2015. december 28., hétfő

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam I. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)

A Sorel-ház folytatása, a Sorel-család történetének folytatása. A maga nemében egy jó könyv, viszont az első rész annyira zseniálisan jó, hogy azt sajnos nem tudja megközelíteni.

György Péter könyve Trianonról. György Pétert még mindig egy hiteles embernek tartom, és bár sok mindenben nem értettem vele egyet, azért jó volt olvasni az enyémtől eltérő nézőpontot is a témáról.

Cartarescu szürreális regénye a nyolcvanas évek bukaresti hétköznapjairól.

Cortazár rá jellemzően szürreális novellái. Mivel mostanában már egyre kevesebb szürreális könyvet olvasok, üdítő változatosság volt a Vakvilággal együtt, az év elején.

Merle egyik első kisregénye, a második világháború előtti időszakról. Egy szórakoztatóan idilli kis könyvecske.

Merle regénye a nyolcvanas évekből, amely egy atom-tengeralattjáró fedélzetén játszódik. Remekül bemutatja a tengeralattjáró részeit. A regény szereplői annyira szerethetően jók, hogy rá kellett jönnöm: Merle egy lektűríró, annak viszont kiváló.

A Buddenbrook-család regénye, egy kereskedődinasztia lehanyatlásáról, a 19. századból. Soha nem gondoltam volna, de élveztem olvasni ezt a könyvet, a számomra legkedvesebb Thomas Mann-regény lett.

Thomas Mann regénye Goethe-ről. Thomas Mann egyik kedvenc témája: a művész és a polgár szembenállása, a zseniség kiteljesítésével járó kegyetlenség.


A Túl zajos magány és a Gyöngéd Barbárok Hrabal két kisregénye. Az első egy papírbegyűjtőben dolgozó munkás monológja, a második pedig Vladimir Boudnikkal való barátságának állít emléket. A barokk képzelet ötvözése a köznapi humorral. 

Nincsenek megjegyzések: