2015. szeptember 15., kedd
2015. szeptember 3., csütörtök
2015. augusztus 19., szerda
Mese LXXI.
Hol volt, hol nem volt: élt egy Szamuráj! Igazi mesemondó nagy király! Nagy az, aki nagy, aki kicsi, az kicsi! Hiszi a piszi, aki elhiszi!
Hol volt, hol nem volt: élt egy Fókaidomárlány. Gyönyörű volt, víg kedélyű, szerette az állatokat, a motorokat és a klasszikus rockot.
Hol volt, hol nem volt: élt egyszer egy Cigányszuperhős. Jóképű volt, mosolygós és adott magára: fekete bőrcipőben, fekete öltönynadrágban, egy szép barna selyemingben járt, minden nap fürdött, haját pedig minden reggel vizes fésűvel hátrasimította. Selyeminge mellkasig ki volt gombolva, nyakában vékony aranylánc függött, rajta egy M betűvel, ami hősünk nevének, a Morsnak kezdőbetűje volt.
Történt egyszer, hogy az egyik 13 órás fókashow közben egy sárkány repült be a medencéhez, felkapta a Fókaidomárlányt, és már vitte is barlangjába. Lett is nagy sírás-rívás, mivel mindenki szerette a kis Fókaidomárlányt. A miniállam királya, I. Gaidianus egyből kihirdette, hogy annak adja a Bambusz Éttermet, aki visszahozza a lányt. Ám a Bambusz Étterem nem volt gazdátlan ez idő tájt: egy Gonosz Varázsló tartotta markában, aki ártó varázslattal megbájolta I. Gaidianust, így lett övé az étkezde. Gondolkodott erősen a Gonosz Varázsló, hogyan is tudná megakadályozni azt, hogy a Bambusz más kezére jusson, amikor egyszer csak belépett a Szamuráj. Éppen egy jó csontlevest akart enni, meg rántott húst krumplival, ezért el is vett egy tálcát, kést, villát, kanalat, a pulthoz lépett és leadta a rendelést:
- Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei! Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!
- Mit zagyvál maga itt össze? –förmedt rá a Gonosz Varázsló
- Kifőzdés! Adj nekem egy jó húslevest cérnametélttel! Adj nekem még rántott húst krumplival! De íziben! – ismételte meg mondandóját a Szamuráj most már érthetőbb nyelven.
- Tudja meg, uram, én nem kifőzdés vagyok, hanem egy Nagy hírű Mágus! És maga kicsoda? Egyébként is: mik ezek a mázolmányok magán?
- Egy mágustól lestem, festem a testem! Nyerő az erő, míg az ész felemelő! Agyam alatt az alap izmom, ha dagad... Abból fakad minden baj, ha egyszer elapad! Apropó! Én nem vagyok naplopó! Tele a markom! Tartom a kardom! Ha jó, ha nem, ha muszáj: Hívjatok úgy: Szomorú szamuráj!
A Gonosz Varázsló ezután a lenyűgöző monológ után egyből felfogadta a Szamurájt, hogy akadályozza meg a Fókaidomárlány visszaszerzését. (Ebből is látszik, hogy a Varázsló gonoszabb volt, mint okosabb.)
Eközben Mors is tanúja volt a Fókaidomárlány elrablásának és egyből el is határozta, hogy egy élete-egy halála, ő bizony visszaszerzi a lányt. Ahogy azon gondolkodott, hogy hogyan is kéne hozzákezdeni, a miniállam egyik félreeső sarkába tévedt. Itt állt Lacibácsi, a Mocskosszájú Bölcs kunyhója.
- Mi járatban erre, legényke, amerre még a TMK-főnök sem jár? – kérdezte Lacibácsi.
A legény előadta, hogy szeretné visszahozni a Fókaidomárlányt, de nem tudja, hogyan kéne.
- Egy percig se agyaljon, legényke, hogy hogyan szerezze vissza a kis pinát, megmondom én magának! El kell menni először a Csomolungma tetejére, ott van egy kulcs. Ezek után meg kell keresni a kulcshoz tartozó ládát, amit egy alvó sereg őriz. A ládában van egy kard.
- De nem szamurájkard, igaz? – vágott közbe Mors.
- Nem, egy kibaszott másfél kezes pallos. – nyugtatta meg Lacibácsi.
- Az jó. Egy cigány szamurájkarddal, valljuk be, elég sztereotip lenne. – monda Mors.
- Ezek után meg kell találni a Sárkány barlangját és meg kell vele küzdeni. Előre szólok, legényke, baszott nehéz lesz. Azért, lássa, kivel van dolga, adok egy térképet, amin rajta van mind a három hely és a látványetetések időpontjai is.
Mors megköszönte a térképet és elindult nagy kalandjára. Lacibácsi és Mors beszélgetésének azonban a Szamuráj is fültanúja volt, aki tisztes távolból elkezdte követni hősünket, hogy egy alkalmas pillanatban megakadályozza küldetése teljesítését.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan meg is érkezett a Csomolungmára. Egész nap ment a hegynek felfelé, míg rá nem esteledett. Hirtelen nagyon lehűlt az idő, ezért elővett néhány szárított tehénlepényt, ami mindig volt nála, és meggyújtotta. Ahogy a tűznél melegedett, egyszer csak azt vette észre, hogy emberek veszik körül, akiknek hasonló a bőrük színe az övéhez, de az ábrázatuk inkább a kínaiakra hasonlít. Meg is szólította őket:
- Isten áldjon titeket, testvéreim! Mi járatban vagytok erre?
- Ezt mi is kérdezhetnénk. –válaszolta egyikük, aki feltehetőleg a csoport vezetője volt. – Különben is: mivel raktál ilyen jó tüzet?
- Ez népem, a romák egyik híres-neves találmánya. Maradt még belőle néhány darab, eladom nektek, cserébe egy kulcsért, amit állítólag itt őriznek. – felelte Mors.
A sherpák egyből elő is keresték a kulcsot és odaadták a szárított tehénlepényekért cserébe.
- Van itt még olyan 12 méternyi rézdrót is, egy régi angol expedíció hagyta itt, nem kell?
- Köszönöm, de nincs szükségem rá. Különben is: egy cigány rézdróttal? Elég sztereotip lenne. Meg hát hol találok itt a közelben MÉH-telepet?
Ezzel elbúcsúzott a sherpáktól, és indult a ládáért, amit egy alvó hadsereg őrzött.
A Szamuráj eközben szintén elkezdte megmászni a Csomolungmát, de útközben kificamította a bokáját, és mire elérte a sherpák táborát, már csak Mors lefelé vezető nyomait követhette.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan meg is érkezett ahhoz a régen elfeledett szentélyhez, ahol az alvó hadsereg a kardot őrizte. Óvatosan végiglopakodott a folyosón, az alvó lovagok között, majd mikor a szentély végébe ért, egy díszes asztalon meglátta az elefántcsontból és aranyból készült, drágakövekkel kirakott dobozt. Fogta a kulcsot, és kinyitotta vele a ládikót. Egyből fényesség lövellt ki a dobozból és Mors megpillantotta a másfél kezes pallost, rajta a márkajelzéssel: Excalibur 2000 Made in China. Ahogy kivette a kardot a dobozból, a tok hegye hozzáért a padlóhoz. Egyből iszonyatos zaj keletkezett, az alvó lovagok magukhoz tértek és az egyikük meg is látta Morst, kezében a karddal.
- Cigány-bűnözés! – kiáltott fel egyből, és a lovagok mind Mors üldözésére keltek, ám ő szerencsére fürgébb volt és sikerült elmenekülnie. Futás közben még eszébe jutott:
- Tolvaj cigány. Na, ez tényleg elég sztereotip.
A Szamuráj mire a szentélyhez ért, már csak a magukhoz tért, igen dühös lovagokkal találta magát szemben.
- Hát, kegyelmed meg mi járatban van erre? – kérdezte tőle a lovagok vezetője – Tán nem bizony ártó szándékkal jött? Tán kegyelmed is lopni akart tőlünk?
- Ezekért a vádakért rettentő karom erejével és kardom élével veszek elégtételt! – ezzel nekirohant a lovagoknak, akik túlerőben lévén hamar helyben is hagyták úgy, hogy mozdulni is alig tudott.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan megérkezett a Sárkány barlangjához. Mivel csak az esküvők, falunapok és aratóbálok párbajkódexét ismerte, ezért az ”Az szúr nagyobbat, aki először szúr-elvet” követve egyből a barlangba rontott és össze-vissza kaszabolta a meglepődött sárkányt. Hiába, almásfüzitői gyerek volt, azok pedig marha nagy bicskások. Ezek után ölbe kapta a Fókaidomárlányt és visszavitte a miniállamba.
A Szamuráj már csak a haláltusáját vívó Sárkányt találta a barlangban.
- Hát téged ki hítt? – kérdezte a mesebeli fenevad, mikor meglátta a harcost.
A Szamuráj bemutatkozott és elmondta jövetele célját, ám a Sárkány már annyira halálán volt, hogy nem jutottak el hozzá a harcos szavai, sőt egyszer csak összefüggéstelen éneklésbe kezdett:
- Imádlak! Szomorú szamuráj!
Csak harcolj értem!
A szerelem vár! Szomorú szamuráj!
Földön, égen!
- Ez mi volt? – kérdezte a Szamuráj.
- Emlék a történelem egyik sötét korszakából. – felelte a Fenevad és e szavakkal kimúlt.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan vissza is érkezett a miniállamba. I. Gaidianus nagyon megörült, hogy visszakerült a Fókaidomárlány.
- Na, Mors úrfi! Akarja-e elvenni a Fókaidomárlányt? Nézze, milyen gyönyörű teremtés!
- Az meglehet, Felség, de nekem még túl fiatal és túl vézna, inkább csak a Bambuszt választanám.
- Azzal lesz egy kis gond, Mors úrfi, hiszen én azt felelőtlenül ígértem oda. A Bambusz a Nagy Varázslóé már, és örök időkre az is marad!
- Felség, engedje meg, hogy tegyek egy próbát! Sütök Felségnek bodakot, és készítek mellé egy jó lecsót. Ha azt megkóstolja Felség, és ezek után is azt mondja, hogy a Nagy Varázslóé legyen a Bambusz, akkor szedem a sátorfámat!
Úgy is lett. Mors megsütötte a bodakot, megfőzte a lecsót. Mikor I. Gaidianus megkóstolta, mind a tíz ujját megnyalta utána, ráadásul a lecsó varázserejű is volt: feloldotta az ártó varázslatot, amit a Gonosz Varázsló bocsátott I. Gaidianusra.
A király tüstént elrendelte, hogy a Varázsló hagyja el az éttermet, ám ő foggal-körömmel még védekezett. Ártó varázslatait már megtörte Mors lecsója, ezért utolsó fegyveréhez nyúlt: a Szamurájhoz. Mikor a markos Gondozók Morsszal az élükön át akarták venni az éttermet, a Szamuráj eléjük állt.
- Mert nem az a vagány, kinek földig ér a lába, és a háta közepén kinőtt a szárnya! Vagy fél lábbal fellábal minden földhányásra: A Csomolungmára! Emlékszem! Na de, nem egészen! Volt, amikor legyőztem egy sereget éppen, és a hétfejű sárkányt úgy széttéptem: Kifizették rögtön készpénzben. – adta elő hőstetteinek sorát.
Mors ekkor emlékeztette, hogyan is történtek ezek a dolgok igazából. A harcos ekkor megszégyenülten elballagott, Mors pedig végre átvehette az éttermet. Maga mellé vette Vigyorgós Karimot és Mosolygós Abdult, és csináltak egy jó gyrosost.
ITT A VÉGE, AKI HIÁNYOLTA BELŐLE A CIGÁNYZENÉT, FUSSON EL VÉLE!
Hol volt, hol nem volt: élt egy Fókaidomárlány. Gyönyörű volt, víg kedélyű, szerette az állatokat, a motorokat és a klasszikus rockot.
Hol volt, hol nem volt: élt egyszer egy Cigányszuperhős. Jóképű volt, mosolygós és adott magára: fekete bőrcipőben, fekete öltönynadrágban, egy szép barna selyemingben járt, minden nap fürdött, haját pedig minden reggel vizes fésűvel hátrasimította. Selyeminge mellkasig ki volt gombolva, nyakában vékony aranylánc függött, rajta egy M betűvel, ami hősünk nevének, a Morsnak kezdőbetűje volt.
Történt egyszer, hogy az egyik 13 órás fókashow közben egy sárkány repült be a medencéhez, felkapta a Fókaidomárlányt, és már vitte is barlangjába. Lett is nagy sírás-rívás, mivel mindenki szerette a kis Fókaidomárlányt. A miniállam királya, I. Gaidianus egyből kihirdette, hogy annak adja a Bambusz Éttermet, aki visszahozza a lányt. Ám a Bambusz Étterem nem volt gazdátlan ez idő tájt: egy Gonosz Varázsló tartotta markában, aki ártó varázslattal megbájolta I. Gaidianust, így lett övé az étkezde. Gondolkodott erősen a Gonosz Varázsló, hogyan is tudná megakadályozni azt, hogy a Bambusz más kezére jusson, amikor egyszer csak belépett a Szamuráj. Éppen egy jó csontlevest akart enni, meg rántott húst krumplival, ezért el is vett egy tálcát, kést, villát, kanalat, a pulthoz lépett és leadta a rendelést:
- Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei! Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!
- Mit zagyvál maga itt össze? –förmedt rá a Gonosz Varázsló
- Kifőzdés! Adj nekem egy jó húslevest cérnametélttel! Adj nekem még rántott húst krumplival! De íziben! – ismételte meg mondandóját a Szamuráj most már érthetőbb nyelven.
- Tudja meg, uram, én nem kifőzdés vagyok, hanem egy Nagy hírű Mágus! És maga kicsoda? Egyébként is: mik ezek a mázolmányok magán?
- Egy mágustól lestem, festem a testem! Nyerő az erő, míg az ész felemelő! Agyam alatt az alap izmom, ha dagad... Abból fakad minden baj, ha egyszer elapad! Apropó! Én nem vagyok naplopó! Tele a markom! Tartom a kardom! Ha jó, ha nem, ha muszáj: Hívjatok úgy: Szomorú szamuráj!
A Gonosz Varázsló ezután a lenyűgöző monológ után egyből felfogadta a Szamurájt, hogy akadályozza meg a Fókaidomárlány visszaszerzését. (Ebből is látszik, hogy a Varázsló gonoszabb volt, mint okosabb.)
Eközben Mors is tanúja volt a Fókaidomárlány elrablásának és egyből el is határozta, hogy egy élete-egy halála, ő bizony visszaszerzi a lányt. Ahogy azon gondolkodott, hogy hogyan is kéne hozzákezdeni, a miniállam egyik félreeső sarkába tévedt. Itt állt Lacibácsi, a Mocskosszájú Bölcs kunyhója.
- Mi járatban erre, legényke, amerre még a TMK-főnök sem jár? – kérdezte Lacibácsi.
A legény előadta, hogy szeretné visszahozni a Fókaidomárlányt, de nem tudja, hogyan kéne.
- Egy percig se agyaljon, legényke, hogy hogyan szerezze vissza a kis pinát, megmondom én magának! El kell menni először a Csomolungma tetejére, ott van egy kulcs. Ezek után meg kell keresni a kulcshoz tartozó ládát, amit egy alvó sereg őriz. A ládában van egy kard.
- De nem szamurájkard, igaz? – vágott közbe Mors.
- Nem, egy kibaszott másfél kezes pallos. – nyugtatta meg Lacibácsi.
- Az jó. Egy cigány szamurájkarddal, valljuk be, elég sztereotip lenne. – monda Mors.
- Ezek után meg kell találni a Sárkány barlangját és meg kell vele küzdeni. Előre szólok, legényke, baszott nehéz lesz. Azért, lássa, kivel van dolga, adok egy térképet, amin rajta van mind a három hely és a látványetetések időpontjai is.
Mors megköszönte a térképet és elindult nagy kalandjára. Lacibácsi és Mors beszélgetésének azonban a Szamuráj is fültanúja volt, aki tisztes távolból elkezdte követni hősünket, hogy egy alkalmas pillanatban megakadályozza küldetése teljesítését.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan meg is érkezett a Csomolungmára. Egész nap ment a hegynek felfelé, míg rá nem esteledett. Hirtelen nagyon lehűlt az idő, ezért elővett néhány szárított tehénlepényt, ami mindig volt nála, és meggyújtotta. Ahogy a tűznél melegedett, egyszer csak azt vette észre, hogy emberek veszik körül, akiknek hasonló a bőrük színe az övéhez, de az ábrázatuk inkább a kínaiakra hasonlít. Meg is szólította őket:
- Isten áldjon titeket, testvéreim! Mi járatban vagytok erre?
- Ezt mi is kérdezhetnénk. –válaszolta egyikük, aki feltehetőleg a csoport vezetője volt. – Különben is: mivel raktál ilyen jó tüzet?
- Ez népem, a romák egyik híres-neves találmánya. Maradt még belőle néhány darab, eladom nektek, cserébe egy kulcsért, amit állítólag itt őriznek. – felelte Mors.
A sherpák egyből elő is keresték a kulcsot és odaadták a szárított tehénlepényekért cserébe.
- Van itt még olyan 12 méternyi rézdrót is, egy régi angol expedíció hagyta itt, nem kell?
- Köszönöm, de nincs szükségem rá. Különben is: egy cigány rézdróttal? Elég sztereotip lenne. Meg hát hol találok itt a közelben MÉH-telepet?
Ezzel elbúcsúzott a sherpáktól, és indult a ládáért, amit egy alvó hadsereg őrzött.
A Szamuráj eközben szintén elkezdte megmászni a Csomolungmát, de útközben kificamította a bokáját, és mire elérte a sherpák táborát, már csak Mors lefelé vezető nyomait követhette.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan meg is érkezett ahhoz a régen elfeledett szentélyhez, ahol az alvó hadsereg a kardot őrizte. Óvatosan végiglopakodott a folyosón, az alvó lovagok között, majd mikor a szentély végébe ért, egy díszes asztalon meglátta az elefántcsontból és aranyból készült, drágakövekkel kirakott dobozt. Fogta a kulcsot, és kinyitotta vele a ládikót. Egyből fényesség lövellt ki a dobozból és Mors megpillantotta a másfél kezes pallost, rajta a márkajelzéssel: Excalibur 2000 Made in China. Ahogy kivette a kardot a dobozból, a tok hegye hozzáért a padlóhoz. Egyből iszonyatos zaj keletkezett, az alvó lovagok magukhoz tértek és az egyikük meg is látta Morst, kezében a karddal.
- Cigány-bűnözés! – kiáltott fel egyből, és a lovagok mind Mors üldözésére keltek, ám ő szerencsére fürgébb volt és sikerült elmenekülnie. Futás közben még eszébe jutott:
- Tolvaj cigány. Na, ez tényleg elég sztereotip.
A Szamuráj mire a szentélyhez ért, már csak a magukhoz tért, igen dühös lovagokkal találta magát szemben.
- Hát, kegyelmed meg mi járatban van erre? – kérdezte tőle a lovagok vezetője – Tán nem bizony ártó szándékkal jött? Tán kegyelmed is lopni akart tőlünk?
- Ezekért a vádakért rettentő karom erejével és kardom élével veszek elégtételt! – ezzel nekirohant a lovagoknak, akik túlerőben lévén hamar helyben is hagyták úgy, hogy mozdulni is alig tudott.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan megérkezett a Sárkány barlangjához. Mivel csak az esküvők, falunapok és aratóbálok párbajkódexét ismerte, ezért az ”Az szúr nagyobbat, aki először szúr-elvet” követve egyből a barlangba rontott és össze-vissza kaszabolta a meglepődött sárkányt. Hiába, almásfüzitői gyerek volt, azok pedig marha nagy bicskások. Ezek után ölbe kapta a Fókaidomárlányt és visszavitte a miniállamba.
A Szamuráj már csak a haláltusáját vívó Sárkányt találta a barlangban.
- Hát téged ki hítt? – kérdezte a mesebeli fenevad, mikor meglátta a harcost.
A Szamuráj bemutatkozott és elmondta jövetele célját, ám a Sárkány már annyira halálán volt, hogy nem jutottak el hozzá a harcos szavai, sőt egyszer csak összefüggéstelen éneklésbe kezdett:
- Imádlak! Szomorú szamuráj!
Csak harcolj értem!
A szerelem vár! Szomorú szamuráj!
Földön, égen!
- Ez mi volt? – kérdezte a Szamuráj.
- Emlék a történelem egyik sötét korszakából. – felelte a Fenevad és e szavakkal kimúlt.
Hősünk, hogy minél kevesebbet pazaroljon a narratív időből, hamarosan vissza is érkezett a miniállamba. I. Gaidianus nagyon megörült, hogy visszakerült a Fókaidomárlány.
- Na, Mors úrfi! Akarja-e elvenni a Fókaidomárlányt? Nézze, milyen gyönyörű teremtés!
- Az meglehet, Felség, de nekem még túl fiatal és túl vézna, inkább csak a Bambuszt választanám.
- Azzal lesz egy kis gond, Mors úrfi, hiszen én azt felelőtlenül ígértem oda. A Bambusz a Nagy Varázslóé már, és örök időkre az is marad!
- Felség, engedje meg, hogy tegyek egy próbát! Sütök Felségnek bodakot, és készítek mellé egy jó lecsót. Ha azt megkóstolja Felség, és ezek után is azt mondja, hogy a Nagy Varázslóé legyen a Bambusz, akkor szedem a sátorfámat!
Úgy is lett. Mors megsütötte a bodakot, megfőzte a lecsót. Mikor I. Gaidianus megkóstolta, mind a tíz ujját megnyalta utána, ráadásul a lecsó varázserejű is volt: feloldotta az ártó varázslatot, amit a Gonosz Varázsló bocsátott I. Gaidianusra.
A király tüstént elrendelte, hogy a Varázsló hagyja el az éttermet, ám ő foggal-körömmel még védekezett. Ártó varázslatait már megtörte Mors lecsója, ezért utolsó fegyveréhez nyúlt: a Szamurájhoz. Mikor a markos Gondozók Morsszal az élükön át akarták venni az éttermet, a Szamuráj eléjük állt.
- Mert nem az a vagány, kinek földig ér a lába, és a háta közepén kinőtt a szárnya! Vagy fél lábbal fellábal minden földhányásra: A Csomolungmára! Emlékszem! Na de, nem egészen! Volt, amikor legyőztem egy sereget éppen, és a hétfejű sárkányt úgy széttéptem: Kifizették rögtön készpénzben. – adta elő hőstetteinek sorát.
Mors ekkor emlékeztette, hogyan is történtek ezek a dolgok igazából. A harcos ekkor megszégyenülten elballagott, Mors pedig végre átvehette az éttermet. Maga mellé vette Vigyorgós Karimot és Mosolygós Abdult, és csináltak egy jó gyrosost.
ITT A VÉGE, AKI HIÁNYOLTA BELŐLE A CIGÁNYZENÉT, FUSSON EL VÉLE!
2015. augusztus 9., vasárnap
A mai nap tanulsága
Ha egy lány szép, okos és még karajra bontani is tud, azt a lányt el kell venni.
2015. július 8., szerda
2015. június 7., vasárnap
Idézetek mesékből XI.
Ottlik Géza:
Az utolsó mese
Volt egyszer egy elvarázsolt királyfi, aki egy tündérszép királykisasszony
kezére pályázott. De csak úgy kaphatta meg, ha előbb legyőzi a hétfejű
sárkányt, felépíti a kacsalábon forgó kastélyt, s felébreszti és megnevetteti
a befalazott, alvó királykisaszszonyt. Sok-sok vesződség, kaland, hőstett,
utazás és munka árán legyőzte hát a hétfejű sárkányt, felépítette a kacsalábon
forgó kastélyt, és felébresztette az alvó királykisasszonyt. No, az mindjárt
elmosolyodott, s megtartották a lakodalmat.
Aztán, hogy ez is véget ért, leültek egymással szemben, és mosolyogtak.
De eltelt egy nap, s még egy, még egy. Már az első is igen hosszú volt, mert sok órából állt, az órák meg sok percből, a percek sok másodpercből.
– Hát most mihez fogjunk? – kérdezte a királyfi.
– Most boldogok vagyunk – mondta a felesége.
– Igaz is.
De három nap múlva a királykisasszony szólalt meg.
– Mit is csinálunk most? – azt kérdi.
– Hát boldogok vagyunk – mondta az ura.
– Vagy úgy, persze.
Megint mosolyogtak egymásra egy napig, de akkor egyszerre felállt mind a kettő.
– No csak.
– Van egy ötletem – mondta a királyfi. – Befalazlak és elaltatlak megint.
– Jó!
– Lerombolom a kacsalábon forgó kastélyt, és föltámasztom a hétfejű sárkányt. Hogy újra legyen mit építenem, és legyen kit legyőznöm.
Neki is fogott mindjárt. Csakhogy ez nem volt már olyan egyszerű. Sem a sok vesződség, még több hőstett, sem kaland, jövés-menés árán sem bírta lerombolni a kastélyt – mert az mindig elfordult előle a kacsalábakon -, még kevésbé bírta helyére tenni a sárkány levágott hét fejét, s nem lehetett a királykisasszonyt sem befalazni, elaltatni többé. Teltek a napok, amikből hónapok lettek és rövid esztendők, s így küszködtek.
Még ma is élnek, ha meg nem haltak.
Ottlik Géza, 1945
2015. június 1., hétfő
Alapvetően nincs jó kedvem mostanság, de ez annyira nem is
zavar, mert az életemmel vagyok elégedetlen, és ha ez változásra, változtatásra
sarkall, akkor még jó is kisülhet ebből a rosszkedvből.
Ha rosszkedvem van, akkor olyan könyveket próbálok olvasni,
amik felvidítanak. Ennek ellenére jelenleg épp a Fahajas boltokat olvasom Bruno
Schultz-tól, amelyben a szerző novelláit gyűjtötték össze. Az összes
melankolikusan szép és eszméletlenül szürreális. Ha ezek után folytatom a
polcolvasást, azaz a könyvespolcomon felülről lefelé haladva minden polcról
elolvasok egy könyvet, akkor olyan szívderítő olvasmányok fognak következni,
mint:
Andrzej Stasiuk: Nie
ma ekspresów przy zółtych drogach (Földutakon nem járnak expressz buszok):
Melankolikusan szép történetek Kelet-Európáról.
Alekszandr
Szolzsenyicin: Iván Gyenyiszovics egy napja: Szolzsenyicin híres kisregénye
a mindennapi életről a Gulágon.
Robert Merle: Nekünk nem
kel föl a nap: Egy atom-tengeralattjáró legénységének vidám hétköznapjai.
Jaume Cabré: Én
vétkem: Egy korai Alzheimer-kórral diagnosztizált antikvárius
visszaemlékezik szeretettelen gyermekkorára, apja halála miatti bűntudatára,
mielőtt még minden emlékét elveszítené. A gondolatfolyamba bekerülnek többek
között a koncentrációs táborok is.
Mennyi könnyed, nyári olvasmány! Bizonyosan mind a
strandszezon slágere lesz! :D
2015. május 27., szerda
Stadionok
Régen szerettem már egy posztot arról, hogy milyen meccseken
jártam, milyen stadionokat láttam eddig. Hogy most írom meg, annak három oka
van:
- Múlt héten olvastam Gazdag József: Egy futballfüggő
naplójából című könyvét. Ez a poszt ennek a zseniális könyvnek a kistestvére
lenne. Egyébként olvassátok el Gazdag Jóska könyvét. Megéri. .-)
- Az elmúlt 3 hétben három meccsen is voltam, szóval friss
emlékekkel is bővült a lista.
- Most, hogy az MLSZ (az elnökség összetételét lásd:http://vekengesek.blogspot.hu/2015/04/mai-szosszenetek.html) nem
adta meg a Szparinak a licence-t, ezért úgy néz ki, hogy most már
harmadosztályú meccsekre is járni fogok. Ha a Szpari a pályán esett volna ki,
egy szavam nem lenne, de ezt a valódi indoklás nélküli döntést igazságtalannak
tartom, és mélységesen elszomorít. Megint felteszem a kérdést: Ha ennyire
fontos a labdarúgás a jelenlegi kormánynak, akkor miért bízza olyanokra, akik
nem értenek hozzá?
A felsorolást azokkal a stadionokkal kezdeném, amiket
kívülről láttam, de meccsen nem voltam bennük:
- a régi Nagyerdei Stadion
- a DVTK-stadion
- a Vasas-stadion
- a BVSC-stadion
- az Üllői úti Stadion
- a Grupama Aréna
- a Népstadion
- a Népstadion
- a marseille-i Vélodrome
- a Stamford Bridge
- a Wembley
- a Kennigton Oval
- a Wisła Kraków stadionja
- a Cracovia stadionja
- a varsói Nemzeti Stadion
- a Legia Warszawa stadionja
- a Polonia Warszawa stadionja
- a Stal Rzeszów stadionja
- a Resovia Rzeszów stadionja
- a Lechia Gdańsk stadionja
Amiket ezek közül kiemelnék: az Ilovszky Stadionba elmennék,
mielőtt még felújítják, olyan igazi régi idők focija hangulata van. A Groupamát
is megnézném, de a vénaszkennelés és az, hogy Kubatov a Fradi elnöke egy kissé
elveszik ettől a kedvem. A Vélodrome mindig is tetszett a hullámos formáival,
csak sajnos, mikor ott voltunk, éppen felújították, ezért nem tudtunk bemenni.
A Stamford Bridge és a Wembley is gyönyörű stadionok, igazi szentélyei a
focinak, remélem, egyszer még eljutok mind a kettőbe legalább egy meccsre. A Wisłának
is nagyon szép stadionja van, egy Szent Háborúra egyszer elmegyek oda is, majd
viszem anyámat is. J
Egy olyan stadion van, amiben jártam, de meccsen nem voltam
benne: a valenciai Mestalla. Ritka ronda és ritka mocskos egy stadion, az az
igazi spanyol nemtörődömség jellemzi. :-)
Voltam még nagyapámmal Tarnalelesz Vörös Meteor meccsen, de
abból csak arra emlékszem, hogy az összes csere cigó volt, és hogy kis Szopó
Laci egész jól játszott. Kézimeccsen is voltam a BUSZACSÁ-ban, de nem emlékszem
még arra sem, hogy ki volt az ellenfél, az egyetlen emlékem, hogy okoskodtam egy
idősebb fickónak, hogy hány kubai lehet egy csapatban. :-)
E hosszú bevezető után következzenek a valódi stadionok,
meccsek:
1998-2000. A Sóstói úti Stadion
A ’98-as vb után hágott futballőrületem a csúcsra és ’98-ban
jutott fel megint a Szpari az első osztályba. Az első meccs, amin voltam a
nyíregyházi stadionban mégsem egy Szpari-meccs volt, hanem egy
Magyarország-Litvánia barátságos meccs. Apámmal voltam kint és 1-0-ra nyertünk
Hrutka Rudi góljával.
Az első bajnoki, amin voltam egy forró július végi napon
volt, a Vasas ellen játszottunk és 2-0-ra veszítettünk. Nagyon jó kis Szpari
volt az: Kirchmayer, Csernyijenko, Celeszki, Kiss Gyuri, Szatke, Kondora,
Karkusz, Túróczi, Cap, Capatina, Vadon. Emlékezetes volt, mikor megvertük a Lokit
4-2-re, 0-2-ről fordítva, a Diósgyőrt 3-1-re, 0-1-ről fordítva és a klub
történetében először a Fradit 3-0-ra. Volt, amikor 12000-15000 néző is volt egy
meccsen, ma annyi ember van a teljes bajnoki forduló 8 meccsén összesen. A
legjobban Kirchmayert szerettem abból a csapatból, mert ballábas volt és
elképesztően jó szabad rúgó. Mikor a Szpari kiesett az első osztályból, már nem
jártam tovább meccsekre.
A Fradi elleni meccs 12000 emberrel.
2008. Kraków, Błonia
2007. októberétől elkapott egy új szenvedély: a rugby. A
krakkói részképzésem alatt mentem el az első rugby-meccsemre: a Juvenia Kraków játszott az Olsztyn ellen egy pályán, ami egy alacsony fallal el volt
kerítve és még három sornyi ülőhely is volt benne. A hangulat nagyon családias
volt, a színvonal nagyon alacsony, 14-14 lett a végeredmény, a Krakkó az első
félidőben vitt két célt, az Olsztyn a második félidőben két céllal egyenlített.
A nyugati lelátó
2009. Montpellier, Stade
Yves-du-Manoir
2009. nyarán tesómék épp
Franciaországban, Montpellier-ben próbáltak szerencsét. Mi is kimentünk
hozzájuk pár napra drága jó anyámmal, és ekkor volt lehetőségem elmenni egí
Montpellier-Perpignan meccsre. Gyönyörű nyári nap volt, élveztem, hogy végre
kicsit magam vagyok, a stadion a város másik végében volt, mint ahol tesómék
laktak, szóval olyan részeit láttam a városnak útközben, amiket eddig még nem.
A stadion maga nagyon szép volt, a gyep illata mellett még érezni lehetett a
tenger illatát is. Az jutott eszembe: - Olyan, mintha egy dél-francia
stadionban lennék. Ja, mert ott is vagyok. J A Montpellier nyert
végül 18-9-re, célt egyik csapat sem szerzett, de a L'USAP-szurkolóknál eddig sem láttam lelkesebb rugby-szurkolókat.:-)
2009, Barcelona, Camp Nou
Mivel tesómék már 2008-ba is
voltak a Gamber Kupán, úgy gondolták, 2009-ben is jó móka lesz. Tesóm nem jött,
sógorommal és drága jó anyámmal mentünk hárman. Délelőtt megnéztük a stadiont,
amit én már 2008-ban is láttam tesómékkal és a várost is, amit szintén. Most
anyámmal bementünk a La Sagrada Familiába
is. Barcelona megint gyönyörű volt, a Las Ramblas megint undorító. Mivel
barátságos mérkőzés volt, maga a meccs nem volt olyan jó, de 98000 emberrel együtt
még sohasem néztem meccset, ráadásul láttam Messit, Ibrahimovićot, Tevezt, Dani
Alavest játszani. Egy nagy álmom vált valóra, hogy lehettem meccsen a Nou
Campban és az élmény nem okozott csalódást.
2010, 2011 London, Twickenham
A világ legrégebbi
rugby-stadionja, kétségtelenül a kedvenc stadionom, bármikor átmentem
Twickenhamen, nem tudtam megállni, hogy ne szálljak le és ne gyalogoljak el a
stadionig. Két meccsen is voltam itt: 2010. április 24-én egy London Wasps-Bath
Rugby-n és 2011. december 27-én egy Harlequins-Saracens-szen. Mind a kettő
bajnoki mérkőzés volt, mind a két esetben a csapatok tele voltak
világsztárokkal és mind a két esetben az a csapat vesztett, akinek szurkoltam. J
Azért szeretem a Twickenhamet, mert: 1, gyönyörű épület; 2, mert mint minden
rugby-meccsen, nincsenek elkülönített szektorok, a két csapat szurkolói
vegyesen ülnek egymás mellett, teljesen békésen; 3, mert minden meccs olyan,
mintha egyben egy családi fesztivál lenne: a szurkolók esznek-isznak, a
gyerekek dobálják egymásnak a labdát vagy egymással játszanak, emberi arcú
családok eltöltenek együtt egy vidám délutánt. A legérdekesebb élményem a
Twickenham-mel kapcsolatban mégsem ezekhez a meccsekhez kötődik. 2012-ben a
stadion melletti kivetítőn néztem az Anglia-Új-Zéland meccset, ahol az angolok
10 év után újra legyőzték az All Blacks-t. A bal kezemben egy nagyon rossz fish
and chips volt, a jobban egy kiló savanyú káposzta.
2011, London, Craven Cottage
2011. végén tesóméknál voltam
Londonban és pont akkor játszott a Fulham is a Wisła Krakkóval. Fulham
viszonylag közel volz hozzánk, ezért vettem egy jegyet is. A meccs miatt a
buszok csak Putney-ig közlekedtek, onnan gyalog mentem tovább. Már a Putney
Bridge lábánál Lech-et ivó lengyeleket láttam, a 20000 nézőből legalább 8000
lengyel volt (eljött a Wisła Sharks is Krakkóból), ráadásul szinte mindegyik mezben.
A lengyelek talán úgy emigrálnak, hogy azért a biztonság kedvéért beteszik a
csapatuk mezét és sálját? Ez volt életem első olyan focimeccse, amikor már a
meccs előtt legurítottam néhány pint-ot egy pubban. A lelátón körülöttem csak
lengyelek voltak, egy angol szót sem hallottam, igazából magában Fulhamben se
nagyon az este folyamán. A Fulham végül 4-2-re nyert, Andy Johnson lőtt egy
nagyon szép gólt. Ja, és a büfében volt Craven Cottage Pie.
A füstbomba és a pirotechnika a szurkolás szerves része, amit a modern football szintén ki akar irtani.
Kerekfejű lengyelek. Mindenhol.
Wisła Sharks
2014, London, Twicenham Stoop
Mivel drága jó apám még nem járt
tesóméknál Londonban, ezért 2014. október elején kimentünk ketten. Megnéztük az
Öreggel Greenwich-et, a Royal Maritime Museumot, a Towert, a British Museumban
a Rosetti-követ, voltunk tesómékkal Oxfordban meg Doverben. Mivel a Harlequins
pályája van tesómékhoz a legközelebb és azon a szombaton, mikor ott voltunk épp
volt egy Harlequins-London Welsh meccs, ezért vettem rá egy jegyet és kimentem.
Apámék közben megnézték tesómmal és Lizzyvel Central London nevezetességeit
(Big Ben, Parlament, Buckingham Palace, black cab, steak). Clapham Junctionig
együtt is mentünk, ott én átszálltam egy Reading felé tartó vonatra, ami
megállt Twickenhamben is. Mikor feljöttem az aluljáróból véletlenül súroltam
egy nagydarab Harlequins-szurkolót, aki azt mondta: Sorry, mate. Mikor
visszanéztem, kiderült, hogy nem szurkoló, hanem Joe Marler, a Quins és az
angol válogatott egyik pillére.
Joe Marler
Mire leszálltam Twickenhamben,
elkezdett esni az eső. Egy kicsit később zuhogni. Mire megtaláltam a stadiont
(amiről sógorom azt állította, hogy nem is létezik, hisz Twickenhamben csak a
nagy stadion van, ő amúgy is elég sokat lakott ott, és nem tud semmiféle másik
stadionról. Mikor megmondtam neki, hogy a Richmond College mögött van, eléggé
meglepődött, hisz több évig járt oda angolra, de nem tűnt fel neki, hogy ott
van egy stadion.) úgy szarrá áztam, hogy a ruháim csak kedden száradtak meg. A
stadion szép volt, a meccs egyoldalú (49-0), egy igaz angol bajnoki volt, nem
bánnám, ha kéthetente ilyenre is tudnék járni.
2015, Felcsút, Pancho Aréna
Drága jó apámat meghívták, hogy az Utolsó töltényig című
kiállítás megnyitóján ő is mondjon beszédet a Felcsúti Faluházban, utána pedig
lehetősége volt megnézni a Puskás Akadémia-Keckemét meccset. Mivel már régi
vágyam volt megnézni a felcsúti stadiont, ezért megkérdeztem, hogy mehetek-e
vele és ő azt mondta, hogy mehetek. Előtte való este voltam Kartel-koncerten,
aztán találkoztam az egyik ikertestvéremmel, szóval fél 4-re keveredtem haza.
Aludtam vagy fél órát, mert drága jó apám persze nem árulta el, hogy mikor
indulunk. Végül is 10-kor elindultunk, olyan fél 2 körül már ott is voltunk.
Útközben sikerült pihennem és láttam Bicskét is. A kiállítás tényleg nagyon jó
volt, volt benne egy lövészárok is és agyon sok képanyag és idézet az Öreg
kutatásaiból származott. Többek között a bejáratnál lévő fiatal huszár képe is:
- Mosolygó Pista bácsi Orosról nem gondolta volna, hogy
egyszer itt fogják megörökíteni. – mondta az Öreg.
- Milyen fiatal volt itt! – mondta a Múzeum sofőrje. – Hány éves
lehetett itt? Mikor született?
- Mosolygó Pista bácsi? 1923-ban. – válaszolta az Öreg, mintha
ez a világ legköztudottabb dolga lenne.
Rengeteg eredeti
tárgy is volt ott gyűjtőktől, tényleg már csak a tárlat miatt is érdemes volt
eljönni. Felcsút egyébként egy 1800 lelkes egyutcás falu, aminek egy kocsmája
van, de egy 3600 fős stadionja. A megnyitó egész jól sikerült: Mészáros Lőrinc
beszédében megköszönte a Nyíregyházi Jókai Múzeum igazgatójának segítségét,
Simicskó mondott egy egész jó beszédet, Szakály Sanyi nagyon jól beszélt, az
Öreg pedig rögtönzött egy olyan szép beszédet, hogy még a könnyem is
kicsordult.
A megnyitó után átmentünk a meccsre. Azt hittem, hogy csak
egyszerűen kapunk egy tiszteletjegyet, amivel megnézhetjük a meccset, de a
lófarát! VIP-jegyet kaptunk, ugyanis a felcsúti stadion keleti lelátójának
egész felső része egy egybefüggő, több mint 100 méteres VIP-páholy. Négy pult,
ahol, lehet mindenféle alkoholmentes italt, sört és bort kérni, asztalok,
amikre ki voltak téve a hidegtálak, később a meleg ételek, édességek. Fehér
inges pincérek sürögtek-forogtak mindenhol. Olyan ülések, amiknek karfája volt.
A falakon Puskás-relikviák.
Elég fura volt, hogy
egy meccsen jól öltözött emberek disztingváltan itták a bort körülöttem. A
stadion egy gyönyörű Makovecz-épület, ám semmiféle stadionság vagy hangulat sincsen
benne. Minden hangulatot a Kecskemét-szurkolók csináltak, akiknek ezúton is
szeretném kifejezni a szolidaritásomat, hisz az MLSZ velük is kicsellózott. Mint
ebből az írásból is kiderül, rajongok a stadionokért, de a Pancho-t nem lett
volna szabad megépíteni, semmi szükség nem volt rá. Egy nagy álmom vált valóra,
hogy lehettem a Pancho-ban meccsen, de ez az élmény hatalmas csalódást okozott.
De legalább láttam egy szép kiállítást és lehettem egyszer meccsen VIP-páholyban,
remélem, ez utóbbi soha többet nem történik meg velem.
Ja, amúgy a Puskás Akadémia nyert
4-0-ra, de a góloknak csak a hangos beszélő örült.
A karfás szék
A tömött lelátó
2014-2015, Sóstói úti stadion
2014. júliusában fogalmazódott
meg bennünk az ötlet Rasztával, hogy ki kéne menni egy Szpari-meccsre. Akkor
még nem kellett szurkolói kártya, vettünk két jegyet és kimentünk a bajnokság
első meccsére, a Szpari-Lokira. Raszta még sohasem volt meccsen, én pedig olyan
régen, hogy az első pillanatban azt sem tudtam, melyik csapat a Szpari. Ezt a
meccset követte még most májusban a Szpari-Újpest és a Szpari-Diósgyőr is. Ez
utóbbira drága jó anyámmal mentem ki. Rájöttem:
- hogy szeretek meccsre járni
- hogy szeretek sört műanyag
pohárból inni
- hogy szeretek szotyizni
- hogy szeretek kiabálni
- hogy szeretek bosszankodni az
elrontott helyzeteken, bekapott gólokon
- hogy szeretek örülni, ha a Szpari
gólt lő
- hogy szeretem azt a hangulatot,
amikor bemegyek és azt a hangulatot is, amikor kijövök a stadionból a többi
emberrel
- hogy a Szpari egy szerethető
csapat
- hogy a stadion gyönyörű,
különösen, ha szép, tiszta kék felette az ég
- hogy szeretek a korláton
könyökölni, miközben lemegy a nap és kigyúlnak a fények
- hogy szeretem hallgatni, ahogy
mások is szurkolnak, és igen, szeretem, ha trágár rigmusokat kiabálnak, ha
abban van fantázia és nincs benne rasszizmus
Ezt baszta el most nekem az MLSZ,
mert úgy döntött, hogy 12 csapatra csökkenti az NB1-et. Már a szurkolói kártya
is nagy baromság volt, mert nem könnyítette meg a jegyvásárlást, mert elűzte a
meccs egyik legfontosabb hozzávalóját: az ultrák bíztatását. Kitiltották a
füstbombákat, a pirotechnikát, a pénztárgép-szalagokat, folyamatosan
rendszabályozni akarják a szurkolókat, fényképes igazolványt vezettek be,
mintha minden meccsre járó potenciális gonosztevő lenne. Csak azt érték el vele,
hogy minél kevesebben járnak meccsre, és a 12 csapatos bajnokságban egyre
kevesebben is fognak. Mondjuk az ő szemszögükből ez praktikus: egy üres
stadionban nagyon könnyű rendet tartani.
Mindegy, ha a Szpari harmadosztályú
lesz, én akkor is kimegyek minden meccsre, amire csak tudok, hadd legyen
Magyarország az egyetlen ország, ahol harmadosztályú meccsre többen járnak,
mint első osztályúra. Szégyen reátok, bankárok, üzletemberek, politikusok!
2015. május 26., kedd
Mese LXX.
Hol
volt, hol nem volt, élt egyszer egy kisdiák, aki véletlenül megidézte a
Sötétség Fejedelmét, ezért Lucifer a Pokol legmélyebb bugyrába vetette.
A
kis Kamil (mert így hívták a kisdiákot) miután magához tért a hirtelen
megrázkódtatásból, amit egy pokolra vetés jelent, elkezdett körülnézni. Látott
egy kutat és egy tavat, amiben emberek fürödtek. A tó partján észrevett egy
takaros disznóólat. Egyből oda is ment, bezörgetett az ajtaján. Egy
pompás-formás kis boszorkány nyitott ajtót.
- Hát téged meg ki hítt? – kérdezte
a boszi.
Kamilka elmesélte, hogyan is került
ide.
- Hát te aztán jó nagy zűrbe kerültél!
Na, lásd, kivel van dolgod, kivezetlek a Pokolból. Cserébe feketemisén
feláldozol nekem egy állatot. De ne disznó legyen! Mint a mellékelt ábra mutatja,
- és ezzel a takaros disznóólra mutatott - abból volt már elég!
A kisdiák egyből ráállt az alkura.
- Na, induljunk, nem érek rá egész
nap. Ma még akasztott ember alól kaszált fűből és békanyálból főzetet kell
készítenem. Jót tesz az arcbőrnek. Ahol most vagyunk, ez a Pokol kilencedik
köre. – kezdte el bemutatni a Poklot a boszorkány – Ennél jóval zorallabb hely
ez, de mivel sikerült szolgálati útra küldened Lucifert, a tó kiolvadt és a
bűnösök szabadon úszkálhatnak. Vannak itt testvér- és szülőgyilkosok,
hazaárulók, akik vendéglátóikat, és akik jótevőiket árulták el. Ott, középen,
abban az olajfoltos overallban van a legnagyobb bűnös: Dongó Pista, aki a
Bagamértból átigazolt a Fáradtba. Na, induljunk tovább!
A
következő helyen lelkeket láttak, akik rühesek voltak, sebeiket tépték,
szaggatták körmeikkel. Másoknak testük fel volt nyitva, kilógtak belső szerveik.
Megint mások lángnyelvekben égtek, mérges kígyók marták testüket, mely
elporladt és újjáéledt. Egyes lelkek ólomcsuhában jártak, aztán itt volt a
klasszikus is: a lelkek szurokkal teli üstben főttek és ördögök szurkálták őket
vasvillákkal. Más lelkek hátrafelé meneteltek, megint mások fejjel lefelé
kőlyukakba voltak beszorítva, talpukat pedig tűz égette. Voltak még, akik
emberi ürülékben fulladoztak vagy ördögök ostorozták őket. A táj itt tíz
koncentrikus körben lejtett.
- Ez itt Rondabugyrod, a csalás
világa. – folytatta a Pokol bemutatását a boszorkány - Kerítők és csábítók,
hízelgők, szentségárulók, jósok és varázslók, csalók és nyerészkedők,
képmutatók, tolvajok, tisztességtelen tanácsadók és másokat becsapók, viszályt
szítók és a hitszakadások okozói végül a hamisítók és hazugok. Ott például,
abban az üstben fő szurokban az a bűnös lélek, aki megbundázta az MLTC-IKARUS
örökrangadót. Őt különösen szeretik vasvillával szurkálni az ördögök. Na,
induljunk tovább!
A menetrendszerinti Gerüón-járattal
átkeltek egy folyón. A túlparton találkoztak három táskaárussal, de mivel sem a
boszorkánynak, sem a kisdiáknak nem volt semmi affinitása a divat iránt, ezért
megállás nélkül folytatták az útjukat.
A
következő körben a lelkekre tűzeső ömlött, lábuk alatt pedig lángot vetett a
homok, és a menekülni próbálókat három kentaur kedélyesen nyilazgatta lefelé. Kicsit
távolabb numídiai jegenyefenyőkből és négy nyárfából egy eleven liget
díszelgett, ahol, ha a fák ágait letörték, azok vérezni kezdtek. Megint máshol
a lelkek vérpatakban szenvednek. Az itt bűnhődők könnyeiből eredt az a folyó,
amin átkeltek. A folyót Phlegethónnak hívták és természetesen nem volt azonos
az ismert forradalmárral.
- Ez a hetedik kör, az erőszakosok
világa. – folytatta a Pokol bemutatását a boszorkány - Itt vannak azok, akik
másokkal voltak erőszakosok, és azok is, akik maguk ellen követtek el
erőszakot. Itt vannak még az istenkáromlók, szodomiták, fajtalankodók,
uzsorások. Ott van például Attila, a hun. Számos popkultúrális utalás szereplője,
a Monty Python még sitcomot is forgatott az életéből. Na, induljunk tovább!
A kör kijáratánál láttak egy
bikafejű, embertestű lényt, és a kis Kamilnak eszébe jutott, hogy az iskola
focicsapatának milyen jó mascotja is lehetne belőle.
A
következő kör egy város volt, ahol a tornyok úgy néztek ki, mint ha mecsetek
lennének, az egyik toronyban pedig szemmel láthatóan három vén anyó lakott. Az
egész város vörösen lángolt és a lelkek sötét, véres sírokba voltak bezárva.
- Ez a hatodik kör, Dis városa, az
eretnekek és hitetlenek otthona. – folytatta a Pokol bemutatását a boszorkány -
Például: ő ott nem hitte el, hogy itt mindig ez volt. Na, induljunk tovább!
A város kapujánál találkoztak Cerberussal
is, aki bajnoki szünet lévén nem védett éppen sehol.
Megint
egy folyóhoz értek, ahol sokat kellett várni a révészre, mivel a folyó ezen a
partján nem szállt még be senki a csónakba.
- Mit akarnak itt? T’sék? Én csak
egy irányban szállítok utasokat, és ez nem ez! Ha már itt vannak, ne álljanak
itt, mint a faszentek, szálljanak be, de aztán viseljék magukat rendesen!
A boszorkány és a kisdiák be is
szállt a csónakba, amilyen gyorsan csak tudott.
- Ahogy már kiderülhetett,
kisköcsög – folytatta a Pokol bemutatását a boszorkány – ez az ötödik kör, az
indulatosok köre. Ez a kedves úriember itt Flégiász, a révész, a folyó, amin
épp átkelünk pedig a Styx. A folyó mocsarában fetrengenek a bűnös lelkek és
marcangolják egymás testét. Nézd, ott van Vigyorgós Karim is, régi kedves
ismerősöm!
- Nehogy már itt az legyen, Abdulka!
– horkant fel magában Vigyorgós Karim, ám szavait csupán önmagához intézhette,
mert közel s távol senki nem volt.
Ahogy átkeltek a folyón, egy
tornyot pillantottak meg, amin jelzőtüzek égtek. - Hát igen – gondolta Kamilka
– erről a partról tényleg egyszerűbb átkelni a folyón!
A
következő körben a bűnös lelkek hatalmas sziklákat görgettek fel egy meredek
hegyoldalon, ám a sziklák mindig visszagurultak.
- Ez a negyedik kör, itt bűnhődnek
a pénz rabjai. – folytatta a Pokol bemutatását a boszorkány - A tékozlók és a
kuporgatók egyaránt. Ott van például Szilvássyné Bojza Márta! Édestestvérem
nekem, de soha semmit nem adott nekem! Értem egy tüt (sic!), annyit nem tett
keresztbe! Na, induljunk tovább!
A
következő körben a bűnös lelkek a földön feküdtek, sáros záporban fetrengtek.
Megint megjelent Cerberus is, de a boszorkány teli csüddel megküldött egy
labdát, ami után a háromfejű kutya rögtön utána vetette magát, és elkezdett
vele játszani.
- Ez a harmadik kör, ahol a
torkosok bűnhődnek. – folytatta a Pokol bemutatását a boszorkány - Ott van
például Mosolygós Abdul, akivel Vigyorgós Karim perlekedett az ötödik körben.
Nem tudott lemondani a csokiról meg a Coláról, legfőképpen pedig kedvenc
ételéről: a folyami rákról disznózsírral. Na, induljunk tovább!
A
következő helyen a lelkek nagy csapatokba verődve fel s le szállingóznak.
- Ez a második kör, itt vannak a
szerelem halottai, kik életükben a kéjt keresték. – folytatta a Pokol
bemutatását a boszorkány - Ott van például az a bűnös lélek. Tehetős firenzei
polgárcsaládból származó lány volt, akit szülei hozzáadtak egy fess, ám igen
butácska gabonakereskedőhöz, de szíve később lángra lobbant egy jóképű felcser
iránt. Szép szerelmi viszony szövődött köztük, ami sajnos hamar kitudódott,
ezért be kellett fejezniük bűnös viszonyukat. Az asszony ezek után rákapott a
Várdára, később már titokban acetont is ivott és hamarosan elemésztette magát.
Na, induljunk tovább!
A
következő körben Kamil párnázott székeket, plüsskanapékat, dohányzóasztalokat,
ital automatákat és még egy biliárdasztalt is pillantott meg.
- Ez lenne a Pokol első köre, ahol
a pogányok és kereszteletlenül meghalt újszülöttek lennének, de megállapodást
kötöttünk Allahhal, Buddhával meg a többi csúcstaggal, hogy mindenki
gondoskodjon csak a saját hívőiről és inkább kialakítottunk itt egy
pihenőszobát. Na, itt is volnánk, kisköcsög, ez a Pokol kapuja, itt kimehetsz.
Aztán az állatáldozatról el nem felejtkezni! – mondta a boszi, befejezve a
Pokol bemutatását, majd barátságosan fültövön legyintette a kisdiákot, és
visszaindult takaros disznóóla felé.
Kamil
kilépett a Pokol kapuján és egy hotelben találta magát. Nem igazán közismert
tény, de a Pokol egy hotel négyágyas családi szobájában található. Egész
pontosan a 4-es számú szobában. Ahogy ment volna ki az épületből, a portás
rárivallt:
- Te meg mit keresel itt? Volt
foglalásod?
- Ajaj, ezért nagyon ki fogok
otthon kapni! – gondolta magában Kamil.
Otthon
mégsem kapott ki, szülei nagyon örültek, hogy előkerült és a kisdiák nem
felejtkezett el a boszorkányról sem. A lakótelepen, – ahol lakott – a
szeméttárolónál rendezett egy fekete misét a kis barátaival, ahol feláldoztak
egy állatot. Az állat miután kimúlt, egyből a boszorkány takaros disznóóla elé
került. Mikor a boszi meglátta az áldozati ajándékot, egyből megnyalta a szája
szélét:
- Mmmmm, tyúk!
ITT
A VÉGE, FUSS EL VÉLE!
2015. május 21., csütörtök
Láttam ma egy fiatal kis bukszát a buszon, aki amúgy is bájos volt, de amikor felszállt a buszra, csókot dobott valakinek, majd elővett egy könyvet, elkezdett olvasni, és közben megnyalta a mutató- és hüvelykujját. Ahogy láttam, Stephen King: Álom doktor című könyvét olvasta, ami kicsit árnyalja a helyzetet, de olyan szép volt a csókdobása és az ujjmegnyalása, egyébként is olyan jó volt valakit olvasni látni a buszon, hogy gyönyörű jelenség volt. Különben is: ha Milan Kundera egy nő hanyag mozdulatából meg tudta írni a Halhatatlanságot, akkor egy posztot ez is megért. :-)
2015. május 13., szerda
2015. május 11., hétfő
Tegnap elmentem a Krúdy moziba, megnézni az Argó2-t. Csapnivalóan rossz film, elcsépelt poénokkal, de egy 64 órás munkahét után teljesen kikapcsolt. A film előtt még a Cock&Bull Burgerben vettem egy BBQ Steak Burgert, amiben csak a hús 10 deka körül van, két kézzel kell fogni, van hozzá sült krumpli is, néha könyékig szószos vagyok tőle. :-) Ha hozzáveszem, hogy két hete, a Die Hard-on kis gyrostálat ettem, ha így folytatom, hamarosan lábasból fogom enni a csirkepaprikást a film alatt. :-)
2015. május 4., hétfő
Drága jó anyámat elviszem Szpari-Diósgyőr meccsre, mert kíváncsi rá, hogy milyen lehet a nézőtéren egy keleti derbi. Elkezdtem gondolkodni, hogy drága jó anyám milyen meccseken lehetett eddig: valószínűleg a tarnaleleszi Vörös Meteor meccsein és egy Barcelona-Manchester City barátságos meccsen. Meg is kérdeztem, hogy volt-e más?
- Én még Lelesz-meccsen se voltam, csak Barcelonán. Tudom, hogy a Szpari-meccs teljesen más lesz. Azért nagyon szép a nyíregyházi stadion is.
- Persze, hogy szép - válaszoltam - Nincs benne néző, aki leamortizálná. :-)
- Én még Lelesz-meccsen se voltam, csak Barcelonán. Tudom, hogy a Szpari-meccs teljesen más lesz. Azért nagyon szép a nyíregyházi stadion is.
- Persze, hogy szép - válaszoltam - Nincs benne néző, aki leamortizálná. :-)
2015. május 2., szombat
Hivatások
Az MTA Irodalomtudományi Intézetének a honlapján teljesen jogosan fel van tüntetve a munkatársak között a takarítónő (szerintem az ő munkája egyes kutatók munkásságánál is hasznosabb és értékesebb) is: http://iti.btk.mta.hu/hu/munkatarsak/userprofile/BorossAgnes.
Milyen jó lehet, mikor megkérdezik, hogy hol dolgozik:
-Az MTA Irodalomtudományi Intézetében.
-És mit kutatsz?
-Én vagyok a takarítónő. :-)
Volt egy osztálytársam, akitől szintén megkérdezték, hogy hol dolgozik az apukája?
-A kórházban.
-Orvos?
-Nem. TMK-főnök.
(Megjegyzés: TMK "tervszerű megelőző karbantartás": kevés ennél kádáribb szókapcsolat lehet:-))
Nagy kedvencem még az, hogy az Állatkertben van fóka-show, amiben természetesen részt vesznek fókaidomárok is. Amikor a fókaidomár lánykát megkérdezik egy randin (én is megkérdezném, nagyon helyre kis buksza), hogy:
-És te mivel foglalkozol?
-Fókaidomár vagyok.
-Itt, az Alföld büdös nagy közepén, ahol semmilyen víz sincsen? :D
Vagy ne menjünk messzire: itt vagyok én is. Egy szállodaportás, aki egy Állatkertben dolgozik. :-)
Milyen jó lehet, mikor megkérdezik, hogy hol dolgozik:
-Az MTA Irodalomtudományi Intézetében.
-És mit kutatsz?
-Én vagyok a takarítónő. :-)
Volt egy osztálytársam, akitől szintén megkérdezték, hogy hol dolgozik az apukája?
-A kórházban.
-Orvos?
-Nem. TMK-főnök.
(Megjegyzés: TMK "tervszerű megelőző karbantartás": kevés ennél kádáribb szókapcsolat lehet:-))
Nagy kedvencem még az, hogy az Állatkertben van fóka-show, amiben természetesen részt vesznek fókaidomárok is. Amikor a fókaidomár lánykát megkérdezik egy randin (én is megkérdezném, nagyon helyre kis buksza), hogy:
-És te mivel foglalkozol?
-Fókaidomár vagyok.
-Itt, az Alföld büdös nagy közepén, ahol semmilyen víz sincsen? :D
Vagy ne menjünk messzire: itt vagyok én is. Egy szállodaportás, aki egy Állatkertben dolgozik. :-)
2015. április 28., kedd
Erdély Miklós: Gúlában
A jobb megélhetés kedvéért egy gúlához szegődtem. A felvételi bizottság (maga a gúla) nyakizmaimat mutatványhoz megfelelőnek ítélte, semmi lényeges kifogás a felépítésem ellen nem merült fel. Utasítással vagy felvilágosítással nem láttak el, igaz ugyan, hogy nem is kérdezősködtem.
Az első bemutatkozás alkalmával természetesnek
vettem, hogy mint utolsó jelentkező, én leszek a gúla legalján, nekem kell
tartanom az összes többit. Örömöm csak akkor kezdett fogyatkozni, mikor
észrevettem, hogy a bemutatkozásnak sehogy sem akar végeszakadni. Bele kellett
törődnöm, hogy a gúla, amihez szegődtem, egy örök gúla. Tagjai gúlában aludtak,
ettek, az összes tevékenységüket gúlában végezték.
Keserűségemben hosszú tusakodás után végre
elhatároztam, hogy kiszállok. Dőljön össze az egész, gondoltam, szabadságomat
még katasztrófa árán is visszaszerzem.
Mikor aztán elszántan a gúla legaljáról
kiléptem, meglepődte tapasztaltam, hogy a gúla meg se rendül, és semmi hajlama
sincs összeomlani. Minden idáig való erőfeszítésemet és kitartásomat
hiábavalónak éreztem, és ez még jobban elkeserített. Ugyanakkor visszanyert
szabadságommal elégedettnek kellett lennem, és tudtam, ha időről időre
visszatérek helyemre, a jobb megélhetésem is biztosítva lesz.
A második keserves meglepetésem az volt, hogy a
megterhelésem egyáltalán nem szánt, a gúla súlyát továbbra is a vállaimon
éreztem. Ha otthonomban a sezlonon feküdtem, még akkor is majd megszakadtam az
erőfeszítéstől. Nehezen vonszoltam magamat mulatókba, egy ízben a tengerre is
elvetődtem, de mindez valamiképpen még kényelmetlenebb, fárasztóbb és sivárabb
volt, mint mikor a gúla alján azzal áltattam magam, hogy erőfeszítéseimnek van
valami értelme. Megértettem, mért hagyják el a gúla tagjai sokkal ritkábban
helyüket, mint ahogy tehetnék. Beláttam, hogy a többiek csak fontos,
halaszthatatlan ügyeik intézésére távoznak olykor, és ahogy tehetik,
visszatérnek. Én is rövidesen felhagytam a csavargással, és visszaálltam alsó,
de nagyon fontosnak látszó helyemre.
Ezután következett a legkellemetlenebb
meglepetés: egy reggel arra ébredtem, hogy többé már én sem a talajon állok,
hanem valaki másnak a vállán. Ez a fordulat az események logikája szerint
várható volt, én azonban előzőleg mégse gondoltam rá soha. Véglegesen én csak
legalsónak tudtam magam elképzelni, és nem is kívánkoztam feljebb. Új
helyzetemben a leggyötrőbb az volt, hogy elvesztettem biztonságérzetemet: mikor
fölöttem is minden inog, erőkifejtésem nem támaszkodhatik szilárd talajra, állandó
idegölő munkával kell saját egyensúlyomra is ügyelni. Természetesen azonnal
lemásztam és távoztam, bár gondolhattam, hogy hiába. A sima talajon is
ugyanolyan bizonytalanul álltam, és minden lépés megfeszített figyelmet
igényelt. Ehhez képest viszonylag megnyugtató volt a helyemen maradni, és
eszerint is cselekedtem. Ettől kezdve idegeim megroppantak, álmatlanság
kínzott, egészségem is rohamosan hanyatlott.
Még nem említettem, hogy a gúlában az emberi
beszéd nem volt szokásban. Néhány nyögés, panaszos sóhaj, fogcsattogtatás
hallatszott csupán, mely utóbbi az adott körülmények között vidámságnak
számított. Magam is elszoktam minden beszédtől, az egész megelőző életem, sőt
az egész beszélgető külvilág végül is inkább ábrándnak, képzelődés termékének
tűnt, mint valóságnak, ahová időnként bágyadt kirándulásokat tehet az, aki az
öncsalád technikájában járatos. De az öncsalád nem különösebb művészet ott,
ahol érzékeink megcsalnak bennünket és érzékeinket megcsaljuk. Ennek
következtében végül semmi különbség nem mutatkozott az elképzelt és valódi
távozás között, nem is tudtam köztük különbséget tenni.
Egy felfedezés révén mégis elviselhetővé vált
helyzetem. Úgy okoskodtam, ha a gúla nélkülem is megáll, nem kell nekem folyton
tartanom. Ha a felettem levőkbe csimpaszkodom, engem se kell tartania senkinek,
én sem szenvedek az állandó bizonytalanságtól, a talpam sem bicsaklik a
verejtéktől sikamlós vállakon. Ha a fölöttem állók lábszáraira ráfonom
karjaimat, könnyedén függeszkedem – úgy gondoltam -, csak saját súlyomat kell
tartani.
Rövidesen világossá vált előttem, hogy a gúlán
belül a függeszkedés általános szokás, és bár a szövevényes, szerteágazó
rendszert nem tudtam áttekinteni, de érzékeltem, hogy legalábbis körzetben
mindenki felfelé csimpaszkodik. Egyáltalán nem értettem, hogy a gúlát így mi
tartja. A rendszer viszonylagos stabilitása csodálatosnak tűnt.
Elragadtatásomban nem tudtam magamon uralkodni, egy ízben el is kiáltottam
magam: „Uraim, mi repülünk!” Kiáltásomra messziről hallatszó panaszos nyögések
megértették velem, hogy a mi lebegésünk súlyát a rendszer különös átboltozódása
folytán távoli szekciók kétszeres erőfeszítéssel viselik. A lebegés iránti
elragadtatásom megcsappant, és beláttam, függeszkedni sem könnyebb, és minél
följebb vagyok, annál nehezebb: így egyre többen vannak alattam, és azok mind
rajtam függnek.
A biztos megélhetés tudatában felhagytam
mindenféle, a rendszer megértésére vonatkozó töprengéssel, csakúgy, mint saját
állapotom folyamatos regisztrálásával. Boldog vagyok-e vagy sem, elégedett vagy
elégedetlen, a továbbiakban nem foglalkoztatott. Tartok-e vagy engem tartanak,
teljesen közömbösen hagyott. Magamról és rendeltetésemről teljesen
megfeledkezve, öntudatlan sejtként épültem be a gúla lüktető életébe.
2015. április 24., péntek
Drága jó anyám mesélte, hogy van egy emo-s kistanár náluk az iskolában. Például feketére van lakkozva a körme, úgy tanít. A tanárok ki vannak tőle készülve, de a gyerekek szeretik, mert tényleg jól tanít. Erről jutott eszembe:
- mennyire eltűntek az emo-k
- milyen lehet egy huszonéves emo, amikor szerintem az egy tipikusan kamaszkori szubkultúra, amiből csak kinőni lehet
- mert mondjuk az öreg rockerek vannak, mert bár a rock and roll is a fiatalság szubkultúrája volt, azért eléggé hozzászoktunk már az idős rockerekhez. Az öreg punkok viszont elég furák nekem, mert egy igazi punk nem éri meg a hatvanat. :-)
- mennyire eltűntek az emo-k
- milyen lehet egy huszonéves emo, amikor szerintem az egy tipikusan kamaszkori szubkultúra, amiből csak kinőni lehet
- mert mondjuk az öreg rockerek vannak, mert bár a rock and roll is a fiatalság szubkultúrája volt, azért eléggé hozzászoktunk már az idős rockerekhez. Az öreg punkok viszont elég furák nekem, mert egy igazi punk nem éri meg a hatvanat. :-)
2015. április 21., kedd
Megnéztem ma a Junot. Tényleg egy nagyon cuki kis film, de Michael Ceráról mindig az a This is the end-idézet jut eszembe:
Seth Rogen: Just answer me one question: Is Michael Cera's butthole as adorable as I pictured?
Jay Baruchel: Oh for fucks sake...
Seth Rogen: I picture it looking like a little donut. A little pink sprinkled donut.
:D
Seth Rogen: Just answer me one question: Is Michael Cera's butthole as adorable as I pictured?
Jay Baruchel: Oh for fucks sake...
Seth Rogen: I picture it looking like a little donut. A little pink sprinkled donut.
:D
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)











