2013. július 30., kedd
2013. július 29., hétfő
2013. július 25., csütörtök
Jelenlegi lelkiállapotomról sokat elárul, hogy csak délkelet-közép európai etno-punkot tudok hallgatni. :D
Persze erre erősen rásegített a szombati Rotfront-koncert. :-) http://www.youtube.com/watch?v=6n5bsyGHges Jót tett, mint a Rotfrontnak az énekesnő váltás. :-)
Persze erre erősen rásegített a szombati Rotfront-koncert. :-) http://www.youtube.com/watch?v=6n5bsyGHges Jót tett, mint a Rotfrontnak az énekesnő váltás. :-)
Mit kell tennem?
Mulatságosakat mondani, hogy jó kedved legyen.
Mesélni, hogy szórakoztassalak.
Bölcsességeket mondani, hogy megvigasztaljalak.
Nem mondani semmi hülyeséget, még ha te esetleg bolond is lennél.
Mesélni, hogy szórakoztassalak.
Bölcsességeket mondani, hogy megvigasztaljalak.
Nem mondani semmi hülyeséget, még ha te esetleg bolond is lennél.
2013. július 22., hétfő
Mese LVI.
Annak
idején minden történet Anansié volt. Előtte pedig Tigrisé, s a világ sötét volt
és erőszakos. Aztán Anansi megszerezte magának az összes történetet, s a mindenség
sorsa jobbra fordult.[1]
Történt
egyszer, hogy Anansinak kecsketejre támadt kedve. Meg is kereste a Kecskét,
hogy ugyan adjon már neki néhány pint[2]tejet.
A Kecske nagyon szociális alkat volt, állandóan más állatok segítségére
sietett, ezen kívül már-már túl gyakran élt a web2-es alkalmazásokkal. Egyből
meg el is kezdett bólogatni, hogy csak úgy rezgett bele a kecskeszakálla:
- Persze-persze, adok szívesen.
Egyébként is már adok tejet a Hiénának, a Keselyűnek és a Fruzsinak is. –
felelte a Kecske, és megengedte, hogy Anansi megfejje. Anansi igen örült a
kecsketejnek, még egy kis kecskesajtot is készített belőle. Anansinak ezután
kecskecombra támadt kedve, meg különben is bántotta kicsit az önérzetét, hogy
hiába övé az összes történet, a Kecskét nem sikerült átejtenie. Felkötötte hát
az egyik lábát, és úgy ment el a Kecskéhez.
- Nézd, Kecske, elveszítettem az
egyik lábamat. Nem adnád oda a tiédet? - kérdezte a kérődzőt.
- Kicsit fura kérés ez egy Póktól,
de persze, odaadom. – felelte a Kecske.
A Kecske innentől kezdve kicsit
lassabban tudott odaszökellni a többi állathoz, hogy élénk társadalmi életet
éljen, de oda se neki, övé volt az érzés, hogy segített. Anansié pedig egy
jókora kecskecomb. Mint annak idején minden történet.
Történt
egyszer, hogy Anansi túl hidegnek találta a barlangját, ahol lakott. Meg kéne
szerezni a Zsiráf bőrét, úgy gondolkodott. A Zsiráf nagyon okos volt, feje
folyton az egekben járt, mindig mások számára érdektelen dolgokról
gondolkodott. Kicsit hiú is volt tudására, de ennek ellenére áldott jó Zsiráf
volt.
Amikor
Anansi meglátta a Zsiráfot, eszébe jutott, hogy megkérdezze: - Mondd, Zsiráf,
hánytál már? Ám inkább így kezdte mondanivalóját:
- Zsiráf, azt mondják, te tudsz itt
a legtöbbet.
- Meglehet. Lehet, hogy tiéd az
összes történet Anansi, de én meg azt tudom, hogy melyik levéltárban kell őket
keresni. Nincs a Szavannának olyan története, amelyet én nem ismernék, és ne
tudnék lábjegyzetekkel ellátni.
Kivéve a sajátod – gondolta Anansi,
akié nem csak az összes történet volt, hanem ki is tudott találni újakat,
hiszen szavainak teremtő ereje volt. Ha akart, lengyel turistacsoportokat, ha
akart, olasz neorealista spagettiket tudott elővarázsolni a Semmiből.
- Ha olyan sok mindent tudsz, akkor
spárgát csinálni is tudsz. Nézz rám, nekem nyolc lábam van, neked csak négy. Én
meg tudom csinálni a spárgát könnyedén, és te?
A zsiráf neki is gyürkőzött, hogy ne maradjon
szégyenben, de ahogy csúsztatta szét a lábait, egyszer csak megroppant a
gerince, nem tudott tovább mozogni, és néhány nap múlva el is pusztult.[3]
Anansié lett a bőre. Mint annak idején minden történet.
Történt
egyszer, hogy Anansinak egy kis konyhakertet szeretett volna. Ám kivel is
szántassa fel a kertjét? A Bivaly tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak. A Bivaly
– mint általában a Bivalyok – nagydarab volt, nagyhangú, harsány és nyakas.
Szeretett a sárban dagonyázni, nem törődve az idő múlásával. Felderítették: a
jó mókák és az alkohol. Lehangolták: ha igába akarták hajtani és/vagy munkára
akarták fogni. Anansinak azonban pont e két utóbbi dolgot akarta vele megtenni,
ezért meg is hívta a tornácára a Bivalyt, egy kis poharazgatásra.
- Bivaly – kezdte a mondókáját
Anansi, amikor már mindketten virágos kedvükben voltak – fogadjunk egy üveg
sörben, hogy nem tudsz elhúzni a kertem végéig.
- Anansi, te csak egy nyeszlett kis
pók vagy. Játszva elhúzlak. – hangzott fel a Bivaly erős hangja Anansi
tornácán.
- Rendben – felelte Anansi – akkor
lássuk! – és ezzel a Bivaly nyakába dobta varázsekéjénet jármát (még egy
vasárnapi öko-bio-kézműves piacon szerezte ezt az ekét. Egy maga szőtte
tarisznyáért cserélte, ugyanis a pénzbeli fizetés ellentétes volt a piac
szellemiségével.) és - uccu neki! - már nyargaltak is a kert vége felé. A
Bivaly nagyon élvezte, hogy megmutathatta országnak-világnak, milyen helyre
Bivaly ő, hogy csak úgy nyargalászik ezzel a nyeszlett kis Anansival, és már előre
örült az ingyen sörnek, amikor egyszer csak elértek az udvar kerítéséig.
- Na, Anansi, most már
elengedhetsz, megnyertem a fogadást. Ide a sörit! – lihegte kifulladva,
miközben mellkasa csak úgy dagadozott a büszkeségtől.
- Dehogy engedlek el, Bivaly, amíg
fel nem szántottad a kertemet! – felelte gúnyosan Anansi.
A Bivaly próbált szabadulni, de a
varázseke járma fogva tartotta. Marja és háta felsebesedett a sok küszködéstől,
de mit volt mit tenni, bele kellett nyugodnia, hogy Anansi őt is átejtette, és
kelletlenül ám, de felszántotta a kertet. Anansi pedig nagyon szép sóskát
és/vagy spenótot, paradicsomot és céklát vetett. Meg olyan illatos és fenséges
bazsalikomot, aminek messze földről a csodájára jártak. Mikor nem volt rá
szüksége, elcserélte a Bivalyt a közeli falu földműveseivel egy jókora darab
mozzarellára. Így övé lett a környéken a legjobb saláta. Mint annak idején
minden történet.
Ha
a mese hármas egysége nem akadályozta volna meg, Anansi megtréfálta volna a
Hiénát és a Keselyűt is. Na, meg persze a Fruzsit is. Bár azzal, akit a Hiéna
és a Keselyű társaságában emlegetnek, még talán Anansinak sincs kedve egy közös
történethez. Nem mutatna jól a gyűjteményében.
ITT
A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
2013. július 15., hétfő
Mese LV.
Egyszer
volt, hol nem volt egyszer egy királyság, minden királyságok legszomorúbbika;
olyan riadalmasan szomorú volt, hogy a tulajdon nevét is elfelejtette.[1] Miért
volt szomorú ez a királyság? Mert a világszép legidősebb királykisasszony
elköltözött egy másik királyságba.
Szomorú
volt a legkisebb királylány, Puporka is. Ki is hirdette a Névtelen Ország
királya, hogy annak adja Puporka kezét (a korabeli házasodási rendet teljesen
felrúgva) és fele királyságát, aki felvidítja a királylányt, ám akinek ez nem
sikerül, annak fejét veteti.
Épp
a kihirdetés idejében járt az országban három jóbarát: Rum, Bach és Sebestyén.
Valódi nevüket már örök homály fedte. Rum mértéktelen alkoholfogyasztásáról
kapta a nevét. Irgalmatlan derékbőséggel megáldott köpcös férfiú volt, aki
barna vászonnadrágot és tengerészcsíkos inget viselt. A nadrágot megfelelő öv
híján bálakötöző madzaggal kötötte meg és ruházatának eleganciáján sokat
rontott, hogy minden ruhadarabja legalább 8 éves volt. Bach nevét arról kapta,
hogy állítólag konzervatóriumot végzett. Igazság szerint egész zenei
pályafutása abban merült ki, hogy egyszer megkért egy öreg matrózt, hogy
tanítsa meg tangóharmonikázni, aki nemet mondott. A szelíd rábeszélés sem
hatott, és miután mindketten kikerültek a korházból, Bach végleg le is tett a
professzionális zenei pályáról. Sebestyénről senki nem tudott semmit, mert ő
általában nem szólt egy szót se, csak sokatmondóan mosolygott.[2] Égy
kikötői csapszékben üldögélve (a királyság a Bohém-tenger[3]partján
feküdt) döntötték el, hogy ők bizony egy életük-egy haláluk, megpróbálják
felvidítani a királylányt, hisz ha a házassághoz nem is fűlött a foguk, azért
egy fele királyságot szívesen elittak és elkártyáztak volna. Amúgy is csak
egyikőjüknek kéne megházasodni, azt meg majd sorshúzással eldöntik, ha sikerül
a nevettetés. El is kezdtek tanakodni, hogy hogyan is kéne felvidámítani a
hercegnőt, amikor odalejtett hozzájuk egy hastáncosnő. Ezt a műsorszámot kissé
népszerűtlenné tette, hogy a táncosnő ötvenedik életévét már régebben
betöltötte. A kor és egy ideges bennszülött zsebkése mély nyomokat hagyott az
arcán.[4] A
három cimbora hamar értésére is adta, hogy nem kíváncsiak a táncosnő
művészetére.
- Ha nem, hát nem. Akaratlanul is
hallottam, hogy miről beszélnek az urak. Én meg tudnám mondani, hogy mi
vidíthatná fel a királylányt.
- És mit kérnél érte, te vén
boszorkány? – kérdezte Rum.
- A királykisasszony egy haja
szálát. Teljesen igaza van a rumi úrnak, tényleg boszorkány vagyok, a hastánc
csak a megélhetés miatt kell, és a boszorkányi munkában pedig mindig hasznos,
ha az embernek egy királylány haja szála van a birtokában.
A három jóbarát hamar rá is állt
erre az alkura.
- Na, bökd ki, banya, mi derítheti
jókedvre a hercegnőt? – förmedt a kiöregedett táncosnőre Rum.
- Lakik a királyságban egy óriás.
Ha kitéptek egy szőrszálat az állából, azt kifeszítitek és megpengetitek, akkor
nincs ember fia, akinek ne költözne jókedv a szívébe. Ám bajos eljutni odáig,
át kell vergődnötök a Hamis Alkoholisták Rengetegén, a Vérszívó Nyelvészek[5]Ösvényén
és végül az Örök Kérdések Tisztásán.
A három jóbarát mindig is kedvelte
a kalandokat, ezért másnap már útra is keltek.
Hamarosan
el is érték a Hamis Alkoholisták Rengetegét. Nem igazán tudták, milyen is lehet
egy Hamis Alkoholista. Ahogy egyre beljebb értek a Rengetegben, egyszer csak
eléjük toppantak Hamis Alkoholisták, rikító hawaii mintás ingekben, elképesztő
bermuda nadrágokban és magabiztos rövidital-szaggal övezve. Rum és Bach azonnal
támadásba lendült: csak úgy sorjáztak súlyos ökleik, osztogatva a hatalmas
pofonokat és a megsemmisítő horgokat. Egyhamar eszméletlenre verték az összes
Hamis Alkoholistát. Sebestyén eközben sokatmondóan mosolygott. Rumot azért
hajtotta a kíváncsiság egy dolog miatt és fellocsolta az egyik kiütött
Alkoholistát.
- Áruld el már nekem, komám, miért
vagytok ti Hamis Alkoholisták? – kérdezte Rum.
- Mert van egy szigorú főnökünk,
aki nem engedi, hogy délután kettőig igyunk. Bezzeg ott vannak Gluty-gluty
Gyuriék, ők már délelőtt megisznak két unicumot. Fejenként. – válaszolta az
Alkoholista, majd ismét elájult.
Bach talált még egy Hej, hej helyes
beszédet, amit azonnal zsebre is vágott, ki tudja, mire lesz még jó. Még elfogyasztották
a Hamis Alkoholisták (Rum szerint csekélyke) alkoholkészletét, aztán nyugovóra
tértek, mert másnap még nehezebb próbatétel várt rájuk.
A
következő napon el is érték a Vérszívó Nyelvészek Ösvényét. Ahogyan számítottak
is rá, hamarosan eléjük is toppantak a Vérszívó Nyelvészek. Mind sápadt volt, a
folyamatos könyvtárban és levéltárban üléstől, megnyúlt szemfogaik csak úgy
csillogtak a napfényben, mindegyik fekete köpenyt viselt. Sorszámok és
tudományos fogalmak egymásra aggatásával különböztették meg egymást.[6]
- A Hamis Alkoholistákon még
túljutottatok, de most már vége az életeteknek. Van valami utolsó kívánságotok?
– kérdezte vezetőjük, 117. avagy Generatív Mondattan.
- Szeretnék még egyet
tangóharmonikázni. – felelte Bach.
- Hm, zenés vacsora.[7] –
nyalta meg a szája szélét a fővámpír.
Bach
el is kezdett harmonikázni, de olyan tragikusan rosszul játszott, hogy a
Nyelvészek úgy döntöttek, hogy nem várják be a végét, hanem azonnal végeznek
velük. Bachnak ekkor, mint az egyetemes európai kultúra képviselőjének eszébe
jutott a könyv, amit az Alkoholistáknál tett zsebre. Gyorsan közéjük is dobta.
Egy szempillantás alatt olyan heves vita bontakozott ki a nyelvművelő és a
szociolingvista vámpírok között, hogy hőseinkre már ügyet sem vetettek. Előkerültek
régi sérelmek is, például a veláris i megléte, és egyhamar a Vérszívók egymásra
támadtak. Heves, de rövid küzdelem után mindegyik Nyelvész holtan terült el.
- Ez volt aztán a vérre menő
tudományos vita. – jegyezte meg Bach végül.
Másnap
folytatták útjukat az Örök Kérdések Tisztása felé. Na, erről aztán már végképp
nem tudták, hogy mit gondoljanak, és hogy vajon milyen veszély is leselkedhet
ott rájuk. Ahogy mentek-mendegéltek, egyszer csak eléjük toppant egy cingár,
szemüveges srác, lanttal és figyelemre méltó bajusszal. Rövid idő alatt annyi
kérdést zúdított rájuk, hogy Rumnak (pedig aznap csak egy negyed liter
rozspálinkát ivott) és Bachnak hamarosan elkezdett zsongani a feje és elkezdtek
szédülni. Sebestyén viszont csak állt ott, sokatmondó mosolyával és egy szót se
szólt. A lantos még feltett párszáz kérdést, de amikor látta, hogy Sebestyént
nem tudja megtörni, és nem hogy válaszolni nem fog egyre sem, de még a
sokatmondó mosoly sem fog eltűnni az arcáról, lógó fejjel[8]elballagott.
Negyedik
nap elértek az Óriás barlangjába. Szerencséjükre, ebéd után értek a barlangba,
amikor az Óriás épp szokásos délutáni alvását töltötte. Bach gyorsan az Óriás
füléhez osont és egy pajkos kis művet kezdett neki olvasni Trubeckoj életéről
és munkásságáról (még a Vérszívóknál találta, gondolta, jó lesz még valamire.
Bach szinte mindenre azt gondolta, hogy jó lesz még valamire. Vagy kényszeres
gyűjtögető volt vagy kleptomániás. Ez, mint eredeti neve, sohasem derült ki.).
Az Óriás ettől még mélyebb álomba merült. Rum ekkor az Óriás állához osont és
kitépett belőle egy szőrszálat. Sebestyén sokatmondóan mosolygott.
Semmi kedvük nem volt visszafelé is
gyalog megtenni az utat, ezért elkötötték az Óriás griffmadarát és visszarepültek
vele a Névtelen Királyságba.
Másnap
reggel be is jelentkeztek, hogy ők jöttek felvidítani a királylányt. Gyorsan ki
is feszítették a szőrszálat és Bach, az egyetemes európai kultúra képviselője
el is kezdett játszani rajta. Mindenkinek öröm és vidámság költözött a szívébe
a csapnivaló előadásmód ellenére is, ám Puporka királykisasszony szomorú
maradt. Mit volt, mit tenni, a verdikt, az verdikt, a három cimborát le kellett
fejezni. A hóhér már épp indult is volna, hogy a vesztőhelyre vonja őket,
amikor egyszer csak megbotlott a trónterem padlójának egy kiálló kövében és
elesett. Puporka királykisasszony azonnal felkacagott. Kiderült, hogy igen
kárörvendő volt.[9]
A
három jó barátnak megkegyelmeztek, sőt, kaptak valami kamuállást jó magas
fizetéssel. Az idős hastáncosnőnek is kiutalt egy tisztességes nyugdíjat a
népjóléti miniszter, hiszen a népnek is jobb az úgy, ha ő nem táncol többet.
Puporka pedig hamarosan megszökött egy vándorköszörűssel.
Hogy
a Névtelen Királyságnak lett újra neve? Kiírtak rá egy pályázatot, és szokás
szerint valami nagyon bugyuta név nyert. De a Nemzeti szó legalább nem volt
benne.
ITT
A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
[1] Szinte szó szerint
átvétele a Harún és a mesék tengere első
bekezdésének.
[2] Szándékosan rejtőire vett
figurák.
[4] Leila, az arab démon a Három testőr Afrikában-ból.
[5] Milyen más ellenségek
lehetnének egy filológus számára? J
[6] Kis Jambus és Marcipán.
[7] Macskafogó.
[8] Kicsit fura nekem ez a
kifejezés, de Kosztolányi is használta.
[9] Ezt Lizzykéről mintáztam,
mert ő tényleg nagyon kárörvendő.
2013. június 17., hétfő
2013. június 16., vasárnap
Csak úgy...
Tegnap volt 5 éve, hogy hazajöttem Krakkóból.
Ma van 10 éve, hogy leérettségiztem. Még találkoztam is tegnap az érettségi elnökömmel.
10 éve van annak is, hogy meghalt Knézy Jenő.
Ma van 10 éve, hogy leérettségiztem. Még találkoztam is tegnap az érettségi elnökömmel.
10 éve van annak is, hogy meghalt Knézy Jenő.
Múzeumok Éjszakája 2013
Tavaly, még munkaköri kötelességből, idén már önkéntesen álltam végig azt a 9-9,5 órát, ami a Múzeumok Éjszakája. Már nem dolgozom a Kállayban, de néhány hete Attila felhívott, hogy nincs-e kedvem önkénteskedni. Mivel amúgy is rövid hetes voltam, így szombaton nem dolgoztam, ezért úgy gondoltam: miért ne? Amúgy is mivel az Öregnek az élete a Múzeum, ezért egy kicsit családi biznisz ez az egész. Már csak tesómat kéne beszervezni a Falumúzeumba, és mindenhol lenne egy Bene. :D A főnök és két helytartója. :D A Kállay, mint principátus. Következzen egy kis lista, hogy mik is voltak, mik tetszettek:
-Az Öreg arca és azonnali sarkon fordulása, mikor megtudta, hogy ott van Lakatos Travolta, a disznókirálynő, a Kállay volt főnöke.
-Felülni a tevére.
-Kukullás képek Laczkó Zsuzsival és Józseffel.
-Tárlatvezetés Laczkó Zsuzsinak, a tények teljes mellőzésével. Úgyis mindenki Miklós. :-)
-A szendvicsek, amiket Éváék csináltak.
-A Camping Führer (Camping útikönyv) című könyv. Elképzeltem, ahogy a Monty Phyton-jelenethez hasonlóan Adolf Hitler egy campingből kiindulva megpróbálja újra elfoglalni a világot. :-)
-Az, hogy az Oroszlánkirályos villanykapcsolót milyen szépen beépítették az egyiptomi tárlatba.
-József összes rajza.
-Hogy Nyíregyháza jelenlegi, fideszes polgármesterétől menekülök, de a volt mszp-snek köszönök, sőt még mosolygok is rá.
-A vendégek hülyeségei: hogy a kitüntetések tulajdonképpen kitűzők és olyanok, mint a rangjelzések a hadseregben.
-Hogy Márainak volt olyan műve, hogy: Napló 1983-1990. Apró szépséghiba, hogy '89-ben öngyilkos lett.
Szóval jól esett megint kicsit a Kállayban lenni, jó emberekkel.Rám fért. :-)
-Az Öreg arca és azonnali sarkon fordulása, mikor megtudta, hogy ott van Lakatos Travolta, a disznókirálynő, a Kállay volt főnöke.
-Felülni a tevére.
-Kukullás képek Laczkó Zsuzsival és Józseffel.
-Tárlatvezetés Laczkó Zsuzsinak, a tények teljes mellőzésével. Úgyis mindenki Miklós. :-)
-A szendvicsek, amiket Éváék csináltak.
-A Camping Führer (Camping útikönyv) című könyv. Elképzeltem, ahogy a Monty Phyton-jelenethez hasonlóan Adolf Hitler egy campingből kiindulva megpróbálja újra elfoglalni a világot. :-)
-Az, hogy az Oroszlánkirályos villanykapcsolót milyen szépen beépítették az egyiptomi tárlatba.
-József összes rajza.
-Hogy Nyíregyháza jelenlegi, fideszes polgármesterétől menekülök, de a volt mszp-snek köszönök, sőt még mosolygok is rá.
-A vendégek hülyeségei: hogy a kitüntetések tulajdonképpen kitűzők és olyanok, mint a rangjelzések a hadseregben.
-Hogy Márainak volt olyan műve, hogy: Napló 1983-1990. Apró szépséghiba, hogy '89-ben öngyilkos lett.
Szóval jól esett megint kicsit a Kállayban lenni, jó emberekkel.Rám fért. :-)
2013. május 5., vasárnap
2013. február 10., vasárnap
Six Nations 2013, 2. round
Skócia-Olaszország 34-10
Célok: Visser, Scott, Hogg, Lamont ill. Zanni
Jutalomrúgások: Laidlaw (4) ill. Burton
Büntetők: Laidlaw (2) ill. Orquera
Ha azt írtam múlt héten, hogy Olaszország megtalálta a
fly-halfját, akkor vissza kell vonnom ezt az állításomat. Orquera pocsékul
játszott, a skótok pedig annyira megijedhettek attól, hogy övék lehet a
fakanál, hogy bónuszponttal felérő különbséggel verték az olaszokat.
Franciaország-Wales 6-16
Cél: North (WAL)
Jutalomrúgás: Halfpenny (WAL)
Büntetők: Michalak (2) ill. Halfpenny (3)
George North 73. percben szerzett gyönyörű céljával a
walesiek eldöntötték a sokáig döntetlenre álló találkozót, ezzel 8 meccses
vereségi sorozatuknak vetve véget. A franciák már két vereséggel az utolsó
helyen állnak, köszönhetően annak, hogy a szövetségi kapitányuk még mindig nem
találja az ideális csapat összeállítást és a TOP 14-ben játszó számtalan
idegenlégiósnak is szerepe lehet a gyenge szereplésben.
Írország-Anglia 6-12
Büntetők: O’Gara (2) ill. Farrell (4)
A szinte tökéletesen védekező Anglia Owen Farrell négy
büntetőjével megverte az első félidőben Johhny Sextont és Simon Zebot is
elveszítő ír válogatottat, ezzel nagy lépést téve a torna megnyerése felé.
Folytatás két hét
múlva
2013. február 3., vasárnap
Six Nations 2013, 1. forduló
Wales-Írország
22-30
Célok: Mitchell, Halfpenny,
Cuthbert ill. O'Driscoll, Healy, Zebo
Jutalomrúgások: Halfpenny (2) ill.
Sexton (3)
Büntetők: Halfpenny ill. Sexton (3)
Írország az első félidőben
feltörölte Wales-szel a padlót, a második félidő elején már 3-30 volt az állás,
és hiába játszott Wales fantasztikusan a második félidőben és szerzett 19
pontot, nem tudott fordítani. Megjegyzés: Leigh Halfpenny (aki megérne egy
hungaro-mémet Félpénzes néven) egyre izmosabb és egyre nagyobb darab. Ha így
folytatja, ő lesz az első első pillér/sarkazó, aki büntetőt rúg. :-)
Anglia-Skócia 38-18
Célok: Parling, Care, Ashton,
Twelvetrees ill. Maitland, Hogg
Jutalomrúgások: Farrell (3) ill.
Laidlaw
Büntetők: Farrell (4) ill. Laidlaw
(2)
Bár az első célt Skócia szerezte,
az angolok hamar fordítottak. Az új sztár, Launchbury (az angolok imádják a
második sorosokat, biztos még Martin Johnson idejéből maradt ez nekik) célját
érvénytelenítették, sortársa, Parling azért szerzett egyet, mint ahogy az újonc
Billy Twelvetrees is.
Olaszország-Franciaország 23-18
Célok: Castrogiovanni, Parisse ill.
Picamoles, Fall
Jutalomrúgások:Orquera (2) ill. Michalak
Büntetők: Orquera ill. Michalak (2)
Drop-rúgások: Orquera, Burton ITA
A hétvége legnagyobb meglepetése, az olaszok 3 éven belül
másodjára verik meg a franciákat, akik addig-addig ringatták magukat abba a
hitbe, hogy csak megnyerik a meccset, míg késő lett. Úgy tűnik, az olaszok megtalálták
Orquera személyében a megfelelő embert a fly-half posztra, és így még nagyobb
dolgokat is elérhetnek.
2012. december 19., szerda
2012. december 18., kedd
Kicsit fura kedvem van még mindig. Úgy érzem magam, mintha a rosszkedv cápái körbekerítettek volna, és fel akarnának falni. Néha sikerül is belém marniuk, de alapjában megvan hozzá a lelkierőm, hogy távol tartsam őket.Mint már mondtam, valószínű, a kissé felborult bioritmusom és a hirtelen rám szakadt nagy szabadidő ennek az okai. Szóval el kell magamat foglalni, valami hasznossal, ami lehetőleg kellemes is, meg újra el kell kezdeni mozogni. Szükségem lesz mind mentális mind fizikai erőre és állóképességre, mert a következő év nem ígérkezik könnyűnek családunk egyik tagja számára is. Szóval bízz magadban és tartsd szárazon a humorérzéked! :D
2012. december 17., hétfő
Ma egy kicsit elkedvetlenedtem, valószínűleg a rossz idő és a kicsit felborult bioritmusom (most, hogy nem kell már bejárnom a Kállayba, akkor fekszem és akkor kelek, amikor akarok) miatt. Megvettem ma Gyurka bácsi önéletrajzának harmadik kötetét, mostanában úgyis megint egyre aktuálisabbnak érzem a diktatúra és az egyén konfliktusát, arról meg többet és jobban kevesen írtak Faludynál. Meg amúgy is 70%-kal le volt értékelve. :-)
Valóban elég morózus hangulatom lehetett, mert a Bajazzókat hallgattam, miközben olvastam a Pokol tornácánt. Előtte meg a Lohengrint, amelyben a főhős hattyúvá változik, mert egy nő annyit énekel neki. :D
Valóban elég morózus hangulatom lehetett, mert a Bajazzókat hallgattam, miközben olvastam a Pokol tornácánt. Előtte meg a Lohengrint, amelyben a főhős hattyúvá változik, mert egy nő annyit énekel neki. :D
2012. november 27., kedd
Mese LIV.
Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy leány. Takaros fehércseléd volt, avatott ismerője jó néhány ínycsiklandozó receptnek és még több frivol táncnak.
Élte megszokott életét, egy kerti törpe-gondozóban volt harmadik számú orrfestő, sütött-főzött, takarított, néha klubokban modern tánczenére ropta, és próbálta elkerülni, hogy édesanyja férjhez adja különböző kérőkhöz, különösen egy igen jó partyhoz, egy agronómushoz.
Történt egyszer, hogy a Papnövelde utcában sétálgatott, rálépett egy csatornafedőre, amely, hipp-hopp megfordult, és a leány a csatornában találta magát. Nem igazán tudta, mit is kell ilyenkor tennie, hisz egy újlipóciai nem igen szokott a föld alatt mászkálni. A metrózást leszámítva, de mostanában amúgy is inkább drótszamárral közlekedett inkább. Találomra elindult egy irányba. Egyszer csak a kanálisban megpillantott egy patkányt. Elég kis patkány volt és a lányt megpillantva két lábra állt.
- Mit akarsz te lány, itt ahol a bölcsész se jár? – kérdezte a kis rágcsáló a megszeppent kis bukszát.
- Honnan tudod, hogy bölcsész vagyok? – kérdezett vissza az, miután összeszedte a bátorságát.
- Ilyen sálszerkezettel nem lehetsz más. – felelte fölényesen a patkányka.
- Egyszer csak itt találtam magam és nem tudom, hogyan szabadulhatnék ki innen.
- Menj tovább ebben a csatornában, és a végén találkozni fogsz Yorulával, ő mindennek tudója, majd ő megmondja, mit kell tenned.
A lány megköszönte a jó tanácsot és tovább ment. Az út csak egy paraszthajszálnyival volt kellemesebb, mint Andrzej Wajda második filmjének hangulata. El is érte a csatorna végét, de ott csak egy nagy halom rongyot talált. Nagyon elszontyolodott, hogy az az aranyos kis patkányka így rászedte, amikor a halom rongy megmozdult.
- Mit akarsz te lány, itt ahol egy jótét lélek se jár? – kérdezte a ruhakupac a megszeppent kis bukszát.
- Honnan tudod, hogy jótét lélek vagyok? – kérdezett vissza az, miután összeszedte minden bátorságát.
- Yorula mindent tud. Különben is: az látszik valakin, ha jótét lélek. Meg az is, ha kell neki egy pofon.
- Egyszer csak itt találtam magam, és nem tudom, hogyan szabadulhatnék ki innen.
- Megmondhatnám neked, nem véletlenül kerültél ide. A gonosz Elesha elragadta a Lenti világ hercegét, Kankalint. Csak egy jótét lélek tudja kiszabadítani őt. Ha megteszed, akkor elárulom, hogyan szabadulhatsz innét.
- Nem hercegnőket szoktak elragadni? – értetlenkedett a lány.
- Régebben, de hát az emancipáció itt is megtette hatását.
- És én mit tudnék tenni? – kérdezte végül a lány.
- Yorula mindent tud, de nem mindent árul el. Neked magadnak kell rájönnöd, hogy hogyan tudod kiszabadítani Kankalint. – és e szavakkal a rongykupac visszanyerte eredeti formáját.
A lány törte erősen a fejét, de nem jutott eszébe semmi értelmes. Közben, hogy elfoglalja magát, kifűzte egyik cipőfűzőjét, és a körülötte lévő söröskupakokból és egyéb kisebb szemetekből készített egy nyakláncot. Miután ezzel végzett, zsebre dugta a láncot, és mit volt mit tenni, továbbindult. Yorula persze azt sem mondta meg, merre találja Eleshát. Ahhoz képest, hogy mindent tud, elég kevés dolgot oszt meg másokkal. Tisztára, mint egy egyetemi professzor. Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak megpillantott egy szerzetest. Innen gondolta, hogy valószínűleg a Ferenciek tere alatt van.
- Mit akarsz te lány, itt ahol a lutheránus se jár? – kérdezte a csuhás a már egyáltalán nem megszeppent kis bukszát.
- Honnan tudod…? Á, hagyjad, biztos munkaköri kötelességed, hogy tudj ilyeneket. Ellenreformáció, inkvizíció meg a többi mókás dolog, amiket unaloműzésként csináltatok. – legyintett a lány, majd így folytatta: - Eleshát keresem, hogy kiszabadíthassam Kankalint.
- Akkor bizony jó helyen jársz. Ha egyenesen mész, akkor a csatorna végén megtalálod az odvát. De vigyázz, mert az út közepén ott állnak a Csatorna Szirénéi, akik elbájolhatnak énekükkel.
- Milyen ésszerű ez a csatornahálózat! Mindig csak előre. – jegyezte meg a lány.
- Hát igen. A XIX. században még tudtak építkezni. – mondta a szerzetes távolba meredő tekintettel, majd elballagott.
A lány hamarosan el is érte a csatorna közepét, ahol megpillantotta a Sziréneket. Azok bele is fogtak koloratúr-szoprán énekükbe:
- Gay-Lussac, Boyle-Mariotte, Einstein-Podolski-Rosen – dalolták fizikai és kémiai tételek nevét, de ez a lányra egyáltalán nem hatott, ezért rájuk sem hederítve továbbment.
Hamarosan el is érte a csatorna végét, ahol csak egy nagy kupac ürüléket pillantott meg, ami mellett ki volt kötve a királyfi. Az ürülék egyszer csak testet öltött, mert Elesha szargólem volt.
- Mit akarsz te lány, itt ahol egy lélek se jár? – kérdezte az elszánt kis bukszát, akinek egyszerre csak világosság gyúlt elméjében.
- Ajándékot hoztam neked, hatalmas Elesha. Egy nyakláncot.
- Szeretem az ajándékokat! – csapkodta össze kezeit a gólem. – Add csak ide!
A leány odaadta a nyakláncot a szörnynek, aki fel is vette azt vastag nyakára. A láncból egy pillanat alatt kígyó lett, ami megfojtotta a szörnyeteget.
A lány kiszabadította Kankalint és együtt visszamentek Yorulához. Útközben rájöttek, hogy igen jól összeillenek, szeretik egymást és tudják tolerálni egymás hibáit is. Meg persze kompromisszumra készek voltak mindketten. De ez már egy másik történet.
Mikor Yorulához értek, a leány így szólt:
- Varázslónő! Megszabadítottam Kankalint, aki viszont rabul ejtette a szívemet. Már nem is akarok elmenni innen.
- Hercegnőm, hisz már így kell hogy hívjalak! Megkapod tőlem azt, amit egyetlen teremtmény sem az Lenti és a Fenti Világban. Dokhasz, a Lenti Világ kovácsa készít neked egy kardot, amelyet ha beleszúrsz egy falba, vagy a földbe, megnyílik egy átjáró a két Világ között.
- Köszönöm neked, Yorula! Honnan tudtad, hogy én vagyok a megfelelő személy, és tudni fogom, mit kell tennem? Ja, persze! Te mindent tudó vagy!
- Igazából nem tudtam, csak reménykedtem. Én sem tudok mindent, de kell a marketing. – kacsintott egyet Yorula.
Dokhasz, a Lenti Világ kovácsa kovácsolt is a lánynak egy kardot. – Vér, vas, tűz és veríték vegyítéke egy ilyen kard - mosolygott a lányra a nagydarab, szakállas, csupa szív férfi.
A lány és Kankalin hamarosan összeházasodtak,és amikor főhősnőnk nyugalomra vagy levegőváltozásra vágyott, beledugta a kardot egy falba és elment nyaralni a Szabadföld útra, ahol a Demszky se jár.
Hogy a lány kereshetett volna egy másik csatornafedőt és egyszerűen kimászhatott volna? De akkor hogy lett volna ebből mese?
ITT A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
Élte megszokott életét, egy kerti törpe-gondozóban volt harmadik számú orrfestő, sütött-főzött, takarított, néha klubokban modern tánczenére ropta, és próbálta elkerülni, hogy édesanyja férjhez adja különböző kérőkhöz, különösen egy igen jó partyhoz, egy agronómushoz.
Történt egyszer, hogy a Papnövelde utcában sétálgatott, rálépett egy csatornafedőre, amely, hipp-hopp megfordult, és a leány a csatornában találta magát. Nem igazán tudta, mit is kell ilyenkor tennie, hisz egy újlipóciai nem igen szokott a föld alatt mászkálni. A metrózást leszámítva, de mostanában amúgy is inkább drótszamárral közlekedett inkább. Találomra elindult egy irányba. Egyszer csak a kanálisban megpillantott egy patkányt. Elég kis patkány volt és a lányt megpillantva két lábra állt.
- Mit akarsz te lány, itt ahol a bölcsész se jár? – kérdezte a kis rágcsáló a megszeppent kis bukszát.
- Honnan tudod, hogy bölcsész vagyok? – kérdezett vissza az, miután összeszedte a bátorságát.
- Ilyen sálszerkezettel nem lehetsz más. – felelte fölényesen a patkányka.
- Egyszer csak itt találtam magam és nem tudom, hogyan szabadulhatnék ki innen.
- Menj tovább ebben a csatornában, és a végén találkozni fogsz Yorulával, ő mindennek tudója, majd ő megmondja, mit kell tenned.
A lány megköszönte a jó tanácsot és tovább ment. Az út csak egy paraszthajszálnyival volt kellemesebb, mint Andrzej Wajda második filmjének hangulata. El is érte a csatorna végét, de ott csak egy nagy halom rongyot talált. Nagyon elszontyolodott, hogy az az aranyos kis patkányka így rászedte, amikor a halom rongy megmozdult.
- Mit akarsz te lány, itt ahol egy jótét lélek se jár? – kérdezte a ruhakupac a megszeppent kis bukszát.
- Honnan tudod, hogy jótét lélek vagyok? – kérdezett vissza az, miután összeszedte minden bátorságát.
- Yorula mindent tud. Különben is: az látszik valakin, ha jótét lélek. Meg az is, ha kell neki egy pofon.
- Egyszer csak itt találtam magam, és nem tudom, hogyan szabadulhatnék ki innen.
- Megmondhatnám neked, nem véletlenül kerültél ide. A gonosz Elesha elragadta a Lenti világ hercegét, Kankalint. Csak egy jótét lélek tudja kiszabadítani őt. Ha megteszed, akkor elárulom, hogyan szabadulhatsz innét.
- Nem hercegnőket szoktak elragadni? – értetlenkedett a lány.
- Régebben, de hát az emancipáció itt is megtette hatását.
- És én mit tudnék tenni? – kérdezte végül a lány.
- Yorula mindent tud, de nem mindent árul el. Neked magadnak kell rájönnöd, hogy hogyan tudod kiszabadítani Kankalint. – és e szavakkal a rongykupac visszanyerte eredeti formáját.
A lány törte erősen a fejét, de nem jutott eszébe semmi értelmes. Közben, hogy elfoglalja magát, kifűzte egyik cipőfűzőjét, és a körülötte lévő söröskupakokból és egyéb kisebb szemetekből készített egy nyakláncot. Miután ezzel végzett, zsebre dugta a láncot, és mit volt mit tenni, továbbindult. Yorula persze azt sem mondta meg, merre találja Eleshát. Ahhoz képest, hogy mindent tud, elég kevés dolgot oszt meg másokkal. Tisztára, mint egy egyetemi professzor. Ahogy ment-mendegélt, egyszer csak megpillantott egy szerzetest. Innen gondolta, hogy valószínűleg a Ferenciek tere alatt van.
- Mit akarsz te lány, itt ahol a lutheránus se jár? – kérdezte a csuhás a már egyáltalán nem megszeppent kis bukszát.
- Honnan tudod…? Á, hagyjad, biztos munkaköri kötelességed, hogy tudj ilyeneket. Ellenreformáció, inkvizíció meg a többi mókás dolog, amiket unaloműzésként csináltatok. – legyintett a lány, majd így folytatta: - Eleshát keresem, hogy kiszabadíthassam Kankalint.
- Akkor bizony jó helyen jársz. Ha egyenesen mész, akkor a csatorna végén megtalálod az odvát. De vigyázz, mert az út közepén ott állnak a Csatorna Szirénéi, akik elbájolhatnak énekükkel.
- Milyen ésszerű ez a csatornahálózat! Mindig csak előre. – jegyezte meg a lány.
- Hát igen. A XIX. században még tudtak építkezni. – mondta a szerzetes távolba meredő tekintettel, majd elballagott.
A lány hamarosan el is érte a csatorna közepét, ahol megpillantotta a Sziréneket. Azok bele is fogtak koloratúr-szoprán énekükbe:
- Gay-Lussac, Boyle-Mariotte, Einstein-Podolski-Rosen – dalolták fizikai és kémiai tételek nevét, de ez a lányra egyáltalán nem hatott, ezért rájuk sem hederítve továbbment.
Hamarosan el is érte a csatorna végét, ahol csak egy nagy kupac ürüléket pillantott meg, ami mellett ki volt kötve a királyfi. Az ürülék egyszer csak testet öltött, mert Elesha szargólem volt.
- Mit akarsz te lány, itt ahol egy lélek se jár? – kérdezte az elszánt kis bukszát, akinek egyszerre csak világosság gyúlt elméjében.
- Ajándékot hoztam neked, hatalmas Elesha. Egy nyakláncot.
- Szeretem az ajándékokat! – csapkodta össze kezeit a gólem. – Add csak ide!
A leány odaadta a nyakláncot a szörnynek, aki fel is vette azt vastag nyakára. A láncból egy pillanat alatt kígyó lett, ami megfojtotta a szörnyeteget.
A lány kiszabadította Kankalint és együtt visszamentek Yorulához. Útközben rájöttek, hogy igen jól összeillenek, szeretik egymást és tudják tolerálni egymás hibáit is. Meg persze kompromisszumra készek voltak mindketten. De ez már egy másik történet.
Mikor Yorulához értek, a leány így szólt:
- Varázslónő! Megszabadítottam Kankalint, aki viszont rabul ejtette a szívemet. Már nem is akarok elmenni innen.
- Hercegnőm, hisz már így kell hogy hívjalak! Megkapod tőlem azt, amit egyetlen teremtmény sem az Lenti és a Fenti Világban. Dokhasz, a Lenti Világ kovácsa készít neked egy kardot, amelyet ha beleszúrsz egy falba, vagy a földbe, megnyílik egy átjáró a két Világ között.
- Köszönöm neked, Yorula! Honnan tudtad, hogy én vagyok a megfelelő személy, és tudni fogom, mit kell tennem? Ja, persze! Te mindent tudó vagy!
- Igazából nem tudtam, csak reménykedtem. Én sem tudok mindent, de kell a marketing. – kacsintott egyet Yorula.
Dokhasz, a Lenti Világ kovácsa kovácsolt is a lánynak egy kardot. – Vér, vas, tűz és veríték vegyítéke egy ilyen kard - mosolygott a lányra a nagydarab, szakállas, csupa szív férfi.
A lány és Kankalin hamarosan összeházasodtak,és amikor főhősnőnk nyugalomra vagy levegőváltozásra vágyott, beledugta a kardot egy falba és elment nyaralni a Szabadföld útra, ahol a Demszky se jár.
Hogy a lány kereshetett volna egy másik csatornafedőt és egyszerűen kimászhatott volna? De akkor hogy lett volna ebből mese?
ITT A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
2012. november 9., péntek
Csábítás mesterfokon
Ha felénk jársz, ugorj fel a Kállayba, egy kávéra. Nem lesz más rajtam, csak egy kukulla. :D
2012. szeptember 28., péntek
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)




