(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Dunajcsik Mátyás: Balbec Beach
Dunajcsik Mátyás: Balbec Beach
Kíváncsi voltam, hogy mit tud írni
egy fickó, aki velem egy évben született. 13 novella az irodalomról, az írói
létről, a szerelemről, a buzulásról. Nagyon könnyedén lehet olvasgatni a
novelláit, de engem igazán a Szerb Antal
megkísértésén ívül egyik sem fogott meg.
Berománulásom következő állomása.
Abszurd drámák, ezért jogosan merülhetne fel, hogy utaljak a caragiale-i és
ionescoi előzményekre, de egyrészt a faszom sem ért ilyenekhez, másrészt a
drámák címei elég beszédesek: Bohóc kerestetik; A kommunizmus története
elmebetegeknek; Lovak az ablakban; Párizsi manzárdlakás, kilátással a halálra; A
pandamedvék története, amiként az a szaxofonos meséli el, akinek egyik
barátnője Frankfurtban lakik; Paparazzik avagy Egy elvetélt nap krónikája; A
III. Richárd bemutatója elmarad, avagy Jelenetek Mejerhold életéből; Nyinya, avagy
a kitömött sirályok törékenységéről; És a csellóval mi legyen?
Szórakoztató fizika. Megtudhatjuk
például, hogy ténylegesen mekkora Yoda ereje vagy hogy mennyi egy mólnyi
vakond.
Paul Auster a Winter Journallal kezdte el rendhagyó önéletrajzainak sorát. Ez a
könyv kifejezetten a gyerekkorával foglalkozik, hogy hogyan is élte meg élete
első éveit. Nem rossz, de a Winter Journal
jóval jobban tetszett.
Két író levelezget egymással,
miközben eszmét cserélnek az élet különböző dolgairól. Kiművelt emberfők
értelmesen és néha viccesen társalognak. Érdemes elolvasni.
J. M. Coetzee: Foe
Az Itt és most után úgy gondoltam, hogy újra próbát teszek
Coetzee-vel, mert a Barbárokra várvát már
olvastam, de nem igazán jött be. A Foe-val
is így jártam. Defoe Robinson Cruzoe-jának
egy feldolgozása ez a mű, de az igazat megvallva nekem az a könyv sohasem
tetszett. Ebben a könyvben is felvetődnek fontos kérdések: szabadság és felelősség,
mennyire tudja megragadni a nyelv a valóságot? Jó könyv, de nekem ez a könyv
talán túlságosan angolszász, hogy igazán bele tudjam magam élni.
Spiró György: Shakespeare szerepösszevonásai
Spiró György remek kis könyve a Shakespeare-kori
színjátszásról. Remekül át lehet látni, hogy ki kivel van, milyen a drámák szerkezete.
Egy remek kis intellektuális játék.
Békés Pál félperces novellái.
Amilyen rövidek, olyan viccesek. Csak azért nem kapott félkövér kiemelést, mert
a novellák nagy része a Bélyeggyűjteményből
való, amit már olvastam.
Kazuo Ishiguro: A főkomornyik szabadsága/ Napok romjai
A leginkább brit könyv, amit valaha
olvastam, egy japán tollából. Egy komornyik szemszögéből – akinek az élete a
szolgálat, és aki próbál hivatása legjobbja lenni – láthatjuk a késő viktoriánus
Angliát és annak lehanyatlását.
Philip K. <=8: Az elektromos
Lincoln
Mivel ő az egyik legjelentősebb
sci-fi író, ideje volt, hogy olvassak tőle valamit. Két ember elkezdi gyártani
az amerikai polgárháború jeles alakjainak szimulákrumjait. Remek ötlet, a
végére ellaposodó történet, nehézkes nyelvezet.
Philip K. <=8: Az ember a
Fellegvárban
Mi lenne, ha Németország és Japán nyerte volna meg a II.
világháborút? Remek ötlet, a végére ellaposodó történet, nehézkés nyelvezet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése