2015. december 31., csütörtök

Országok szerinti eloszlás

(Megjegyzés: Paul Auster és J. M. Coetzee közös művét, az Itt és mostot amerikainak és dél-afrikainak is beszámítottam, mivel mind a két szerző ugyanolyan mértékben vett részt a könyv megírásában.)

Magyar: 27

Lengyel: 12

Amerikai: 9

Olasz: 7

Angol: 6

Német: 6

Francia: 5

Román: 3

Cseh: 2

Dél-afrikai: 2

Orosz: 2

Argentin: 1

Belga: 1

Görög: 1

Izraeli: 1

Japán: 1

Perui: 1

Spanyol: 1

Szovjet (kirgiz): 1

Ukrán: 1

Az év könyve

Muriel Barbery: A sündisznó eleganciája

Muriel Barbery volt az idei év felfedezettje a számomra. A regény két főszereplője Renée, egy párizsi magánpalota házmestere és Paloma, az egyik luxuslakás 12 éves lakója. Fontos szerepet kap még egy japán üzletember, aki frissen költözik az egyik megüresedett magánlakásba. Ebben a könyvben szó van irodalomról, zenéről, képzőművészetről, filozófiáról, nyelvészetről és nem utolsó sorban rögbiről. Gyönyörűen bemutatja a különféle társadalmi rétegek életet és a képmutatást a különböző rétegek érintkezéskor. Finom, intellektuális humor, megfontolandó mondanivaló, vidámság és szomorúság tökéletes ötvözése, hatalmas tudásanyaggal. Ennek a könyvnek minden oldalából tanulni lehet valamit. 

A legjobb könyvek, amiket 2015-ben olvastam

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)


Sue Townsend: Adrian Mole folyó ügyei
Ez a könyv már maga a sorozat miatt is megérdemli a legjobb osztályzatot. 13 és ¾ éves korától követhetjük végig Adrian apró sikereit és nagy bukásait, mindennapos csetléseit-botlásait. Ebben, a sorozat utolsó részében kiderül, hogy prosztatarákja van és a felesége is elhagyja, emiatt a könyvnek elég borús részei is vannak, ugyanakkor, mint minden Townsendben, ebben is remekül lehet szórakozni az emberi esendőségen. Minden szomorúsága ellenére nagyon sokat nevettem ezen a könyvön.

Majdnem ez lett az év könyve. Gazdag József a felvidéki Új Szó sportújságírója, a kötet az Új Szóban szerdánként megjelent írásait tartalmazza. Megint bebizonyosodik, amit már Esterházy is leírt: mindig a fociról van szól. Van ebben a könyvben szó az élet és a foci minden szépségéről és árnyoldaláról, roma integrációról, rasszizmusról, Észak-Koreáról, rengeteg humorral és azzal a néha már-már idegesítő jólelkűséggel, ami Gazdag József sajátja. Legalább annyira enciklopédikus ez a könyv, mint az Isteni Színjáték, a Keresztapa vagy a Švejk.

Ottlik a legnagyobb magyar író, aki valaha élt. Szerintem. A Hajnali háztetők egy kisregény, a Minden megvan pedig egy novellagyűjtemény. Elmondhatnám, hogy miről szólnak, de még azt sem tudom elmondani, hogy miért zseniálisak. Mint minden remekműben, ebben is ott van a megfejthetetlen zsenialitás a szavakon túl, amelyet csak átérezni lehet.

A Mester és Margarita mellett Bulgakov másik remekműve. Amilyen rövid, annyira vicces. A Hajózási napló nevű újság újságírója ír egy regényt, mérsékelt sikert arat, majd a regényből színdarabot ír, amit az egyik színház be akar mutatni. Vitriolos és örökérvényű történet az irodalom és a színház világáról. Jóval többet mond el róluk, mint a Birdman.

Kosztolányi regénye az elvesztett ifjúságról, a tanárokról, a tanításról. Gyönyörű és nosztalgikus mű, a legszebb és legklasszikusabb magyar szépirodalom.

Franzen egyik 21. századi Nagy Amerikai Regénye. Megmutatja, hogy lenne szüleink és a mi életünk is, ha z USÁ-ban születtünk volna. Az amerikai életforma pengeéles bemutatása, minden fajta illúzió nélkül. Tényleg egy Nagy Regény.

Erről a könyvről is Gazdag Józsefnél olvastam (ez is mutatja enciklopédikus voltát). A Monarchia-korabeli Felvidéken egy zsidó kocsmáros és barátainak börleszkbe illő kalandjai. Talán utoljára Rejtő tudott ilyen mulatságosan valószerűtlen alakokat kitalálni, akik azért magukban hordozzák az emberiség minden nemes és esendő tulajdonságát, és akik folyton olyan kalandokba keverednek, amelyek Hrabal tollára valók. Fülig Jimmy sörgyári capricciója.

Roger Scruton: Mi a konzervativizmus?
Roger Scruton napjaink leghíresebb konzervatív filozófusa, az ő írásait gyűjti össze ez a kötet. Nagyon élveztem olvasni az írásait, szinte mindenben egyet értettem vele, de arra is rá kellett jönnöm, hogy messze vagyok én még attól, hogy rendes konzervatív váljon belőlem.

Mándy Iván: Regények I. (A huszonegyedik utca, Francia kulcs, Fabulya feleségei, A pálya szélén)
Mivel eddig még Mándy Iván is többé-kevésbé kimaradt az olvasmányélményei közül (csak a Robin Hood-ot olvastam), ideje volt ezt is pótolnom. A huszonegyedik utca és Francia kulcs gyermek- és ifjúkorának szállásairól, azoknak a nyomortanyáknak az világáról szól, ahol élt. A Fabulya feleségei az ötvenes éveket idézi meg, amikor fiatal író volt, A pálya szélén pedig a legszebb könyv, amit a labdarúgásról írtak (még ha Mándy legszebben a Francia kulcsban is írt a fociról). A társadalom perifériája, a pálya széle, a kisemberek világa: talán Mándy volt ezeknek a legavatottabb krónikása, aki megejtő szépségről tudott írni az élet árnyékos oldaláról.

Hunčik Péter: Határeset
Pavol Rankov Szeptember elején (vagy máskor) című könyve mellett a legjobb könyv, amit a Felvidék többnemzetiségű létéről írtak. Vicces, izgalmas, tele van intertextuális és történelmi utalásokkal, remekül bemutatja a tolerancia és intolerancia minden válfaját.
  
Grecsó Krisztián: Megyek utánad
Grecsó Krisztián Isten hozott című regénye a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb alkotása, de az azóta keletkezett Tánciskola és Mellettem elférsz nekem kifejezetten nem tetszettek. A Megyek utánadot is csak azért vettem ki, mert a Pletykaanyut nem találtam a könyvtári polcon. A regény ugyanazzal a céllal íródott, mint Grecsó atyai jó barátjának és mentorának, Vámos Miklósnak az Utazások Erotikában című könyve: bemutatni egy ember életét a szerelmein keresztül. Na, ez a könyv odabaszott. Minden egyes oldala megkínzott, mivel folyamatosan felidézte hamvába holt szerelmeim történetét. Rendesen megmarcangolta a szívem ez a regény, ebből is látszik, hogy egy remekmű.

Muriel Barbery: Ínyencrapszódia
A világ legjobb ételkritikusával közlik, hogy 48 órája van hátra az életéből. Kedvenc ízein és ételein keresztül felidézi életét és keresi azt az ételt, ami az utolsó vacsorája lehet. A páros fejezetekben pedig a hozzátartozói, barátai vallanak róla: hogy milyen elviselhetetlen lehet is egy zsenivel élni, akinek csak a munkája számít, aki nem törődik az emberek érzéseivel, csak használja őket. Fenséges lakomák és alávaló emberi tettek felidézései.


Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam VI. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)


Márai Sándor emlékirata a második világháború végéről, a szovjet megszállásról és a Rákosi-korszakról. Pártatlan, lesújtó ugyanakkor sokszor mulatságos képet is ad a Horthy-rendszerről, a nyilasokról, a Vörös Hadseregről és a kommunizmus kezdeteiről.

Jaume Cabré regénye a szenvedésről. Szerepel benne többek között egy szeretet nélküli család, az inkvizíció és a holocaust. Bűnök és bűnhődések.

Fellini összegyűjtött írásai, interjúi az életéről, filmjeiről, gondolatai a szerelemről, művészetről, filmezésről.

Egy interjúkötet. Magánélet szinte semmi nincs benne, a pályája kezdeteit, a filmjeinek keletkezését ismerhetjük meg belőle.

Összegyűjtött idézetek Federicotól. Egy kis zseb-Fellini mindennapos használatra. Tényleg jó kis gondolatok vannak benne.

Ottlik összegyűjtött kisebb írásai. Természetesen, mint minden Ottlik, remekek, de főként recenziók, elemzések, korabeli újságcikkek, nem feltétlenül az örökkévalóság számára készültek.

Jézus életéről 33 éves koráig nem sokat tudunk. Ez a könyv ezt a hiányt szeretné pótolni. Megismerhetjük a Megváltó életét legjobb barátja, Biff elmeséléséből. Bájosan szemtelen, fergetegesen mulatságos könyv a legnagyobb világvallásokról, a bántó szándék legcsekélyebb jele nélkül.

Eco összegyűjtött írásai többek között az ellenségalkotás metódusáról vagy a régi térképekről. Akinek tetszett a Bábeli beszélgetés vagy a Gyufalevelek, annak ez is fog. Egy felettébb okos bohóc írásai különféle témákról.

Ámosz Óz novellái bemutatják, hogy milyen is volt az élet a kibucokban a negyvenes-ötvenes években. Ózt mindig érdemes olvasni.


Coventry Dakinnek a véletlenek összjátéka miatt el kell hagynia addigi unalmas, angol középosztálybeli életét. Új életet kezd, amelyben számos nehézség jut osztályrészéül, de végül tényleg újjászületik. Ahogy Jonasson vagy Ajar, Townsend is mulatságosan ír elég kemény dolgokról ebben a regényében, bemutatva az is, hogy mennyire sivár és unalmas is egy csak háziasszony-szerepre kárhoztatott nő élete.

2015. december 30., szerda

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam V. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Hajnóczy Péter: A halál kilovagolt Perzsiából
Igazi szittyós könyvet eddig csak a Moszkva-Petuskit olvastam. Magas irodalom, ami megkínozza az embert. Egyszerre undorodik és kívánja az alkoholt az olvasása közben az ember.

Borbély Szilárd: Nincstelenek
Borbély Szilárd kegyetlenül őszinte regénye a paraszti világról. Nyomasztó könyv, ezt sem kellemes olvasni, de megéri az erőfeszítést.

Murakami Haruki: Birkakergető nagy kaland
A japán és a nyugati kultúra találkozása, a Birkaszellem keresésében. Misztikus krimi, erős európai behatással.

Dragomán György: Máglya
Dragomán György regénye a rendszerváltás utáni időszakról, egy kamaszlány szemével. Gyermekien szubjektív könyv, egy boszorkány nagymamával.

Daniel Kehlmann: F
Egy apa és három fia szemszögéből elmesélt történet. Van benne szó középszerűségről, csalásról, átverésről, hogy hogyan hazudik az ember magának és másoknak, hogy túl tudja élni a mai világot, vagy legalább ne látszódjon teljesen vesztesnek.

Czesław Miłosz: A rabul ejtett értelem
Régi adósságom volt már elolvasni egy Miłoszt. Remek írások a sztálinizmus természetéről és úgy általában a diktatúráról. Különösen tetszett a Konstanty Ildefons Gałczyńskiről (mindig szerettem a két keresztnévből álló lengyel neveket) szóló fejezet.

Dan Greenburg-Marcia Jacobs: Hogyan legyünk boldogtalanok – Az önsorsrontás tudománya
Ez a könyv az önsegítő könyvek paródiája, de egyben maga is egy önsegítő könyv, mert ha mindent ellentétesen teszünk, ami ebben a könyvben le van írva, még egész jól is érezhetjük magunkat.

Totth Benedek: Holtverseny
Ebben a könyvben az ivást, a drogozást és a baszást csak néha szakítják félbe a szereplők, hogy uszodába menjenek, videojátékokat játszanak és gyilkoljanak. Mindezt 14-16 év közötti lányok és fiúk teszik. Minden idealizmust nélkülöző, provokatív és vulgáris szépirodalom.

Walter Moers: Adolf
Teljesen eszement képregény Adolf Hitlerről. Egy kockáját sem szabad komolyan venni. Talán a könyv csúcspontja az, amikor Hitler és a nővé operált Göring Wagner zenéjére szeretkeznek, majd utána szívnak egy kis crack-et.

Timur Vermes: Nézd, ki van itt
Megint egy könyv a Führerről. 2011-ben, egy elhagyott telken Hitler magához tér. Kis időn belül Youtube- majd médiasztár lesz, akinek saját tévéműsora van. Remek társadalomkritika a mai Németországról, rengeteget lehet rajta nevetni, ugyanakkor sokszor meghökkentően valóságos veszélyt is felvet: a szélsőséges erők előretörését.

Émile Ajar: Előttem az élet
Ezt a könyvet már régen el akartam olvasni. A tízéves Momo szemszögéből ismerhetjük meg Roza mama sorsát, egy holocaust-túlélő volt prostituáltét, aki más kurvák gyerekeire vigyáz. Megejtően gyermeki módon mesél a könyv a párizsi nyomornegyedek életéről. Nagyon hasonlít Eric-Emmanuel Schmitt könyveihez, nem véletlen talán, hogy Rosa mama és Momo nevű szereplők az ő könyveiben is felbukkannak majd. 

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam IV. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Dunajcsik Mátyás: Balbec Beach
Kíváncsi voltam, hogy mit tud írni egy fickó, aki velem egy évben született. 13 novella az irodalomról, az írói létről, a szerelemről, a buzulásról. Nagyon könnyedén lehet olvasgatni a novelláit, de engem igazán a Szerb Antal megkísértésén ívül egyik sem fogott meg.

Berománulásom következő állomása. Abszurd drámák, ezért jogosan merülhetne fel, hogy utaljak a caragiale-i és ionescoi előzményekre, de egyrészt a faszom sem ért ilyenekhez, másrészt a drámák címei elég beszédesek: Bohóc kerestetik; A kommunizmus története elmebetegeknek; Lovak az ablakban; Párizsi manzárdlakás, kilátással a halálra; A pandamedvék története, amiként az a szaxofonos meséli el, akinek egyik barátnője Frankfurtban lakik; Paparazzik avagy Egy elvetélt nap krónikája; A III. Richárd bemutatója elmarad, avagy Jelenetek Mejerhold életéből; Nyinya, avagy a kitömött sirályok törékenységéről; És a csellóval mi legyen?

Szórakoztató fizika. Megtudhatjuk például, hogy ténylegesen mekkora Yoda ereje vagy hogy mennyi egy mólnyi vakond.

Paul Auster a Winter Journallal kezdte el rendhagyó önéletrajzainak sorát. Ez a könyv kifejezetten a gyerekkorával foglalkozik, hogy hogyan is élte meg élete első éveit. Nem rossz, de a Winter Journal jóval jobban tetszett.

Két író levelezget egymással, miközben eszmét cserélnek az élet különböző dolgairól. Kiművelt emberfők értelmesen és néha viccesen társalognak. Érdemes elolvasni.

J. M. Coetzee: Foe
Az Itt és most után úgy gondoltam, hogy újra próbát teszek Coetzee-vel, mert a Barbárokra várvát már olvastam, de nem igazán jött be. A Foe-val is így jártam. Defoe Robinson Cruzoe-jának egy feldolgozása ez a mű, de az igazat megvallva nekem az a könyv sohasem tetszett. Ebben a könyvben is felvetődnek fontos kérdések: szabadság és felelősség, mennyire tudja megragadni a nyelv a valóságot? Jó könyv, de nekem ez a könyv talán túlságosan angolszász, hogy igazán bele tudjam magam élni.

Spiró György: Shakespeare szerepösszevonásai
Spiró György remek kis könyve a Shakespeare-kori színjátszásról. Remekül át lehet látni, hogy ki kivel van, milyen a drámák szerkezete. Egy remek kis intellektuális játék.

Békés Pál félperces novellái. Amilyen rövidek, olyan viccesek. Csak azért nem kapott félkövér kiemelést, mert a novellák nagy része a Bélyeggyűjteményből való, amit már olvastam.

Kazuo Ishiguro: A főkomornyik szabadsága/ Napok romjai
A leginkább brit könyv, amit valaha olvastam, egy japán tollából. Egy komornyik szemszögéből – akinek az élete a szolgálat, és aki próbál hivatása legjobbja lenni – láthatjuk a késő viktoriánus Angliát és annak lehanyatlását.

Philip K. <=8: Az elektromos Lincoln
Mivel ő az egyik legjelentősebb sci-fi író, ideje volt, hogy olvassak tőle valamit. Két ember elkezdi gyártani az amerikai polgárháború jeles alakjainak szimulákrumjait. Remek ötlet, a végére ellaposodó történet, nehézkes nyelvezet.

Philip K. <=8: Az ember a Fellegvárban

Mi lenne, ha Németország és Japán nyerte volna meg a II. világháborút? Remek ötlet, a végére ellaposodó történet, nehézkés nyelvezet.

2015. december 29., kedd

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam III. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)

Irene Dische – Hans Magnus Enzensberger: Esterházy
Egy (Ester)házy nyúl kalandjai a nagyvárosban, gyönyörű illusztrációkkal.

Két értelmes ember beszélgetése. Mivel az ember egyre ritkábban hallhat már ilyeneket, egyre jobban felértékelődik az, ha legalább olvashat ilyeneket.

Egy riadalmasan szomorú történet, amelyből csak úgy árad a humanizmus. Ritkán olvasok ilyen széplelkű szerzőt.

Llosa legújabb regénye, egy szórakoztató lektűr hétköznapi hősökről. Feltűnik a könyvben újra Don Rigoberto és családja is. Tényleg egy élvezetesen könnyű olvasmány.

Kundera legújabb regénye. A  már megszokott egzisztencialista próza, a Lassúsághoz, az Azonossághoz, a Nemtudáshoz hasonló rövid lélegzetű mű, A nevetés és felejtés könyvéhez vagy a Lét elviselhetetlen könnyűségéhez azért nem ér fel.

A nagydrohobicsi rajztanár szürreálisan szép novellái. Nagyon távol áll tőlem ez a világ, de érdemes volt elolvasni.

Szemtelen, sokszor obszcén és fergetegesen vicces novellák, paródiák. A kötet jellegét remekül megmutatja, hogy az egyik novellának az a címe: Hogyan basztam meg Jessica Albát?

Az egyik legzseniálisabb kortárs író harmadik novelláskötete. Van benne sci-fi, fantasy, horror, olyan képzelőerővel megírva, amely csak keveseknek adatik meg.

Egy elmegyógyintézet, mint a diktatúra helye. A legkeményebb könyv volt, amit idén olvastam, megérte átrágni magam rajta, de élvezetet azt nem sokat okozott.

Egy fogoly egy napja a Gulagon, avagy hogyan próbálja túlélni az ember az éhséget, a hideget és a kemény fizikai munkát. Remek kordokumentum.

A lengyel (s)lágerirodalom egyik legismertebb regénye. A koncentrációs táborok mindennapjainak leírása szenvtelen módon, a pátosz teljes hiányával.


Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam II. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)
Andrzej Stasiuk első regénye, a börtönélményeit dolgozza fel. Különösen tetszett az Opowieść jednej nocy című fejezet, amely egy tapasztalt sittes monológja.

Stasiuk összegyűjtött cikkei a rock and rollról, a Keletről, a végtelen sztyeppékről az író melankolikusan gyönyörű módján.

A Depeche Mode főhőse hazatér, hogy megvédje a helyi maffiózóktól a családi benzinkutat, a régi focicsapata segítségével. Zsadannak sikerült leírnia, milyen is lehet Harkov környéke, mert ennyire valószerűtlen tájakat és figurákat nem lehet kitalálni: a sivár kisváros posztindusztriális tájában egész nap egy régi autóülésben üldögél a benzinkút alkalmazottja, cigizik és vodkát iszik, a focicsapat tagjainak pedig olyan beceneveik vannak, mint az Erőszakolós és a Fémfogú.

Elterjed a hír, hogy Krisztus be fog vonulni Brüsszelbe. Az emberek persze hiszik is, meg nem is, de azért kicsit mindannyian megjavulnak a várakozás közben.

Egy férfi és egy nő hajnalban találkozik egy szálloda halljában. Három különböző történetben. A Selyemhez és a Tengeróceánhoz hasonlóan Baricco visszatért ahhoz, amihez nagyon ért: a lehető legkevesebb szóval, a lehető legszebb prózát megalkotni. Egy remekül lepárolt regény.

Alessandro Baricco: Emmaus
Fiatalok tragikus találkozása a lélek felfelé törésének szándékával és a testi vágyakkal.

Egy görög faluban a pópa kiosztja a jövő évi húsvéti passiójáték szereplőinek megformálását a falu lakói között, akik a következő egy év alatt azonosulnak is a szerepükkel.

Egy fiatal doktornő elüt egy fickót, akinek a teste a halál után sem hűl ki. A doktornő beleszeret a halottba, és más egyéb csodák is történnek. A szent és a profán mesteri ötvözete. Karpowicznál nem ismerek gunyorosabb, mindenből tréfát űző szerzőt.

Egy belorusz lány és egy német SS-katona szerelme a második világháború alatt. Ez már korántsem olyan vicces, mint a Csoda, de az alapszituáció itt is elég bizarr.

Olga Tokarczuk első NIKE-díjas regénye, a mozgásról, utazásról, menekülésről és még sok minden másról.

Olga Tokarczuk: Nappali ház, éjjeli ház
Egy regény az álmokról. Bár hangulatában és regénytechnikájában hasonló a Bieguni-hoz, helyválasztásában pedig a Prowadź swój pług przez kości umarłych-hoz, ez a két könyv jóval jobban tetszett.


2015. december 28., hétfő

Jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam I. rész

(Félkövérrel azoknak a könyveknek a címe van szedve, amiket szubjektíven is jó könyveknek tartok, amelyek olvasása élvezetet jelentett a számomra.)

A Sorel-ház folytatása, a Sorel-család történetének folytatása. A maga nemében egy jó könyv, viszont az első rész annyira zseniálisan jó, hogy azt sajnos nem tudja megközelíteni.

György Péter könyve Trianonról. György Pétert még mindig egy hiteles embernek tartom, és bár sok mindenben nem értettem vele egyet, azért jó volt olvasni az enyémtől eltérő nézőpontot is a témáról.

Cartarescu szürreális regénye a nyolcvanas évek bukaresti hétköznapjairól.

Cortazár rá jellemzően szürreális novellái. Mivel mostanában már egyre kevesebb szürreális könyvet olvasok, üdítő változatosság volt a Vakvilággal együtt, az év elején.

Merle egyik első kisregénye, a második világháború előtti időszakról. Egy szórakoztatóan idilli kis könyvecske.

Merle regénye a nyolcvanas évekből, amely egy atom-tengeralattjáró fedélzetén játszódik. Remekül bemutatja a tengeralattjáró részeit. A regény szereplői annyira szerethetően jók, hogy rá kellett jönnöm: Merle egy lektűríró, annak viszont kiváló.

A Buddenbrook-család regénye, egy kereskedődinasztia lehanyatlásáról, a 19. századból. Soha nem gondoltam volna, de élveztem olvasni ezt a könyvet, a számomra legkedvesebb Thomas Mann-regény lett.

Thomas Mann regénye Goethe-ről. Thomas Mann egyik kedvenc témája: a művész és a polgár szembenállása, a zseniség kiteljesítésével járó kegyetlenség.


A Túl zajos magány és a Gyöngéd Barbárok Hrabal két kisregénye. Az első egy papírbegyűjtőben dolgozó munkás monológja, a második pedig Vladimir Boudnikkal való barátságának állít emléket. A barokk képzelet ötvözése a köznapi humorral. 

Közepes könyvek, amiket 2015-ben olvastam

Ezt a könyvet anyám hozta haza az iskolából. Keresztury Tibor tárcáit tartalmazza. Van egy-kettő vicces, de igazán egyik sem ragadott meg.

Ezt a könyvet azért olvastam el, hogy ne csak szépirodalmat olvassak, agyam más részeit is megdolgoztassam. A könyv maga arról szól, hogy a középkorban az esztétikai szépség erkölcsi szépséget is jelentett. Jól megírt könyv volt, de engem annyira ez a téma nem köt le.

Jerzy Pilch regénye 2008-ból. Wyspiański Menyegzőjéhez hasonló módon próbálja bemutatni a modern kori Lengyelországot. Nekem kissé túl zavaros volt.

Az Egyszerű történetek sohasem tartoztak a kedvenc Esterházy-könyveim közé. Isten és a szavak keresése, egy kis családregény: remek témák, de valahogy nem nyújtotta azt az élvezetet, mint számos más Esterházy.

Jacek Dukaj regénye, amit az EPR-paradoxon ihletett. Lehet, hogy csak én vagyok túlságosan járatlan a sci-fikben és a fizikában, de nekem nem nagyon állt össze ez a történet.

A tavalyi év egyik slágerkönyve. Kazinczy Ferenc és Angelo Soliman életének és barátságának leírása. Elméletileg a könyv az idegenség és a meg nem értettség érzéséről szólna, de sokszor az volt az érzésem, hogy ez a meg nem értettség csak egyfajta kultúrsznobizmus, mintha a szerző csak azt az egy utat találná üdvözítőnek, amit ő helyesnek gondol, és ha valaki ezt nem érti, akkor az a hülye.

Ez a könyv Bécs ostromáról és Buda visszafoglalásáról szól. Hogy miről másról még, arról fogalmam sincs. Van benne még egy szerelem is talán, de elég gyenge alkotás.

Batsányi János vekeng Linzben. Ennyi.

Egressy Zoltán: Lila csík, fehér csík
Egressy Zoltán könyve Törőcsík Andrásról. A gyermekkori rajongás kiérezhető belőle, de az igazat megvallva és sem Egressyt sem Törőcsíket nem szerettem igazán soha, ezért nem tudott az érzelmeimre hatni, ami ennek a könyvnek az egyik legfőbb célja volt.

Daniel Bănulescu: Csókolom a segged, Szeretett Vezérünk!
Ez a regény elméletileg arról szól, hogy Bukarest alvilágának rejtői figurái megpróbálják meggyilkolni a Kárpátok Géniuszát. Egy kicsit csalódás volt számomra ez a könyv, mert azt reméltem, hogy viccesebb és groteszkebb lesz, egy Gorcsev Iván közbelép Ceausescu őszinte sajnálatára.

Victor Klemperer: A Harmadik Birodalom nyelve
Victor Klemperer könyve a náci birodalom nyelvezetéről. Voltak benne jó meglátások, elgondolkodtató dolgok, rávilágít a Harmadik Birodalom önkényuralmának jellegére, de nekem túlságosan aprólékos volt, nem voltak benne a nagyobb összefüggések. Ráadásul Klemperer később az NDK parlamentjének kommunista tagja lett, tehát egy ugyanolyan elnyomó és diktatórikus rendszer része, ezzel eléggé hiteltelenné téve azt a harcot, amit ezzel e könyvvel a diktatúra ellen folytatott.


Legkevésbé jó könyvek, amiket 2015-ben olvastam

Vinnie Jones önéletrajzát még születésnapomra kaptam meg. Az egész könyv nem szól másról, csak arról, hogy egy olyan egyszerű gyerek, mint ő, hogyan tudott bekerülni a sztárok világába, tulajdonképpen egy lista az egész arról, hogy milyen híres embereket ismer. Ami viszont dicséretes a könyvben, az az, hogy milyen szépen ír a feleségéhez fűződő szerelméről.

Krzysztof Varga: Gulasz z turula
Ezt a könyvet még 2009-ben vettem meg, idén végre el is olvastam. Ez volt a lengyel nyelven eddig legkönnyebben olvasható könyv számomra, viszont a tartalmával nagyon nem értettem egyet. Az ételek és a magyarok lelkülete közötti kapcsolat levezetése még hagyján is volt, de szerintem túl negatív képet fest Varga a magyarokról, túlságosan is áthatja a negatív énkép. Azért ennyire nem szörnyű a magyarság. Legalább is remélem.

2015. december 13., vasárnap

Naked Shelfies

Van ugyebár a Tumblr-oldalam a könyvespolcokról. Ennek a kapcsán jutott eszembe, hogy milyen erotikusnak is találnék egy képet, amin egy meztelen nő van egy könyvespolc előtt, kezében egy könyvvel. Az elkövetkezendő napokban, hetekben meg is kérdem az ismerőseimet, hogy melyik könyvvel pózolnának meztelenül.

Czarna: David Mitchell: Szellemírók. 
(Megjegyezném, hogy remek alternatív megoldásokat is felvetett: A Biblia; Hogy lettem nő 2 év alatt?; Vaginaplasztika; A gombák világa; Dr. Balázs György: Beton és vasbeton VII.; Dr. Palotás László: Minőségi beton; Szervizkönyv John Deere traktorokhoz  :D)

2015. november 5., csütörtök

Roger Scruton: Mi a konzervativizmus?

ELŐSZÓ (részlet)

A szovjet kommunista párt által erőszakkal, csalással és megtévesztéssel negyven éven át életben tartott kommunista uralom után, 1989-ben Magyarország végre elnyerte szabadságát. Öt évvel később - szabad, demokratikus választásokat követően - a kommunisták visszatértek a hatalomba. Igaz, más néven, más programmal. De mivel az álság és a megtévesztés mindig is a kommunista politika eszköztárába tartozott, semmi okunk feltételezni, hogy a felfogásuk is megváltozott. 

Már ezzel sz első bekezdéssel megfogott. :-)

2015. október 9., péntek

Önreflexiók

1, Azon gondolkodtam, hogy azzal, hogy épp egy román író drámáit olvasgatom, este pedig valószínűleg elmegyek megnézni egy vagy két izlandi filmet, eljutottam-e a kultúrsznobizmus csúcsára, de aztán rájöttem, hogy lehetnék vadabb is: ha eredeti nyelven olvasnám/nézném őket, utána pedig mindenkinek mesélnék róla, olyan kifejezéseket használva, mint: detonáció-konnotáció és formanyelv.
2, Látom különböző ismerőseimet, akikbe az eredetiség és a kreativitás szikrája szorult csak, de ezt sokszorosan felszorozva próbálják megmutatni, érzékeltetve, hogy mennyire különlegesek ők. Bezzeg én, akibe tényleg szorult tehetség, egy fikarcnyit sem teszek érte, hogy ezt kibontakoztassam. Szörnyű vagyok.

2015. október 6., kedd

Drága jó anyám megvette a múlt heti ÉS-t, szegény Esterházy Péter göteborgi megnyitóbeszéde miatt. Elolvastam hát én is. Különösen Vásárhelyi Mária cikke tetszett, amelyben a FIDESZ kommunikációját a náci Németország goebbelsi propagandájához hasonlította. Bizonyosan sok igazság van a cikkben, csak eléggé lerontja a hitelességét, hogy Vásárhelyi Mária és szdsz-es haverjai ugyanezt a propagandatechnikát folytatták 20 éven keresztül. :-)

2015. szeptember 3., csütörtök

Kezdek én is öregedni:
Ahogy jöttem haza a moziból, hallottam, hogy egy fiatal srác azt mondja: Thug Life.
Mi volt az első gondolatom?
-Bazdmeg, még meg sem születtél, mikor az az album kijött! :-)

2015. augusztus 19., szerda

Mese LXXI.

Hol volt, hol nem volt: élt egy Szamuráj! Igazi mesemondó nagy király! Nagy az, aki nagy, aki kicsi, az kicsi! Hiszi a piszi, aki elhiszi!
Hol volt, hol nem volt: élt egy Fókaidomárlány. Gyönyörű volt, víg kedélyű, szerette az állatokat, a motorokat és a klasszikus rockot.
Hol volt, hol nem volt: élt egyszer egy Cigányszuperhős. Jóképű volt, mosolygós és adott magára: fekete bőrcipőben, fekete öltönynadrágban, egy szép barna selyemingben járt, minden nap fürdött, haját pedig minden reggel vizes fésűvel hátrasimította. Selyeminge mellkasig ki volt gombolva, nyakában vékony aranylánc függött, rajta egy M betűvel, ami hősünk nevének, a Morsnak kezdőbetűje volt.
Történt egyszer, hogy az egyik 13 órás fókashow közben egy sárkány repült be a medencéhez, felkapta a Fókaidomárlányt, és már vitte is barlangjába. Lett is nagy sírás-rívás, mivel mindenki szerette a kis Fókaidomárlányt. A miniállam királya, I. Gaidianus egyből kihirdette, hogy annak adja a Bambusz Éttermet, aki visszahozza a lányt. Ám a Bambusz Étterem nem volt gazdátlan ez idő tájt: egy Gonosz Varázsló tartotta markában, aki ártó varázslattal megbájolta I. Gaidianust, így lett övé az étkezde. Gondolkodott erősen a Gonosz Varázsló, hogyan is tudná megakadályozni azt, hogy a Bambusz más kezére jusson, amikor egyszer csak belépett a Szamuráj. Éppen egy jó csontlevest akart enni, meg rántott húst krumplival, ezért el is vett egy tálcát, kést, villát, kanalat, a pulthoz lépett és leadta a rendelést:
- Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei! Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!
- Mit zagyvál maga itt össze? –förmedt rá a Gonosz Varázsló
- Kifőzdés! Adj nekem egy jó húslevest cérnametélttel! Adj nekem még rántott húst krumplival! De íziben! – ismételte meg mondandóját a Szamuráj most már érthetőbb nyelven.
- Tudja meg, uram, én nem kifőzdés vagyok, hanem egy Nagy hírű Mágus! És maga kicsoda? Egyébként is: mik ezek a mázolmányok magán?
- Egy mágustól lestem, festem a testem! Nyerő az erő, míg az ész felemelő! Agyam alatt az alap izmom, ha dagad... Abból fakad minden baj, ha egyszer elapad! Apropó! Én nem vagyok naplopó! Tele a markom! Tartom a kardom! Ha jó, ha nem, ha muszáj: Hívjatok úgy: Szomorú szamuráj!
A Gonosz Varázsló ezután a lenyűgöző monológ után egyből felfogadta a Szamurájt, hogy akadályozza meg a Fókaidomárlány visszaszerzését. (Ebből is látszik, hogy a Varázsló gonoszabb volt, mint okosabb.)
Eközben Mors is tanúja volt a Fókaidomárlány elrablásának és egyből el is határozta, hogy egy élete-egy halála, ő bizony visszaszerzi a lányt. Ahogy azon gondolkodott, hogy hogyan is kéne hozzákezdeni, a miniállam egyik félreeső sarkába tévedt. Itt állt Lacibácsi, a Mocskosszájú Bölcs kunyhója.
- Mi járatban erre, legényke, amerre még a TMK-főnök sem jár? – kérdezte Lacibácsi.
A legény előadta, hogy szeretné visszahozni a Fókaidomárlányt, de nem tudja, hogyan kéne.
- Egy percig se agyaljon, legényke, hogy hogyan szerezze vissza a kis pinát, megmondom én magának! El kell menni először a Csomolungma tetejére, ott van egy kulcs. Ezek után meg kell keresni a kulcshoz tartozó ládát, amit egy alvó sereg őriz. A ládában van egy kard.
- De nem szamurájkard, igaz? – vágott közbe Mors.
- Nem, egy kibaszott másfél kezes pallos. – nyugtatta meg Lacibácsi.
- Az jó. Egy cigány szamurájkarddal, valljuk be, elég sztereotip lenne. – monda Mors.
- Ezek után meg kell találni a Sárkány barlangját és meg kell vele küzdeni. Előre szólok, legényke, baszott nehéz lesz. Azért, lássa, kivel van dolga, adok egy térképet, amin rajta van mind a három hely és a látványetetések időpontjai is.
Mors megköszönte a térképet és elindult nagy kalandjára. Lacibácsi és Mors beszélgetésének azonban a Szamuráj is fültanúja volt, aki tisztes távolból elkezdte követni hősünket, hogy egy alkalmas pillanatban megakadályozza küldetése teljesítését.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan meg is érkezett a Csomolungmára. Egész nap ment a hegynek felfelé, míg rá nem esteledett. Hirtelen nagyon lehűlt az idő, ezért elővett néhány szárított tehénlepényt, ami mindig volt nála, és meggyújtotta. Ahogy a tűznél melegedett, egyszer csak azt vette észre, hogy emberek veszik körül, akiknek hasonló a bőrük színe az övéhez, de az ábrázatuk inkább a kínaiakra hasonlít. Meg is szólította őket:
- Isten áldjon titeket, testvéreim! Mi járatban vagytok erre?
- Ezt mi is kérdezhetnénk. –válaszolta egyikük, aki feltehetőleg a csoport vezetője volt. – Különben is: mivel raktál ilyen jó tüzet?
- Ez népem, a romák egyik híres-neves találmánya. Maradt még belőle néhány darab, eladom nektek, cserébe egy kulcsért, amit állítólag itt őriznek. – felelte Mors.
A sherpák egyből elő is keresték a kulcsot és odaadták a szárított tehénlepényekért cserébe.
- Van itt még olyan 12 méternyi rézdrót is, egy régi angol expedíció hagyta itt, nem kell?
- Köszönöm, de nincs szükségem rá. Különben is: egy cigány rézdróttal? Elég sztereotip lenne. Meg hát hol találok itt a közelben MÉH-telepet?
Ezzel elbúcsúzott a sherpáktól, és indult a ládáért, amit egy alvó hadsereg őrzött.
A Szamuráj eközben szintén elkezdte megmászni a Csomolungmát, de útközben kificamította a bokáját, és mire elérte a sherpák táborát, már csak Mors lefelé vezető nyomait követhette.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan meg is érkezett ahhoz a régen elfeledett szentélyhez, ahol az alvó hadsereg a kardot őrizte. Óvatosan végiglopakodott a folyosón, az alvó lovagok között, majd mikor a szentély végébe ért, egy díszes asztalon meglátta az elefántcsontból és aranyból készült, drágakövekkel kirakott dobozt. Fogta a kulcsot, és kinyitotta vele a ládikót. Egyből fényesség lövellt ki a dobozból és Mors megpillantotta a másfél kezes pallost, rajta a márkajelzéssel: Excalibur 2000 Made in China. Ahogy kivette a kardot a dobozból, a tok hegye hozzáért a padlóhoz. Egyből iszonyatos zaj keletkezett, az alvó lovagok magukhoz tértek és az egyikük meg is látta Morst, kezében a karddal.
- Cigány-bűnözés! – kiáltott fel egyből, és a lovagok mind Mors üldözésére keltek, ám ő szerencsére fürgébb volt és sikerült elmenekülnie. Futás közben még eszébe jutott:
- Tolvaj cigány. Na, ez tényleg elég sztereotip.
A Szamuráj mire a szentélyhez ért, már csak a magukhoz tért, igen dühös lovagokkal találta magát szemben.
- Hát, kegyelmed meg mi járatban van erre? – kérdezte tőle a lovagok vezetője – Tán nem bizony ártó szándékkal jött? Tán kegyelmed is lopni akart tőlünk?
- Ezekért a vádakért rettentő karom erejével és kardom élével veszek elégtételt! – ezzel nekirohant a lovagoknak, akik túlerőben lévén hamar helyben is hagyták úgy, hogy mozdulni is alig tudott.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan megérkezett a Sárkány barlangjához. Mivel csak az esküvők, falunapok és aratóbálok párbajkódexét ismerte, ezért az ”Az szúr nagyobbat, aki először szúr-elvet” követve egyből a barlangba rontott és össze-vissza kaszabolta a meglepődött sárkányt. Hiába, almásfüzitői gyerek volt, azok pedig marha nagy bicskások. Ezek után ölbe kapta a Fókaidomárlányt és visszavitte a miniállamba.
A Szamuráj már csak a haláltusáját vívó Sárkányt találta a barlangban.
- Hát téged ki hítt? – kérdezte a mesebeli fenevad, mikor meglátta a harcost.
A Szamuráj bemutatkozott és elmondta jövetele célját, ám a Sárkány már annyira halálán volt, hogy nem jutottak el hozzá a harcos szavai, sőt egyszer csak összefüggéstelen éneklésbe kezdett:
- Imádlak! Szomorú szamuráj!
Csak harcolj értem!
A szerelem vár! Szomorú szamuráj!
Földön, égen!
- Ez mi volt? – kérdezte a Szamuráj.
- Emlék a történelem egyik sötét korszakából. – felelte a Fenevad és e szavakkal kimúlt.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan vissza is érkezett a miniállamba. I. Gaidianus nagyon megörült, hogy visszakerült a Fókaidomárlány.
- Na, Mors úrfi! Akarja-e elvenni a Fókaidomárlányt? Nézze, milyen gyönyörű teremtés!
- Az meglehet, Felség, de nekem még túl fiatal és túl vézna, inkább csak a Bambuszt választanám.
- Azzal lesz egy kis gond, Mors úrfi, hiszen én azt felelőtlenül ígértem oda. A Bambusz a Nagy Varázslóé már, és örök időkre az is marad!
- Felség, engedje meg, hogy tegyek egy próbát! Sütök Felségnek bodakot, és készítek mellé egy jó lecsót. Ha azt megkóstolja Felség, és ezek után is azt mondja, hogy a Nagy Varázslóé legyen a Bambusz, akkor szedem a sátorfámat!
Úgy is lett. Mors megsütötte a bodakot, megfőzte a lecsót. Mikor I. Gaidianus megkóstolta, mind a tíz ujját megnyalta utána, ráadásul a lecsó varázserejű is volt: feloldotta az ártó varázslatot, amit a Gonosz Varázsló bocsátott I. Gaidianusra.
A király tüstént elrendelte, hogy a Varázsló hagyja el az éttermet, ám ő foggal-körömmel még védekezett. Ártó varázslatait már megtörte Mors lecsója, ezért utolsó fegyveréhez nyúlt: a Szamurájhoz. Mikor a markos Gondozók Morsszal az élükön át akarták venni az éttermet, a Szamuráj eléjük állt.
- Mert nem az a vagány, kinek földig ér a lába, és a háta közepén kinőtt a szárnya! Vagy fél lábbal fellábal minden földhányásra: A Csomolungmára! Emlékszem! Na de, nem egészen! Volt, amikor legyőztem egy sereget éppen, és a hétfejű sárkányt úgy széttéptem: Kifizették rögtön készpénzben. – adta elő hőstetteinek sorát.
Mors ekkor emlékeztette, hogyan is történtek ezek a dolgok igazából. A harcos ekkor megszégyenülten elballagott, Mors pedig végre átvehette az éttermet. Maga mellé vette Vigyorgós Karimot és Mosolygós Abdult, és csináltak egy jó gyrosost.
ITT A VÉGE, AKI HIÁNYOLTA BELŐLE A CIGÁNYZENÉT, FUSSON EL VÉLE!











2015. augusztus 9., vasárnap

A mai nap tanulsága

Ha egy lány szép, okos és még karajra bontani is tud, azt a lányt el kell venni.

2015. július 8., szerda

Eddigi életemben a legelemibb örömet mindig az okozta, hogy azt olvashattam, amit szeretnék (meg persze az, amikor megvertük a Fradit).
Talán Márai mondta azt, hogy az ember azt olvashatja, amit szeret, de csak azt írhatja, amit tud.