2010. április 30., péntek
Derűs dilettantizmusok I.
Kéne egy csaj, aki egy könyvkiadó munkatársa
Vagy jelent meg az Alföldben néhány írása
Egy könyvtárosnő, ki könyvek és az én gerincem simogatná
Vagy legalább valaki, aki Salman Rushdie nevét tudná
Kéne egy csaj, akinek jó a segge
Kinek van egy érdekes anyajegye
Akiben a legkisebb részlet is megbabonáz
Kire jó ránézni ébredés után
Kéne egy csaj, akinek fontos vagyok
Akit bármikor megsimogathatok
Akit még békén is hagyhatok, ha kell egy kis magány
Mert hozzám úgyis visszatalál
Kéne egy csaj, akinek megmutathatom igazi és választott hazám
Hogy hol hánytam először s Kościuszko hol állt
Akinek elmesélhetném, hogy hogyan is teltek kamaszéveim
És hogy Báthory István miért is nyugszik itt
Kéne egy csaj, aki mellett felébredhetek
Akinek elalvás előtt mesélhetek
Minden mesében lenne egy diák
Aki hetedhét országot bejárt
Kéne egy csaj, akivel szeretkezhetek
Aki ismeri minden anyajegyemet
A többit rejtse jótékony homály
Egy dżentelmen ilyenről nem diskurál
Kéne egy csaj, akivel eljátszhatom
Hogy a film-színházművészet rajongója vagyok
Kiállításmegnyitókon unnánk halálra magunk
Demonstrálnánk, hogy intellektüelek vagyunk
Kéne egy csaj, akivel együtt főzhetek
Dőlnének belőlem a tévés szakács ötletek
Birka türelemmel elnézné nekem
Ahogy (két)bal kezemmel a hagymát szeletelem
Kéne egy csaj, aki megnevettet
Aki a hülye vicceimen nevet
Akivel lenne egy gáz közös dalunk
Amit önironikusan előadunk
Kéne egy csaj, akivel kerékpározhatok
Vagy egy estét végigtáncolhatok
De talán ez már több lenne, mint elég
Ezt csinálja mással, neki is kell a pihenés
Kéne egy csaj
Vagy jelent meg az Alföldben néhány írása
Egy könyvtárosnő, ki könyvek és az én gerincem simogatná
Vagy legalább valaki, aki Salman Rushdie nevét tudná
Kéne egy csaj, akinek jó a segge
Kinek van egy érdekes anyajegye
Akiben a legkisebb részlet is megbabonáz
Kire jó ránézni ébredés után
Kéne egy csaj, akinek fontos vagyok
Akit bármikor megsimogathatok
Akit még békén is hagyhatok, ha kell egy kis magány
Mert hozzám úgyis visszatalál
Kéne egy csaj, akinek megmutathatom igazi és választott hazám
Hogy hol hánytam először s Kościuszko hol állt
Akinek elmesélhetném, hogy hogyan is teltek kamaszéveim
És hogy Báthory István miért is nyugszik itt
Kéne egy csaj, aki mellett felébredhetek
Akinek elalvás előtt mesélhetek
Minden mesében lenne egy diák
Aki hetedhét országot bejárt
Kéne egy csaj, akivel szeretkezhetek
Aki ismeri minden anyajegyemet
A többit rejtse jótékony homály
Egy dżentelmen ilyenről nem diskurál
Kéne egy csaj, akivel eljátszhatom
Hogy a film-színházművészet rajongója vagyok
Kiállításmegnyitókon unnánk halálra magunk
Demonstrálnánk, hogy intellektüelek vagyunk
Kéne egy csaj, akivel együtt főzhetek
Dőlnének belőlem a tévés szakács ötletek
Birka türelemmel elnézné nekem
Ahogy (két)bal kezemmel a hagymát szeletelem
Kéne egy csaj, aki megnevettet
Aki a hülye vicceimen nevet
Akivel lenne egy gáz közös dalunk
Amit önironikusan előadunk
Kéne egy csaj, akivel kerékpározhatok
Vagy egy estét végigtáncolhatok
De talán ez már több lenne, mint elég
Ezt csinálja mással, neki is kell a pihenés
Kéne egy csaj
2010. április 29., csütörtök
2010. április 28., szerda
Bafana
Ma valahogy úgy hozta a sors, hogy 2 filmet is láttam Nelson Mandeláról. Az első az Invictus volt. Az 1995-ös RWC-ről szólt(fontos torna volt, Dél-Afrika először szerepelt, az utolsó amatőr torna volt, Jonah Lomu 4 célt vitt az angoloknak, egy országban rendezték). Az igazat megvallva túl hosszú volt nekem ez a film, és bár a faji ellentéteket egész jól bemutatta a maga amerikai módján, hiányoltam belőle annak a bemutatását, hogy milyen heroikus küzdelemben szerezte meg Dél-Afrika a világbajnoki címet, és persze a rugby-jelenetek is elég gyengék voltak. Olyan volt, mint a Dirty Dancing rövid táncjelenetekkel. (Amúgy épp a Wasps-Bath meccset nézem felvételről.)
A második a Goodbye, Bafana volt. Mandela börtönőrének emlékirataiból készült. Ez már egy sokkal jobb film volt Joseph Fienes-szal. A börtönőr nézőpontja érdekes lehet, hiszen ő is rab valamennyire(lásd: Dovlatov: A zóna).
Gyermekkorom óta érdekelt az apartheid, hiszen ez volt az egyetlen ismert faji alapú diktatúra azokban az időkben, amikor én világra jöttem. A diktatúrák természetrajza pedig mindig is érdekelt. Írni is fogok erről egy könyvet.
Az igazat megvallva Dél-Afrikával nem tudok mostanában mit kezdeni, hiszen jó, hogy elmúlt az apartheid, de ami ott van most, az azért szintén elég gáz. Nem tudom, mi lenne a megoldás.
A második a Goodbye, Bafana volt. Mandela börtönőrének emlékirataiból készült. Ez már egy sokkal jobb film volt Joseph Fienes-szal. A börtönőr nézőpontja érdekes lehet, hiszen ő is rab valamennyire(lásd: Dovlatov: A zóna).
Gyermekkorom óta érdekelt az apartheid, hiszen ez volt az egyetlen ismert faji alapú diktatúra azokban az időkben, amikor én világra jöttem. A diktatúrák természetrajza pedig mindig is érdekelt. Írni is fogok erről egy könyvet.
Az igazat megvallva Dél-Afrikával nem tudok mostanában mit kezdeni, hiszen jó, hogy elmúlt az apartheid, de ami ott van most, az azért szintén elég gáz. Nem tudom, mi lenne a megoldás.
Mit is kívánsz?
2002 óta várom, hogy az Szdsz-Mszp kormányt végre leváltsák. Ez vasárnap megtörtént.
1998 óta várom, hogy az Inter bejusson a Bajnokok Ligája döntőjébe. Ez ma megtörtént.
De igazából egyik sem tölt el euforikus örömmel már. Kicsit későn jöttek.
1998 óta várom, hogy az Inter bejusson a Bajnokok Ligája döntőjébe. Ez ma megtörtént.
De igazából egyik sem tölt el euforikus örömmel már. Kicsit későn jöttek.
Ma is megtudtam magamról valami kompromittálót. Tetszik a Buggles zenéje. Nem csak a Video killed the radio star {http://www.youtube.com/watch?v=Iwuy4hHO3YQ} hanem az egész Age of plastic album. Mondjuk, minden embernek van olyan zenéje, ami gáz, mégis szereti hallgatni. A tiéd mi, kedves olvasó{már ha olvassa ezt a blogot egyáltalán valaki}?
2010. április 27., kedd
Szerinted is gáz, ha a drága jó anyád megkérdezi tőled, hogy ki ez a bohóc a tévében, és te egyből rávágod, hogy Vörös István a Prognózisból? Az még hagyján, hogy tudom, hogy a Feyenoord Rotterdam csapata, vagy hogy mik voltak Goethe utolsó szavai, de ez már nekem is sok.:) Ja, is boybandológiából is remek vagyok. Talán a Backstreet Boysom egy kicsit gyenge.
2010. április 26., hétfő
London
Csak eljutottam végre Londonba. Hogy milyen is volt ez a hétvége? Nagyon jó. Következzék itt egy lista, hogy mik is tetszettek:
- A kávézás Kerekperecevővel {alliteráció} a repülőtéren
- A londoni HÉV-közlekedés (imádom, hogy nem kell lemenni a föld alá, oda rendes ember amúgy sem megy)
- Sutton békéje és csendessége
- A Temze
- Fulham, Kensington, Chelsea
- A double-deckerek
- A The Times
- A Cadbury buttons
- A Twickenham
- Foster's sört inni egy pub előtt
- A kávézás Kerekperecevővel {alliteráció} a repülőtéren
- A londoni HÉV-közlekedés (imádom, hogy nem kell lemenni a föld alá, oda rendes ember amúgy sem megy)
- Sutton békéje és csendessége
- A Temze
- Fulham, Kensington, Chelsea
- A double-deckerek
- A The Times
- A Cadbury buttons
- A Twickenham
- Foster's sört inni egy pub előtt
2 haiku
Kezemben szirmok
Lelked ajándékai
Rám bíztad őket
Koszos folyosón
Villánkon sörösrépa
Arcunkon mosoly
Lelked ajándékai
Rám bíztad őket
Koszos folyosón
Villánkon sörösrépa
Arcunkon mosoly
2010. március 29., hétfő
Apró örömök
A múlt héten végre megjött a jegyem a Wasps-meccsre, és elkezdtem biciklizni is.
Rámtalált egy könyv is: Álvaro Mutis: Maqroll, az Árbócmester nekibuzdulásai és hányattatásai, amiről már most tudom, hogy hű társam lesz nekibuzdulásaim és hányattatásaim közben.
Rámtalált egy könyv is: Álvaro Mutis: Maqroll, az Árbócmester nekibuzdulásai és hányattatásai, amiről már most tudom, hogy hű társam lesz nekibuzdulásaim és hányattatásaim közben.
2010. március 17., szerda
Krynica 2010
Február 28 és március 6 között megint sikerült kijutnom Lengyelországba. Egy sítábornak tolmácsoltam. Nagyon rendes emberek voltak, velem mindenki kedves volt, a sofőrrel, Pali bácsival különösen jóban lettem. Megtudtam, hol van Bicske{onnan jöttek}. Megismertem Krynicát, Miskolcot és Felsózsolcát. Voltam Krakkóban: Wawel, bar mleczny, Prowincja, Collegium Maius, Wisła-part, Alchemia, Batorego. Ittam Żywiecet meg barackos-narancslevet, ettem żureket meg pierogi ruskiet. Megtanultam a sieléssel és a végtag-sérülésekkel kapcsolatos kifejezéseket. Megvettem az új Stasiukot. Megfáztam. Nagyon élveztem az egészet. Jövőre is megyek.
Ja, is itt egy kis illusztráció:
http://krynica2010.blogspot.com/
Ja, is itt egy kis illusztráció:
http://krynica2010.blogspot.com/
Első fordításom
Levelek a fiamnak – Wioletta Mikusek
ELSŐ LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Írok neked, noha tudom, hogy nem fogsz rá válaszolni.Még csak két napos vagy. Éppen most, 48 órával a születésed után, diagnosztizálták nálad a 21-es kromoszóma triszómiáját. Ez semmit sem mond neked?! Én tudom! Nekem egy dolgot mond: “Problémánk van, fiam.”
Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Úgy volt, hogy egy nagy, egészséges lányom lesz! Egy dolog igaznak bizonyult, tényleg nagy vagy (3650 grammot nyomsz).
Ülök, és nézem az inkubátor üvegén keresztül, milyen erőtlenül fekszik a tested. Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Két napja még teljesen más ember voltam, és most, ami volt, már nem tér vissza.
A diagnózisok végzetesek, fiacskám. Lehet baj a szíveddel, az emésztőrendszereddel, a veséddel, lehet hogy leukémiás vagy, stb.
És a szellemi fejlődéseddel sem lesz minden rendben. Hiszen minden másnak tűnt, fiam!
Légy erős, fiam! Mert nekem már nincs erőm. Neked kell erősnek lenned, mindkettőnk helyett.
Mama
TIZEDIK LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Még csak most kezdelek megismerni, a szokásaidat, azt, hogy mit szeretsz. Milyen sok időt is vett el tőlünk a Down-szindróma. Rádnézek, és két személyt látok. Téged és a Down-t. Mintha a Down-szindróma az alteregód lenne.Te és ő szétválaszthatatlanok vagytok. Igen, mint ahogy én nem tudom megváltoztatni a bőröm színét, vagy az ujjaim hosszát, te sem tudsz soha megszabadulni tőle. Több választásom is van: vagy megszeretem őt vagy harcolok vele! Csak hogy ez a harc nincs az elejétől fogva már vereségre ítélve?! Mert ha meg is ölöm “ŐT”, azzal megöllek téged is!
A Mamád
TIZENEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megjöttek a karyotipia eredményei. Down-szindrómád van. A 21. kromoszómapárodban van még egy plusz, harmadik kromoszóma is. Most már ember és törvény előtt is fogyatékkal élőnek számítasz. Nem egy édes, egészséges babuci vagy! Egy gyerek vagy a 21. kromoszóma triszomiájával. Amikor ma, már sokadjára feltettem magamnak a kérdést: - Miért is velem kellett ennek megtörténnie?, rá kellett jönnöm, hogy ez nem velem, hanem veled történt meg.
Mama
TIZENHÁRMAS LEVÉL
Stasio!
Ez a te nagy napod. Ma van a keresztelőd. Mégha már megkereszteltek is a kórházban, nem akarok arra emlékezni, mert az egy szomorú időszak volt. Ma örülni akarok! Boldog akarok lenni! Semmi sem ronthatja el a kedvem! Az én kis angyalom vagy! Angyal 21-es triszómiával.
A Mamád
TIZENNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Lassan kezdek megbékélni azzal, ami történt. Végül is, van más választásom? Persze hogy van! De vezetne az valahová? Tudatosítottam magamban, hogy neked köszönhetően (és főként a genetikai hibádnak köszönhetően) jobb anya lettem. Amikor megszültem Marysiát (a nővéredet), még a kórházban feküdve elterveztem az életét, az iskoláztatását, hogy mikor fogja letenni az angol nyelvvizsgát és mikor a franciát vagy a németet. Megértettem, hogy nem azért szültelek titeket erre a világra, hogy beteljesítsétek a vágyaimat, hanem hogy jó és boldog emberekké váljatok.
A nővéred máris nagyon sokat köszönhet neked, jóllehet még nagyon kicsike vagy.
Mama
TIZENNYOLCAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Ma voltam a “Jobban szeretettek” Down-szindrómás Gyerekek Szüleinek és Nevelőinek Egyesületében. Féltem ettől a látogatástól, féltem meglátni az igazságot a szemekben. Féltem, mert tudtam, hogy itt senki nem fog nekem kegyesen hazudni. Senki nem mondja azt, hogy elvégezted az egyetemet, megtaláltad a rák ellenszerét, vagy hogy megmásztad a Föld legmagasabb csúcsát. És igazam volt! Ez az igazság mégsem fájt. Miért? Nem tudom. Talán azért, mert olyan embereket láttam, akik ugyanazokon a dolgokon mentek át, mint én, mégis képesek nevetni. Ez reményt adott. Reményt arra, hogy jobb lesz.
Aludj Fiacskám, mert már késő van.
Mama
HUSZONEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megint rájöttem, hogy az emberek érzéketlenek, nem tisztelik a más fájdalmát. Ma felhívott egy ismerős nő, aki velem beszélgetve azt mondta, hogy végre valami nem sikerült nekem az életben. Ezt rád értette, Fiam. Mit kellett volna tennem, Fiacskám? Milyen szavakat kellett volna használnom? Vagy nem is kellett volna mondanom semmit? Adj tanácsot, Fiam! Adj tanácsot, mert én nem tudom!
Mama
HUSZONHÁRMAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Erőt vett rajtam a teljes reménytelenség. Megint ugyanazok a kérdések kavarognak a fejemben: Mi okból? Miért? Miért kell nekem ezt elviselni?
Mégis a végén meg kell értenem, hogy más szempontból nincs jelentősége, kinek hány kromoszómája vagy milyen végzettsége van! Az a fontos, hogy milyen ember! Valamikor végre megértem ezt?
Segíts nekem, Fiacskám! Kérlek, segíts!
Mama
HARMINCHÁRMAS LEVÉL
Fiam!
Ma vagyok 30 éves. Mit sikerült elérnem az eddigi életemben, és mit nem? Hány lehetőséget szalasztottam el, és hányat sikerült megragadnom? Erre nem tudom a választ. Amit viszont tudok: egy harmincéves, férjezett nő vagyok, két gyermek anyja: a három és fél éves Marysiaé és a tiéd (Down-szindrómával született fiamé). Harminc éves nő vagyok, felsőfokú végzettséggel, munka nélkül. Harminc éves nő vagyok, sápadt arccal, szomorú, kék szemekkel. Nem hangzik optimistán? Való igaz, sohasem voltam jó a mérlegkészítésben, (főként ha a saját életemről van szó).
Ennek ellenére miért érzem magam szerencsésnek? Talán azért, mert a családunk, minden vihar ellenére, összetart. Talán azért, mert vannak hozzánk hozzátartozóink, akik segítenek nekünk (az ismerősök és a barátok nem mentek át a vizsgán, nincs kedvem megbocsájtani nekik, vagy kioktatni őket). Talán azért, mert nem adtam fel: 15 kilót fogytam a szülés után, sokat edzek, angolul és oroszul tanulok. Ahogy gyakran mondják: ERŐS NŐ LETTEM!
Egy harminc éves, erős nő vagyok. Remélem, büszke vagy rám, fiam!
Mama
HARMINCNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Néhány napja töltöttem be a harmincat, te pedig egy hónapon belül egy éves leszel. Hamarosan vissza szeretnék menni dolgozni. Tudod, hogy ez mit jelent?! Lehet, hogy naponta 10 órán keresztül is távol leszünk egymástól. Tudom, hogy ez nehéz lesz neked, de biztos vagyok benne, hogy nekem nehezebb lesz. Csak remélhetem, hogy nem fognak halálra idegesíteni a “jóakarók” lelkiismeretfurdalást okozó, érzéketlen megjegyzései: magára hagysz egy beteg gyereket; mi lesz a rehabilitációval?; Nem fogsz neki ezzel fájdalmat okozni?; hiszen Down-szindrómája van, fel kell magad áldozni.
A döntésem helyes (mélyen hiszek ebben). Lépésről lépésre jutok el oda, ahová akarok, elérem a kitűzött célt, csak következetesnek kell lennem! Amellett, hogy szültem egy Down-szindrómás gyereket, még jogom van álmodozni, megvalósítani a vágyaimat, karierrt csinálni! És ha ez valakinek nem tetszik, akkor sajnálom! Tudom, hogy szeretsz, és tudom, hogy akkor sem szűnsz meg szeretni engem, amikor majd munkába megyek!
A Mamád
ELSŐ LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Írok neked, noha tudom, hogy nem fogsz rá válaszolni.Még csak két napos vagy. Éppen most, 48 órával a születésed után, diagnosztizálták nálad a 21-es kromoszóma triszómiáját. Ez semmit sem mond neked?! Én tudom! Nekem egy dolgot mond: “Problémánk van, fiam.”
Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Úgy volt, hogy egy nagy, egészséges lányom lesz! Egy dolog igaznak bizonyult, tényleg nagy vagy (3650 grammot nyomsz).
Ülök, és nézem az inkubátor üvegén keresztül, milyen erőtlenül fekszik a tested. Hiszen minden másnak tűnt, fiam! Két napja még teljesen más ember voltam, és most, ami volt, már nem tér vissza.
A diagnózisok végzetesek, fiacskám. Lehet baj a szíveddel, az emésztőrendszereddel, a veséddel, lehet hogy leukémiás vagy, stb.
És a szellemi fejlődéseddel sem lesz minden rendben. Hiszen minden másnak tűnt, fiam!
Légy erős, fiam! Mert nekem már nincs erőm. Neked kell erősnek lenned, mindkettőnk helyett.
Mama
TIZEDIK LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Még csak most kezdelek megismerni, a szokásaidat, azt, hogy mit szeretsz. Milyen sok időt is vett el tőlünk a Down-szindróma. Rádnézek, és két személyt látok. Téged és a Down-t. Mintha a Down-szindróma az alteregód lenne.Te és ő szétválaszthatatlanok vagytok. Igen, mint ahogy én nem tudom megváltoztatni a bőröm színét, vagy az ujjaim hosszát, te sem tudsz soha megszabadulni tőle. Több választásom is van: vagy megszeretem őt vagy harcolok vele! Csak hogy ez a harc nincs az elejétől fogva már vereségre ítélve?! Mert ha meg is ölöm “ŐT”, azzal megöllek téged is!
A Mamád
TIZENEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megjöttek a karyotipia eredményei. Down-szindrómád van. A 21. kromoszómapárodban van még egy plusz, harmadik kromoszóma is. Most már ember és törvény előtt is fogyatékkal élőnek számítasz. Nem egy édes, egészséges babuci vagy! Egy gyerek vagy a 21. kromoszóma triszomiájával. Amikor ma, már sokadjára feltettem magamnak a kérdést: - Miért is velem kellett ennek megtörténnie?, rá kellett jönnöm, hogy ez nem velem, hanem veled történt meg.
Mama
TIZENHÁRMAS LEVÉL
Stasio!
Ez a te nagy napod. Ma van a keresztelőd. Mégha már megkereszteltek is a kórházban, nem akarok arra emlékezni, mert az egy szomorú időszak volt. Ma örülni akarok! Boldog akarok lenni! Semmi sem ronthatja el a kedvem! Az én kis angyalom vagy! Angyal 21-es triszómiával.
A Mamád
TIZENNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Lassan kezdek megbékélni azzal, ami történt. Végül is, van más választásom? Persze hogy van! De vezetne az valahová? Tudatosítottam magamban, hogy neked köszönhetően (és főként a genetikai hibádnak köszönhetően) jobb anya lettem. Amikor megszültem Marysiát (a nővéredet), még a kórházban feküdve elterveztem az életét, az iskoláztatását, hogy mikor fogja letenni az angol nyelvvizsgát és mikor a franciát vagy a németet. Megértettem, hogy nem azért szültelek titeket erre a világra, hogy beteljesítsétek a vágyaimat, hanem hogy jó és boldog emberekké váljatok.
A nővéred máris nagyon sokat köszönhet neked, jóllehet még nagyon kicsike vagy.
Mama
TIZENNYOLCAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Ma voltam a “Jobban szeretettek” Down-szindrómás Gyerekek Szüleinek és Nevelőinek Egyesületében. Féltem ettől a látogatástól, féltem meglátni az igazságot a szemekben. Féltem, mert tudtam, hogy itt senki nem fog nekem kegyesen hazudni. Senki nem mondja azt, hogy elvégezted az egyetemet, megtaláltad a rák ellenszerét, vagy hogy megmásztad a Föld legmagasabb csúcsát. És igazam volt! Ez az igazság mégsem fájt. Miért? Nem tudom. Talán azért, mert olyan embereket láttam, akik ugyanazokon a dolgokon mentek át, mint én, mégis képesek nevetni. Ez reményt adott. Reményt arra, hogy jobb lesz.
Aludj Fiacskám, mert már késő van.
Mama
HUSZONEGYES LEVÉL
Szia Stasio!
Ma megint rájöttem, hogy az emberek érzéketlenek, nem tisztelik a más fájdalmát. Ma felhívott egy ismerős nő, aki velem beszélgetve azt mondta, hogy végre valami nem sikerült nekem az életben. Ezt rád értette, Fiam. Mit kellett volna tennem, Fiacskám? Milyen szavakat kellett volna használnom? Vagy nem is kellett volna mondanom semmit? Adj tanácsot, Fiam! Adj tanácsot, mert én nem tudom!
Mama
HUSZONHÁRMAS LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Erőt vett rajtam a teljes reménytelenség. Megint ugyanazok a kérdések kavarognak a fejemben: Mi okból? Miért? Miért kell nekem ezt elviselni?
Mégis a végén meg kell értenem, hogy más szempontból nincs jelentősége, kinek hány kromoszómája vagy milyen végzettsége van! Az a fontos, hogy milyen ember! Valamikor végre megértem ezt?
Segíts nekem, Fiacskám! Kérlek, segíts!
Mama
HARMINCHÁRMAS LEVÉL
Fiam!
Ma vagyok 30 éves. Mit sikerült elérnem az eddigi életemben, és mit nem? Hány lehetőséget szalasztottam el, és hányat sikerült megragadnom? Erre nem tudom a választ. Amit viszont tudok: egy harmincéves, férjezett nő vagyok, két gyermek anyja: a három és fél éves Marysiaé és a tiéd (Down-szindrómával született fiamé). Harminc éves nő vagyok, felsőfokú végzettséggel, munka nélkül. Harminc éves nő vagyok, sápadt arccal, szomorú, kék szemekkel. Nem hangzik optimistán? Való igaz, sohasem voltam jó a mérlegkészítésben, (főként ha a saját életemről van szó).
Ennek ellenére miért érzem magam szerencsésnek? Talán azért, mert a családunk, minden vihar ellenére, összetart. Talán azért, mert vannak hozzánk hozzátartozóink, akik segítenek nekünk (az ismerősök és a barátok nem mentek át a vizsgán, nincs kedvem megbocsájtani nekik, vagy kioktatni őket). Talán azért, mert nem adtam fel: 15 kilót fogytam a szülés után, sokat edzek, angolul és oroszul tanulok. Ahogy gyakran mondják: ERŐS NŐ LETTEM!
Egy harminc éves, erős nő vagyok. Remélem, büszke vagy rám, fiam!
Mama
HARMINCNÉGYES LEVÉL
Üdvözöllek Fiam!
Néhány napja töltöttem be a harmincat, te pedig egy hónapon belül egy éves leszel. Hamarosan vissza szeretnék menni dolgozni. Tudod, hogy ez mit jelent?! Lehet, hogy naponta 10 órán keresztül is távol leszünk egymástól. Tudom, hogy ez nehéz lesz neked, de biztos vagyok benne, hogy nekem nehezebb lesz. Csak remélhetem, hogy nem fognak halálra idegesíteni a “jóakarók” lelkiismeretfurdalást okozó, érzéketlen megjegyzései: magára hagysz egy beteg gyereket; mi lesz a rehabilitációval?; Nem fogsz neki ezzel fájdalmat okozni?; hiszen Down-szindrómája van, fel kell magad áldozni.
A döntésem helyes (mélyen hiszek ebben). Lépésről lépésre jutok el oda, ahová akarok, elérem a kitűzött célt, csak következetesnek kell lennem! Amellett, hogy szültem egy Down-szindrómás gyereket, még jogom van álmodozni, megvalósítani a vágyaimat, karierrt csinálni! És ha ez valakinek nem tetszik, akkor sajnálom! Tudom, hogy szeretsz, és tudom, hogy akkor sem szűnsz meg szeretni engem, amikor majd munkába megyek!
A Mamád
Első fordításom (lengyel eredeti)
Listy do Syna - Wioletta Mikusek
LIST 1
Witaj Synu!
Piszę do Ciebie, choć wiem, że mi nie odpiszesz! Masz przecież dopiero dwa dni. Właśnie dziś 48 godzin po twoich narodzinach zdiagnozowano u Ciebie trisomię 21. Nic Ci to nie mówi?! Ja wiem! Mnie mówi jedno: “mamy problem synu!”.
A przecież miało być inaczej, synu! Miałeś być dużą zdrową dziewczynką! Jedyne, co się sprawdziło, to że jesteś duży (ważysz 3650).
Siedzę i patrzę przez szybę inkubatora, jak bezwładnie leży Twoje ciało. A przecież miało być inaczej, synu! Jeszcze dwa dni temu byłam inną osobą, teraz to, co było już nie wróci. Diagnozy synu są fatalne. Możesz mieć wadę serca, wadę układu pokarmowego, wadę nerek, białaczkę itd.
A intelektualnie nie będziesz rozwijał się dobrze. A przecież miało być inaczej, synu!
Bądź dzielny synu! Bo ja już nie mam siły. Ty musisz jej mieć za nas dwoje!
Mama.
LIST 10
Witaj synu!
Dopiero teraz Cię poznaję, Twoje zwyczaje, Twoje upodobania. Tak wiele czasu zabrał nam zespół Downa. Patrzę na Ciebie i wiedzę dwie osoby: Ciebie i zespół Downa. Zespół Downa to takie Twoje alter ego. Ty i on jesteście nierozerwalni. Tak, jak ja nie zmienię koloru skóry, czy długości palców, Ty nie pozbędziesz się nigdy jego. Mam więc wybór: albo go polubić, albo z nim walczyć! Tylko czy walka nie jest skazana z góry na porażkę?! Przecież jeśli zabije “jego” zabije też Ciebie!
Twoja mama.
RAZEM: 11 i 13
LIST 11
Cześć Stasiu!
Dziś przyszły wyniki kariotypu. Masz zespół Downa. W 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom. Teraz wedle ludzi i prawa jesteś osobą niepełnosprawną. Nie jesteś słodkim, zdrowym bobasem! Jesteś dzieckiem z trisimią 21. Kiedy dziś, po raz kolejny, zadawałam sobie pytanie: “dlaczego mnie to spotkało?”, uświadomiłam sobie, że to nie mnie, lecz Ciebie spotkało.
Mama.
LIST 13
Stasiu!
Dziś Twój Wielki Dzień. Twoje Chrzciny. Choć zostałeś już ochrzczony w Szpitalu, to nie chcę o tym pamiętać, bo to był smutny czas. Dziś chcę się cieszyć! Dziś chcę się radować! I nic nie przeszkodzi mojemu szczęściu! Jesteś małym aniołkiem! Aniołkiem z Trisomią 21.
Twoja Mama.
LIST 14
Witaj synu!
Chyba powoli zaczynam godzić się z tym, co się stało. Zresztą, czy mam inne wyjście? Owszem mam! Ale do czego by ono nas doprowadziło? Uświadomiłam sobie, że dzięki Tobie (a raczej dzięki Twojej wadzie genetycznej) stałam się lepszą matką!!! Kiedy urodziłam Marysie (Twoją siostrę) jeszcze leżąc w szpitalu zaplanowałam jej życie, edukację, kiedy zda First Certificate, a kiedy Telca z francuskiego lub niemieckiego. Zrozumiałam, że nie urodziłam was po to, żebyście spełniali moje oczekiwania, lecz po to, żebyście byli dobrymi i szczęśliwymi ludźmi.
Twoja siostra zawdzięcza Ci już tak wiele, choć jesteś taki malutki.
Mama.
LIST 18
Witaj synu!
Dziś byłam w Stowarzyszeniu Rodzin i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa "Bardziej Kochani". Bałam się tej wizyty, bałam się spojrzeć prawdzie w oczy. Bałam się, bo wiedziałam, że mnie nikt nie będzie oszukiwał. Nikt nie powie, że skończysz studia, wynajdziesz lekarstwo na raka, czy wejdziesz na najwyższy szczyt Świata. I miałam rację! Ta prawda jednak nie bolała. Dlaczego? Nie wiem. Może dlatego, że patrzyłam na ludzi, którzy przeszli przez to samo, a mimo to uśmiechają się. To dało nadzieję. Dało nadzieję, że będzie dobrze.
Śpij synu, bo już późno.
Mama.
LIST 21
Cześć Stasiu!
Dziś uświadomiłam sobie, że ludzie są bezwzględni, że ludzi nie mają szacunku dla czyjegoś cierpienia. Dziś zadzwoniła do mnie znajoma, która rozmawiając ze mną powiedziała, że nareszcie coś mi się w życiu nie udało. Mówiła o Tobie synu. Co powinnam zrobić synu? Jakich słów użyć? Czy może nie mówić nic? Doradź mi synu! Doradź, bo ja nie wiem!!!
Mama.
LIST 23
Witaj synu!
Męczy mnie już ta wszechogarniająca beznadzieja. Męczy mnie już to ciągłe zadawanie tych samych pytań: Za co? Dlaczego? Czemu to ma służyć?
Przecież w końcu powinnam zrozumieć, że tam „po drugiej stronie” nie ma znaczenia, ile kto ma chromosomów lub jakie wykształcenie zdobył! Tak naprawdę istotne jest, jakim się jest człowiekiem!Czy kiedyś wreszcie to zrozumiem?
Pomóż mi synu! Pomóż proszę!
Mama.
LIST 33
Synu!
Dziś kończę 30 lat. Co w ciągu tych lat udało mi się zrobić, a czego nie? Ile okazji straciłam, a ile zdołałam wykorzystać? Tego nie wiem. Wiem za to, że jestem 30-letnią zamężną kobietą z dwójką dzieci: 3,5letnią Marysią i z Tobą Stasiu (niespełna rocznym chłopcem z zespołem Downa). Jestem 30-letnią kobietą po wyższych studiach, bez pracy. Jestem 30-letnią kobietą o bladej twarzy i smutnych niebieskich oczach. Nie brzmi optymistycznie? To prawda, nigdy nie byłam dobra w robieniu bilansów z czegokolwiek (a tym bardziej z własnego życia).
Zatem czemu czuję się szczęśliwa!? Może dlatego, że nasza rodzina, mimo sztormów, trwa. Może dlatego, że mamy bliskich, którzy nas wspierają (znajomi i przyjaciele nie zdali egzaminu, nie mam ochoty dopuścić ich do poprawki). Może dlatego, że nie poddałam się: schudłam po porodzie 15 kilogramów, dużo ćwiczę, uczę się rosyjskiego i angielskiego... Co tu dużo mówić: SILNA ZE MNIE KOBIETA!
Jestem 30-letnią silną kobietą. Mam nadzieje, że jesteś za mnie dumny synu!
Mama.
LIST 34
Witaj synu!
Kilka dni temu skończyłam 30 lat, a Ty za miesiąc skończysz rok. Zamierzam wkrótce iść do pracy. Wiesz, co to oznacza?! Możemy nie widzieć się w ciągu dnia nawet 10 godzin. Wiem, że będzie to trudne dla Ciebie, ale mam wrażenie, że trudniejsze będzie dla mnie! Mam tylko nadzieje, że nie zabiją mnie wyrzuty sumienia i niewybredne komentarze “życzliwych”: zostawiasz chore dziecko; co z rehabilitacją?; nie będziesz mieć do siebie żalu?; przecież on ma zespół Downa powinnaś się poświęcić.
Decyzja moja jest słuszna (głęboko w to wierzę). Krok po kroku dojdę tam gdzie chcę, osiągnę wybrany cel, muszę tylko być konsekwentna! Mimo, że urodziłam dziecko z zespołem Downa mam prawo do marzeń, realizacji pragnień, kariery zawodowej! A jeśli komuś się to nie podoba, to trudno! Wiem, że Ty mnie kochasz i wiem, że nie przestaniesz kochać mnie nawet wówczas, gdy pójdę do pracy!
Twoja mama.
LIST 1
Witaj Synu!
Piszę do Ciebie, choć wiem, że mi nie odpiszesz! Masz przecież dopiero dwa dni. Właśnie dziś 48 godzin po twoich narodzinach zdiagnozowano u Ciebie trisomię 21. Nic Ci to nie mówi?! Ja wiem! Mnie mówi jedno: “mamy problem synu!”.
A przecież miało być inaczej, synu! Miałeś być dużą zdrową dziewczynką! Jedyne, co się sprawdziło, to że jesteś duży (ważysz 3650).
Siedzę i patrzę przez szybę inkubatora, jak bezwładnie leży Twoje ciało. A przecież miało być inaczej, synu! Jeszcze dwa dni temu byłam inną osobą, teraz to, co było już nie wróci. Diagnozy synu są fatalne. Możesz mieć wadę serca, wadę układu pokarmowego, wadę nerek, białaczkę itd.
A intelektualnie nie będziesz rozwijał się dobrze. A przecież miało być inaczej, synu!
Bądź dzielny synu! Bo ja już nie mam siły. Ty musisz jej mieć za nas dwoje!
Mama.
LIST 10
Witaj synu!
Dopiero teraz Cię poznaję, Twoje zwyczaje, Twoje upodobania. Tak wiele czasu zabrał nam zespół Downa. Patrzę na Ciebie i wiedzę dwie osoby: Ciebie i zespół Downa. Zespół Downa to takie Twoje alter ego. Ty i on jesteście nierozerwalni. Tak, jak ja nie zmienię koloru skóry, czy długości palców, Ty nie pozbędziesz się nigdy jego. Mam więc wybór: albo go polubić, albo z nim walczyć! Tylko czy walka nie jest skazana z góry na porażkę?! Przecież jeśli zabije “jego” zabije też Ciebie!
Twoja mama.
RAZEM: 11 i 13
LIST 11
Cześć Stasiu!
Dziś przyszły wyniki kariotypu. Masz zespół Downa. W 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci chromosom. Teraz wedle ludzi i prawa jesteś osobą niepełnosprawną. Nie jesteś słodkim, zdrowym bobasem! Jesteś dzieckiem z trisimią 21. Kiedy dziś, po raz kolejny, zadawałam sobie pytanie: “dlaczego mnie to spotkało?”, uświadomiłam sobie, że to nie mnie, lecz Ciebie spotkało.
Mama.
LIST 13
Stasiu!
Dziś Twój Wielki Dzień. Twoje Chrzciny. Choć zostałeś już ochrzczony w Szpitalu, to nie chcę o tym pamiętać, bo to był smutny czas. Dziś chcę się cieszyć! Dziś chcę się radować! I nic nie przeszkodzi mojemu szczęściu! Jesteś małym aniołkiem! Aniołkiem z Trisomią 21.
Twoja Mama.
LIST 14
Witaj synu!
Chyba powoli zaczynam godzić się z tym, co się stało. Zresztą, czy mam inne wyjście? Owszem mam! Ale do czego by ono nas doprowadziło? Uświadomiłam sobie, że dzięki Tobie (a raczej dzięki Twojej wadzie genetycznej) stałam się lepszą matką!!! Kiedy urodziłam Marysie (Twoją siostrę) jeszcze leżąc w szpitalu zaplanowałam jej życie, edukację, kiedy zda First Certificate, a kiedy Telca z francuskiego lub niemieckiego. Zrozumiałam, że nie urodziłam was po to, żebyście spełniali moje oczekiwania, lecz po to, żebyście byli dobrymi i szczęśliwymi ludźmi.
Twoja siostra zawdzięcza Ci już tak wiele, choć jesteś taki malutki.
Mama.
LIST 18
Witaj synu!
Dziś byłam w Stowarzyszeniu Rodzin i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa "Bardziej Kochani". Bałam się tej wizyty, bałam się spojrzeć prawdzie w oczy. Bałam się, bo wiedziałam, że mnie nikt nie będzie oszukiwał. Nikt nie powie, że skończysz studia, wynajdziesz lekarstwo na raka, czy wejdziesz na najwyższy szczyt Świata. I miałam rację! Ta prawda jednak nie bolała. Dlaczego? Nie wiem. Może dlatego, że patrzyłam na ludzi, którzy przeszli przez to samo, a mimo to uśmiechają się. To dało nadzieję. Dało nadzieję, że będzie dobrze.
Śpij synu, bo już późno.
Mama.
LIST 21
Cześć Stasiu!
Dziś uświadomiłam sobie, że ludzie są bezwzględni, że ludzi nie mają szacunku dla czyjegoś cierpienia. Dziś zadzwoniła do mnie znajoma, która rozmawiając ze mną powiedziała, że nareszcie coś mi się w życiu nie udało. Mówiła o Tobie synu. Co powinnam zrobić synu? Jakich słów użyć? Czy może nie mówić nic? Doradź mi synu! Doradź, bo ja nie wiem!!!
Mama.
LIST 23
Witaj synu!
Męczy mnie już ta wszechogarniająca beznadzieja. Męczy mnie już to ciągłe zadawanie tych samych pytań: Za co? Dlaczego? Czemu to ma służyć?
Przecież w końcu powinnam zrozumieć, że tam „po drugiej stronie” nie ma znaczenia, ile kto ma chromosomów lub jakie wykształcenie zdobył! Tak naprawdę istotne jest, jakim się jest człowiekiem!Czy kiedyś wreszcie to zrozumiem?
Pomóż mi synu! Pomóż proszę!
Mama.
LIST 33
Synu!
Dziś kończę 30 lat. Co w ciągu tych lat udało mi się zrobić, a czego nie? Ile okazji straciłam, a ile zdołałam wykorzystać? Tego nie wiem. Wiem za to, że jestem 30-letnią zamężną kobietą z dwójką dzieci: 3,5letnią Marysią i z Tobą Stasiu (niespełna rocznym chłopcem z zespołem Downa). Jestem 30-letnią kobietą po wyższych studiach, bez pracy. Jestem 30-letnią kobietą o bladej twarzy i smutnych niebieskich oczach. Nie brzmi optymistycznie? To prawda, nigdy nie byłam dobra w robieniu bilansów z czegokolwiek (a tym bardziej z własnego życia).
Zatem czemu czuję się szczęśliwa!? Może dlatego, że nasza rodzina, mimo sztormów, trwa. Może dlatego, że mamy bliskich, którzy nas wspierają (znajomi i przyjaciele nie zdali egzaminu, nie mam ochoty dopuścić ich do poprawki). Może dlatego, że nie poddałam się: schudłam po porodzie 15 kilogramów, dużo ćwiczę, uczę się rosyjskiego i angielskiego... Co tu dużo mówić: SILNA ZE MNIE KOBIETA!
Jestem 30-letnią silną kobietą. Mam nadzieje, że jesteś za mnie dumny synu!
Mama.
LIST 34
Witaj synu!
Kilka dni temu skończyłam 30 lat, a Ty za miesiąc skończysz rok. Zamierzam wkrótce iść do pracy. Wiesz, co to oznacza?! Możemy nie widzieć się w ciągu dnia nawet 10 godzin. Wiem, że będzie to trudne dla Ciebie, ale mam wrażenie, że trudniejsze będzie dla mnie! Mam tylko nadzieje, że nie zabiją mnie wyrzuty sumienia i niewybredne komentarze “życzliwych”: zostawiasz chore dziecko; co z rehabilitacją?; nie będziesz mieć do siebie żalu?; przecież on ma zespół Downa powinnaś się poświęcić.
Decyzja moja jest słuszna (głęboko w to wierzę). Krok po kroku dojdę tam gdzie chcę, osiągnę wybrany cel, muszę tylko być konsekwentna! Mimo, że urodziłam dziecko z zespołem Downa mam prawo do marzeń, realizacji pragnień, kariery zawodowej! A jeśli komuś się to nie podoba, to trudno! Wiem, że Ty mnie kochasz i wiem, że nie przestaniesz kochać mnie nawet wówczas, gdy pójdę do pracy!
Twoja mama.
Mese V.
Mese
Egyszer volt, hol nem volt élt egyszer egy Egyszarvú. Vagyis inkább Egyszarvúcska, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Unikornisok hosszú évszázadokig dalnokok, táncosok. színészek voltak, de az ipari forradalom miatt áttértek a jóval jövedelmezőbb könyvelői hivatásra. Az Egyszarvúcska szülei is ezt a pályát választották, és azt szerették volna, hogy lányuk{mert hogy lány volt} is ezt a foglalkozást űzze, ám benne még maradt valami az ősi vérből, ezért ehhez nem nagyon fűlt a foga.
Egyszer a kis Unikornis gondolt egyet, fogta a tarisznyáját, tett bele hamuba sült pogácsát, bort, egy jó oldal szalonnát és elindult hetedhét ország ellen.
Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak a Krakkok városába ért. Úgy gondolta itt kitanulja a versfaragás mesterségét, és be is iratkozott Pan Twardowski Kreatív írás kurzusára. Az első nap ahogyan üldögélt a padjában, egyszer csak melléhuppant egy Sárkány. Vagyis inkább Sárkányka, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Egyszarvúcska ismert Sárkányokat, mert hogy a Sárkányok és az Egyszarvúak földje határos, sőt uralkodójuk is egy.
Szia Kislány! Mit keresel itt, a Krumplievők földjén?
Szia Sárkányka! Eljöttem, hogy kitanuljam az írás minden csínját-bínját. Ám egy Tűzokádó hogyan kerül ide?
A családom elküldött, hogy nézzem meg az ősi földet. Egyik felmenőm volt az a bizonyos waweli.- mutatott fel sokatmondóan a mesebeli lény.
A két képzeletbeli teremtmény nagyon jóban lett, egy barlangban laktak, sokat kávézgattak, és a Sárkány gyakorta elkisérte az Egyszarvút táncolni, mert minden Egyszarvúnak életeleme a tánc. Az Egyszarvút kissé zavarta, hogy a Sárkány túl gyakran fúj füstöt, de ezt is elnézte neki, mert amúgy szeretetreméltó kis szörnyecske volt.
Közeledett a félévi dalnokverseny. Ez mindig nagy esemény volt, mert a győztes alkotás megjelenhetett a Lampa nevű irodalmi lapban. Az Egyszarvúcska éjt-nappallá téve rótta a sorokat, írta szorgalmasan a jobbnál-jobb műveket. A Sárkányka meg csak olvasott vagy rugby-meccseket nézett. Meg kell hagyni, nagyon eszes kis tűzokádó volt, de épp annyira lusta is. Egy verset azért így is összehozott.
Elérkezett az ítélethozatal napja. Mindenki nagyon izgatott volt, még a Sárkányka is.
Nos, pupákok, itt az eredmény. Izgultok, mi? ÉS A GYŐZTES: az Egyszarvú!
Így a kis Unikornis megkapta méltán megérdemelt díját. Később is, amikor már világhírű poéta lett, elhalmozták díjakkal. Megkapta még az Arany Szarvszalag Rendet is, a tölgyfalombokkal. És hogy a Sárkánykából mi lett? Hírhedett kalandor, bejárta mind a hat világot, és azért ő is írt néhány jó könyvet.
A két képzeletbeli teremtmény azért még összefutott, amikor tehették, mert szerették egymást, és mert barátból és cipőből sohasem elég.
Itt a vége, fuss el véle!
Jegyzetek:
1, Az egyszarvú és a sárkány nem jelképez igazán semmit, csak az egyik kedvenc gyermekkori mesém 2 főszereplője. Egy Jambus nevű unikornis van benne, akinek a szülei azt szeretnék, hogy költő legyen, mert minden egyszarvú az, de ő csataló szeretne lenni. A másik szereplő egy Marcipán nevű kis sárkány, aki pedig lovag szeretne lenni. Össze is szövetkeznek, és el is foglalnak egy várat, ahol minden lovagot Jakabnak hívnak, ezért sorszámuk és ragadványnevük is van. Végül a várat megostromolja egy másik Sárkány, akiről kiderül, hogy Marcipán apja.
2, Barátból és cipőből sohasem elég: Férfiasan bevallom, ezt egy hűtőmágnesről vettem.
Egyszer volt, hol nem volt élt egyszer egy Egyszarvú. Vagyis inkább Egyszarvúcska, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Unikornisok hosszú évszázadokig dalnokok, táncosok. színészek voltak, de az ipari forradalom miatt áttértek a jóval jövedelmezőbb könyvelői hivatásra. Az Egyszarvúcska szülei is ezt a pályát választották, és azt szerették volna, hogy lányuk{mert hogy lány volt} is ezt a foglalkozást űzze, ám benne még maradt valami az ősi vérből, ezért ehhez nem nagyon fűlt a foga.
Egyszer a kis Unikornis gondolt egyet, fogta a tarisznyáját, tett bele hamuba sült pogácsát, bort, egy jó oldal szalonnát és elindult hetedhét ország ellen.
Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak a Krakkok városába ért. Úgy gondolta itt kitanulja a versfaragás mesterségét, és be is iratkozott Pan Twardowski Kreatív írás kurzusára. Az első nap ahogyan üldögélt a padjában, egyszer csak melléhuppant egy Sárkány. Vagyis inkább Sárkányka, mert még nem volt teljesen kifejlett példány. Az Egyszarvúcska ismert Sárkányokat, mert hogy a Sárkányok és az Egyszarvúak földje határos, sőt uralkodójuk is egy.
Szia Kislány! Mit keresel itt, a Krumplievők földjén?
Szia Sárkányka! Eljöttem, hogy kitanuljam az írás minden csínját-bínját. Ám egy Tűzokádó hogyan kerül ide?
A családom elküldött, hogy nézzem meg az ősi földet. Egyik felmenőm volt az a bizonyos waweli.- mutatott fel sokatmondóan a mesebeli lény.
A két képzeletbeli teremtmény nagyon jóban lett, egy barlangban laktak, sokat kávézgattak, és a Sárkány gyakorta elkisérte az Egyszarvút táncolni, mert minden Egyszarvúnak életeleme a tánc. Az Egyszarvút kissé zavarta, hogy a Sárkány túl gyakran fúj füstöt, de ezt is elnézte neki, mert amúgy szeretetreméltó kis szörnyecske volt.
Közeledett a félévi dalnokverseny. Ez mindig nagy esemény volt, mert a győztes alkotás megjelenhetett a Lampa nevű irodalmi lapban. Az Egyszarvúcska éjt-nappallá téve rótta a sorokat, írta szorgalmasan a jobbnál-jobb műveket. A Sárkányka meg csak olvasott vagy rugby-meccseket nézett. Meg kell hagyni, nagyon eszes kis tűzokádó volt, de épp annyira lusta is. Egy verset azért így is összehozott.
Elérkezett az ítélethozatal napja. Mindenki nagyon izgatott volt, még a Sárkányka is.
Nos, pupákok, itt az eredmény. Izgultok, mi? ÉS A GYŐZTES: az Egyszarvú!
Így a kis Unikornis megkapta méltán megérdemelt díját. Később is, amikor már világhírű poéta lett, elhalmozták díjakkal. Megkapta még az Arany Szarvszalag Rendet is, a tölgyfalombokkal. És hogy a Sárkánykából mi lett? Hírhedett kalandor, bejárta mind a hat világot, és azért ő is írt néhány jó könyvet.
A két képzeletbeli teremtmény azért még összefutott, amikor tehették, mert szerették egymást, és mert barátból és cipőből sohasem elég.
Itt a vége, fuss el véle!
Jegyzetek:
1, Az egyszarvú és a sárkány nem jelképez igazán semmit, csak az egyik kedvenc gyermekkori mesém 2 főszereplője. Egy Jambus nevű unikornis van benne, akinek a szülei azt szeretnék, hogy költő legyen, mert minden egyszarvú az, de ő csataló szeretne lenni. A másik szereplő egy Marcipán nevű kis sárkány, aki pedig lovag szeretne lenni. Össze is szövetkeznek, és el is foglalnak egy várat, ahol minden lovagot Jakabnak hívnak, ezért sorszámuk és ragadványnevük is van. Végül a várat megostromolja egy másik Sárkány, akiről kiderül, hogy Marcipán apja.
2, Barátból és cipőből sohasem elég: Férfiasan bevallom, ezt egy hűtőmágnesről vettem.
2010. február 24., szerda
2010. február 18., csütörtök
2010. február 3., szerda
A film
Megnéztem az új Almodovar-filmet. A moziban a vetítés megkezdésére összegyűlt 8 ember. Ez már egész kis tömegnek számít ezen a helyen. Mint már mondtam, olyannyira kevesen szoktak itt lenni, hogy kialakult bennem az, hogy nem szeretem ha az előttem lévő sorokban ülnek, pláne ha még az enyémben is. Bár mondjuk ez csak ezen a helyen van így.
A film maga jó volt, kevés buzulással, ami Almodovartól elég szokatlan. Talán ezért sem az egyik leghatásosabb műve, nincs benne sokkolás, már-már játékosnak mondanám. Nagyon tetszettek benne a névváltoztatás motívuma, a szőke lány keblei és persze Penelope Cruz. Egy időben gyűjtöttem is a filmjeit, ennek persze az volt a fő oka, hogy hasonlított Bohóra.
Megpróbáltam végignézni a stáblistát is, de már az elején kikapcsolták.
Annak azért nagyon örülök, hogy végre megint kultúrálódtam. Az utóbbi időben a kultúrára való éhség is kiveszett belőlem, és az jó, hogy ez kezd visszatérni.
A film maga jó volt, kevés buzulással, ami Almodovartól elég szokatlan. Talán ezért sem az egyik leghatásosabb műve, nincs benne sokkolás, már-már játékosnak mondanám. Nagyon tetszettek benne a névváltoztatás motívuma, a szőke lány keblei és persze Penelope Cruz. Egy időben gyűjtöttem is a filmjeit, ennek persze az volt a fő oka, hogy hasonlított Bohóra.
Megpróbáltam végignézni a stáblistát is, de már az elején kikapcsolták.
Annak azért nagyon örülök, hogy végre megint kultúrálódtam. Az utóbbi időben a kultúrára való éhség is kiveszett belőlem, és az jó, hogy ez kezd visszatérni.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)