2016. február 19., péntek

Sous vide-olt ürge

Hozzávalók:

4 ürge
4 - 6 gerezd fokhagyma
1 ek tengeri só
1 ek bors
1 csokor kakukkfű
8 ek olívaolaj vagy 6 ek sertészsír
5 dl alaplé
2 ek sűrített paradicsom
1 kk szárított rozmaring
1 kk szárított kakukkfű
1 kk tárkony

Elkészítés:
Az ürgét - a mókushoz hasonlóan - egészben fogyasztjuk. A farkukat levágjuk, ezt a gyerekek 2 forintért el tudják adni a MÉH-ben. Ezek után az ürgét megnyúzzuk (később az ürgebőrbe varrhatunk apróbb üzeneteket), és kicsontozzuk. A csontokból alaplét főzünk.
Állítsuk a sous vide készüléket 62 C° -ra.
Az ürgehúst mossuk meg alaposan, majd töröljük szárazra háztartási papírtörlővel. Hagyjuk teljesen megszáradni.
A fokhagymákat a fűszerekkel, a sóval és a zsiradékkal mozsárban törjük össze és készítsünk belőle krémes állagú keveréket.
A fűszeres krémet masszírozzuk bele az ürgehúsba.
Tekerjük fel az ürgehúst, majd kötözzük össze több helyen konyhai kötözővel vagy spárgával.
Tegyük vákuum tasakba a megkötözött ürgét, és vákuumozzuk le.
Az alaplébe keverjük bele a sűrített paradicsomot, adjuk hozzá a szárított fűszereket.
Forraljuk be az alaplét az ¼ -re (~1 dl).
Helyezzük a sous vide fürdőbe 18 órára az ürgehúst.
18 óra után vegyük ki a tasakból és töröljük konyhai papírtörlővel szárazra a feltekert ürgét.
Állítsuk a sütőt a legnagyobb hőmérsékletre (220 °C -ra).
Helyezzük a húst tepsire, majd a besűrített alaplével kenjük meg.
Tegyük a sütőbe 1 órára.
10 percenként kenjük meg az alaplével.

Abárolt szalonnával és macskapöcse paprikával tálaljuk.

2016. február 1., hétfő

Szerelmünk lapjai

- Anya, hogy ismerkedtetek meg apával?
- A csepeli Mókuska Csemegében egyszerre nyúltunk az utolsó rúd szafaládé után. Apád egy gavallér volt, átengedte nekem. Sőt! Még 15 deka disznósajtra is meghívott. Bezzeg most!

2016. január 30., szombat

Megfogadtam, hogy ebben az évben elolvasom Az eltűnt idő nyomábant. Bele is kezdtem az első kötetébe, és mondhatom: felettébb tetszik ( kicsit bővebben majd a Könyvek 2016. február posztban fogom a könyvet elemezni). Kezdek végérvényesen elveszni a 21. század számára. :D

Szardellás-tepertős-gombás pizza (Deadpool kedvence)

Fogyasztandó: tévé előtt, szigorúan atlétában, fakultatív asszonyverés után

Hozzávalók:
1 db Tesco gazdaságos pizzalap (ejtsd: pizzalap)
egy doboz tepertő
2 db szardellakonzerv
20 dkg gomba (lehetőleg konzerv)
paprika
bors
oregánó

Elkészítése:

A tepertő egyik felét megdaráljuk, a másik felét az étel elkészítése közben snackként elfogyasztjuk, mégse lehet éhesen főzni!
Vesszük a pizzalapot, megszórjuk a darált tepertővel, majd rárakjuk a szardellákat és a gombákat is. A szardellákat és a gombákat ne csepegtessük le, hisz majd a sütés közben kiolvadt zsírral együtt ezeknek a leve fogja megadni a pizza mártását.
Megszórjuk paprikával és borssal, mert ezek nélkül nem étel az étel! Rakunk rá még oregánót is, csak hogy megadjuk az olaszos jellegét. Sózni nem kell, a tepertő is, a gomba is és a szardella is úgyis baszottul sósak.
A pizzát ekkor a sütőbe rakjuk. Akkor van kész a pizza, amikor a tepertőből a zsír már szépen kiolvadt és összekeveredett a gomba és a szardella levével, a pizzalap pedig elveszítette nedvességtartalmát, gasztronómiai szakszóval: cipőtalp-keménységű lett. Nem baj, ha itt-ott kicsit meg is égett, a pirítós is úgy az igazi!
Ecetes cseresznyepaprikával és alsó kategóriás dobozos sörrel tálaljuk.

2016. január 26., kedd

Könyvek 2016. január

Irvin D. Yalom: Amikor Nietzsche sírt (4)
Ezt a könyvet nagynénémtől kaptam kölcsön, mikor jöttünk haza nagymamáéktól. Egy nagyon okosan és nagyon jól megírt fikció, a pszichoanalizis és a nietzsche-i filozófia kezdeteinek összehozása. Akit érdekel bármelyik is a kettő közül, annak bátran ajánlom.

Sándor György: Bevezetés egy személyes színházba (n.a.)
Ez tulajdonképpen nem is egy igazi könyv, hanem Sándor György humoralista fellépéseinek szövegkönyve. Akkor igazán élvezhető, ha a fellépéseket az ember látta/hallotta valamilyen formában. Aki ismeri Sándor György művészét, annak remekül visszaidézi a régebbi fellépéseit, aki nem ismeri, az inkább nézze meg Youtube-on néhány felvételét.

Vaszilij Grosszman. Élet és sors (4)
Egy rövid lélegzetű, csekély 1110 oldalas könyv a Nagy Honvédő Háborúról. Szó van benne Sztálingrád ostromáról, a Gulagról, a német haláltáborokról. Szerteágazóan és pontosan mutatja be a Szovjetúnió életét, a szovjetek és a megszálló németek mindennapjait a második világháború alatt. Emellett rengeteg szó esik a 37-es nagy tisztogatásokról, a holodomorról és a könyv megelőlegezi az 50-es évek antiszemita pereit is. Nagyívű regény (csak a főbb szereplők táblázatos felsorolása 8 oldal a regényben), amelynek mintájául nem titkoltan a Háború és béke szolgált.

Viktor Pelevin: Generation P (5)
Még decemberben eszembe jutott, hogy újra kéne olvasni a Generation P-t. Még 2006-ban olvastam először, amikor elkezdtem ismerkedni a kortárs orosz prózával (portás porosz próza), és akkor nagyon tetszett, de volt egy olyan félelemem, hogy ebben nagy szerepet játszott a kultúrsznobságom és a szlavisztika iránti szeretetem. Újraolvasva sem változott meg a véleményem: ez a könyv egy remekmű! Ahogy leírja a rendszerváltás időszakát, a reklám és a marketing működését, az zseniális. Persze kicsit nosztalgikus is volt újraolvasni, de megint minden sorát élveztem. Újra meg fogom venni, mert ez a könyv feltétlenül ott kell legyen a könyvespolcomon. Egyszer már ott volt, de kölcsönadtam egy barátomnak, akitől ellopták egy hajléktalanszállón, ahol éjszakai portásként dolgozott.

Romain Rolland: Colas Breugnon (5)
Erről a könyvről Salamon Pál: Sorsolvasó című könyvében olvastam először. Egy nagyon szórakoztató mű egy 17. századi, életvidám, borissza városi polgárról, akivel azért elég komoly dolgok és tragédiák történnek meg, de mindig képes felülemelkedni a jókedvével rajtuk. Nagyon szórakoztatóan beszél nagyon komoly és súlyos dolgokról: halálról, beteljesületlen szerelemről, a hatalom túlkapásairól.

Cullen Bunn: Deadpool Minibus (4)
Nagyon ritkán olvasok képregényeket, szóval ezt tekinthetjük egyfajta hiánypótlásnak is. Deadpool, a szabadszájú bérgyilkos történetei elég szórakoztatóak, számomra szimpatikus karakter is. Történet szintjén természetesen a Deadpool Killustrated tetszett, amikor világirodalmi alakokat tesz el láb alól, rajzok tekintetében pedig a Deadpool kills Deadpool.

Thomas Mann: Tonio Kröger/Halál Velencében/Mario és a varázsló (4)
A könyvespolcomon ez volt az utolsó Thomas Mann, amit még nem olvastam, a Colas Breugnon-t már befejeztem csütörtök este, de csak péntek délelőtt mentem könyvtárba, gondoltam, a köztes időt kitöltendő, elolvasom már ezt a három kisregényt. A Halál Velencében és a Mario és a varázsló is remekül megírt művek voltak, de engem az olasz fasizmus és a homoszexuális szerelem mint téma, az igazat megvallva nem kötnek le. A Tonio Krügert viszont imádtam, mert nagyon közel éreztem magamhoz a főszereplő gondolkodását, problémáit. Tonio Kröger is bekerült a számomra legkedvesebb irodalmi alakok közé.

Murakami Haruki: 1Q84 1-3. (5)
Már régóta érdekelt ez a trilógia, és legfőképpen azért vettem ki, mert a három kötet nagyjából 1540 oldal, gondoltam, 2-3 hétig elleszek velük, kicsit lassítandó a könyvfalási gyorsaságomon (talán én vagyok az egyetlen ember, akinek újévkor azt kéne megfogadnia: idén kevesebbet fogok olvasni).
Hát, a lassítás nem sikerült: a könyv annyira olvasmányos, annyira jól ötvözi a keleti és nyugati kultúra elemeit, annyira jó benne a bűnügyi és szociológiai szál, olyan szép a szerelmi történet, annyira jól eltaláltak a csodás elemek, hogy 90 óra alatt elolvastam mind a három kötetet.

Amin Maalouf: A keresztes háborúk arab szemmel (5)
Amin Maalouf egy libanoni származású francia író, akiről egy egyetemi előadásomon hallottam először. Azóta három könyvét is olvastam, egy jó írónak tartom, aki szórakoztató és könnyen olvasható történelmi regényeket ír, amelyekből sokszor többet lehet tanulni, mint a hivatalos történelemkönyvekből. Ez a könyve viszont épp egy történelmi munka: az arab források segítségével próbálja bemutatni, hogy hogyan is látták a Közel-Keleten élők a kereszteseket.
Ennél izgalmasabb könyvet én már régen olvastam! A Trónok harcához tudnám csak hasonlítani azokat a harcokat és intrikákat, amelyek abban az időben a hatalom megragadásáért és megtartásáért zajlottak. Szabályosan drukkoltam néha egyes emíreknek, kalifáknak, szultánoknak. Ha valaki izgalmas könyvet akar olvasni, amelyből rengeteget is lehet tanulni és amely jelentősen árnyalja az európai ember Közel-Keletről kialakult képét és bemutatja annak a képnek a gyökereit, amit a Közel-Kelet embere alkotott az európaiakról, annak bátran ajánlom ezt a könyvet.

Jerome K. Jerome: Egy naplopó tűnődései (4+)
Már a cím is a maga oldalára állított, lévén én is hatalmas naplopó vagyok. Viccet félretéve: Jerome K. Jerome családunk nagy kedvence, mindannyian olvastuk és szeretjük a Három ember egy csónakbant és a Három ember kerékpáront. Jerome a Naplopó tűnődéseivel lett híres, már régen el akartam olvasni, már csak a vonzó címe miatt is. Könnyed angol humorra számítottam az előző Jerome-könyvekből kiindulva, P.G. Wodehouse és Noel Coward stílusában. Hát, ez a könyv szerintem csak nyomokban volt vicces és akkor is inkább azért, mert megmutatta egyes élethelyzetek, viselkedésminták fonákságait. Viszont tűnődésnek tényleg tűnődés volt, nagyon jó gondolatmenetek voltak benne különféle témákról, a fiatalság elröppenésétől a nők viselkedéig.

Statisztika

Országok szerint
Japán: 3
Amerikai: 2
Orosz:2
Angol: 1
Francia: 1
Libanoni: 1
Magyar:1
Német: 1

Kiadók szerint:
Európa Kiadó: 4
Geopen Kiadó: 3
Arcus Kiadó: 1
DOLMEN Kiadó: 1
Kozmosz Könyvek: 1
Marvel: 1
Park Kiadó: 1

Műfajok szerint:
Regény: 7
Humoros karcolatok: 1
Képregény: 1
Kisregények: 1
Sándorgyörgy: 1
Történelmi munka: 1

2016. január 24., vasárnap

Töltött vakond

Fogyasztandó:  kiskerti munkák idején

Hozzávalók:

1 db vakond
vaj

bors

A töltelékhez:

4 db szikkadt zsemle (vagy 4 szelet szikkadt kenyér)
4 tojás
2 ek olaj
1 fej vöröshagyma lereszelve (vagy ugyanilyen mennyiségű vöröshagymakrém)
3 gerezd fokhagyma lereszelve (vagy ugyanilyen mennyiségű fokhagymakrém)
apróra vágott petrezselyemzöld

bors
pirospaprika
ételízesítő

Első teendőnk, hogy fogunk egy vakondot. Minden rendes kiskertben van egy vakondtúrás, azt megöntjük, és amikor kidugja a fejét a vakond, szívlapáttal fűbe basszuk.
Ezután következik a vakond nyúzása. Megnyúzhatjuk a vakondot úgy is, mint például a nyulat, hogy a lábánál bevágást ejtünk és lehúzzuk a bőrt. 4-5 vakondból már remek kézmelegítőt (ún: muffot) varrhat a feleségünk. Ha viszont együtt főz a család, akkor adjuk a gyerek kezébe a disznóvágáskor használatos perszelőt, hagy perzselgesse egy cseppet megfele a vakondot. Remek mulatság lesz.
A vakondnak ezek után felvágjuk a hasfalát, kizsigereljük, kívül-belül vajjal megkejük, megszórjuk sóval-borssal.
A töltelék összes hozzávalóját egy tálban összedolgozzuk és beletöltjük a vakond hasfalába. A töltelék feladata, hogy mindenféle kulináris élvezet lehetőségétől megfossza az ételt.
Ezek után a vakond hasfalát vitorlavászon-varrótűvel bevarrjuk és egy serpenyőbe tesszük, amit folpack-kal lezárunk. A vakondot 180 fokos sütőben 2-2,5 óráig sütjük, az utolsó fél órában levehetjük a fol-packot.
Salátaágyon tálaljuk.

2016. január 8., péntek

Folyami rák disznózsírral

Fogyasztandó: szigorúan októbertől májusig

Hozzávalók:
2 kg folyami rák
1 liter pezsgő
2 csokor kapor
2 szál zeller levél
20 dkg szalonna
1 fej vöröshagyma
25 dkg disznózsír
1 db sárgarépa
1/2 póréhagyma
1 szál kolbász
1/2 édesköménygumó
1 db babérlevél
8-10 gerezd fokhagyma
4 db borókabogyó
25 g kömény
Erős Pista


Elkészítése:
A kaprot, a póréhagymát, a zellert és a sárgarépát megmossuk, megtisztítjuk és apró darabokra vágjuk. A vöröshagymát, az édesköménygumót is kis darabokra vágjuk. Aztán ezeket mind kidobjuk a picsába, mert csak a nyulak esznek ilyeneket. A disznózsírt felengedjük pezsgővel. A pezsgős zsírhoz hozzáadjuk a karikákra vágott kolbászt és a felkockázott szalonnát. Ezeket kis ideig hevítjük, majd jöhet a só, a fokhagyma (kell bele az a 8-10 gerezd, attól lesz pikáns) az Erős Pista (mert az mindenbe kell) és a fűszernövények. Ha már a pezsgős zsír kellő hőmérsékletre felmelegedett, akkor tegyünk bele a rákokból annyit, hogy belepje őket a forró zsíradék, majd az edényt rögtön fedjük le. A zsír újraforrásától számítva, még 8 percig süssük őket. Ezután kiszedjük őket, majd félrerakjuk egy időre. Felforraljuk újra a pezsgős zsírt és a maradék adag rákot is zsírban kisütjük. A végén egy tálba rakjuk őket, kenyérrel és mártogatósként hideg disznózsírral tálaljuk.

2015. december 31., csütörtök

Országok szerinti eloszlás

(Megjegyzés: Paul Auster és J. M. Coetzee közös művét, az Itt és mostot amerikainak és dél-afrikainak is beszámítottam, mivel mind a két szerző ugyanolyan mértékben vett részt a könyv megírásában.)

Magyar: 27

Lengyel: 12

Amerikai: 9

Olasz: 7

Angol: 6

Német: 6

Francia: 5

Román: 3

Cseh: 2

Dél-afrikai: 2

Orosz: 2

Argentin: 1

Belga: 1

Görög: 1

Izraeli: 1

Japán: 1

Perui: 1

Spanyol: 1

Szovjet (kirgiz): 1

Ukrán: 1

Az év könyve

Muriel Barbery: A sündisznó eleganciája

Muriel Barbery volt az idei év felfedezettje a számomra. A regény két főszereplője Renée, egy párizsi magánpalota házmestere és Paloma, az egyik luxuslakás 12 éves lakója. Fontos szerepet kap még egy japán üzletember, aki frissen költözik az egyik megüresedett magánlakásba. Ebben a könyvben szó van irodalomról, zenéről, képzőművészetről, filozófiáról, nyelvészetről és nem utolsó sorban rögbiről. Gyönyörűen bemutatja a különféle társadalmi rétegek életet és a képmutatást a különböző rétegek érintkezéskor. Finom, intellektuális humor, megfontolandó mondanivaló, vidámság és szomorúság tökéletes ötvözése, hatalmas tudásanyaggal. Ennek a könyvnek minden oldalából tanulni lehet valamit. 

A legjobb könyvek, amiket 2015-ben olvastam

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)


Sue Townsend: Adrian Mole folyó ügyei
Ez a könyv már maga a sorozat miatt is megérdemli a legjobb osztályzatot. 13 és ¾ éves korától követhetjük végig Adrian apró sikereit és nagy bukásait, mindennapos csetléseit-botlásait. Ebben, a sorozat utolsó részében kiderül, hogy prosztatarákja van és a felesége is elhagyja, emiatt a könyvnek elég borús részei is vannak, ugyanakkor, mint minden Townsendben, ebben is remekül lehet szórakozni az emberi esendőségen. Minden szomorúsága ellenére nagyon sokat nevettem ezen a könyvön.

Majdnem ez lett az év könyve. Gazdag József a felvidéki Új Szó sportújságírója, a kötet az Új Szóban szerdánként megjelent írásait tartalmazza. Megint bebizonyosodik, amit már Esterházy is leírt: mindig a fociról van szól. Van ebben a könyvben szó az élet és a foci minden szépségéről és árnyoldaláról, roma integrációról, rasszizmusról, Észak-Koreáról, rengeteg humorral és azzal a néha már-már idegesítő jólelkűséggel, ami Gazdag József sajátja. Legalább annyira enciklopédikus ez a könyv, mint az Isteni Színjáték, a Keresztapa vagy a Švejk.

Ottlik a legnagyobb magyar író, aki valaha élt. Szerintem. A Hajnali háztetők egy kisregény, a Minden megvan pedig egy novellagyűjtemény. Elmondhatnám, hogy miről szólnak, de még azt sem tudom elmondani, hogy miért zseniálisak. Mint minden remekműben, ebben is ott van a megfejthetetlen zsenialitás a szavakon túl, amelyet csak átérezni lehet.

A Mester és Margarita mellett Bulgakov másik remekműve. Amilyen rövid, annyira vicces. A Hajózási napló nevű újság újságírója ír egy regényt, mérsékelt sikert arat, majd a regényből színdarabot ír, amit az egyik színház be akar mutatni. Vitriolos és örökérvényű történet az irodalom és a színház világáról. Jóval többet mond el róluk, mint a Birdman.

Kosztolányi regénye az elvesztett ifjúságról, a tanárokról, a tanításról. Gyönyörű és nosztalgikus mű, a legszebb és legklasszikusabb magyar szépirodalom.

Franzen egyik 21. századi Nagy Amerikai Regénye. Megmutatja, hogy lenne szüleink és a mi életünk is, ha z USÁ-ban születtünk volna. Az amerikai életforma pengeéles bemutatása, minden fajta illúzió nélkül. Tényleg egy Nagy Regény.

Erről a könyvről is Gazdag Józsefnél olvastam (ez is mutatja enciklopédikus voltát). A Monarchia-korabeli Felvidéken egy zsidó kocsmáros és barátainak börleszkbe illő kalandjai. Talán utoljára Rejtő tudott ilyen mulatságosan valószerűtlen alakokat kitalálni, akik azért magukban hordozzák az emberiség minden nemes és esendő tulajdonságát, és akik folyton olyan kalandokba keverednek, amelyek Hrabal tollára valók. Fülig Jimmy sörgyári capricciója.

Roger Scruton: Mi a konzervativizmus?
Roger Scruton napjaink leghíresebb konzervatív filozófusa, az ő írásait gyűjti össze ez a kötet. Nagyon élveztem olvasni az írásait, szinte mindenben egyet értettem vele, de arra is rá kellett jönnöm, hogy messze vagyok én még attól, hogy rendes konzervatív váljon belőlem.

Mándy Iván: Regények I. (A huszonegyedik utca, Francia kulcs, Fabulya feleségei, A pálya szélén)
Mivel eddig még Mándy Iván is többé-kevésbé kimaradt az olvasmányélményei közül (csak a Robin Hood-ot olvastam), ideje volt ezt is pótolnom. A huszonegyedik utca és Francia kulcs gyermek- és ifjúkorának szállásairól, azoknak a nyomortanyáknak az világáról szól, ahol élt. A Fabulya feleségei az ötvenes éveket idézi meg, amikor fiatal író volt, A pálya szélén pedig a legszebb könyv, amit a labdarúgásról írtak (még ha Mándy legszebben a Francia kulcsban is írt a fociról). A társadalom perifériája, a pálya széle, a kisemberek világa: talán Mándy volt ezeknek a legavatottabb krónikása, aki megejtő szépségről tudott írni az élet árnyékos oldaláról.

Hunčik Péter: Határeset
Pavol Rankov Szeptember elején (vagy máskor) című könyve mellett a legjobb könyv, amit a Felvidék többnemzetiségű létéről írtak. Vicces, izgalmas, tele van intertextuális és történelmi utalásokkal, remekül bemutatja a tolerancia és intolerancia minden válfaját.
  
Grecsó Krisztián: Megyek utánad
Grecsó Krisztián Isten hozott című regénye a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb alkotása, de az azóta keletkezett Tánciskola és Mellettem elférsz nekem kifejezetten nem tetszettek. A Megyek utánadot is csak azért vettem ki, mert a Pletykaanyut nem találtam a könyvtári polcon. A regény ugyanazzal a céllal íródott, mint Grecsó atyai jó barátjának és mentorának, Vámos Miklósnak az Utazások Erotikában című könyve: bemutatni egy ember életét a szerelmein keresztül. Na, ez a könyv odabaszott. Minden egyes oldala megkínzott, mivel folyamatosan felidézte hamvába holt szerelmeim történetét. Rendesen megmarcangolta a szívem ez a regény, ebből is látszik, hogy egy remekmű.

Muriel Barbery: Ínyencrapszódia
A világ legjobb ételkritikusával közlik, hogy 48 órája van hátra az életéből. Kedvenc ízein és ételein keresztül felidézi életét és keresi azt az ételt, ami az utolsó vacsorája lehet. A páros fejezetekben pedig a hozzátartozói, barátai vallanak róla: hogy milyen elviselhetetlen lehet is egy zsenivel élni, akinek csak a munkája számít, aki nem törődik az emberek érzéseivel, csak használja őket. Fenséges lakomák és alávaló emberi tettek felidézései.


Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam VI. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)


Márai Sándor emlékirata a második világháború végéről, a szovjet megszállásról és a Rákosi-korszakról. Pártatlan, lesújtó ugyanakkor sokszor mulatságos képet is ad a Horthy-rendszerről, a nyilasokról, a Vörös Hadseregről és a kommunizmus kezdeteiről.

Jaume Cabré regénye a szenvedésről. Szerepel benne többek között egy szeretet nélküli család, az inkvizíció és a holocaust. Bűnök és bűnhődések.

Fellini összegyűjtött írásai, interjúi az életéről, filmjeiről, gondolatai a szerelemről, művészetről, filmezésről.

Egy interjúkötet. Magánélet szinte semmi nincs benne, a pályája kezdeteit, a filmjeinek keletkezését ismerhetjük meg belőle.

Összegyűjtött idézetek Federicotól. Egy kis zseb-Fellini mindennapos használatra. Tényleg jó kis gondolatok vannak benne.

Ottlik összegyűjtött kisebb írásai. Természetesen, mint minden Ottlik, remekek, de főként recenziók, elemzések, korabeli újságcikkek, nem feltétlenül az örökkévalóság számára készültek.

Jézus életéről 33 éves koráig nem sokat tudunk. Ez a könyv ezt a hiányt szeretné pótolni. Megismerhetjük a Megváltó életét legjobb barátja, Biff elmeséléséből. Bájosan szemtelen, fergetegesen mulatságos könyv a legnagyobb világvallásokról, a bántó szándék legcsekélyebb jele nélkül.

Eco összegyűjtött írásai többek között az ellenségalkotás metódusáról vagy a régi térképekről. Akinek tetszett a Bábeli beszélgetés vagy a Gyufalevelek, annak ez is fog. Egy felettébb okos bohóc írásai különféle témákról.

Ámosz Óz novellái bemutatják, hogy milyen is volt az élet a kibucokban a negyvenes-ötvenes években. Ózt mindig érdemes olvasni.


Coventry Dakinnek a véletlenek összjátéka miatt el kell hagynia addigi unalmas, angol középosztálybeli életét. Új életet kezd, amelyben számos nehézség jut osztályrészéül, de végül tényleg újjászületik. Ahogy Jonasson vagy Ajar, Townsend is mulatságosan ír elég kemény dolgokról ebben a regényében, bemutatva az is, hogy mennyire sivár és unalmas is egy csak háziasszony-szerepre kárhoztatott nő élete.

2015. december 30., szerda

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam V. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Hajnóczy Péter: A halál kilovagolt Perzsiából
Igazi szittyós könyvet eddig csak a Moszkva-Petuskit olvastam. Magas irodalom, ami megkínozza az embert. Egyszerre undorodik és kívánja az alkoholt az olvasása közben az ember.

Borbély Szilárd: Nincstelenek
Borbély Szilárd kegyetlenül őszinte regénye a paraszti világról. Nyomasztó könyv, ezt sem kellemes olvasni, de megéri az erőfeszítést.

Murakami Haruki: Birkakergető nagy kaland
A japán és a nyugati kultúra találkozása, a Birkaszellem keresésében. Misztikus krimi, erős európai behatással.

Dragomán György: Máglya
Dragomán György regénye a rendszerváltás utáni időszakról, egy kamaszlány szemével. Gyermekien szubjektív könyv, egy boszorkány nagymamával.

Daniel Kehlmann: F
Egy apa és három fia szemszögéből elmesélt történet. Van benne szó középszerűségről, csalásról, átverésről, hogy hogyan hazudik az ember magának és másoknak, hogy túl tudja élni a mai világot, vagy legalább ne látszódjon teljesen vesztesnek.

Czesław Miłosz: A rabul ejtett értelem
Régi adósságom volt már elolvasni egy Miłoszt. Remek írások a sztálinizmus természetéről és úgy általában a diktatúráról. Különösen tetszett a Konstanty Ildefons Gałczyńskiről (mindig szerettem a két keresztnévből álló lengyel neveket) szóló fejezet.

Dan Greenburg-Marcia Jacobs: Hogyan legyünk boldogtalanok – Az önsorsrontás tudománya
Ez a könyv az önsegítő könyvek paródiája, de egyben maga is egy önsegítő könyv, mert ha mindent ellentétesen teszünk, ami ebben a könyvben le van írva, még egész jól is érezhetjük magunkat.

Totth Benedek: Holtverseny
Ebben a könyvben az ivást, a drogozást és a baszást csak néha szakítják félbe a szereplők, hogy uszodába menjenek, videojátékokat játszanak és gyilkoljanak. Mindezt 14-16 év közötti lányok és fiúk teszik. Minden idealizmust nélkülöző, provokatív és vulgáris szépirodalom.

Walter Moers: Adolf
Teljesen eszement képregény Adolf Hitlerről. Egy kockáját sem szabad komolyan venni. Talán a könyv csúcspontja az, amikor Hitler és a nővé operált Göring Wagner zenéjére szeretkeznek, majd utána szívnak egy kis crack-et.

Timur Vermes: Nézd, ki van itt
Megint egy könyv a Führerről. 2011-ben, egy elhagyott telken Hitler magához tér. Kis időn belül Youtube- majd médiasztár lesz, akinek saját tévéműsora van. Remek társadalomkritika a mai Németországról, rengeteget lehet rajta nevetni, ugyanakkor sokszor meghökkentően valóságos veszélyt is felvet: a szélsőséges erők előretörését.

Émile Ajar: Előttem az élet
Ezt a könyvet már régen el akartam olvasni. A tízéves Momo szemszögéből ismerhetjük meg Roza mama sorsát, egy holocaust-túlélő volt prostituáltét, aki más kurvák gyerekeire vigyáz. Megejtően gyermeki módon mesél a könyv a párizsi nyomornegyedek életéről. Nagyon hasonlít Eric-Emmanuel Schmitt könyveihez, nem véletlen talán, hogy Rosa mama és Momo nevű szereplők az ő könyveiben is felbukkannak majd. 

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam IV. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Dunajcsik Mátyás: Balbec Beach
Kíváncsi voltam, hogy mit tud írni egy fickó, aki velem egy évben született. 13 novella az irodalomról, az írói létről, a szerelemről, a buzulásról. Nagyon könnyedén lehet olvasgatni a novelláit, de engem igazán a Szerb Antal megkísértésén ívül egyik sem fogott meg.

Berománulásom következő állomása. Abszurd drámák, ezért jogosan merülhetne fel, hogy utaljak a caragiale-i és ionescoi előzményekre, de egyrészt a faszom sem ért ilyenekhez, másrészt a drámák címei elég beszédesek: Bohóc kerestetik; A kommunizmus története elmebetegeknek; Lovak az ablakban; Párizsi manzárdlakás, kilátással a halálra; A pandamedvék története, amiként az a szaxofonos meséli el, akinek egyik barátnője Frankfurtban lakik; Paparazzik avagy Egy elvetélt nap krónikája; A III. Richárd bemutatója elmarad, avagy Jelenetek Mejerhold életéből; Nyinya, avagy a kitömött sirályok törékenységéről; És a csellóval mi legyen?

Szórakoztató fizika. Megtudhatjuk például, hogy ténylegesen mekkora Yoda ereje vagy hogy mennyi egy mólnyi vakond.

Paul Auster a Winter Journallal kezdte el rendhagyó önéletrajzainak sorát. Ez a könyv kifejezetten a gyerekkorával foglalkozik, hogy hogyan is élte meg élete első éveit. Nem rossz, de a Winter Journal jóval jobban tetszett.

Két író levelezget egymással, miközben eszmét cserélnek az élet különböző dolgairól. Kiművelt emberfők értelmesen és néha viccesen társalognak. Érdemes elolvasni.

J. M. Coetzee: Foe
Az Itt és most után úgy gondoltam, hogy újra próbát teszek Coetzee-vel, mert a Barbárokra várvát már olvastam, de nem igazán jött be. A Foe-val is így jártam. Defoe Robinson Cruzoe-jának egy feldolgozása ez a mű, de az igazat megvallva nekem az a könyv sohasem tetszett. Ebben a könyvben is felvetődnek fontos kérdések: szabadság és felelősség, mennyire tudja megragadni a nyelv a valóságot? Jó könyv, de nekem ez a könyv talán túlságosan angolszász, hogy igazán bele tudjam magam élni.

Spiró György: Shakespeare szerepösszevonásai
Spiró György remek kis könyve a Shakespeare-kori színjátszásról. Remekül át lehet látni, hogy ki kivel van, milyen a drámák szerkezete. Egy remek kis intellektuális játék.

Békés Pál félperces novellái. Amilyen rövidek, olyan viccesek. Csak azért nem kapott félkövér kiemelést, mert a novellák nagy része a Bélyeggyűjteményből való, amit már olvastam.

Kazuo Ishiguro: A főkomornyik szabadsága/ Napok romjai
A leginkább brit könyv, amit valaha olvastam, egy japán tollából. Egy komornyik szemszögéből – akinek az élete a szolgálat, és aki próbál hivatása legjobbja lenni – láthatjuk a késő viktoriánus Angliát és annak lehanyatlását.

Philip K. <=8: Az elektromos Lincoln
Mivel ő az egyik legjelentősebb sci-fi író, ideje volt, hogy olvassak tőle valamit. Két ember elkezdi gyártani az amerikai polgárháború jeles alakjainak szimulákrumjait. Remek ötlet, a végére ellaposodó történet, nehézkes nyelvezet.

Philip K. <=8: Az ember a Fellegvárban

Mi lenne, ha Németország és Japán nyerte volna meg a II. világháborút? Remek ötlet, a végére ellaposodó történet, nehézkés nyelvezet.

2015. december 29., kedd

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam III. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)

Irene Dische – Hans Magnus Enzensberger: Esterházy
Egy (Ester)házy nyúl kalandjai a nagyvárosban, gyönyörű illusztrációkkal.

Két értelmes ember beszélgetése. Mivel az ember egyre ritkábban hallhat már ilyeneket, egyre jobban felértékelődik az, ha legalább olvashat ilyeneket.

Egy riadalmasan szomorú történet, amelyből csak úgy árad a humanizmus. Ritkán olvasok ilyen széplelkű szerzőt.

Llosa legújabb regénye, egy szórakoztató lektűr hétköznapi hősökről. Feltűnik a könyvben újra Don Rigoberto és családja is. Tényleg egy élvezetesen könnyű olvasmány.

Kundera legújabb regénye. A  már megszokott egzisztencialista próza, a Lassúsághoz, az Azonossághoz, a Nemtudáshoz hasonló rövid lélegzetű mű, A nevetés és felejtés könyvéhez vagy a Lét elviselhetetlen könnyűségéhez azért nem ér fel.

A nagydrohobicsi rajztanár szürreálisan szép novellái. Nagyon távol áll tőlem ez a világ, de érdemes volt elolvasni.

Szemtelen, sokszor obszcén és fergetegesen vicces novellák, paródiák. A kötet jellegét remekül megmutatja, hogy az egyik novellának az a címe: Hogyan basztam meg Jessica Albát?

Az egyik legzseniálisabb kortárs író harmadik novelláskötete. Van benne sci-fi, fantasy, horror, olyan képzelőerővel megírva, amely csak keveseknek adatik meg.

Egy elmegyógyintézet, mint a diktatúra helye. A legkeményebb könyv volt, amit idén olvastam, megérte átrágni magam rajta, de élvezetet azt nem sokat okozott.

Egy fogoly egy napja a Gulagon, avagy hogyan próbálja túlélni az ember az éhséget, a hideget és a kemény fizikai munkát. Remek kordokumentum.

A lengyel (s)lágerirodalom egyik legismertebb regénye. A koncentrációs táborok mindennapjainak leírása szenvtelen módon, a pátosz teljes hiányával.


Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam II. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Andrzej Stasiuk első regénye, a börtönélményeit dolgozza fel. Különösen tetszett az Opowieść jednej nocy című fejezet, amely egy tapasztalt sittes monológja.

Stasiuk összegyűjtött cikkei a rock and rollról, a Keletről, a végtelen sztyeppékről az író melankolikusan gyönyörű módján.

A Depeche Mode főhőse hazatér, hogy megvédje a helyi maffiózóktól a családi benzinkutat, a régi focicsapata segítségével. Zsadannak sikerült leírnia, milyen is lehet Harkov környéke, mert ennyire valószerűtlen tájakat és figurákat nem lehet kitalálni: a sivár kisváros posztindusztriális tájában egész nap egy régi autóülésben üldögél a benzinkút alkalmazottja, cigizik és vodkát iszik, a focicsapat tagjainak pedig olyan beceneveik vannak, mint az Erőszakolós és a Fémfogú.

Elterjed a hír, hogy Krisztus be fog vonulni Brüsszelbe. Az emberek persze hiszik is, meg nem is, de azért kicsit mindannyian megjavulnak a várakozás közben.

Egy férfi és egy nő hajnalban találkozik egy szálloda halljában. Három különböző történetben. A Selyemhez és a Tengeróceánhoz hasonlóan Baricco visszatért ahhoz, amihez nagyon ért: a lehető legkevesebb szóval, a lehető legszebb prózát megalkotni. Egy remekül lepárolt regény.

Alessandro Baricco: Emmaus
Fiatalok tragikus találkozása a lélek felfelé törésének szándékával és a testi vágyakkal.

Egy görög faluban a pópa kiosztja a jövő évi húsvéti passiójáték szereplőinek megformálását a falu lakói között, akik a következő egy év alatt azonosulnak is a szerepükkel.

Egy fiatal doktornő elüt egy fickót, akinek a teste a halál után sem hűl ki. A doktornő beleszeret a halottba, és más egyéb csodák is történnek. A szent és a profán mesteri ötvözete. Karpowicznál nem ismerek gunyorosabb, mindenből tréfát űző szerzőt.

Egy belorusz lány és egy német SS-katona szerelme a második világháború alatt. Ez már korántsem olyan vicces, mint a Csoda, de az alapszituáció itt is elég bizarr.

Olga Tokarczuk első NIKE-díjas regénye, a mozgásról, utazásról, menekülésről és még sok minden másról.

Olga Tokarczuk: Nappali ház, éjjeli ház
Egy regény az álmokról. Bár hangulatában és regénytechnikájában hasonló a Bieguni-hoz, helyválasztásában pedig a Prowadź swój pług przez kości umarłych-hoz, ez a két könyv jóval jobban tetszett.


2015. december 28., hétfő

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam I. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)

A Sorel-ház folytatása, a Sorel-család történetének folytatása. A maga nemében egy jó könyv, viszont az első rész annyira zseniálisan jó, hogy azt sajnos nem tudja megközelíteni.

György Péter könyve Trianonról. György Pétert még mindig egy hiteles embernek tartom, és bár sok mindenben nem értettem vele egyet, azért jó volt olvasni az enyémtől eltérő nézőpontot is a témáról.

Cartarescu szürreális regénye a nyolcvanas évek bukaresti hétköznapjairól.

Cortazár rá jellemzően szürreális novellái. Mivel mostanában már egyre kevesebb szürreális könyvet olvasok, üdítő változatosság volt a Vakvilággal együtt, az év elején.

Merle egyik első kisregénye, a második világháború előtti időszakról. Egy szórakoztatóan idilli kis könyvecske.

Merle regénye a nyolcvanas évekből, amely egy atom-tengeralattjáró fedélzetén játszódik. Remekül bemutatja a tengeralattjáró részeit. A regény szereplői annyira szerethetően jók, hogy rá kellett jönnöm: Merle egy lektűríró, annak viszont kiváló.

A Buddenbrook-család regénye, egy kereskedődinasztia lehanyatlásáról, a 19. századból. Soha nem gondoltam volna, de élveztem olvasni ezt a könyvet, a számomra legkedvesebb Thomas Mann-regény lett.

Thomas Mann regénye Goethe-ről. Thomas Mann egyik kedvenc témája: a művész és a polgár szembenállása, a zseniség kiteljesítésével járó kegyetlenség.


A Túl zajos magány és a Gyöngéd Barbárok Hrabal két kisregénye. Az első egy papírbegyűjtőben dolgozó munkás monológja, a második pedig Vladimir Boudnikkal való barátságának állít emléket. A barokk képzelet ötvözése a köznapi humorral. 

Közepes könyvek, amiket 2015-ben olvastam

Ezt a könyvet anyám hozta haza az iskolából. Keresztury Tibor tárcáit tartalmazza. Van egy-kettő vicces, de igazán egyik sem ragadott meg.

Ezt a könyvet azért olvastam el, hogy ne csak szépirodalmat olvassak, agyam más részeit is megdolgoztassam. A könyv maga arról szól, hogy a középkorban az esztétikai szépség erkölcsi szépséget is jelentett. Jól megírt könyv volt, de engem annyira ez a téma nem köt le.

Jerzy Pilch regénye 2008-ból. Wyspiański Menyegzőjéhez hasonló módon próbálja bemutatni a modern kori Lengyelországot. Nekem kissé túl zavaros volt.

Az Egyszerű történetek sohasem tartoztak a kedvenc Esterházy-könyveim közé. Isten és a szavak keresése, egy kis családregény: remek témák, de valahogy nem nyújtotta azt az élvezetet, mint számos más Esterházy.

Jacek Dukaj regénye, amit az EPR-paradoxon ihletett. Lehet, hogy csak én vagyok túlságosan járatlan a sci-fikben és a fizikában, de nekem nem nagyon állt össze ez a történet.

A tavalyi év egyik slágerkönyve. Kazinczy Ferenc és Angelo Soliman életének és barátságának leírása. Elméletileg a könyv az idegenség és a meg nem értettség érzéséről szólna, de sokszor az volt az érzésem, hogy ez a meg nem értettség csak egyfajta kultúrsznobizmus, mintha a szerző csak azt az egy utat találná üdvözítőnek, amit ő helyesnek gondol, és ha valaki ezt nem érti, akkor az a hülye.

Ez a könyv Bécs ostromáról és Buda visszafoglalásáról szól. Hogy miről másról még, arról fogalmam sincs. Van benne még egy szerelem is talán, de elég gyenge alkotás.

Batsányi János vekeng Linzben. Ennyi.

Egressy Zoltán: Lila csík, fehér csík
Egressy Zoltán könyve Törőcsík Andrásról. A gyermekkori rajongás kiérezhető belőle, de az igazat megvallva és sem Egressyt sem Törőcsíket nem szerettem igazán soha, ezért nem tudott az érzelmeimre hatni, ami ennek a könyvnek az egyik legfőbb célja volt.

Daniel Bănulescu: Csókolom a segged, Szeretett Vezérünk!
Ez a regény elméletileg arról szól, hogy Bukarest alvilágának rejtői figurái megpróbálják meggyilkolni a Kárpátok Géniuszát. Egy kicsit csalódás volt számomra ez a könyv, mert azt reméltem, hogy viccesebb és groteszkebb lesz, egy Gorcsev Iván közbelép Ceausescu őszinte sajnálatára.

Victor Klemperer: A Harmadik Birodalom nyelve
Victor Klemperer könyve a náci birodalom nyelvezetéről. Voltak benne jó meglátások, elgondolkodtató dolgok, rávilágít a Harmadik Birodalom önkényuralmának jellegére, de nekem túlságosan aprólékos volt, nem voltak benne a nagyobb összefüggések. Ráadásul Klemperer később az NDK parlamentjének kommunista tagja lett, tehát egy ugyanolyan elnyomó és diktatórikus rendszer része, ezzel eléggé hiteltelenné téve azt a harcot, amit ezzel e könyvvel a diktatúra ellen folytatott.


Legkevésbé jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam

Vinnie Jones önéletrajzát még születésnapomra kaptam meg. Az egész könyv nem szól másról, csak arról, hogy egy olyan egyszerű gyerek, mint ő, hogyan tudott bekerülni a sztárok világába, tulajdonképpen egy lista az egész arról, hogy milyen híres embereket ismer. Ami viszont dicséretes a könyvben, az az, hogy milyen szépen ír a feleségéhez fűződő szerelméről.

Krzysztof Varga: Gulasz z turula
Ezt a könyvet még 2009-ben vettem meg, idén végre el is olvastam. Ez volt a lengyel nyelven eddig legkönnyebben olvasható könyv számomra, viszont a tartalmával nagyon nem értettem egyet. Az ételek és a magyarok lelkülete közötti kapcsolat levezetése még hagyján is volt, de szerintem túl negatív képet fest Varga a magyarokról, túlságosan is áthatja a negatív énkép. Azért ennyire nem szörnyű a magyarság. Legalább is remélem.

2015. december 13., vasárnap

Naked Shelfies

Van ugyebár a Tumblr-oldalam a könyvespolcokról. Ennek a kapcsán jutott eszembe, hogy milyen erotikusnak is találnék egy képet, amin egy meztelen nő van egy könyvespolc előtt, kezében egy könyvvel. Az elkövetkezendő napokban, hetekben meg is kérdem az ismerőseimet, hogy melyik könyvvel pózolnának meztelenül.

Czarna: David Mitchell: Szellemírók. 
(Megjegyezném, hogy remek alternatív megoldásokat is felvetett: A Biblia; Hogy lettem nő 2 év alatt?; Vaginaplasztika; A gombák világa; Dr. Balázs György: Beton és vasbeton VII.; Dr. Palotás László: Minőségi beton; Szervizkönyv John Deere traktorokhoz  :D)

2015. november 5., csütörtök

Roger Scruton: Mi a konzervativizmus?

ELŐSZÓ (részlet)

A szovjet kommunista párt által erőszakkal, csalással és megtévesztéssel negyven éven át életben tartott kommunista uralom után, 1989-ben Magyarország végre elnyerte szabadságát. Öt évvel később - szabad, demokratikus választásokat követően - a kommunisták visszatértek a hatalomba. Igaz, más néven, más programmal. De mivel az álság és a megtévesztés mindig is a kommunista politika eszköztárába tartozott, semmi okunk feltételezni, hogy a felfogásuk is megváltozott. 

Már ezzel sz első bekezdéssel megfogott. :-)