2015. december 31., csütörtök

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam VI. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)


Márai Sándor emlékirata a második világháború végéről, a szovjet megszállásról és a Rákosi-korszakról. Pártatlan, lesújtó ugyanakkor sokszor mulatságos képet is ad a Horthy-rendszerről, a nyilasokról, a Vörös Hadseregről és a kommunizmus kezdeteiről.

Jaume Cabré regénye a szenvedésről. Szerepel benne többek között egy szeretet nélküli család, az inkvizíció és a holocaust. Bűnök és bűnhődések.

Fellini összegyűjtött írásai, interjúi az életéről, filmjeiről, gondolatai a szerelemről, művészetről, filmezésről.

Egy interjúkötet. Magánélet szinte semmi nincs benne, a pályája kezdeteit, a filmjeinek keletkezését ismerhetjük meg belőle.

Összegyűjtött idézetek Federicotól. Egy kis zseb-Fellini mindennapos használatra. Tényleg jó kis gondolatok vannak benne.

Ottlik összegyűjtött kisebb írásai. Természetesen, mint minden Ottlik, remekek, de főként recenziók, elemzések, korabeli újságcikkek, nem feltétlenül az örökkévalóság számára készültek.

Jézus életéről 33 éves koráig nem sokat tudunk. Ez a könyv ezt a hiányt szeretné pótolni. Megismerhetjük a Megváltó életét legjobb barátja, Biff elmeséléséből. Bájosan szemtelen, fergetegesen mulatságos könyv a legnagyobb világvallásokról, a bántó szándék legcsekélyebb jele nélkül.

Eco összegyűjtött írásai többek között az ellenségalkotás metódusáról vagy a régi térképekről. Akinek tetszett a Bábeli beszélgetés vagy a Gyufalevelek, annak ez is fog. Egy felettébb okos bohóc írásai különféle témákról.

Ámosz Óz novellái bemutatják, hogy milyen is volt az élet a kibucokban a negyvenes-ötvenes években. Ózt mindig érdemes olvasni.


Coventry Dakinnek a véletlenek összjátéka miatt el kell hagynia addigi unalmas, angol középosztálybeli életét. Új életet kezd, amelyben számos nehézség jut osztályrészéül, de végül tényleg újjászületik. Ahogy Jonasson vagy Ajar, Townsend is mulatságosan ír elég kemény dolgokról ebben a regényében, bemutatva az is, hogy mennyire sivár és unalmas is egy csak háziasszony-szerepre kárhoztatott nő élete.

Nincsenek megjegyzések: