2012. március 25., vasárnap

Wars i Sawa

Úgy esett, hogy ezen a héten, kedd és szombat között megint Lengyelországban voltam. A varsói Régészeti Múzeum és a Magyar Intézet szervezett egy ünnepséget Osztrolenkában és egy kiállítást is összehoztak Bemről.
Kedd este érkeztünk meg Varsóba. A Régészeti Múzeumnál találkoztunk Keresztes Gáspárral, akiről az egyetlen személyes emlékem az, hogy nagyon idegesítette Kerekperecevőt azzal, hogy folyamatosan fosta mögötte a szót, amikor a Huelle író-olvasó találkozón voltunk, 2009-ben. Vele elmentünk a szállásra, a Magyar Intézet egyik lakására, az ulica Hoża-ra. Helyre kis kégli volt. Vacsorára nagyon finom abárolt szalonnát és kolbászt ettünk. Mivel egyedül szerettem volna kicsit lenni és a várost is felfedezni, ezért elindultam sétálni. Nagyon jó volt a Marszałkowska köveit róni, jobbra tőlem a Pałac Kultury i Nauki figyelte lépteimet. Elmentem az Ogród Saskiba, ott pisiltem egyet, aztán az Ismeretlen Katona Sírjánál kikötöttem a Krakowskie Przedmieścién. Először a Browarmia-ba ültem be. Olyan jó házi söreik voltak, hogy egyből lecsúszott 2 Pils. Utána elugrottam az Indecks-be, mégis csak a Varsói Egyetem főbejárata mellett van, de az nem volt valami nagy hely. Végül egy Enklava nevű helyen táncikáltam és mocskos drágán ittam sört.
Szerda délelőtt megnéztük a varsói Királyi Várat. Nagyon klasszicista, sok arannyal, néhány Matejkoval és Rembrandt-tal. Van benne egy kiállítás a vár újjáépítéséről, ami nagyon dzsukel. Délben a varsói Magyar Intézetben ettünk, aminek van egy nagyon cuki kis kávézója, és ahol szörnyen rosszul főznek. Délután a Varsói Felkelés Múzeuma. Már nagyon régóta érdekelt az a hely, talán a közép-európai térség legjobban felszerelt és legérdekesebb múzeuma. Maga a hely is nagyon szuper: van benne egy komplett csatornarészlet és egy repülő is, ám ami még különlegesebbé tette, az az idegenvezetőnk volt, aki annyira szuggesztíven mesélte el a dolgokat, hogy időről-időre még a könnyem is kicsordult. A múzeum után volt egy kis szabadidő, ezért bementünk egy Marks & Spencerbe (Londonban naponta jártam, kedves emlékeket idézett fel) és egy EMPIK-be, ahol végre megvettem Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości zmarłych című könyvét. Már 1-2 éve meg akarom venni, de eddig mindig lebeszéltem magam róla. Ittunk még egy sört egy Sphinx-ben. A vacsora még rosszabb volt, mint az ebéd. Este még elmentem inni egy sört, de már olyan fáradt voltam, hogy többre nem volt erőm.
Csütörtökön elmentünk Osztrolenkára, az ünnepségre. Már útközben is fura hangja volt az autó motorjának, ezért elmentünk egy Ford-szervízbe. Kiderült, hogy kilyukadt az Intercooler-cső (legyen az bármi is), amit megtisztítottak és alkatrész híján beszigetelőszalagoztak. Ezek után visszamentünk az ünnepségre. Beszédek, koszorúzások, iskolások zászlókkal, amik nagyobbak voltak, mint vivőik. Utána megnéztük az osztrolenkai csata emlékművét, amit 80 év után úgy néz ki, sikerül befejezni idén. Az ebéd a múzeumban volt. Annyira jó kaja volt, hogy degeszre ettem magam. Żurek, pierogi mięsne, főt sonka cipóban, smalec, sütemény, surówka. Délután 4 körül mentünk vissza Rybnoba, ahol a régészeti bázis volt. Ez tulajdonképpen egy gyönyörű kis kastély, amelynek az udvarán vannak a raktárak, a háta mögött pedig egy kis tavacska. Tényleg egy kis ékszerdoboz. Itt is volt egy nagyon finom vacsora, majd utána baráti beszélgetések régészetről, politikáról. Olyanokat fordítottam le, hogy még én is csodálkoztam. :) Az intercooler cső megjavítása és ez az este is meggyőzött arról, hogy a tolmácsnak nem muszáj értenie azt, amit mond. :)
Péntek délelőtt részt vettünk egy ünnepségen, ahol sok éves munkájukért a múzeum 17 dolgozóját tüntették ki. Köztük barátunkat, Mareket is, aki akkora tapsot kapott tőlünk, hogy még a köztársasági elnök megbízottja is megjegyezte, hogy ezért ő két érmet érdemelne. Délután megnéztük a Tábori Lelkészet Múzeumát, amely jelenleg Lengyelország leginkább digitális tárlata. Megtörtént a Bem-kiállítás megnyitója is, ami mellett még ott volt a Pest megyei régészeti ásatásokról szóló kiállítás is. A Bem tárlat aranyos volt, de nem igazán nagy, hisz főként emlékérmekből állt, amiből kevés van. (A magyarországi érmek például elfértek egy befőttes gumival átkötött Forte filmes dobozban.) A régészeti tárlat viszont egész egyszerűen szar volt, ráadásul olyan helységnevek is szerepeltek rajta, amiket nem szívesen olvasok, mivel nem igazán kedvelem az ott lakó emberek némelyikét. Este szintén sörözés-borozás, csak most a földszinti szalonban (más esetben ez nagyképűnek hangozna, de itt tényleg egy szalonban voltunk.)
Szombaton hazajöttünk. Útközben megálltunk Sárospatakon egy jó halászlére. Ez azért volt számomra fura, mert a pataki Vár vendéglőben mindig akkor ettünk, amikor Montyt vittük nyíratni, és most volt az első alkalom halála óta, hogy ott jártunk. Amúgy is nagyon hiányzik mostanában egy állat.
Összegezve: Varsó nagyon tetszett. Olyan az a város, mintha egymásra dobáltak volna épületeket, de olyan mértékű vitalitás árad belőle, ami vonzóvá teszi. A nők gyönyörűek és méretei ellenére is barátságos város. Kurpföld nekem egy kicsit unalmas volt, ám ha belegondolok, hogy amikor a Bem József Általános iskola tanulójaként Petőfi Erdélyi hadseregét tanultam, a büdös életben nem gondoltam volna, hogy egyszer díszvendég leszek Osztrolenkában.
A Déri Múzeum munkatársait is meghívták Marekék. Nagyon sokat nevettem a volt csoporttársammal, Mártival aki régészként dolgozik ott és a két kicsi legóval, Zsigával és Gyulával (mindketten 2 méteresek és legalább 130 kilósok). Megtudtam, hogy a varsói Irodalmi Múzeum igazgatói székéből szó szerint csak kihalni lehet, hiszen az előző igazgató halála miatt kellett 2 éve kiírni a pályázatot az igazgatói székre. Az előző igazgató egyébként 1953 óta, a múzeum nyitása óta volt a direktor. Sokat röhögtem Mártival is a tolmácsolás szépségein. Az egyik fejes, akinek tolmácsolt még Szabolcsban, 2 éve, egyszer csak benyögte, hogy: Most akkor elmondanék egy verset. Azt fordítsd le élőszóban :D Megtudtam, hogy a toaleta hímneve a kibel. :)
Mint a fentiekből is kitűnik, nagyon jól éreztem magam, és remekül feltöltődtem. :)

Nincsenek megjegyzések: