2017. június 5., hétfő

Könyvek, 2017. május



Nádas Péter: Az élet sója (4)
Nádas Péter kisregénye, ami folytatásokan jelent meg a Literán. Egy német kisváros történetének bemutatása, amit a sólepárlás tett naggyá. Nem egy nagy történet, de vannak benne nagyon szép, jellegzetesen nádasi mondatok.

Gabriel Garcia Marquez: Utazás Kelet-Európában (4)
A fiatal Márquez útinaplója az ötvenes években Kelet-Európában tett utazásáról. Egy balos, dél-amerikai újságíró leírja, hogyan látja a kommunista blokkot. Akkora relevációszerű meglátások nincsenek benne, egyszer el lehet olvasni.


Németh Gábor: Egy mormota nyara (4)
Már régen szerettem volna Németh Gábort olvasni. Ez a könyv az idegenségről szólt, behozta Camus: Az Idegenjét is. Nem volt ez sem rossz, de többet vártam tőle.


Orbán János Dénes: Swedenborg kávéház (4)
Orbán János regénye a párkapcsolatokról. Az életigenlő pajzán humor ebből a könyvből is árad, de olyan az egész, mintha egy elsőéves bölcsészhallgató írta volna, aki minél többet akar bulizni és baszni, és néha bejárni az egyetemre is.


Forgách András: 12 nő voltam (4)
Forgách András 12 novellája, 12 nő, 12 élethelyzetéről. Nem rossz kis könyv ez sem, sok újdonságot nem ad, átütő erejű novella egy sincs benne.


Erlend Loe: Doppler hazatér (4+)
A Doppler-trilógia befejező része. Ebben a részben is remekül bemutatja Loe a fogyasztói társadalom negatívumait, miközben a főhős valószerűtlenebbnél valószerűtlenebb szituációkba kerül. Szórakoztatóan tanulságos könyv, megfontolandó befejezéssel a végén.


Esterházy Péter: Drámák (4)
Esterházy Péter utóbbi években írt drámáinak összegyűjtése. Nem rossz darabok ezek sem, de megint rá kellett jönnöm, hogy egyre kevésbé tetszik a posztmodern, és sokszor egyoldalúak a társadalomkritikák is.


Ignacy Karpowicz: Szálkák (3)
Ez a könyv a szerelemről szól, de arról az ég világon nem mond semmi újat, ráadásul az egész regény a varsói, liberális, feminista, antiklerikális, középosztálybeli értelmiség köreiben játszódik, emiatt eléggé egysíkú és unalmas volt a számomra.


 


Nemzetiség:
Magyar: 5


Kolumbiai: 1


Lengyel: 1


Norvég: 1


 


Kiadó:
Magvető: 2


Athenaeum: 1


Jelenkor: 1


Kalligram: 1


Libri: 1


Scolar: 1


Typotex: 1


 


Műfaj:
Regény: 5


Drámák: 1


Novellák: 1


Útinapló: 1


 


Könyvek forrása:
Saját: 8


 

2017. május 1., hétfő

Könyvek 2017. március-április


Joe Abercrombie: Hidegen tálalva (5)

Nem vagyok egy nagy fantasy-rajongó, de ez a könyv lenyűgözött. Talán csak Hašek Švejkje szól ennyire egyetemesen a háborúról. Ez a könyv vicces, izgalmas, kissé pornográf és nagyon trágár. A szereplők egyáltalán nem egysíkúak, a történetben mindig vannak váratlan fordulatok, és deheroikus módon bemutatja, mennyire nincs értelme az egész háborúskodásnak, vagy ha mégis vannak megfogalmazható mozgatórugói, azokat az emberi jellem legsötétebb tulajdonságai gerjesztik.

Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba (4)

Ennek az Esterházynak az elolvasásával még tartoztam magamnak. Esterházy egy tényleg nagy író volt, még nagyobb gondolkodó, és halála tényleg veszteség az irodalom számára. DE! Ahogy végigolvastam ezt az elég hosszú könyvet, rájöttem, hogy a posztmodern felett már eljárt az idő, és erős kételyeim támadtak, hogy maga a posztmodern jó irodalom-e? Egyre erősebb a gyanúm, hogy annyit játszottak a nyelvvel, amíg nem csak átkonstruálták, de el is rontották. Mindent viszonylagossá tettek, nem volt lényeg, hogy igaz, legyen, csak hogy grammatikai bája legyen. Tényleg azt éreztem, hogy ez inkább káros irodalom volt, amely megágyazott a látványcivilizációnak.

Jaroslav Hašek: Švejk (5)

A Švejket már számtalanszor láttam filmben, hallgattam hangoskönyvben, bele-beleolvasgattam, mint a Bibliába, de csak egyszer, 13 éves koromban, olvastam el elejétől a végéig. Erről a műről azt tartjuk, hogy egy vidám könyv, amiben rengeteg vicces anekdota van, és a főhőse sem teljesen normális. Igen, ezek is benne vannak, de alapvetően a Švejk bemutatja az Osztrák-Magyar Monarchia működésképtelenségét és hétköznapi borzalmait, amit persze enyhít Švejk belenyugvó idiotizmusa, de attól még szörnyű vetületeit mutatja meg az emberi létnek és társadalomnak, és persze nem utolsósorban a háború értelmetlenségét és kegyetlenségét is remekül ábrázolja. Egy könnyed könyv nagyon súlyos témákról.

Klas Östergren: Gengszterek (4)

Ezt a könyvet 500 forintért vettem a Csillag Csemegében. Nem rossz kis könyv, van benne szerelem, bűntény, a 60-70-es évek Svédországának bemutatása. Egyszer el lehet olvasni. Lehet, ha az ember elolvassa a szerző másik könyvét, a Dzsentlmeneket, amely ennek a műnek az előzménytörténete, még jobban élvezi ezt a regényt is.

Albert Camus: Az idegen (5)

A Közöny újrafordítása. Nekem nagyon tetszett, ahogyan Camus az idegenségről, a kívülállóságról, az emberi- és társadalmi lét abszurditásáról ír. Maga a fordítás is jóval jobb és pontosabb, mint a Gyergyai Albert-féle Közöny.

Stefan Zweig: A változás mámora (4)

Megnéztem a Búcsú Európától című filmet, és gondoltam, akkor olvasok már valamit Zweigtől. Maga könyv arról szól, hogyan rabolta el az első világháború egy generáció fiatalságát, és hogyan próbálja két ember ezt mégis visszaszerezni. Zweig tényleg klasszikusan jó iró, érdemes néha kézbe venni a műveit, mégha pont ennek a művének az aktualitása és mondanivalója kicsit meg is kopott azóta.

Dorota Masłowska: Lengyel-ruszki háború a fehér-piros lobogó alatt (5)
Ezt a könyvet még az első Könyvfesztiválomon, 2003-ban vettem, és akkor el is olvastam. Akkor még Lengyelország semmilyen vetülete nem játszott szerepet az életemben, és az igazat megvallva, annyira szétesett mondatok voltak benne, hogy nem is igazán értettem, miről is szól ez az egész. Második elolvasásra azért összeállt a kép: a történet főhőse és elbeszélője, Bivaly (Silny) egy igazi mackónadrágos telepi srác. Értelmes cél vagy elfoglaltság nélkül tengeti az életét, főként csak teng-leng és speedet tol.  A könyv mellékszereplői is nagyon jól meg vannak írva, Masłowska remekül ábrázolja a sivár vagy unalmas jövő előtt álló lengyel fiatalokat, egy tengermelléki kisvárosban. Maga a könyv azért is tetszett annyira, mert ezek a fiatalok az én korosztályom, Masłowska nem egészen 2 hónappal idősebbmint én. Remekül felidézte a regény a 2000-es évek elejének világát, a mobiltelefonokkal, a letölthető csengőhangokkal, a neon színekkel. Ami még érdekes volt számomra, hogy Bivaly szélsőbalos nézeteket vall. A mai telepi srácok vagy a mai Bivaly már inkább szélsőjobbos lenne.

Rudyard Kipling: A dzsungel könyve (4)

Ezt a könyvet egy barátomnak vettem meg, születésnapjára, és gondoltam, én is elolvasom. Varázslatosan szép történetek állatokról, emberekről, a dzsungelről, Indiáról. Nagyon angol könyv is, érezhető benne, hogy a fehér ember jelenti a civilizációt, amely jót hoz Indiának, az indiaiakat gyakran elmaradottnak, babonásnak ábrázolják, az állatok társadalmában is megjelennek az angol társadalmi tagozódás szabályai és az állatok erényei sokszor egybevágnak a klasszikus brit értékekkel.

Nyikolaj Gogol: Holt lelkek (5)

Egy ideje már motoszkált az agyamban, hogy el kéne már olvasni a Holt lelkeket, és milyen jól tettem, hogy végül rávettem magam! Imádtam ezt a könyvet a groteszk látásmódjával, az orosz társadalom és az orosz emberek bemutatásával. Ha A változás mámora mára meg is kopott kissé, a Holt lelkek még mindig aktuális. Vicces, szórakoztató, olvasmányos.

Gazda Albert-Halász Zoltán: Az élet értelme – Magyar jégkorongkönyv (4+)

Ebből a könyvből árad a szeretet. Két ember a legnagyobb szeretet hangján ír egy szerethető sportágról, amit egy szerethető válogatott játszik, szerethető szurkolók buzdítása közben. Mindenkinek tudom ajánlani ezt a könyvet a szapporói és krakkói csodáról, a csodálatos magyar szurkolótáborról, arról, hogy miért is szép ez a sport, és persze, ami számomra a legszubjektívebb: ifj. Ocskay Gáborról, akinek a halálát máig megkönnyezem, annyira érthetelen még mindig a számomra.

 

Nemzetiségek

Magyar: 3

Angol: 2

Cseh: 1

Francia: 1

Lengyel: 1

Orosz: 1

Osztrák: 1

Svéd: 1

 

Kiadó

Európa: 4

Ciceró: 1

Cser: 1

Helikon: 1

Könyvmolyképző: 1

Magvető: 1

Scolar: 1

 

Műfaj

Regény: 9

Jégkorongkönyv: 1

 
Könyvek ”eredete”

Saját: 9

Kölcsön: 1

 

 

 

2017. március 2., csütörtök

Könyvek 2017 február

Salman Rushdie: Két év, nyolc hónap, huszonnyolc éjszaka (4)
Salman Rushdie regénye, amelynek fő motívuma az Ezeregy éjszaka, maga a cím is erre utal. Rushdie már lassan 30 éve sikeres regényíró, tudja, hogyan kell megírni egy könyvet, telezsúfolni utalásokkal, de nekem ez a könyv semmit nem mondott. Egyszer el lehetett olvasni, de semmi több.

Kőrösi Zoltán: Az ítéletidő (4)
Kőrösi Zoltán legutolsó regénye a világvégéről, ami a Mester utca sarkán következik be. Ez sem volt egy rossz könyv, de ez sem mozgatott meg bennem semmit. Valószínűleg sosem leszek Kőrösi-rajongó.

Neil Gaiman: Északi mitológia (4+)
Neil Gaiman skandináv mítosz-átiratai. Ezt a könyvet viszont élvezet volt olvasni, Gaiman nagyon szépen újra mesélte a skandináv mitológia történeteit. A Freya szokatlan esküvője különösen tetszett.

Juan Villoro: Gólöröm (4+)
Juan Villoro mexikói írói esszéi a labdarúgásról. Intelligencia, humor, szenvedély és szeretet árad ezekből az esszékből, érdemes volt őket elolvasni. Egy nagyon értelmes focis könyv, tűnjön ez bármilyen paradoxonnak.



Nemzetiség
Angol: 1
Indiai: 1
Magyar: 1
Mexikói: 1



Kiadó
Agave: 1
Európa: 1
Helikon: 1
Jelenkor: 1

Műfaj
Regény: 2
Esszék: 1
Mítoszok: 1

Könyvek "forrása" 

Saját: 4

2017. február 16., csütörtök

Könyvek 2017. január

Neil Gaiman – Michael Reaves: Köztesvilág (4+): Ezt a könyvet karácsonyra kaptam. Nem nagyon olvasok fantasyt, de ez így január elsején nagyon jól esett. Egy nagyon aranyos, szórakoztató és izgalmas könyv volt, könnyed olvasmánynak kiváló.

Dárdai Pál – Pietsch Tibor: Dárdai (4+): Dárdai Pál önéletrajza. Minden irodalmi értéket nélkülöz, de nagyon szívet melengető könyv. Sok szó esik benne a fociról, a Hertháról, a családjáról, természetesen az öccse elvesztéséről is. Keresetlen, köznapi stílusban megírt mű. Egy őszinte könyv.

Lauro Martines: Firenze és a Mediciek (4): Lauro Martines műve Lorenzo Il Magnifico Mediciről. Mivel én róla csak jókat olvastam, főként Faludygyurka bácsi tollából, mindig is a történelem egyik legnagyobb alakjának, az olasz reneszánsz minden szépségének megtestesítőjének tartottam. Ez a könyv viszont eléggé árnyalta a képet, és bemutatta, hogy mekkora zsarnok is volt ezen felül.

John Williams: Stoner (3): Ezt a könyvet nagynéném adta kölcsön, mert neki nagyon tetszett. Maga könyv egy átlagos ember átlagos életének elmesélése, minden dísz nélkül. Elég is rá ennyi szót pazarolni.

Neil Gaiman: Kilátás az erkélyről (4+): Ez a könyv volt a legszebb karácsonyi ajándékom, az egyik fordítója megtisztelt azzal, hogy nekem adta a tiszteletpéldányát. Neil Gaiman válogatott, nonfiction (nem tudok rá épp jobb kifejezést) írásai. Mint minden Gaiman, ezek is nagyon jók, nagyon jó mondatok vannak bennük, az embernek kedve támad azokat az írókat, zenéket, filmeket megismerni, amikről az írások szólnak.

Kőrösi Zoltán: Milyen egy női mell? – Hazánk szíve (4): Kőrösi Zoltántól eddig még nem olvastam semmit, ezt a kötetét pedig sikerült megvennem 500 forintért. A Csillag Csemegében. Két család történetén keresztül mutatja be Magyarország történetét a Monarchiától a 90-es évek elejéig. Nekem sokszor nehézkes volt a mű szövege, ennek ellenére nem volt egy rosszul megírt könyv, bár belőlem nem igazán váltott ki semmit.

Forgách András: Élő kötet nem marad (4+): Ezt a könyvet karácsonyra kaptam nagynénémtől, és nem fűztem hozzá nagy reményeket, de gondoltam, ha már megvan, elolvasom. Meglepően élvezetes olvasmány volt arról, hogyan is segítette az író anyja a Magyar Népköztársaság titkosszolgálatát, azzal, hogy Izraelben kémkedett nekik. Bár maga a könyv témája annyira nem érdekelt, különben is olvastam már a Javított kiadást is, ezt a könyvet megérte elolvasni, mert új nézőpontot mutatott meg a témában, és Forgách nagyon jó tollú író.



Nemzetiség:
Magyar: 4
Amerikai: 3
Angol: 2



Műfaj
Regény: 4
Esszék: 1
Önéletrajz: 1
Történelmi monográfia: 1



Kiadó:
Agave: 2
Alexandra: 1
General Press: 1
Jelenkor: 1
Kalligram: 1
Park: 1



Könyvek ”eredete”
Saját: 4
Könyvtár: 2

Kölcsön: 1

2017. január 4., szerda

2012. évi könyvstatisztikák

Nemzetiség
Magyar: 13
Angol: 11
Amerikai: 5
Orosz: 2
Francia: 1
Indiai: 1
Lengyel: 1
Német: 1
Norvég: 1
Svájci: 1
Portugál: 1


Kiadó
Agave: 8
Európa: 3
Révai: 3
Faber&Faber: 2
GABO: 2
Magvető: 2
Alexandra: 1
Cartaphilus: 1
Chivers Press: 1
Granta: 1
Ibisz: 1
Ifjúsági: 1
Kalligram: 1
Kossuth: 1
L’Harmattan: 1
Osiris/Élet és Irodalom: 1
Scolar: 1
Silenos: 1
Újvári Griff: 1
Ulpius-ház: 1
Vörösváry-Weller: 1
Wordsworths Classics: 1


Műfaj
Regény: 24
Novellák: 4
Aforizmák: 1
Drámák: 1
Életrajz: 1
Képregény: 1
Napló: 1
Szociálpszichológia: 1
Szleng szótár: 1
Visszaemlékezés: 1


Idegen nyelven
Angolul: 5


Könyvek ”eredete”
Kölcsön kaptam: 15
Saját példány: 13
Kállayból vettem ki: 6
Könyvtárból vettem ki: 2




2017. január 3., kedd

2013. évi könyvstatisztikák

Nemzetiség
Magyar: 33
Angol: 10
Lengyel: 9
Francia: 8
Orosz: 8
Amerikai: 6
Német: 2
Bosnyák: 1
Észt: 1
Indiai: 1
Japán: 1
Perui: 1
Román: 1
Svájci: 1
Svéd: 1


Műfaj
Regény: 41
Novellák: 11
Drámák: 9
Versek: 4
Életrajz: 2
Esszék: 2
Kisregény: 2
Elbeszélő költemény: 1
Elbeszélések: 1
Filozófiai fejtegetések: 1
Humoros írások: 1
Mese: 1
Napló: 1
Tanulmányok: 1
Történelmi monográfia: 1
Visszaemlékezés: 1


Kiadó
Európa: 19
Magvető: 11
Szépirodalmi: 5
Cartaphilus: 3
Kalligram: 3
Osiris: 3
Agave: 2
Alexandra: 2
Jelenkor: 2
Pesti Szalon: 2
Ulpius-ház: 2
Ab ovo: 1
Ant-ko: 1
Athanaeum: 1
Czarne: 1
Dee-sign: 1
Fekete Sas: 1
GABO: 1
Geopen: 1
Gondolat: 1
Helikon: 1
HK Hermanos: 1
Jószöveg Műhely: 1
Kriterion: 1
Maecenas: 1
Magyar Könyvklub: 1
Napkút: 1
Noran: 1
Pannonia (Sovereign Press): 1
Palatinus: 1
Saxum: 1
Scolar: 1
Szerzői magánkiadás: 1
Typotex: 1
Újvári Griff: 1
Valo-Art: 1


Könyvek ”forrása”
Könyvtárból vettem ki: 46
Saját példány: 23
Kölcsön kaptam: 7
Kállayból vettem ki: 3


Idegen nyelven

Lengyelül: 1

2017. január 2., hétfő

2014. évi könyvstatisztikák

Nemzetiség
Magyar: 22
Amerikai: 6
Angol: 5
Német: 5
Lengyel: 4
Cseh: 3
Olasz: 3
Perui: 3
Argentin: 2
Belga: 2
Francia: 2
Norvég: 2
Orosz: 2
Horvát: 1
Indiai: 1
Japán: 1
Kolumbiai: 1
Mexikói: 1
Spanyol: 1
Svéd: 1
Szerb: 1
Szlovák: 1
Ukrán: 1
Török: 1

Kiadó
Európa: 22
Magvető: 6
Kalligram: 5
Faber&Faber: 3
Helikon: 3
Kriterion: 2
Scolar: 2
Ulpius-ház: 2
Agave: 1
Animus: 1
Árkádia-Szépirodalmi: 1
Atheneaum: 1
Atheneaum 2000: 1
Candover: 1
Cartaphilus: 1
Czarne: 1
General Press: 1
Geopen: 1
Héttorony: 1
Intermania: 1
Jelenkor: 1
Kairosz: 1
Kozmosz Könyvek: 1
Lazi: 1
Literackie: 1
Magyar Könyvklub: 1
Marvel/Ecclesia: 1
Podmaniczky Művészeti Alapítvány: 1
Révai: 1
Széphalom Könyvműhely: 1
Szépirodalmi: 1
Tericum: 1
Typotex: 1
Vörösváry: 1

Műfaj
Regény: 47
Visszaemlékezés: 5
Elbeszélések: 4
Dráma: 3
Versek: 3
Napló: 2
Novellák: 2
Ön/életrajz: 2
Esszék: 1
Kisregény: 1
Médiaelmélet: 1

Könyvek "eredete"
Saját példány: 43
Könyvtárből vettem ki: 19
Kölcsön kaptam: 6
Kállayból vettem ki: 3

Idegen nyelven
Angolul: 3
Lengyelül: 2

2017. január 1., vasárnap

Az év könyve

Ebben az évben sok jó és nagyon jó könyvet olvastam, nehéz is volt közülük a választás. Idén olvastam például Székely János kisregényeit, Nick Hornby Focilázát, Kiss Gy. Csaba Lengyel naplóját, Thomas Mann Tonio Krögerét, újraolvastam Pelevintől a Generation P-t, Kertész Imrétől a Sorstalanságot és Ottlik Gézától az Iskola a határont. Mégis ami talán legjobban tetszett, az Szegedi Pétertől Az első aranykor - A magyar foci 1945-ig. A szerző érzékletesen mutatja be a magyar foci kezdeteit és első hőskorát, nagyon jó képek vannak benne, és annyira igényes kiadvány, hogy öröm ránézni és kézbevenni.

2015. évi könyvstatisztikák

Nemzetiség
Magyar: 27
Lengyel: 12
Amerikai: 9
Olasz: 7
Angol: 6
Német: 6
Francia: 5
Román: 3
Cseh: 2
Dél-afrikai: 2
Orosz: 2
Argentin: 1
Belga: 1
Görög: 1
Izraeli: 1
Japán: 1
Perui: 1
Spanyol: 1
Szovjet (kirgiz): 1
Ukrán: 1

Kiadó
Európa: 25
Magvető: 9
Kalligram: 6
Agave: 4
Libri: 4
Czarne: 3
Geopen: 3
Jelenkor: 3
L’Harmattan: 3
Athenaeum: 2
Gondolat: 2
Literackie: 2
Osiris: 2
Palatinus: 2
Typotex: 2
Ulpius-ház: 2
Art Noveau: 1
Candover: 1
Faber&Faber: 1
Gabo: 1
Háttér: 1
Helikon: 1
Holnap: 1
Kriterion: 1
Magyar Könyvklub: 1
Magyar Narancs: 1
Piper: 1
Scolar: 1
Świąt Książki: 1
Tömegkommunikációs Kutatóközpont: 1
Vörösváry: 1

Műfaj
Regény: 50
Esszék: 6
Novellák: 6
Kisregény: 5
Életrajz/Önéletrajz: 3
Elbeszélések: 3
Interjú: 2
Mesék: 2
Visszaemlékezések: 2
Tárcák: 2
Drámák: 1
Fizikai és matematikai bizonyítások: 1
Irodalomelmélet: 1
Képregény: 1
Levelezés: 1
Művészettörténeti tanulmányok: 1
Napló: 1
Önsorsrontó könyvek: 1
Szociolingvisztika: 1
Válogatott írások: 1

Idegen nyelven
Lengyelül: 6
Angolul: 1

Könyvek ”eredete”
Saját példány: 44
Könyvtárból vettem ki: 38
Kölcsön kaptam: 6
Kállayból vettem ki: 1

Könyvek 2016. december

Borbély Szilárd: Szemünk előtt vonulnak el (4+)
Borbély Szilárd drámái. Nagyon nagy veszteség érte a magyar irodalmat az ő öngyilkosságával. Az Olaszliszkai című dráma tényleg katartikus, nekem még Kazinczy és Csokonai kapcsolata is nagyon tetszett az Istenasszony Debreczenben.

Marcel Proust: Albertine nincs többé/A szökevény (Az eltűnt idő nyomában 6.) (3)
A regényciklus legunalmasabb része, ebben a kötetben tényleg nem történik semmi, cserébe legalább ez a legrövidebb.

Marcel Proust: A megtalált idő (Az eltűnt idő nyomában 7.) (4+)
A regényciklus befejező része, és egyben a második tetőpontja. Ebben a részben több dolog történik, mint a megelőző hat részben összesen. Bepillantást nyerhetünk az első világháború alatti Franciaország életébe, a főhős végre elhatározza, hogy tényleg elkezd írni, és megismerhetjük az elbeszélő időszemléletét is, valamint van benne egy elég jó rész is, amelyben Proust a megöregedés kérdését boncolgatja.

Chris Anderson – David Sally: Számháború (4+)
Két közgazdász statisztikái a labdarúgásról. A Fociológiához hasonlóan ez is más nézőpontból vizsgálja a focit. Nagyon érthetően magyarázza meg a statisztikákat, bár amennyire értek én ezekhez, bármit írhatnának a szerzők. A Fociológiához az is hasonlóvá teszi, hogy a labdarúgás évszázados (tév)hitei közül próbál többet is megdönteni.

Fehér Béla: Fültől fülig (4+)
Fehér Béla regénye, amelyben, 1903-ban, Tusnádfürdőn egy borotvás bérgyilkos próbál megölni egy bárót. Nagyon jó hangulata van, nagyon szórakoztató, és a szokásos fehér bélai szóhasználat (a korszak jellemző kifejezései, különleges káromkodások, tájszavak) is csak jobbá teszi. A vége kicsit összecsapott.

Kiadó
Atlantisz: 2
Akadémai (Kanári): 1
Helikon: 1
Palatinus: 1

Nemzetiség
Francia: 2
Magyar: 2
Amerikai: 1
Német: 1

Műfaj
Regény: 3
Drámák: 1
Sportstatisztikai elemzések: 1


2016. december 31., szombat

2016. évi könyvstatisztikák

Országok szerint
Magyar: 39
Francia: 9
Amerikai: 5
Angol: 5
Brit: 4
Német: 4
Japán: 3
Lengyel: 3
Olasz: 3
Orosz: 3
Belorusz: 1
Dán: 1
Észt: 1
Finn: 1
Görög: 1
Izraeli: 1
Kanadai: 1
Libanoni: 1
Norvég: 1
Svéd: 1


Kiadók szerint:
Európa Kiadó: 10
Magvető: 10
Helikon: 5
Atlantisz: 4
Osiris: 4
Szépirodalmi: 4
Geopen Kiadó: 3
Kriterion: 3
Jaffa: 2
Jelenkor: 2  
Kanári (Akadémiai): 2
Libri: 2
Park Kiadó: 2
Scolar: 2
Agave: 1
Akadémiai: 1
Alexandra: 1
Animus: 1
Arcus Kiadó: 1
Athenaeum: 1
Candover: 1
DEFHE: 1
DOLMEN Kiadó: 1
Duna International: 1
Fekete Sas: 1
Felsőmagyarország: 1
Gabo: 1
Gondolat: 1
Hesperus Press: 1
IKON: 1
Kossuth: 1
Kozmosz Könyvek: 1
Liget: 1
Marfa-Mediterrán/Pesti Szalon: 1
Marvel: 1
Móra: 1
Noran: 1
Palatinus: 1
PIM-Infopoly Alapítvány: 1
Prószyński i S-ka: 1
Sensus: 1
Szukits: 1
Trubadúr (Helikon): 1
Twister Média: 1
Typotex: 1
                                                                                             

Műfajok szerint:
Regény: 36
Történelmi monográfia: 9
Életrajz/Önéletrajz: 7
Novellák: 5
Dráma: 3
Kisregények: 3
Riport: 3
Elbeszélések: 2
Eposz: 2
Napló: 2
Balladák: 1
Civilizáció- és evolúciótörténet: 1
Esszék: 1
Hírlapi cikkek: 1
Humoros karcolatok: 1
Képregény: 1
Kultúrantropológiai tanulmányok: 1
Psziché: 1
Rendszerkritikai esszék: 1
Sándorgyörgy: 1
Sportközgazdasági tanulmányok: 1
Sportstatisztikai elemzések: 1
Szociográfia: 1
Versek: 1
Útirajz: 1


Könyvek "eredete"
Könyvtárból vettem ki: 55
Saját könyv: 20
Kölcsön kaptam: 7
Levéltárból vettem ki: 3
Kállayból vettem ki: 1


Idegen nyelven olvasott könyvek
Angolul: 1
Lengyelül: 1



2016. december 8., csütörtök

Könyvek 2016. november

Marcel Yuval Noah Harari: Sapiens (4+)
Az emberi civilizáció és evolúció története egy izraeli történész tollából. Nagyon érdekes szempontok alapján vizsgálja és csoportosítja ezeket a témákat. Voltak elég merész és újszerű meglátások a könyvben, és szerintem ezek voltak a könyv legfőbb erényei, mert nagyon jól megmutatta, hogy így is lehet nézni az emberiség történetére.

Proust: A fogoly lány (Az eltűnt idő nyomában V.) (4)
Sejtettem, hogy ez lesz a regényciklus legunalmasabb kötete, és nem is tévedtem, bár még ebben a részben voltak briliáns meglátások az emberi párkapcsolatokat illetően.

Papp Richárd: Bezzeg a mi rabbink! (5)
Papp Richárd éveken keresztül gyűjtötte a Bethlen téri zsinagóga közösségében mesélt zsidóvicceket és ezeket a vicceket gyűjtötte egy csokorba, a viccek csoportosításaival és kultúrantropológiai elemzéseikkel együtt. Talán az egyik legszórakoztatóbb és legtanulságosabb könyv volt, amit idén olvastam.

Farkas Attila Márton: Arrobori (4+)
FAM 2006-ból származó elemzései, az akkori politika és közbeszéd nyelvhasználatáról. Bár azóta már eltelt 10 év, és a politikai elitek is átalakultak, de a rendszerváltás utáni 15 év kordokumentumainak is kiválóak ezek az esszék, azt is láthatjuk, hogy mi az ami rosszabb lett, és mi az, ami megmaradt a közbeszédünkben.

Kiadó:
Animus: 1
Atlantis: 1
Libri: 1
Liget: 1

Nemzetiség:
Magyar: 2
Francia: 1
Izraeli: 1

Műfaj.
Civilizáció- és evolúciótörténet: 1
Kultúrantropológiai monográfia: 1
Regény: 1
Rendszerkritikai esszék: 1

2016. november 6., vasárnap

Tévhit

Legalább 9 éve abban a hitben éltem, hogy Lublinnak a Motor mellett van másik focicsapata, a Zagłębie. Ma esett le, hogy az nem Zagłębie Lublin, hanem Zagłębie Lubin. Lubin egy város Alsó-Sziléziában, Lublin pedig a róla elnevezett vajdaság székhelye.
Mondjuk, kicsit mindig fura volt, hogy miért a Zagłębie-Śląsk az alsó-sziléziai derbi( a két város között 386 km van), és a Zagłębie második csapata miért az alsó-sziléziai osztályban játszik a lublini helyett, miért vannak jelentős szurkolói klubjai Alsó-Sziléziában, de sikerült magamnak ezt azzal megindokolnom, hogy Kelet-Lengyelországból sok embert telepítettek át Alsó-Sziléziába, és azok vitték magukkal a klub szeretetét. A másik teóriám az volt, hogy a Zagłębie jogelődjét valahol a Kresy (a II. világháború után Lengyelországtól a Szovjetúnióhoz került országrészek) területén alapították, és az onnan áttelepített családok leszármazottai alkotják a lublini és az alsó-sziléziai szurkolótáborokat. A harmadik teóriám az volt, hogy a Zagłębie jogelődjét valahol Alsó-Sziléziában alapították, és onnan került át a franchise Lublinba.
Azt hiszem, ez a tévhitem remek példa arra, hogy az emberi agy hajlamos egymáshoz nem passzoló adatok alapján is összefüggéseket keresni és ezeknek értelmet adni. :-)

2016. november 1., kedd

Könyvek 2016. október

Székely János: Az árnyék - Soó Péter bánata - A nyugati hadtest (5)
Ezt a könyvet Dragomán György ajánlotta valahol, és kiderült, hogy megvan apám könyvespolcán. Három kisregényt tartalmaz a könyv, a maga nemében mindegyik kiváló alkotás.
 Az árnyékban egy testtől elszakadt árnyék történetét ismerhetjük meg, aki próbál újra egy másik testet keresni magának. Szerintem ez a kisregény arról szól igazán, hogy senki nem bújhat ki a bőréből, és senki nem tudja sokáig másnak tettetni magát, mint amilyen.
A Soó Péter bánatában egy ikerpár viszontagságos utazását ismerhetjük meg Magyarországról egy német fogolytáborba. Nem is igazán biztos, hogy ikerpárról van szó, lehet, hogy csak egy személyiség két oldaláról. Nagyon szépen bemutatja a könyv, hogy milyen is volt az élet a második világháború alatt, annyi újdonság talán van benne, hogy a nyugati front eseményeiről viszonylag kevés mű szól.
A nyugati hadtest is egy a nyugati frontra kerülő alakulat sorsát mutatja be, ám ennek a kisregénynek az elején még több fejezet a kiképzésről szól, ezért is rokonítható ez a mű az Iskola a határonnal.
Mind a három kisregényre jellemző a gondolatiság, a belső monológok fontossága, a szereplők mentális- és érzelmi világának bemutatása.

Simon Kuper – Stefan Szymanski: Fociológia (4+)
Két közgazdász könyve a fociról, főként sportközgazdasági és statisztikai szempontból. Számomra nagyon élvezetes volt, a szerzők nagyon érthetően magyarázták el a teóriáikat, és tényleg egy olyan nézőpontot hoztak be az életembe, amely nezőpontból is meg lehet vizsgálni a labdarúgást. Persze, azért ebben a könyvben is feltűnik a közgazdasági nézőpont legnagyobb hibája: annyira racionális akar lenni, hogy az már számomra nem lenne életszerű, kivitelezhető.

Marcel Proust: Szodoma és Gomorra (4+)
Az eltűnt idő nyomában negyedik része. Ebben sem történik semmi érdemre méltó, csak Párizs helyett most Balbecben zajlik a társadalmi élet, Guermantes-ék helyett Vendurinéknél, és bejön a homoszexualitás kérdése, mint az egyik vezérmotívum. Ám nekem még mindig tetszenek azok az egy-két mondatos leheletfinom jellemzések, vagy a szereplők elejtett mondatai, amelyek pengeélesen jellemzik az adott szereplőt, ráadásul általánosságban is mondanak valamit az emberiségről és a társadalomról.

Hannah Arendt: Eichmann Jeruzsálemben (4+)
Hannah Arendt riportkönyve az Eichmann-perről. Bámulatosan jó könyv, amely nem fél bemutatni, hogy mennyire piti ember is volt Eichmann, ezzel pontos képet festeni a Gonosz banalitásáról. A könyv tárgyilagosságát jelzi az is, hogy nem csak Eichmann bűneit és hibáit meséli el, hanem a per visszáságairól is szól, és nem fél árnyalni a holocaust kérdését.

Garaczi László: Wüntsch híd (4)
Az Egy lemúr vallomásinak negyedik része, Garaczi önéletrajzi elemekből felépített neoavangárd, impresszív kollázsa. Nem rossz könyv, ám mivel én nem rajongok a neoavangárdért, ezért annyira nem fogott meg.          

Alessandro Baricco: Az Ifjú Ara (5)
Nem tudom pontosan, hogy ez a könyv pontosan miről szól. Szeretem az olyan könyveket, amelyekről nem tudom, pontosan miről szólnak. Az biztos, hogy lírai, mint a legtöbb Baricco, szinte hallani olvasás közben a szöveg zeneiségét. Az is biztos, hogy nagyon érzéki és erotikus mű. Többször el kell még olvasnom, hogy valamennyire megértsem, de egyszeri olvasásra mindenkinek ajánlom.

Kiadó
Magvető: 2
Atlantisz: 1
Helikon: 1
Osiris: 1
Twister Média: 1

Nemzetiség
Brit: 2
Magyar: 2
Francia: 1
Német: 1
Olasz: 1

Műfaj
Regény: 3
Kisregények: 1
Riport: 1
Sportközgazdasági tanulmányok: 1


2016. október 1., szombat

Könyvek 2016. szeptember

Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz (4+)
Régóta tartoztam már magamnak azzal, hogy elolvassam a lengyelek romantikus nemzeti eposzát. Ráadásul, lengyelül. Nagyon kellemes volt olvasni, ahogy Mickiewicz bemutatta a régi nemesi udvarházak életét, örömeiket, bánataikat, civakodásaikat, egy már akkor letűnt világot. Egy nagyon vidám és idillikus olvasmány volt, a közmondásos lengyel széthúzás és az orosz uralom bemutatásának ellenére.

Marcel Proust: Guermantes-ék (Az eltűnt idő nyomában III.) (4+)
Az eltűnt idő nyomában 3. kötete, valószínűleg a regényfolyam csúcspontja. Ebben a részben Proust bemutatja a nemesi szalonok világát. Nagyon finoman, egy apró gesztussal, vagy egy elejtett kifejezéssel olyan tökéletesen tudja jellemezni szereplőit, és ezáltal valamit elmondani az emberi természetről, hogy az megsüvegelendő.

Polcz Alaine: Karácsonyi utazás (4+)
Polcz Alaine ebben a könyvében egy karácsonyi utazás történetét írja le, amikor egyik rokona temetésére meg, Erdélybe. Maga a történet nagyon rövid, az írónő nagyon egyszerűen, minden sallang nélkül meséli el, de annyira gazdag jelentéstartalma van, hogy nagyon nagy írói teljesítménynek tűnik ilyen kevés szóval ilyen sokat elmesélni.

Boris Vian: Tábornokok uzsonnája (4+)
Ebben a kötetben Vian néhány novelláját és két drámáját olvashatjuk. A szokásos viani színvonal: abszurd, groteszk és felettébb szórakoztató szituációkkal és szójátékokkal mesél a lét fonákságairól.

Umberto Eco: Mutatványszám (4+)
Eco utolsó regénye, egy összeesküvés-elméletről, amely szerint Mussolini állítólag nem halt meg, és ez számos esemény előidézője lett. Annyira jól megkomponált elmélet, hogy még majdnem el is hittem.

Füst Milán: A feleségem története (4+)
Ezt a könyvet is régen el akartam olvasni. Füst Milán könyve a párkapcsolatokról és a házasságról. Fájdalmasan pontos, számomra az elbeszélés módja kicsit pongyola és pontatlan volt, de aztán rájöttem, hogy mivel az elbeszélő egy hajóskapitány, nem is beszélhet másként.

Az ellopott tragédia – Rejtő Jenő-emlékkötet (4+)
Rejtő születésének 110. évfordulójára adta ki ezt a kötetet a PIM. Az eddigi legterjedelmesebb Rejtő-monográfia, van benne életrajz, az író levelezésének bemutatása, tanulmányok, rengeteg fénykép. Sok újat nem tudunk meg Rejtőről, de pár érdekes adat azért kiderül róla és a két világháború közötti Magyarországról.

Szegedi Péter: Az első aranykor (5)
Szegedi Péter könyve a magyar labdarúgás történetéről a kezdetektől 1945-ig. Maga a kötet is gyönyörű szerintem, rengeteg jó kép van benne, a magyar foci akkori története pedig nagyon izgalmas téma, a sikerekkel, kudarcokkal, a pályán megjelenő erőszakkal és az amatörizmusból a profizmusba vezető úttal. Van pár olyan vetülete is, ami még mindig aktuális, például az MTK - Fradi ellentét.

Kiadók:
Európa: 2
Akadémiai (Kanári): 1
Fekete Sas: 1
Helikon: 1
Jelenkor: 1
PIM-Infopoly Alapítvány: 1
Prószyński i S-ka: 1

Nemzetiségek:
Magyar: 4
Francia: 2
Lengyel: 1
Olasz: 1

Műfajok:
Regény: 3
Drámák: 1
Életrajzi monográfia: 1
Eposz: 1
Novellák: 1
Történeti monográfia: 1
Útirajz: 1

Idegen nyelven:
Lengyelül: 1



2016. szeptember 11., vasárnap

Könyvek, 2016. augusztus

Joseph Conrad: A sötétség mélyén (4)
Joseph Conrad elbeszélése, amelyből az Apokalipszis most is készült. Lehet, hogy a fordítás nem tudta előadni az eredeti könyv hangulatát, de nekem az egész eléggé homályos és zavaros volt. Bár lehet, hogy az eredeti mű is a homályosságra, a rejtelmességre épül. Maga az elbeszélés jó, remekül leírja az ösztönök felszínre törését, a józanész megbomlását, az afrikai tájat és klímát, a gyarmatosítás árnyoldalait.

Janne Teller: Semmi (4)
Egy dán egzisztencialista regény, elég kemény történettel: egy fiú, megtagadja, hogy iskolába menjen, mert hogy úgy sincs értelme az egész életnek (ebben kicsit Oblomovra hasonlít), ezért az osztálytársai készítenek neki egy ”gyűjteményt”,  amelybe mindegyikük beleteszi a legféltettebb kincsét, mindegyikük ad egy darabot magából, van, aki szó szerint is.

Bíró Zsófia: A boldog hentes felesége (5)
Egy sztárszakács és éttermének élete, a felesége szemszögéből. Nagyon pontos, nagyon mulatságos és szórakoztató, és nagyon jól bemutatja egy étterem életét, és azt, ha valaki egy megszállottal él.

Tischler János: „Hogy megcsendüljön minden gyáva fül” (4+)
Tischler Jánost már pár éve ismerjük, ő a WIK vezetője. Ez a kötete az 1956-os forradalom és a Szolidaritás megalakulásának idejét vizsgálja, a magyar-lengyel kapcsolatok szempontjából. Mivel a magyar-lengyel barátság közmondásos, mégsem tudjuk pontosan, hogy miért is alakult ki ez, ez a könyv gyakorlati példákkal is illusztrálja, hogy a két nép mit is tett egymásért. Hasznos olvasmány, jól megírva, érződik belőle, hogy Tischler János egy okos ember.

Én vagyok a Titokzatos Futballista (4)
A Guardianban jelent meg egy cikksorozat, amelyben egy nevét elhallgató labdarúgó mesélt a profi focisták életéről, ezeknek a cikkeknek a könyvváltozata ez a kötet. Fociszurkolók számára érdekes olvasmány, ahogy például az átigazolásokról, edzőkről, szurkolókról beszél a Titokzatos Futballista, bepillanthatunk a Premier League csapatok belső életébe.

Nick Hornby: Fociláz (5)
Ezt a könyvet születésnapomra kaptam. Zseniális egy könyv, fociszurkolók számára alapmű. Nick Hornby remekül leírja a szurkolók örömeit, bánatait, és azt, hogy nem csak az agresszív huligánok nem normálisak, hanem egy átlagos, fanatikus futballszurkolóval sincs minden rendben. Megint választ kapunk arra a kérdésre, milyen egy megszállottal élni.

Esterházy Péter: Hasnyálmirigynapló (5)
Esterházy utolsó könyve, a hasnyálmirigy rákkal folytatott küzdelméről. A témája természetesen lehangoló, a stílusa viszont a jobb Esterházy-köteteket idézi, érdemes elolvasni.

Kiadó:
Candover: 1
Európa: 1
Jelenkor: 1
Libri: 1
Magvető: 1
Scolar: 1
Sensus: 1

Nemzetiség:
Magyar: 3
Angol: 2
Brit: 1
Dán: 1

Műfaj:
Önéletrajz: 2
Regény: 2
Elbeszélések: 1
Napló: 1
Történelmi monográfia: 1


2016. szeptember 3., szombat

Az egyik, általam nagyon kedvelt kollégám mesélte, hogy belenézett az új Való Világba, de azt mondta, hogy ebben is szokásosan szörnyű a színvonal. Megnéztem már a műsor honlapját (magát a műsort szerencsére, ha akarnám, sem tudnám nézni, mert nincs RTL II-nk). A "vezető hír" ez volt:
"Úgy tűnik, hogy Zsófi nem nézte jó szemmel, hogy Soma Evelinnel táncolt a buliban, ezért súlyos kijelentéseket tett kapcsolatukat illetően." Mintha egy gimis osztály szerelmi életéről lenne szó. :D
Megnéztem már a szereplők arcképeit is. Ady jutott róla eszembe:
"Most perc-emberkék dáridója tart,"

2016. augusztus 27., szombat

- Megkaptam a Focilázat. -Az valami betegség?

A nagy kluboknak mintha elegük lenne a szurkolótáborukból, és ezért nem is nagyon lehet hibáztatni őket. A munkás- és alsó-középosztálybeli fiúk bonyolult és olykor elkeserítő problémákat hoznak magukkal a stadionba: az igazgatók és elnökök azt mondhatják; ott volt nekik a lehetőség, csak elcseszték, és a középosztálybeli családok - az új célközönség - nemcsak rendesen fognak viselkedni, de több pénzt is fizetnek.
(Nick Hornby, 1992)

2016. augusztus 13., szombat

Egy ismerősöm húga szakított a fickójával.
Döntését így indokolta:
Szakítottunk X-szel. Olyan volt, mintha két különböző nyelvet beszéltünk volna, amelyből az egyik ráadásul nem is indoeurópai.
:-)

2016. augusztus 2., kedd

First World Problems

Azt álmodtam, hogy nyertem egy Erasmus-ösztöndíjat Firenzébe. Annyira örültem neki álmomban, hogy majdnem elsírtam magam. Olyan katartikus volt, hogy szinte azonnal felébredtem, és rájöttem, hogy csak álom volt. Azóta kicsit szomorú vagyok. :-)