Székely János: Az
árnyék - Soó Péter bánata - A nyugati hadtest (5)
Ezt a könyvet Dragomán György ajánlotta valahol, és
kiderült, hogy megvan apám könyvespolcán. Három kisregényt tartalmaz a könyv, a
maga nemében mindegyik kiváló alkotás.
Az árnyékban egy
testtől elszakadt árnyék történetét ismerhetjük meg, aki próbál újra egy másik
testet keresni magának. Szerintem ez a kisregény arról szól igazán, hogy senki
nem bújhat ki a bőréből, és senki nem tudja sokáig másnak tettetni magát, mint
amilyen.
A Soó Péter bánatában egy ikerpár viszontagságos utazását ismerhetjük
meg Magyarországról egy német fogolytáborba. Nem is igazán biztos, hogy
ikerpárról van szó, lehet, hogy csak egy személyiség két oldaláról. Nagyon
szépen bemutatja a könyv, hogy milyen is volt az élet a második világháború
alatt, annyi újdonság talán van benne, hogy a nyugati front eseményeiről
viszonylag kevés mű szól.
A nyugati hadtest is egy a nyugati frontra kerülő alakulat
sorsát mutatja be, ám ennek a kisregénynek az elején még több fejezet a
kiképzésről szól, ezért is rokonítható ez a mű az Iskola a határonnal.
Mind a három kisregényre jellemző a gondolatiság, a belső
monológok fontossága, a szereplők mentális- és érzelmi világának bemutatása.
Simon Kuper – Stefan
Szymanski: Fociológia (4+)
Két közgazdász könyve a fociról, főként sportközgazdasági és
statisztikai szempontból. Számomra nagyon élvezetes volt, a szerzők nagyon
érthetően magyarázták el a teóriáikat, és tényleg egy olyan nézőpontot hoztak
be az életembe, amely nezőpontból is meg lehet vizsgálni a labdarúgást. Persze,
azért ebben a könyvben is feltűnik a közgazdasági nézőpont legnagyobb hibája:
annyira racionális akar lenni, hogy az már számomra nem lenne életszerű,
kivitelezhető.
Marcel Proust:
Szodoma és Gomorra (4+)
Az eltűnt idő nyomában negyedik része. Ebben sem történik
semmi érdemre méltó, csak Párizs helyett most Balbecben zajlik a társadalmi
élet, Guermantes-ék helyett Vendurinéknél, és bejön a homoszexualitás kérdése,
mint az egyik vezérmotívum. Ám nekem még mindig tetszenek azok az egy-két
mondatos leheletfinom jellemzések, vagy a szereplők elejtett mondatai, amelyek
pengeélesen jellemzik az adott szereplőt, ráadásul általánosságban is mondanak
valamit az emberiségről és a társadalomról.
Hannah Arendt:
Eichmann Jeruzsálemben (4+)
Hannah Arendt riportkönyve az Eichmann-perről. Bámulatosan
jó könyv, amely nem fél bemutatni, hogy mennyire piti ember is volt Eichmann,
ezzel pontos képet festeni a Gonosz banalitásáról. A könyv tárgyilagosságát
jelzi az is, hogy nem csak Eichmann bűneit és hibáit meséli el, hanem a per
visszáságairól is szól, és nem fél árnyalni a holocaust kérdését.
Garaczi László: Wüntsch híd (4)
Az Egy lemúr vallomásinak negyedik
része, Garaczi önéletrajzi elemekből felépített neoavangárd, impresszív
kollázsa. Nem rossz könyv, ám mivel én nem rajongok a neoavangárdért, ezért
annyira nem fogott meg.
Alessandro Baricco:
Az Ifjú Ara (5)
Nem tudom pontosan, hogy ez a könyv pontosan miről szól.
Szeretem az olyan könyveket, amelyekről nem tudom, pontosan miről szólnak. Az
biztos, hogy lírai, mint a legtöbb Baricco, szinte hallani olvasás közben a
szöveg zeneiségét. Az is biztos, hogy nagyon érzéki és erotikus mű. Többször el
kell még olvasnom, hogy valamennyire megértsem, de egyszeri olvasásra
mindenkinek ajánlom.
Kiadó
Magvető: 2
Atlantisz: 1
Helikon: 1
Osiris: 1
Twister Média: 1
Nemzetiség
Brit: 2
Magyar: 2
Francia: 1
Német: 1
Olasz: 1
Műfaj
Regény: 3
Kisregények: 1
Riport: 1
Sportközgazdasági tanulmányok: 1
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése