Egyszer
volt, hol nem volt, élt egyszer egy Dalnok. Méltán elfeledett regék tudója és
nem utolsósorban kiagyalója volt, aki járta a városokat és falvakat, miközben
dalával próbálta szórakoztatni az embereket. Nem sok sikerrel.
Történt
egyszer, hogy egy este egy fogadóban szállt meg. A fogadó ivójában üldögélt
egyedül egy meszely bor mellett, a tűzhelyen, disznózsíron pirult a hagyma,
szóval nem is lehetett volna békésebb és ígéretesebb a helyzet,[1]ezért
a Dalnoknak az a pompás ötlete támadt, hogy ő bizony előad néhány dalt az ivó
vendégeinek szórakoztatására. Hátha hálából dobnak a sipkájába is néhány
tallért. Egyből hozzá is kezdett néhány csúfhistóriához, amikor az egyik
asztaltól egy külhoni vitéz emelkedett fel.
- Mi ez a zaj, mi fülemet ennyire
sérti? Ha nem hagyod abba, isten bizony megcsaplak, mint Csender Kukorellyt! –
ordította a dalia.
A Dalnokban is volt már rendesen a borból,
ezért azért sem hagyta abba. A vége az lett, hogy a külhoni dalia kihívta
párbajra a Dalnokot az ivó elé. Igen ám, de a vitéznek teljes fegyverzete és
páncélzata volt, míg a Dalnoknak csak egy nyomorult kis gyíklesője, amivel néha
szalonnát falatozott. A Dalnok már fel is készült a halálra, ámde a külhoni
vitéz olyan részeg volt, hogy mikor rárontott volna a Dalnokra, megbotlott, és
pont a gyíklesőbe zuhant. Azon nyomban meg is halt. A Dalnok magához vette a vitéz
páncélzatát és fegyvereit (mégis csak nagyobb biztonságban érezte így magát) és
másnap reggel annak rendje és módja szerint továbbállt.
Hamarosan
egy várkapuhoz ért. Mihelyst a várkapunál posztoló katonák meglátták, nagy
ujjongásban törtek ki. A Dalnok persze azt hitte, hogy magas művészétének híre
ilyen messzi földre eljutott és egyből felismerték benne a históriás ének egyik
legnagyobb sztárját. Ám igen hamar kiderült, hogy nem erről van szó: a Dalnok
azt a lovagot ölte meg önhibáján kívül és annak a fegyvereit és páncélzatát
vette el, akit azért hívtak a királyságba, hogy kiszabadítsa a király lányát,
akit egy pasa elrabolt.[2] A
Dalnok egyrészt nagyon élvezte a hirtelen jött népszerűséget, másrészt igen
megijedt a reá váró feladattól, de mivel másnap a király kísérete egészen a
pasa kastélyáig kísérte, ezért mit volt mit tenni felkiáltott a várfokon álló
fő katonai-közigazgatási vezetőnek.
- Te hitetlen kutya! Elragadtad a
király leányát! Gyere ki és küzdj meg velem életre-halálra! Ha én nyerek, akkor
hazavihetem a királyleányt apjához! Ha te nyersz… te igazából semmit sem nyersz
ezen.
- Dehogy megyek ki, gyaur kutya!
Bújj a seggembe! – csúfolódott a pasa.
- Ha nem jössz ki, akkor
elterjesztem, hogy milyen gyáva vagy! Nem csak vitéz dalia, hanem messze földön
híres Dalnok vagyok, amerre járok, históriás énekemben megemlítem
megfutamodásodat! – felelte a Dalnok.
- Na jó, kimegyek, megvívok veled.
Folyton csak ez a fránya PR, mit meg kell tennie az ember fiának a jó
reputációért. – sóhajtotta a pasa, majd magára öltötte harci szerelését és
harcra készen kilépett a várkapun.
Ahogy egymásra néztek, egyből
látták, hogy úgy hasonlítanak, mit két tojás. Maguk is igen elcsodálkozva a
dolgon elkezdték egymást kérdezgetni a családjaikról. Hamar kiderült, hogy a
pasa apja részt vett Eger vár ostromában, míg a Dalnok családja oda való volt,
egy tehetségesebb nagybácsi megénekelte a vár viadalát is. Mind a kettőjükben
felmerült a sejtés, hogy az Öreg Pasa és a Dalnok anyja összekuruckodtak az ostrom
alatt és ők tulajdonképpen féltestvérek. Ámde ez a tény eléggé alááshatta volna
harci kedvüket, ezért hamar el is vetették a gondolatot. Nagy hévvel estek
egymásnak, a Dalnok meglepően jól vívott, ámde egyszer csak a pasa karja
lesújtott és vállon találta a Dalnokot. A kard úgy csúszott le vállvértről,
mintha szappanból lett volna. Ekkor jöttek rá, hogy eléggé életlen mindkettejük
kardja, ezért sem tudnak egymásban kárt tenni. A Dalnok ekkor, mint egy jó
háziasszony, elkezdte a két kardot egymással élesíteni. Hamarosan egész helyre
kis éle lett mindkét fegyvernek[3].
Ezután újra egymásnak estek. A harc hevében a Dalnok egyszer csak felkiáltott:
- Nézd, egy Munkásmozgalmi Lexikon!
– és a távolba mutatott.
- Hol? – kérdezte a pasa, és arra
felé nézett, amerre a Dalnok mutatott. Mire egyáltalán eszébe juthatott volna,
hogy mi a szösz lehet az a Munkásmozgalmi Lexikon, a Dalnok minden erejét
beleadva meglendítette kardját és levágta a pasa fejét.
A
Dalnok természetesen kiszabadította a királylányt, felajánlotta a szolgálatait
neki, megígérte, hogy hazajuttatja az apja palotájába, és azon nyomban útra is
keltek. Az úton visszafelé a Dalnok rozsdás szögbe lépett és három nap múlva
vérmérgezésben meghalt.
ITT
A VÉGE, FUSS EL VÉLE![4]
2 megjegyzés:
Tetszik! Különösen a befejezés. :D
Ezen én is nagyon jól szórakoztam. A vége? Kicsit összecsapottnak tűnik, de az se rossz... Végül is nem baj, ha egy mesében is van balladai homály illetve Deus ex machina. :)
Megjegyzés küldése