2015. december 30., szerda

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam V. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Hajnóczy Péter: A halál kilovagolt Perzsiából
Igazi szittyós könyvet eddig csak a Moszkva-Petuskit olvastam. Magas irodalom, ami megkínozza az embert. Egyszerre undorodik és kívánja az alkoholt az olvasása közben az ember.

Borbély Szilárd: Nincstelenek
Borbély Szilárd kegyetlenül őszinte regénye a paraszti világról. Nyomasztó könyv, ezt sem kellemes olvasni, de megéri az erőfeszítést.

Murakami Haruki: Birkakergető nagy kaland
A japán és a nyugati kultúra találkozása, a Birkaszellem keresésében. Misztikus krimi, erős európai behatással.

Dragomán György: Máglya
Dragomán György regénye a rendszerváltás utáni időszakról, egy kamaszlány szemével. Gyermekien szubjektív könyv, egy boszorkány nagymamával.

Daniel Kehlmann: F
Egy apa és három fia szemszögéből elmesélt történet. Van benne szó középszerűségről, csalásról, átverésről, hogy hogyan hazudik az ember magának és másoknak, hogy túl tudja élni a mai világot, vagy legalább ne látszódjon teljesen vesztesnek.

Czesław Miłosz: A rabul ejtett értelem
Régi adósságom volt már elolvasni egy Miłoszt. Remek írások a sztálinizmus természetéről és úgy általában a diktatúráról. Különösen tetszett a Konstanty Ildefons Gałczyńskiről (mindig szerettem a két keresztnévből álló lengyel neveket) szóló fejezet.

Dan Greenburg-Marcia Jacobs: Hogyan legyünk boldogtalanok – Az önsorsrontás tudománya
Ez a könyv az önsegítő könyvek paródiája, de egyben maga is egy önsegítő könyv, mert ha mindent ellentétesen teszünk, ami ebben a könyvben le van írva, még egész jól is érezhetjük magunkat.

Totth Benedek: Holtverseny
Ebben a könyvben az ivást, a drogozást és a baszást csak néha szakítják félbe a szereplők, hogy uszodába menjenek, videojátékokat játszanak és gyilkoljanak. Mindezt 14-16 év közötti lányok és fiúk teszik. Minden idealizmust nélkülöző, provokatív és vulgáris szépirodalom.

Walter Moers: Adolf
Teljesen eszement képregény Adolf Hitlerről. Egy kockáját sem szabad komolyan venni. Talán a könyv csúcspontja az, amikor Hitler és a nővé operált Göring Wagner zenéjére szeretkeznek, majd utána szívnak egy kis crack-et.

Timur Vermes: Nézd, ki van itt
Megint egy könyv a Führerről. 2011-ben, egy elhagyott telken Hitler magához tér. Kis időn belül Youtube- majd médiasztár lesz, akinek saját tévéműsora van. Remek társadalomkritika a mai Németországról, rengeteget lehet rajta nevetni, ugyanakkor sokszor meghökkentően valóságos veszélyt is felvet: a szélsőséges erők előretörését.

Émile Ajar: Előttem az élet
Ezt a könyvet már régen el akartam olvasni. A tízéves Momo szemszögéből ismerhetjük meg Roza mama sorsát, egy holocaust-túlélő volt prostituáltét, aki más kurvák gyerekeire vigyáz. Megejtően gyermeki módon mesél a könyv a párizsi nyomornegyedek életéről. Nagyon hasonlít Eric-Emmanuel Schmitt könyveihez, nem véletlen talán, hogy Rosa mama és Momo nevű szereplők az ő könyveiben is felbukkannak majd. 

Nincsenek megjegyzések: