkedett, mintha övé lenne minden. Kocsival elmentünk Dombrádra, a Tisza-partra, ahol ettünk egy jó marhapörköltöt galuskával. Éjfélre kerültem haza. Be kell vallanom, mindig hálás dolog lengyelekkel dolgozni. Toleránsak, türelmesek, megpróbálnak megérteni, nagyon meg tudják kedvelni a másikat és nagyon meg tudják kedveltetni magukat. Különösen a kelet-lengyelek.
Szerdán megvettem az új Viant meg az új Szorokint.{Mintha egy ilyen mondat lett már volna ebben a blogban. Igen, tavaly június 28-án is egy hasonló kombinációval gazdagodtam.}
Hogy ma mi lesz? Még semmi érdekes nem történt, de lehet, hogy este megyek egy picit iszogatni Bohóval.
A vasárnap folyamán elmentünk nagymamáékhoz, hogy még egyszer együtt legyen a család, mielőtt tesómék elutaznak Montpellierbe.
Nagymamáéknál a szokásos volt a hangulat. Nehéz, kiadós ételek, hegyvidéki levegő, és a mozdulatlan idő. Nagymama megint mondott jó dolgokat, pl. bejegyezték szemműtétre 2010 decemberére, ő pedig bement a főorvoshoz, és megkérdezte tőle, hogy normális-e, meg hogy ő nem végzett egyetemet, de számolni tud, és hogy a főorvos is tud-e? A következő héten már kapta is az értsítést, hogy mehet is, amikor akar. Felemlegette azt is, hogy Horn Gyulát is megátkozta, úgy hogy ne tudja, mikor van nappal, mikor éjjel, és hogy annyi ereje se legyen, hogy egy tojúszálat fel bírjon emelni. Nagymama egyszer még a szomszéd Szopó{sic!} Lacit is megátkozta. -Letérgyepeltem, összekulcsoltam a kezem, oszt úgy. Ott is lett baja, ahol kértem, a belibe. Egyszer jött hozzá egy asszony, hogy megtérítse, és az emberek bűneiről kezdett beszélni. Erre nagymamám: -Hát ezért jött el Pestről ilyen messzire jóasszony!? Hát tudom én ezt magamtól is. Nagymama szerint az emberek amúgy olyan ostobák akar a csavargatott szarvú ökrök, Lendvai Ildikót meg egy félre helyen el kéne ótani.
A másik gyönyörű momentum az volt, amikor Tysonka és Montyka elkezdtek játszadozni egymással meg szallangálni. Olyan aranyos volt a 2 plüssfigura!
Hétfő: Én.
Kedden délután fél kettőre mentem a megyeházára, az alelnökhöz, a Kövér-emberhez. Ezt a nevet azért adtam neki, mert egyrészt elég terjedelmes, másrészt e posztra kerülésében nagy szerepet játszott ama pletyka, hogy Kövér László embere. Elbeszélgettünk a történelemről. Mesélte, hogy amikor itt volt Habsburg Ottó, bevitte őt a Díszterembe, ahol a család nagy barátainak képei lógtak, nevezetesen II.Rákóczi Ferencnek, Kossuthnak, Deáknak, Széchenyinek.
Fél háromkor befutott a chyżnie-i küldöttség is, akiknek tolmácsolnom kellett. Ám az igazat megvallva nagyon jól elbeszélgettek anyanyelvükön. A magyarok magyarul, a lengyelek lengyelül, én azt a kb 10%-ot fordítottam, amit nem értettek.
Este hétkor jött értem az autó, és kimentünk a Kövér-emberrel Ajakra, ahol a polákok voltak. Itt megismerkedtem a helyi polgármesterrel, aki valóságos kiskirály arrafelé. Tényleg úgy viselkedett, mintha övé lenne minden. Kocsival elmentünk Dombrádra, a Tisza-partra, ahol ettünk egy jó marhapörköltöt galuskával. Éjfélre kerültem haza. Be kell vallanom, mindig hálás dolog lengyelekkel dolgozni. Toleránsak, türelmesek, megpróbálnak megérteni, nagyon meg tudják kedvelni a másikat és nagyon meg tudják kedveltetni magukat. Különösen a kelet-lengyelek.
Szerdán megvettem az új Viant meg az új Szorokint.{Mintha egy ilyen mondat lett már volna ebben a blogban. Igen, tavaly június 28-án is egy hasonló kombinációval gazdagodtam.}
Hogy ma mi lesz? Még semmi érdekes nem történt, de lehet, hogy este megyek egy picit iszogatni Bohóval.
2009. június 14., vasárnap
Ütközések(Crash)
Ma láttam a fenti filmet. Hát, talán a Green Street Hooligans volt rám ekkora hatással. Ajánlom mindenkinek!
2009. június 13., szombat
Megjegyzés
Elolvastam a tavaly ilyenkori bejegyzést. Abban is használtam a pupákok megszólítást. Pedig Isten a tanúm, nem gyakran szólítok így bárkit is. Na jó, egy-két hellóka-nyalóka még most is elhagyja a számat.
Kérem, megengedné, hogy libatöpörtyűt fogyasszak köldökéből?
Hol is hagytuk abba? Péntek reggel elmentem Lagzira{a vezetéknév, mint a többértelműség forrása, tetszene egy ilyen cím mi, szellemi maszturbáló barátim?;). Természetesen ötöst kaptam, mert hát géniusz vagyok;){virágokat az öltözőbe, dísztávíratokat, kisebb ajándéktárgyakat(aranyékszerek, háztartási gépek, salátástál) is elfogadok}.
Háromnegyed kilenckor kaptam egy hívást Rosszabikénemtől, hogy egy óra múlva legyek a Bástyában. Sejtettem én, hogy az Ibolya-Fácán tengellyel új lehetőségek nyílnak majd előttem, de a Jakabra, a Bar-bárra vagy A Hét vezérre gondoltam inkább.
A Bástya Nyíregyháza azon vendéglátóipari egysége, amelyet legkevésbé érintett meg a változás szele. Ez a berendezésen, a törzsvendégeken és az árakon is látszik. Mellesleg Zrínyis kocsma is, legalább olyannyira hozzátartozik Alma materemhez, mint Jockey a Dallashoz{erre a hasonlatra nem számítottatok, pupákok!}.
Négy hónapja nem találkoztam Rosszabbikénemmel, aki azóta nem is nagyon mozdult ki a házukból, max tárgyalásokra járt. Úgy néz ki, felfüggesztettet fog kapni. Jó volt vele megint találkozni, provokáltuk egymást, hangoskodtunk, hülyékedtünk és berúgtunk(én már a héten harmadjára, Haverok, buli, sör). Példának okáért rájöttünk, hogy a fiatalabb generáció az emos szubkultúrát követő tagjainak kezében nem feltétlenül állna jól egy falbontó kalapács.
A Bátyó után elugrottunk egy sötét nevű helyre{ valami olyasmi volt hogy:Club Dark Death Rock Metal Massacre Blood Skull&Bones Sword 666 Satanic Pub}. Ez a hely hajdanában a Moon nevet viselte és törzsközönségét a szabados viselkedés és az önálló gondolatok hiánya jellemezte. Itt már kissé filozófikusabb hangulatban társalogtunk.
Az úton hazafelé a labdarúgáson, az autókon és a lőfegyvereken kívüli legklasszikusabb téma jött fel: a Nők. Valamilyen okból városunk hölgyei számára mi már vagy túl öregek vagy túl fiatalok vagyunk. Eltűntek innen a magunk korabeliek{Arany Naplemente Nyugdíjasotthon}. Még Rosszabikén se tud itt már labdába rúgni, pedig egyszer tanúja voltam, hogy megérkeztünk egy házibuliba, köszönt egy lánykának, én egy pillanatra elfordultam, hogy körülnézzek, és mire visszanéztem ők már a bezárt szobában üzekedtek{nem, nem nyílt szinen}.
Természetesen feljött Bohó is. Életem legnagyobb szerelme volt az a lányka, és mondjuk ez mára már teljesen elmúlt, de a barátság megmaradt. Igazából olyan kevés normális ember vesz minket körül itt, hogy azt a keveset is meg kell becsülni. És Bohó normális. Szóval járni nem járnék vele, de az utóbbi hetekben oly mértékű fizikai vonzalmat érzek iránta, amely maximum kamaszkoromban tört rám. Ha tárgyilagosan szeretnék fogalmazni, akkor azt mondanám:felébredt bennem a fajfenntartó ösztön. Ha profánul: kanos vagyok. Ugyanakkor érzem, hogy Bohó is vonzódik mostanában hozzám, de ez főként annak szól, hogy én vagyok az egyetlen fickó a városban aki rendesen bánik vele, és nagyon magányos is mosanság. Nem azt mondanám, hogy ha nincs ló, jó a szamár is, inkább én vagyok az egyetlen ló. Rosszabikén is nagyon vonzódik Bohóhoz, csak azok se beszéltek egy jó ideje. Ráadásul velem ellentétben ő még járna is vele. Az igazat megvallva, én ennek nagyon örülnék, mert jót tenne egymásnak ez a két ember. Na, a jövő majd eldönti, mi lesz.
Szóval, ha a fentiekből nem derült volna ki: jó kedvem van még mindig, de azért az utamba sodródhatna már egy helyre kis buksza, akit szerethetek.
A végére 2 apróság:
I, Az NHL idei nagydöntőjét a Pittsburg Penguins nyerte. A városvezetés legnagyobb sajnálatára. Ők ugyanis a Detroitnak szurkoltak, mert semmi kedvük nem volt fél millió dollárt áldozni a győzelmi ceremóniára.
II, A Cristiano Ronaldoért adott 80 millió fontból kétszer meg lehetett volna venni a gdański hajógyárat. És még ott van Kaka és David Villa is. Már megint kezdtek Galaktikusokká válni, fiúk. Florentino, Florentino, többet ésszel, mint pénzzel!
Háromnegyed kilenckor kaptam egy hívást Rosszabikénemtől, hogy egy óra múlva legyek a Bástyában. Sejtettem én, hogy az Ibolya-Fácán tengellyel új lehetőségek nyílnak majd előttem, de a Jakabra, a Bar-bárra vagy A Hét vezérre gondoltam inkább.
A Bástya Nyíregyháza azon vendéglátóipari egysége, amelyet legkevésbé érintett meg a változás szele. Ez a berendezésen, a törzsvendégeken és az árakon is látszik. Mellesleg Zrínyis kocsma is, legalább olyannyira hozzátartozik Alma materemhez, mint Jockey a Dallashoz{erre a hasonlatra nem számítottatok, pupákok!}.
Négy hónapja nem találkoztam Rosszabbikénemmel, aki azóta nem is nagyon mozdult ki a házukból, max tárgyalásokra járt. Úgy néz ki, felfüggesztettet fog kapni. Jó volt vele megint találkozni, provokáltuk egymást, hangoskodtunk, hülyékedtünk és berúgtunk(én már a héten harmadjára, Haverok, buli, sör). Példának okáért rájöttünk, hogy a fiatalabb generáció az emos szubkultúrát követő tagjainak kezében nem feltétlenül állna jól egy falbontó kalapács.
A Bátyó után elugrottunk egy sötét nevű helyre{ valami olyasmi volt hogy:Club Dark Death Rock Metal Massacre Blood Skull&Bones Sword 666 Satanic Pub}. Ez a hely hajdanában a Moon nevet viselte és törzsközönségét a szabados viselkedés és az önálló gondolatok hiánya jellemezte. Itt már kissé filozófikusabb hangulatban társalogtunk.
Az úton hazafelé a labdarúgáson, az autókon és a lőfegyvereken kívüli legklasszikusabb téma jött fel: a Nők. Valamilyen okból városunk hölgyei számára mi már vagy túl öregek vagy túl fiatalok vagyunk. Eltűntek innen a magunk korabeliek{Arany Naplemente Nyugdíjasotthon}. Még Rosszabikén se tud itt már labdába rúgni, pedig egyszer tanúja voltam, hogy megérkeztünk egy házibuliba, köszönt egy lánykának, én egy pillanatra elfordultam, hogy körülnézzek, és mire visszanéztem ők már a bezárt szobában üzekedtek{nem, nem nyílt szinen}.
Természetesen feljött Bohó is. Életem legnagyobb szerelme volt az a lányka, és mondjuk ez mára már teljesen elmúlt, de a barátság megmaradt. Igazából olyan kevés normális ember vesz minket körül itt, hogy azt a keveset is meg kell becsülni. És Bohó normális. Szóval járni nem járnék vele, de az utóbbi hetekben oly mértékű fizikai vonzalmat érzek iránta, amely maximum kamaszkoromban tört rám. Ha tárgyilagosan szeretnék fogalmazni, akkor azt mondanám:felébredt bennem a fajfenntartó ösztön. Ha profánul: kanos vagyok. Ugyanakkor érzem, hogy Bohó is vonzódik mostanában hozzám, de ez főként annak szól, hogy én vagyok az egyetlen fickó a városban aki rendesen bánik vele, és nagyon magányos is mosanság. Nem azt mondanám, hogy ha nincs ló, jó a szamár is, inkább én vagyok az egyetlen ló. Rosszabikén is nagyon vonzódik Bohóhoz, csak azok se beszéltek egy jó ideje. Ráadásul velem ellentétben ő még járna is vele. Az igazat megvallva, én ennek nagyon örülnék, mert jót tenne egymásnak ez a két ember. Na, a jövő majd eldönti, mi lesz.
Szóval, ha a fentiekből nem derült volna ki: jó kedvem van még mindig, de azért az utamba sodródhatna már egy helyre kis buksza, akit szerethetek.
A végére 2 apróság:
I, Az NHL idei nagydöntőjét a Pittsburg Penguins nyerte. A városvezetés legnagyobb sajnálatára. Ők ugyanis a Detroitnak szurkoltak, mert semmi kedvük nem volt fél millió dollárt áldozni a győzelmi ceremóniára.
II, A Cristiano Ronaldoért adott 80 millió fontból kétszer meg lehetett volna venni a gdański hajógyárat. És még ott van Kaka és David Villa is. Már megint kezdtek Galaktikusokká válni, fiúk. Florentino, Florentino, többet ésszel, mint pénzzel!
2009. június 11., csütörtök
Megjegyzés
Talán nem érdekesek azok a dolgok, amiket itt lejegyzek, de nekem fontosak és jól esnek. Ja, és épp a Marock-ot nézem. Youri, Youri Bencherit!:)
Koniec
A tavalyi év ezen hete a búcsúzásról szólt. Ez a motívum ezt a hetet is végigkísérte. Kedden volt az utolsó közös, lengyeles vizsgánk, az Irodalom szigorlat. Amely mint a helyszínen kiderült, csak írásbeli lett, mert NLK-nak nem volt kedve 10 embert szóbeliztetni{ ennyi ember nálunk kb. másfél évfolyam:). A feladat egy általunk választott mű, korszak, vagy szerző bemutatása. Én a Ferdydurkéról{fordította Körner Gábor} írtam. Utána még NLK-nál levizsgáztunk romantikából, majd a szokásos plázabéli ebéd Kadrival, Madörrel és Frusztrálttal. A szokásos derűs hangulat. Az a jó a közös együttlétekben, hogy ha valamelyikünk felvet egy témát, azt olyannyira tovább tudjuk vinni, vagy kifordítani, hogy az rengeteg nevetésre ad okot
Este a második búcsúbuli. Az Ibolyában szintén. Olyan meleg volt, hogy majd beledöglöttünk. Annyira berúgtunk, hogy a végére már a zenegépből szóló minden számot énekeltük és táncoltunk rá. Hát egyáltalán nem lett nosztalgikus a buli, de méltó lezárása volt az Ibolyás buliknak.
Délután megmutattuk Rasztának is az albérletet. Neki is nagyon tetszett. Majd elugrottunk a Kikötőbe{Hát nem egy Stary Port!}, utána pedig megnéztük az Intim fejlövés című filmet. Hát, máig nem tudom eldönteni, hogy jó film-e vagy nem.
Este buli a Fácánban. Nem igazán szeretem azt a helyet, de legalább van kerthelyisége. Itt is italozó életmód. Nem volt olyan vicces, mint Madörékkel, de azért jól éreztem magam.
Holnap még egy Lagzi{kell-e valakinek becenév, ha...}vizsga, aztán már csak az államvizsga jövőre. Életem legjobb választása volt ez a szak, és nagyon sajnálom, hogy befejeződött.
Este a második búcsúbuli. Az Ibolyában szintén. Olyan meleg volt, hogy majd beledöglöttünk. Annyira berúgtunk, hogy a végére már a zenegépből szóló minden számot énekeltük és táncoltunk rá. Hát egyáltalán nem lett nosztalgikus a buli, de méltó lezárása volt az Ibolyás buliknak.
Délután megmutattuk Rasztának is az albérletet. Neki is nagyon tetszett. Majd elugrottunk a Kikötőbe{Hát nem egy Stary Port!}, utána pedig megnéztük az Intim fejlövés című filmet. Hát, máig nem tudom eldönteni, hogy jó film-e vagy nem.
Este buli a Fácánban. Nem igazán szeretem azt a helyet, de legalább van kerthelyisége. Itt is italozó életmód. Nem volt olyan vicces, mint Madörékkel, de azért jól éreztem magam.
Holnap még egy Lagzi{kell-e valakinek becenév, ha...}vizsga, aztán már csak az államvizsga jövőre. Életem legjobb választása volt ez a szak, és nagyon sajnálom, hogy befejeződött.
2009. június 7., vasárnap
Pierwsza rocznica
Ez a blog 1 éve indult. Mint minden művészet{alliteráció}:szenvedésből. Olyan bazi szar kedvem volt aznap, hogy Tinódit leseggfejeztem, Frusztráltnak pedig azt mondtam, hogy szomorúan fog megdögleni{sic!}.Azóta eltelt egy év. Következzen a visszatekintés.
Voltam ötéves érettségi találkozón. Jó volt találkozni Spanyoljanikával, Léttel{Niesnesitelná lehkost bytí} és Hushival. A régi osztálytermünkben vette kezdetét az egész. Leültünk hajdani helyeinkre, mindenki elmondta, mi történt vele. Volt, aki nagyon kellemes meglepetést okozott. Meg kell hagyni azt is, végezni viszonylag elég kevesen végeztek. A monológok között kiugrottam vécézni is{még ez is nosztalgikus aktussá lényegült át}, és ha már ott voltam, megpróbáltam lenyúlni Margócsypistike portréját az Akikre büszkék lehetünk falról. Ámde sajnos túl nagy volt, nem fért be a táskámba. Az osztályfőnökünk és a magyar tanárunk is ott volt. Radnai tanár úr panaszkodott egy picit, hogy utánunk már elég silány emberanyag jött{hát, elnézve a mostani zrínyiseket, el is hiszem neki. Emófejű hülyegyerekek;), Onderné pedig időközben átigazolt a rivális gimnáziumhoz{reál-humán gimnáziumi ellentét, a hetvenesekben még közös sportnapokat is szerveztek az ellentétek rendezésére, de mind tömegverekedésbe fulladtak. Meg kell jegyezni, ezen verekedések szereplőiből mára valószínűleg a társadalom elismert tagjai lettek}. Az autografikus minimonológok után átmentünk egy étterembe, ahol megvacsoráztunk. Ez is kellemes volt, amúgy sem csinálok gyakran ilyet. Beszélgettem egy kicsit Hullarablóval is, aki a gimi vége felé nagyon megtetszett nekem, de az egyik legjobb barátom halálosan szerelmes volt akkor éppen belé{Mirabeau-híd alatt fut a Szajna}. A vacsora után a társaság nagy része átvonult egy szórakozóhelyre. Nekem ehhez nem sok kedvem volt, helyette volt magyar faktos koleżankikkal iszogattam. Ez a magyar fakt Hegylakó- módszerrel működött. Harmadikban még negyvenen kezdük, negyedikre már csak öten maradtunk, és ennek folyamányaként nagyon sok közös élményünk van, az összetartozás érzést erősítendő. Többek között Dinka megemlítette, hogy orrba vágtam a cipőmmel. Amely persze nem igaz. A büfé előtt idegesített, és én ezt megunva levettem a cipőmet, és megszagoltattam vele.{ Az ember mentené a helyzetet, de csak rosszabb lesz:) Ja, és még a vacsora alatt kiderült az, am már régóta fúrta az oldalamat, de nem bírtam rá visszaemlékezni: hogy miért is kaptam harmadikban szaktanári figyelmeztetést kémiából. A dolgozat egyik feladatában egy kísérletet kellett leírni, ám én ehelyett azt vetettem papírra: Elmézést, de nem tudtam a kísérletre figyelni, mert egész idő alatt Ildikó{Bohó} melleit néztem. Ez már Jakabnénak is sok volt, pedig ő egyszer még egy viccre is pontot adott nekem. Igaz, így is egyes lett a dolgozat. Végül Lét fickója hazavitt.{Megjegyzés: Lét és Kerekperecevő között elég sok hasonlóság van: mindketten magyar szakosak az ELTÉ-n, mindkettőjük édesapja könyvelő, és mindkettőjük kedvesének ugyanaz a vezetékneve. Ja, és ők a két múzsám;)
A rákövetkező hétvégén, életemben először, tolmácsoltam. Hajdúböszörményben kraśniki gimiseknek. Okosak voltak, rendesek, szóval nagyon jól lehetett velük dolgozni. Pénteken jöttek, megnéztük Debrecent, este pedig buli a kultúrházban, ahol találkoztam egy volt pszichós csoporttársammal. Nagyon belevaló buksza, jókat lehetett vele hülyéskedni. Szombaton elmentünk megnézni Pestet és Budát. Nagyon nehéz volt a közlekedés a Tarka magyar!{nem értek veletek egyet, de értékelem, hogy ha valami nem tetszik, utcára mentek} tüntetés miatt. Egyébiránt fővárosunk turistaszemmel eléggé tetszetős, és biztos tudnék ott élni, különösen mert minden barátom ott van, de soha sem érezném otthon magamat, mint Krakkóban.
Ebben az időszakban amúgy folyamatosan életem tűnt idejének asszonyai bukkantak fel, a legkülönbözőbb helyeken{Nyugati Pályaudvar aluljárója, nyíregyi vasútállomás}.
Ebben az időszakban kezdődött az is, hogy Madörrel és Alkesszel elkezdtem iszogatni, amelynek végeredményeképpen mindig az Ibolyában kötöttünk ki.{http://www.youtube.com/watch?v=p-WbfryoQsM}Ez az időszak máig tart. Ha részegek{mondjuk ha józanok, akkor is} nagyon szórakoztatóak, ám azt is meg kell hagyni, hogy rengeteget bírnak inni. A másik ok, hogy velük lógok az, hogy szeretem ezeket az embereket, és ők is szeretnek. A barátaim, akikkel jó együtt lenni.
Október végén voltam Krakkóban. Rasztával, Klárikuval és 5 ismerősükkel mentünk, 2 kocsival. A volt lektorunk volt hostelében volt a szállás{hehehe!}. Első este elmentünk a Stary Portba és buliztunk az Od Nowaban. Ugyanis csütörtökönként egyetemi buli van ott. Mik ki nem derülnek. Pénteken megnéztük a Collegium Maiust, ettünk egyet a Różowy Słońban, majd megnéztük a Wawelt. Itt kérdezte meg a királyi sírok őre, hogy maradt-e magyar otthon vagy mindegyik eljött Krakkóba? Valamennyire igaza volt, mert rengeteg magyar lepte el a Krakkok városát, szinte csak magyar szót lehetett hallani. Utána elmentünk a Plac Nowyra, ettünk egy zapiekankat és beültünk a Singerbe is. Délután, pihenésképpen elmentem a Piasthoz, és ittam egy kávét a Cicibárban{igazából a villamoson rámjött a kakálhatnék, és a kávérendelés csak álca volt ezen probléma megoldására}. Este még ettem a bar mlecznyben egy klasszikus barszcz+pierogi ruskie kombinációt. Elméletileg Kiscsillag-koncertre mentünk volna, de nekem nem sok kedvem volt, meg annyi honfitársunk is lepte el az Alchemia alaksorát, hogy az a kevés is elment. Helyette összefutottam Dulihugival, akivel először elmentünk a Mleczarniaba. Életem egyik legyszebb élménye lett ez. Gyertyafény, Żywiec, Dulihugi, még romantikusnak is mondhatnám, ha vonzódnék Dulihugihoz. Ezek után a Dietlan elrejtettük a lopott poharakat, majd irány a Kitch. Itt táncigálgattunk egy picit, és összefutottunk Erdőtündérrel, akit Dulihugi nem igazán kedvel. Mindenesetre negédesen mosolyogtak egymásra. Én meg telitorokból röhögtem ezen. Visszafelé felvettük a poharakat, amelyek egyikébe véletlenül belekerült a kokárdám is. Szombaton bevásárlás a Carrefourban, este pedig újra találkoztam Dulihugival, ezúttal a Bunkerben. Az este folyamán még eljutottam a Coyote Clubba, ahová egyikünket nem engedték be{ fehér, suhogós melegítős burakok itták bent a 4 zlotys sört és hallgatták az ostobaság zenei megvalósulását, ezért felvetődhet a kérdés: milyen lehet az, akit még egy ilyen helyre se engednek be?} A buli a Towerben ért véget. Vasárnap reggel még kimentem az erkélyre cigizni. Sütött a nap és éppen megszólalt a hejnal. Hát, az ilyen reggeleket el bírnám viselni. Még sétáltam egyet a belvárosban, találkoztam Dulihugival, és írtunk közösen Kadrinak egy lapot.
A vizsgaidőszak a szokásos volt. Nem tanultam, és ezért ideges voltam a vizsgák miatt, és mert ideges voltam, nem bírtam tanulni sem. Felborult a bio-ritmusom is.
A tavaszi félév is így kezdődött. Nem kaptam meg a nyári egyetemet Wrocław-ba, és egyre jobban kezdtem unni a bejárást.Igazán jó és rossz sem történt velem, de nem volt kedvem semmihez.Ez a hangulatom azóta már elmúlt, sőt egyre erősebb a pozitív jövőbe vetett hitem.
Áprilisban megint voltam Krakkóban, lásd:előző bejegyzés.
Majd még ebben a hónapban voltam Pesten, Paweł Huelle-találkozón, Kerekperecevővel. Ez nekem olyan, mint másnak találkozni Mick Jaggerrel{ vagy a kívánt név behelyetesítendő}. Legalább akkora bohóc tengermelléki barátunk, mint Umberto Eco{igen, őt is láttam élőben, csak hogy dicsekedjek is;).
Kissebb időbeli ugrással meséljünk még az elmúlt egy hétről. Voltam etalonvizsgázni. Hármast kaptam, de valószínűleg megyek belőle javítani. Az írásbeli előtt Madör megkérdezte Lagzit{kell valakinek becenév...}:-Tanár Úr! Legalább erre az alkalomra nem tudott vasalt inget felvenni?!A szóbelin állítólag olyan vicces voltam, hogy Madör végigröhögte az egészet. Lehet bene valami. Ha ideges vagyok, összehordok hetet-havat. Utána elugrottam Madörékhez, amelynek eredményeképpen valószínűleg jövőre kivessszük a jelenlegi albérletét Klárikuval és Rasztával. Egyébként az elmúlt egy évben Rasztával is nagyon jóba lettem, mert Nyíregyen járt sulikába, és eljárogattunk néha 1-3 sörre. Jó arc, jó vele beszélgetni, és persze elviseli az okskodásaimat is.
Este elmentünk az első búcsúbulira. Felelevenítettük az elmúlt négy évet, vizsgákat kirándulásokat. Nosztalgikus volt a nóta, borozgattunk, édes-bús hangulatban. Jövő kedden is összehozunk egy ilyet. Az még jobb lesz valószínűleg. És még nosztalgikusabb hangulatú.
Tegnap, szombat este pedig elugrottam Bohóval először a Bluesba, aztán az Öreg Motorosba, majd az Y2K-ba, ahol hip-hop buli volt. Kistáskák és harmincas drogosok. Olyanok, akiket már 10 éve látsz a nyíregyi kocsmákban. A zenék nagy része a fiatalabb koromat jutatta eszembe, amikor még rengeteg rapet hallgattam. Aztán Bohó eltűnt valahová, én meg átnéztem még a Fapumába egy sörre. Épp mentem volna haza, amikor összefutottam egy ismerősömmel, majd befutottak Slim Shadyék is, akik gimis haverjaim voltak. Jó arcok voltak már akkor is, de még így is előnyükre változtak. Nagyon jót beszélgettem velük.Haza is vittek kocsival, amiben Dopeman:Biztos úr című szerzeménye szólt, amelyet hangosan énekeltünk. Azért valami maradt még belőlünk a kölyökből.:) Otthon meg is hallgattam a Magyarország rémálma albumot.
Ja, és a mai napon tönkrevertük a komcsikat. Egy kis színes a választás percről-percre témakörből: 22:42 Óriáscsirkét vezettek ki az SZDSZ-székházból.
Végül egy kacagtató francia vígjáték: Isten hozott az Isten háta mögött{Bienvenue chez les ch'tis} Nézzétek meg!
Voltam ötéves érettségi találkozón. Jó volt találkozni Spanyoljanikával, Léttel{Niesnesitelná lehkost bytí} és Hushival. A régi osztálytermünkben vette kezdetét az egész. Leültünk hajdani helyeinkre, mindenki elmondta, mi történt vele. Volt, aki nagyon kellemes meglepetést okozott. Meg kell hagyni azt is, végezni viszonylag elég kevesen végeztek. A monológok között kiugrottam vécézni is{még ez is nosztalgikus aktussá lényegült át}, és ha már ott voltam, megpróbáltam lenyúlni Margócsypistike portréját az Akikre büszkék lehetünk falról. Ámde sajnos túl nagy volt, nem fért be a táskámba. Az osztályfőnökünk és a magyar tanárunk is ott volt. Radnai tanár úr panaszkodott egy picit, hogy utánunk már elég silány emberanyag jött{hát, elnézve a mostani zrínyiseket, el is hiszem neki. Emófejű hülyegyerekek;), Onderné pedig időközben átigazolt a rivális gimnáziumhoz{reál-humán gimnáziumi ellentét, a hetvenesekben még közös sportnapokat is szerveztek az ellentétek rendezésére, de mind tömegverekedésbe fulladtak. Meg kell jegyezni, ezen verekedések szereplőiből mára valószínűleg a társadalom elismert tagjai lettek}. Az autografikus minimonológok után átmentünk egy étterembe, ahol megvacsoráztunk. Ez is kellemes volt, amúgy sem csinálok gyakran ilyet. Beszélgettem egy kicsit Hullarablóval is, aki a gimi vége felé nagyon megtetszett nekem, de az egyik legjobb barátom halálosan szerelmes volt akkor éppen belé{Mirabeau-híd alatt fut a Szajna}. A vacsora után a társaság nagy része átvonult egy szórakozóhelyre. Nekem ehhez nem sok kedvem volt, helyette volt magyar faktos koleżankikkal iszogattam. Ez a magyar fakt Hegylakó- módszerrel működött. Harmadikban még negyvenen kezdük, negyedikre már csak öten maradtunk, és ennek folyamányaként nagyon sok közös élményünk van, az összetartozás érzést erősítendő. Többek között Dinka megemlítette, hogy orrba vágtam a cipőmmel. Amely persze nem igaz. A büfé előtt idegesített, és én ezt megunva levettem a cipőmet, és megszagoltattam vele.{ Az ember mentené a helyzetet, de csak rosszabb lesz:) Ja, és még a vacsora alatt kiderült az, am már régóta fúrta az oldalamat, de nem bírtam rá visszaemlékezni: hogy miért is kaptam harmadikban szaktanári figyelmeztetést kémiából. A dolgozat egyik feladatában egy kísérletet kellett leírni, ám én ehelyett azt vetettem papírra: Elmézést, de nem tudtam a kísérletre figyelni, mert egész idő alatt Ildikó{Bohó} melleit néztem. Ez már Jakabnénak is sok volt, pedig ő egyszer még egy viccre is pontot adott nekem. Igaz, így is egyes lett a dolgozat. Végül Lét fickója hazavitt.{Megjegyzés: Lét és Kerekperecevő között elég sok hasonlóság van: mindketten magyar szakosak az ELTÉ-n, mindkettőjük édesapja könyvelő, és mindkettőjük kedvesének ugyanaz a vezetékneve. Ja, és ők a két múzsám;)
A rákövetkező hétvégén, életemben először, tolmácsoltam. Hajdúböszörményben kraśniki gimiseknek. Okosak voltak, rendesek, szóval nagyon jól lehetett velük dolgozni. Pénteken jöttek, megnéztük Debrecent, este pedig buli a kultúrházban, ahol találkoztam egy volt pszichós csoporttársammal. Nagyon belevaló buksza, jókat lehetett vele hülyéskedni. Szombaton elmentünk megnézni Pestet és Budát. Nagyon nehéz volt a közlekedés a Tarka magyar!{nem értek veletek egyet, de értékelem, hogy ha valami nem tetszik, utcára mentek} tüntetés miatt. Egyébiránt fővárosunk turistaszemmel eléggé tetszetős, és biztos tudnék ott élni, különösen mert minden barátom ott van, de soha sem érezném otthon magamat, mint Krakkóban.
Ebben az időszakban amúgy folyamatosan életem tűnt idejének asszonyai bukkantak fel, a legkülönbözőbb helyeken{Nyugati Pályaudvar aluljárója, nyíregyi vasútállomás}.
Ebben az időszakban kezdődött az is, hogy Madörrel és Alkesszel elkezdtem iszogatni, amelynek végeredményeképpen mindig az Ibolyában kötöttünk ki.{http://www.youtube.com/watch?v=p-WbfryoQsM}Ez az időszak máig tart. Ha részegek{mondjuk ha józanok, akkor is} nagyon szórakoztatóak, ám azt is meg kell hagyni, hogy rengeteget bírnak inni. A másik ok, hogy velük lógok az, hogy szeretem ezeket az embereket, és ők is szeretnek. A barátaim, akikkel jó együtt lenni.
Október végén voltam Krakkóban. Rasztával, Klárikuval és 5 ismerősükkel mentünk, 2 kocsival. A volt lektorunk volt hostelében volt a szállás{hehehe!}. Első este elmentünk a Stary Portba és buliztunk az Od Nowaban. Ugyanis csütörtökönként egyetemi buli van ott. Mik ki nem derülnek. Pénteken megnéztük a Collegium Maiust, ettünk egyet a Różowy Słońban, majd megnéztük a Wawelt. Itt kérdezte meg a királyi sírok őre, hogy maradt-e magyar otthon vagy mindegyik eljött Krakkóba? Valamennyire igaza volt, mert rengeteg magyar lepte el a Krakkok városát, szinte csak magyar szót lehetett hallani. Utána elmentünk a Plac Nowyra, ettünk egy zapiekankat és beültünk a Singerbe is. Délután, pihenésképpen elmentem a Piasthoz, és ittam egy kávét a Cicibárban{igazából a villamoson rámjött a kakálhatnék, és a kávérendelés csak álca volt ezen probléma megoldására}. Este még ettem a bar mlecznyben egy klasszikus barszcz+pierogi ruskie kombinációt. Elméletileg Kiscsillag-koncertre mentünk volna, de nekem nem sok kedvem volt, meg annyi honfitársunk is lepte el az Alchemia alaksorát, hogy az a kevés is elment. Helyette összefutottam Dulihugival, akivel először elmentünk a Mleczarniaba. Életem egyik legyszebb élménye lett ez. Gyertyafény, Żywiec, Dulihugi, még romantikusnak is mondhatnám, ha vonzódnék Dulihugihoz. Ezek után a Dietlan elrejtettük a lopott poharakat, majd irány a Kitch. Itt táncigálgattunk egy picit, és összefutottunk Erdőtündérrel, akit Dulihugi nem igazán kedvel. Mindenesetre negédesen mosolyogtak egymásra. Én meg telitorokból röhögtem ezen. Visszafelé felvettük a poharakat, amelyek egyikébe véletlenül belekerült a kokárdám is. Szombaton bevásárlás a Carrefourban, este pedig újra találkoztam Dulihugival, ezúttal a Bunkerben. Az este folyamán még eljutottam a Coyote Clubba, ahová egyikünket nem engedték be{ fehér, suhogós melegítős burakok itták bent a 4 zlotys sört és hallgatták az ostobaság zenei megvalósulását, ezért felvetődhet a kérdés: milyen lehet az, akit még egy ilyen helyre se engednek be?} A buli a Towerben ért véget. Vasárnap reggel még kimentem az erkélyre cigizni. Sütött a nap és éppen megszólalt a hejnal. Hát, az ilyen reggeleket el bírnám viselni. Még sétáltam egyet a belvárosban, találkoztam Dulihugival, és írtunk közösen Kadrinak egy lapot.
A vizsgaidőszak a szokásos volt. Nem tanultam, és ezért ideges voltam a vizsgák miatt, és mert ideges voltam, nem bírtam tanulni sem. Felborult a bio-ritmusom is.
A tavaszi félév is így kezdődött. Nem kaptam meg a nyári egyetemet Wrocław-ba, és egyre jobban kezdtem unni a bejárást.Igazán jó és rossz sem történt velem, de nem volt kedvem semmihez.Ez a hangulatom azóta már elmúlt, sőt egyre erősebb a pozitív jövőbe vetett hitem.
Áprilisban megint voltam Krakkóban, lásd:előző bejegyzés.
Majd még ebben a hónapban voltam Pesten, Paweł Huelle-találkozón, Kerekperecevővel. Ez nekem olyan, mint másnak találkozni Mick Jaggerrel{ vagy a kívánt név behelyetesítendő}. Legalább akkora bohóc tengermelléki barátunk, mint Umberto Eco{igen, őt is láttam élőben, csak hogy dicsekedjek is;).
Kissebb időbeli ugrással meséljünk még az elmúlt egy hétről. Voltam etalonvizsgázni. Hármast kaptam, de valószínűleg megyek belőle javítani. Az írásbeli előtt Madör megkérdezte Lagzit{kell valakinek becenév...}:-Tanár Úr! Legalább erre az alkalomra nem tudott vasalt inget felvenni?!A szóbelin állítólag olyan vicces voltam, hogy Madör végigröhögte az egészet. Lehet bene valami. Ha ideges vagyok, összehordok hetet-havat. Utána elugrottam Madörékhez, amelynek eredményeképpen valószínűleg jövőre kivessszük a jelenlegi albérletét Klárikuval és Rasztával. Egyébként az elmúlt egy évben Rasztával is nagyon jóba lettem, mert Nyíregyen járt sulikába, és eljárogattunk néha 1-3 sörre. Jó arc, jó vele beszélgetni, és persze elviseli az okskodásaimat is.
Este elmentünk az első búcsúbulira. Felelevenítettük az elmúlt négy évet, vizsgákat kirándulásokat. Nosztalgikus volt a nóta, borozgattunk, édes-bús hangulatban. Jövő kedden is összehozunk egy ilyet. Az még jobb lesz valószínűleg. És még nosztalgikusabb hangulatú.
Tegnap, szombat este pedig elugrottam Bohóval először a Bluesba, aztán az Öreg Motorosba, majd az Y2K-ba, ahol hip-hop buli volt. Kistáskák és harmincas drogosok. Olyanok, akiket már 10 éve látsz a nyíregyi kocsmákban. A zenék nagy része a fiatalabb koromat jutatta eszembe, amikor még rengeteg rapet hallgattam. Aztán Bohó eltűnt valahová, én meg átnéztem még a Fapumába egy sörre. Épp mentem volna haza, amikor összefutottam egy ismerősömmel, majd befutottak Slim Shadyék is, akik gimis haverjaim voltak. Jó arcok voltak már akkor is, de még így is előnyükre változtak. Nagyon jót beszélgettem velük.Haza is vittek kocsival, amiben Dopeman:Biztos úr című szerzeménye szólt, amelyet hangosan énekeltünk. Azért valami maradt még belőlünk a kölyökből.:) Otthon meg is hallgattam a Magyarország rémálma albumot.
Ja, és a mai napon tönkrevertük a komcsikat. Egy kis színes a választás percről-percre témakörből: 22:42 Óriáscsirkét vezettek ki az SZDSZ-székházból.
Végül egy kacagtató francia vígjáték: Isten hozott az Isten háta mögött{Bienvenue chez les ch'tis} Nézzétek meg!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)



