2015. december 28., hétfő

Közepes könyvek, amiket 2015-ben olvastam

Ezt a könyvet anyám hozta haza az iskolából. Keresztury Tibor tárcáit tartalmazza. Van egy-kettő vicces, de igazán egyik sem ragadott meg.

Ezt a könyvet azért olvastam el, hogy ne csak szépirodalmat olvassak, agyam más részeit is megdolgoztassam. A könyv maga arról szól, hogy a középkorban az esztétikai szépség erkölcsi szépséget is jelentett. Jól megírt könyv volt, de engem annyira ez a téma nem köt le.

Jerzy Pilch regénye 2008-ból. Wyspiański Menyegzőjéhez hasonló módon próbálja bemutatni a modern kori Lengyelországot. Nekem kissé túl zavaros volt.

Az Egyszerű történetek sohasem tartoztak a kedvenc Esterházy-könyveim közé. Isten és a szavak keresése, egy kis családregény: remek témák, de valahogy nem nyújtotta azt az élvezetet, mint számos más Esterházy.

Jacek Dukaj regénye, amit az EPR-paradoxon ihletett. Lehet, hogy csak én vagyok túlságosan járatlan a sci-fikben és a fizikában, de nekem nem nagyon állt össze ez a történet.

A tavalyi év egyik slágerkönyve. Kazinczy Ferenc és Angelo Soliman életének és barátságának leírása. Elméletileg a könyv az idegenség és a meg nem értettség érzéséről szólna, de sokszor az volt az érzésem, hogy ez a meg nem értettség csak egyfajta kultúrsznobizmus, mintha a szerző csak azt az egy utat találná üdvözítőnek, amit ő helyesnek gondol, és ha valaki ezt nem érti, akkor az a hülye.

Ez a könyv Bécs ostromáról és Buda visszafoglalásáról szól. Hogy miről másról még, arról fogalmam sincs. Van benne még egy szerelem is talán, de elég gyenge alkotás.

Batsányi János vekeng Linzben. Ennyi.

Egressy Zoltán: Lila csík, fehér csík
Egressy Zoltán könyve Törőcsík Andrásról. A gyermekkori rajongás kiérezhető belőle, de az igazat megvallva és sem Egressyt sem Törőcsíket nem szerettem igazán soha, ezért nem tudott az érzelmeimre hatni, ami ennek a könyvnek az egyik legfőbb célja volt.

Daniel Bănulescu: Csókolom a segged, Szeretett Vezérünk!
Ez a regény elméletileg arról szól, hogy Bukarest alvilágának rejtői figurái megpróbálják meggyilkolni a Kárpátok Géniuszát. Egy kicsit csalódás volt számomra ez a könyv, mert azt reméltem, hogy viccesebb és groteszkebb lesz, egy Gorcsev Iván közbelép Ceausescu őszinte sajnálatára.

Victor Klemperer: A Harmadik Birodalom nyelve
Victor Klemperer könyve a náci birodalom nyelvezetéről. Voltak benne jó meglátások, elgondolkodtató dolgok, rávilágít a Harmadik Birodalom önkényuralmának jellegére, de nekem túlságosan aprólékos volt, nem voltak benne a nagyobb összefüggések. Ráadásul Klemperer később az NDK parlamentjének kommunista tagja lett, tehát egy ugyanolyan elnyomó és diktatórikus rendszer része, ezzel eléggé hiteltelenné téve azt a harcot, amit ezzel e könyvvel a diktatúra ellen folytatott.


Nincsenek megjegyzések: